Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

achizitionare SUV

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
ia-ti frate un boogie, senzatiie sint extreme. si mergi cu el aproape pe oriunde. dar daca n-ai garaj, naspa.

#38
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View PostSkizo, on 17th June 2009, 15:02, said:

ia-ti frate un boogie, senzatiie sint extreme. si mergi cu el aproape pe oriunde. dar daca n-ai garaj, naspa.
Boogie? Ai vrut sa fii amuzant, stiu.

#39
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postb2704, on 17th June 2009, 15:43, said:

....

sa-mi fie cu iertare, si nu vreau sa jignesc...dar cred ca omul vrea sa isi ia masina , nu caruta . si urata pe deasupra

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postncristi, on 17th June 2009, 10:38, said:

Din cate imi amintesc au fost topicuri intregi in care loganul era luat la misto ca are tamburi pe spate. La o masina asa de mare cand te zgarcesti la sistemul de franare deja este o problema. Pana si grate wall a renuntat la solutia asta.

Nissan Navara...Mitsubishi L200....sunt cateva exemple de masini mari ..mult mai mari decat un grand Vitara, care au tot tamburi pe spate si cu mana pe inima iti garantez ca au frane la fel de bune...Mai era si vechea generatie de Ford Focus...nu stiu daca si actuala....
Deci nu-i chiar atat de perimat sistemul de franare cu tamburi pe spate. Daca e bine gandit, e chiar ok.
Iar plecand de la asta si venind cu afirmatia ca Grand Vitara este o masina varza dpdv mecanic....nici nu stiu ce denota :). Oricum GV este cu niste clase peste Koleos si chiar si peste Xtrail il offroad. Si e buna nativ..fara electronica si altele.

#41
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
la vreo 20 si un pic isi ia si un Forester benzina.

#42
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

View Postncristi, on 17th June 2009, 10:38, said:

Din cate imi amintesc au fost topicuri intregi in care loganul era luat la misto ca are tamburi pe spate. La o masina asa de mare cand te zgarcesti la sistemul de franare deja este o problema. Pana si grate wall a renuntat la solutia asta.
Asta este o treaba de marketing, costuri etc.

#43
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Top Gear descriu destul de bine ambele masini:

koleos:
http://www.topgear.c.../renault/koleos

vitara:
http://www.topgear.c...ki/grand-vitara

koleos = 13 Vitara = 7. Notele spun totul chiar daca dupa mine diferenta nu este chiar atat de mare.

In limba romana:
koleos:
http://www.topgear.r.../renault-koleos

vitara:
http://www.topgear.r...ki-grand-vitara

Alt site - whatcar.com
vitara:
http://www.whatcar.c... vitara 4x4@22/

koleos:
http://www.whatcar.c...ndarySearch/ak/

Edited by ncristi, 17 June 2009 - 20:53.


#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da..dar aceste review-uri nu te pot duce cu gandul la o masina inferioara dpdv tehnic, ci din contra. Pana la urma, alegerea e una subiectiva si depinde de multi factori...deci nu au putea spune care din ele reprezinta cea mai buna optiune. Eu am cochetat mult timp cu un suv mic, dar dupa ce, printr-o conjunctura am  cumparat unul mare, nu m-as mai indrepta spre clasa respectiva, asta ca exemplu de alegere. Dar....in offroad, GV este mamica pe langa Koleos sau altele din clasa.  Poate overall Koleos sa fie o alegere mai buna....dar sincer...e urata cu spume :D

#45
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nu prea vad rostul achizitiei de suvuri noi aparrute pe piata, in afara de platorma comuna cu nu stiu ce alt suv renumit nu vad alt plus pentru ele
mai multa incredere ai intr-un suv-jeep cu vechime, mature, cu facelifturi facute la 3-4 ani tocmai pentru a corecta unele defecte, lipsuri din primele serii

Edited by Cutzu, 17 June 2009 - 21:24.


#46
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008
http://www.topgear.r...ki-grand-vitara Comentariile si notele mi se par rautacioase, ca sa nu zic meschine.

La sfarsitul fiecarei reviste TG sunt inserate comentariile lui J.Clarkson la adresa unor modele. Pentru Grand Vitara, reproduc din nr din iulie 2008 "Un off road decent cu un comportament impecabil. Si pe asfalt se comporta destul de bine , dar atuurile sale se vad cel mai bine pe teren accidentat. Si pentru Suzuki doar asta conteaza"

Mi se pare MUUULT mai aproape de adevar descrierea. Oricum recomand si un drive-test. Atentie sa nu fie o motorizare slaba.

Nu stiu daca s-a mai pus dar atasez si un filmulet sugestiv  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8zy_zG6Jof0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S ne-ai lasat cu ochii in soare. Nu ne-ai spus la ce o vei folosi masina

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
A...si apropos:

Quote

Performante

Motorul pe benzina, de 1,6 litri, se chinuie pe versiunea in 3 usi, dar oricum nu ai vrea sa mergi tare cu masina aceasta. Motorul de 2 litri se comporta mai bine pe versiunea in 5 usi. Alegerea cea mai buna este dieselul de la Fiat.
WTF? Parca era Renault.

#48
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
asa stiam si eu ca-s motorizari diesel de Fiat la suzuki
deci jtd-uri :D, printre cele mai bune nu?

#49
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

View Postfastcarjunkie, on 17th June 2009, 15:18, said:

Boogie? Ai vrut sa fii amuzant, stiu.
aiurea, am scris dupa ureche, nu stiam ca se scrie "buggy". mai bine isi ia un Sandero de-asta supra-inaltat. si-i ramin bani si de buggy. :D

#50
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View Postbully-mac, on 17th June 2009, 16:27, said:

sa-mi fie cu iertare, si nu vreau sa jignesc...dar cred ca omul vrea sa isi ia masina , nu caruta . si urata pe deasupra
Ssang Yong-urile nu sunt carute, sunt intr-adevar foarte, foarte... foarte urate dar descurcarete in offroad si destul de ok finisate.

#51
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
acum citiva ani ma uitam si eu dupa un actyon. desi toti spun ca modelul asta este cel mai urit, mie imi place, mai ales pentru capota aia alungita si care se ingusteaza in fata. mie mi se pare ca are un bot destul de agresiv, care face sa para ca masina vine spre tine si atunci cind stationeaza.

#52
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Diesel Renault pe : Grand Vitara si Jimny
Diesel Fiat pe: SX4.

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Mie mi se pare ca Actyon se uita ca un copil retardat, but that's just me. Then again, eu am recomandat Vitara fix pentru ceea ce e. O masina de offroad teapana care merge ok si pe asfalt.

Daca ai sa te uiti, ala care a scris reviewul la Koleos nu cred ca la cunoscut pe-ala care a scris Vitara. Difera standardele dupa care sunt evaluate, si inca bine.

#54
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Pe toate siteurile auto? ...  ^_^

PS
Ma gandesc cat de plictisitor ar fi acest forum daca Renault nu ar exista  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate