Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Cum se prepara orezu pentru sushi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Alan`dala, on Apr 23 2005, 01:21, said:

eu .. :P ...of cours ... :D ...tu ziceai ca n-ai facut acasa  .

<{POST_SNAPBACK}>



eu n-am facut acasa , dar vrei sa vezi ca eu stiu mai bine decit tine ?

cind vin in ro te invit la o concurenta sushi , ce zici ? :naughty:

@Alan'dalutule , cind vin in ro dam un party in stil japonez ?

Edited by toyomi, 22 April 2005 - 18:36.


#38
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

toyomi, on Apr 22 2005, 18:31, said:

eu n-am facut acasa , dar vrei sa vezi ca eu stiu mai bine decit tine ?

cind vin in ro te invit la o concurenta sushi , ce zici ? :naughty:

@Alan'dalutule , cind vin in ro dam un party in stil japonez ?

<{POST_SNAPBACK}>



:D .... cine se mai inscrie?

#39
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Si cam cum arata un party japonez ? Se asculta numai dastea ding-dong-teaan-tiiing sau cum ca n-am auzit pina acu de party japonez ? Sunt curios cum o arata un party la eschimosi .

#40
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

mesteru, on Apr 23 2005, 20:30, said:

Si cam cum arata un party japonez ? Se asculta numai dastea ding-dong-teaan-tiiing sau cum ca n-am auzit pina acu de party japonez ? Sunt curios cum o arata un party la eschimosi .

<{POST_SNAPBACK}>


daca nu-ti place muzica japoneza bagam niste manele , ce zici ? :naughty:

#41
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
:death: NUUUUUU multumesc prefer muzica mai serioasa gen Joe Satriani Joe Cocker sub nici o forma manele sunt anti manele ok?
Dar in acelasi timp tot nu mi-ai raspuns la intrebare si anume cum se desfasoara un party japonez ?

#42
soft

soft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.04.2005

mesteru, on Apr 23 2005, 20:47, said:

:
Dar in acelasi timp tot nu mi-ai raspuns la intrebare si anume cum se desfasoara un party japonez ?

<{POST_SNAPBACK}>



good one ... cum e un party japonez?

Edited by soft, 23 April 2005 - 22:01.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stau samuraii pe jos sprijiniti in katane si gheisele ii indoapa cu sushi

#44
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

Mosotti, on Apr 23 2005, 22:08, said:

stau samuraii pe jos sprijiniti in katane si gheisele ii indoapa cu sushi

<{POST_SNAPBACK}>


si cu lampi din hartie .... rosii pentru atmosfera

#45
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

Alan`dala, on Apr 23 2005, 23:17, said:

si cu lampi din hartie .... rosii pentru atmosfera

<{POST_SNAPBACK}>



Felinare? :naughty:

#46
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

stau samuraii pe jos sprijiniti in katane si gheisele ii indoapa cu sushi

si nu-i misto tratamentul  ? tu sa stai spijinit de katana iar  geisha ta sa-ti bage sushi in gura si sa-ti toarne osake sa bei . :naughty:

@trotinteta , tu sa ai grija de Alan'dala ptr. el va fi foarte obosit , s-a dai sa manance si sa bea  ca sa  sa nu-i se rupa katana dupa aia .

dupa acest party , samuraii trei ' sa aiba grija de geishe in particular . :inlove:

ma gindeam si la niste friptura in stil korean " yakiniku "

edit ; alan ; dala , ma va ajuta sa fac cumparaturile , sa  prepar mancarea si toate cele .

Edited by toyomi, 24 April 2005 - 03:31.


#47
dykte

dykte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2005
Friptura in stil korean<yakiniku>???
Sunt in korea de sud de ceva timp (ani) si nu am auzit de asa friptura poate o gasesc in ro caci sunt atre curios sa o degust B) , cat despre sushi,, numai note de 10X cu toate ca aici datorita faptului ca koreeni nu se prea inghit cu japonezii nu prea gasesti la tot pasul , se gaseste in   restaurantele japoneze si chiar la un colt de starada dar nu se prea inghesuie lumea sa manance :nonobad: , dar potzi manca din belsug tot ce produce oceanul(marea chinei)asa ca eu unul daca ma credeti sau nu in ultimele 6 luni nu stiu daca am mancat de 5 ori paine dar am pus cateva kg , mancarea este chiar buna  aceptabila nu pot sa zic ca  e plina de arome ca ce-a balcanica dar are o aroma specifica pe care daca o apreciezi este foarte delicioasa ! ;)
friptura traditionala aici se numeste <samghiopsal >si e neaparat sa ai langa ia o sticla de sogiu ca sa poti sa  o savurezi la adevarata ei valoare!
alte detalii daca pot mai ofer  si scuze daca am fost off topic cu interventia mea :worthy:

#48
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 07.12.2002

dykte, on Apr 27 2005, 19:49, said:

friptura traditionala aici se numeste <samghiopsal >
Aia de ciine, nu? F*cking Gorean gooks :puke:  :puke:  :puke:   Imaginile sint 100% autentice in afara de reclama magazinului. Se vede ca e fake. Cum se omoara ciinele? Il spinzuri si il bati cu un bat sa se fragezeasca carnea(cit e in viata) si sa ramina si singele in el ca se foloseste si ala. Aia e friptura in stil Gorean.

Attached Files



#49
dykte

dykte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2005
Nu mane,samghiopsal'ul e friptura de pork si nu de caine , da stiu care e treaba cu mancarurile din carne de caine(nu am mancat)da sunt foarte rare restaurantele care mai fac asa ceva din cauza opiiniei publiece care mai nou au inceput sa faca galagie cand vada asa ceva , e adevarat ca inca se mananca si ca este o delicateza sic ei dar nu sunt tentat sa o incerc !!
A vazut o crescatorie de caini special pentru a fi mancati dar asta acum 3 ani, nu stiu daca mai exista ! :naughty:
Pozele cu cainii de culoare deschisa sunt made in china sau poate in alta parte aici nu se mananca de cat specia cu blana caramizie rosiatiaca!
Treaba cu batutul imainte de a fi taiat se practica in filifine mai mult si am inteles ca e o chestie mai mult traditionala de exemplu filipinezii nu mananca de cat cainii cu blana alba nu acepta nici macar o pata meagra.
  Dar gata ca am deviat de la subiect  una peste alta acum e noapte si nu mai am chef , a se citi sunt satul , dar maine am sa dau o fuga sa mananc niste sushi la Teryaki(restaurat cu specific made in japan)(preferatul meu) :notangel:

#50
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
in japan se numeste yakiniku , se pune carnea la condimentat cu citeva ore inainte   s-o  o pui pe gratar ( in koreea o taie cu foarfeca )  , a , si cu Kimuchi .

#51
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

toyomi, on Apr 27 2005, 18:27, said:

in japan se numeste yakiniku , se pune carnea la condimentat cu citeva ore inainte   s-o  o pui pe gratar ( in koreea o taie cu foarfeca )  , a , si cu Kimuchi .

<{POST_SNAPBACK}>



@toyomi ...te bagi la un sushi cu carne de caine ? :D ....lol ... il batem bine inainte

p.s. am ochit io unu aici pe strada  :w00t:

#52
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Alan`dala, on Apr 28 2005, 01:48, said:

@toyomi ...te bagi la un sushi cu carne de caine ? :D ....lol ... il batem bine inainte

p.s. am ochit io unu aici pe strada  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>


yeah ! :coolspeak:

cine mai doreste ?

#53
dykte

dykte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2005
Ups.. Kimuchi, este iar denumirea japonez  koreeni spun kimci daca vb despre acelasi lucru , si sigur vb de acelasi lucru :rolleyes:   , da se mananca cu mai multe alte preparate dar baza este carnea care se pune la macerrat cateva ore inainte sau poate sa fie proaspata , congelata ,etc. cat despre kimci im-i place  "kimci-cige" adica un fel de ciorba de kimci care este delicoasa   :tooth:
P.S. deja e dimineatza si ma gadesc la sushi  dar mai peste cateva ore  ;)

#54
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

dykte, on Apr 28 2005, 13:10, said:

Ups.. Kimuchi, este iar denumirea japonez  koreeni spun kimci daca vb despre acelasi lucru , si sigur vb de acelasi lucru :rolleyes:   , da se mananca cu mai multe alte preparate dar baza este carnea care se pune la macerrat cateva ore inainte sau poate sa fie proaspata , congelata ,etc. cat despre kimci im-i place  "kimci-cige" adica un fel de ciorba de kimci care este delicoasa   :tooth:
P.S. deja e dimineatza si ma gadesc la sushi  dar mai peste cateva ore  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


kimuchi  este  eu un fel de varza murata  frecata cu ardei iute rosu si usturoi  , imi  foarte mult place mancarea koreeana, si e iute de mori , dar mie-mi place .

edit : ce frumos suna in koreeana " Te Iubesc -Saraheo "

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate