Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Prezenta la vot, o solutie pentru aceasta problema

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
Gallente

Gallente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 08.06.2009

View PostDe Beers, on 10th June 2009, 22:40, said:

Pentru ca ai scris cu verde promit sa-ti raspund cat se poate de sincer si la obiect insa data viitoare. Bine, la fel as fi facut si daca nu ai fi continuat atacul la persoana (*inceput de mine :D), insa trebuia sa ma intelegi si tu: cu toti DOBITOCII care nu inteleg ca la POKER daca nu platesti masa nu primesti nici o carte, cu aia nu prea am ce sa discut.

E vorba de principii, nu? :D


btw: Pentru mine verdele nu are nici o legatura cu nazistii (tai) ci cu Ecologia. Si uneori cu snooker-ul. Sunt destul de implicat in ambele, evident pe bani si nu pe sentimente. Cu voluntariatul nu ajungi nicaieri.

Poate ma insel, dar nazistii nu erau cafenii? De unde verde? Poate te gandeai la legionari....

#38
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
eu spun ca nu trebuie sa ne agitam prea tare pentru faptul ca doar 20-30% din cetateni se prezinta la vot. n-am niciun motiv sa cred ca  rezultatele ar fi altele daca la urne s-ar prezenta 70-80% sau chiar 100% din alegatori. putem spune ca cei 20-30% care voteaza reprezinta un esantion reprezentativ? eu cred ca da.
si atunci, care-i problema?

sa-l amendezi pe cel care nu se prezinta la vot? - nu mai putem vorbi despre dreptul de a alege.

sa-l recompensezi pe cel care se prezinta - propunea cineva o reducere de impozit pentru cei care voteaza! - se duce naibii bugetul care si asa e in pioneze.

eu zic ca asa cum e, e bine, n-are rost sa ne agitam degeaba.

ps.
nu sunt de acord cu niste socoteli (care vad ca se fac tot mai des) de genul:
"domle, pentru partidul X au votat 25% din alegatori dar, la urne s-au prezentat doar 30% din cetateni, asa ca pentru partidul X au votat, de fapt 25% x 30% = 7.5%. sapte virgula cinci la suta?!?!!! pai astia cu sapte virgula cinci la suta indraznesc sa vorbeasca?! etc, etc..."

nu domle, asemenea calcule sunt nule si neavenite. cu partidul X au votat 25% din votanti. punct.
ca 70% din cetateni n-au votat - e treaba lor. ei nu conteaza. pentru ca, nealegand, ei au ales, totusi, ceva: au ales sa nu conteze.

Edited by ego_zenovius, 11 June 2009 - 06:44.


#39
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006
Si ce vina am eu?

Fii atent faza: vine un papagal de guvernant si promite la toti afanflicii si bugetarii triplare de salarii. Si TOTI [insert coin here] (care merg la vot) il voteaza.

Daca ai face niste calcule ai vedea ca "eu", "capitalistul feroce" care vrea un stat minimal, am mai multe de zis decat sute de mii de asistati social. In Romania 10 firme PRIVATE tin in spate 30% din PIB. Si apare intrebarea: De ce trebuie eu sa platesc incompetenta altora?


Culmea e ca daca mergi pe varianta ta inainte o sa vezi ca in maxim 4 5 ani ABSOLUT TOATE pensiile, salariile de bugetar, fondurile de stat pentru "autostrazi" se vor fi consumat pe pomeni electorale de genul asta, pe dobanzi la credite de consum ce trebuie platite cu inflatie de neam prost. Atunci sa-i vad pe leftisti ce o sa zica, pe unde mai scot camasa..

Edited by De Beers, 11 June 2009 - 08:48.


#40
anton_marcel

anton_marcel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 09.11.2008

View PostDe Beers, on 11th June 2009, 09:47, said:

Si ce vina am eu?

Fii atent faza: vine un papagal de guvernant si promite la toti afanflicii si bugetarii triplare de salarii. Si TOTI [insert coin here] (care merg la vot) il voteaza.

Daca ai face niste calcule ai vedea ca "eu", "capitalistul feroce" care vrea un stat minimal, am mai multe de zis decat sute de mii de asistati social. In Romania 10 firme PRIVATE tin in spate 30% din PIB. Si apare intrebarea: De ce trebuie eu sa platesc incompetenta altora?


Culmea e ca daca mergi pe varianta ta inainte o sa vezi ca in maxim 4 5 ani ABSOLUT TOATE pensiile, salariile de bugetar, fondurile de stat pentru "autostrazi" se vor fi consumat pe pomeni electorale de genul asta, pe dobanzi la credite de consum ce trebuie platite cu inflatie de neam prost. Atunci sa-i vad pe leftisti ce o sa zica, pe unde mai scot camasa..

Culmea este ca mai exista multii (fiecare isi alege adjectivul ce crede ca ii se potriveste) pe lumea acesta.

Iti plac rezultatele?

Care ar fi fost daca ar fi fost la vot inca 10% din populatia tarii?

Gandeste "desteptule".

#41
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006

Quote

Culmea este ca mai exista multii (fiecare isi alege adjectivul ce crede ca ii se potriveste) pe lumea acesta.
'
Gandestete desteptu-le!!


Asa trebuia sa zici..

:)

(btw, eu sunt COMPLEMENT si nu adjectiv - e din cauza bocancilor in bot sau fund, e reflex) :D

Edited by De Beers, 20 June 2009 - 19:29.


#42
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006
Un articol interesant:

Quote

“O să ne enervăm și o să dăm cu umbreluța din Sex on the beach de pămînt!”

by Bleen



“Nu te prezinți, nu te reprezint”

De ce politicienii iau decizii doar în favoarea pensionarilor, asistaților și bugetarilor și uită de mediul privat, de antreprenori, de tineri, de salariații din mediul privat? Fiindcă fraierii din mediul privat nu se duc la vot. Neexistînd cerere din partea acestei categorii, partidele și politicienii își adaptează oferta pentru categoriile de asistați: bugetari și pensionari. De ce? Fiindcă ăia se duc la vot. Sintagma “nu votezi, nu exiști” este foarte adevărată în cazul ăsta.

Fraierii care lucrează la privat s-au autoexclus din viața cetății iar, în consecință, problemele lor nu există. Bătălia deciziilor economice se va da între bugetari și pensionari. Cine dă mai mult bugetarilor și pensionarilor acela va fi în Parlament, la guvernare, la Președinție.  Salariații din privat și tinerii, în general, nu există și nici nu vor să existe. Vom avea de ales între prime și sporuri mai mari pentru bugetari, pensii mai mari pentru pensionari și manele și pomeni mai multe pentru asistați. Structura prezenței la vot spune: pensionarii, bugetarii și asistații decid structura Parlamentului, culoarea guvernării și Președintele. Deci, problemele lor sînt singurele care contează.

Politicienii nu s-au căcat pe ei de frică și nici nu au căzut în depresie din cauza neprezentării la vot a populației active. S-au adaptat iar revolta prin neprezentare a  tineretului urban, strîmbatul din nas al corporatiștilor acriți și bosumflarea stupidă a salariaților și antreprenorilor din mediul privat i-a făcut pe politicieni să renunțe total la a reprezenta aceste categorii (nu votezi, nu exiști; nu exiști, nu te reprezint) și să-și concentreze întregul efort politic, legislativ, guvernamental, bugetar, financiar și de comunicare către categoriile care se prezintă la vot, care există și care doresc să fie reprezentate: asistații, pensionarii și bugetarii.

Dacă vrei să pierzi alegerile, să nu intri în Parlament, să te zbați la 5%, atunci adresează-te tineretului și salariaților și renunță la bugetari și pensionari. Dacă vrei să ieși din politică pe ușa din dos scade salariile din administrație, nu mai acorda creșteri de pensii și sporuri bugetarilor, scade taxele și sprijină mediul privat. Mai pe înțelesul corporaștilor care cred că le-au dat o lovitură mortală politicienilor neducîndu-se la vot: cea mai bună soluție să dai faliment e să vinzi iPod-uri atunci cînd știi că singurii cumpărători care se deranjează să iasă din casă și să-ți calce pragul sînt țăranii de peste 60 de ani. Asta le cerem noi politicienilor. Astăzi, în România anului 2009, politicianul care se adresează tineretului, păturii educate de la orașe, salariaților și antreprenorilor din mediul privat, este pur și simplu un imbecil sinucigaș. E ca și cum ai vinde CD-uri cu Chopin în Ferentari. Nu înțeleg cum cineva care nu e atît de idiot încît să vîndă mp3-uri surzilor și chiloți tanga mamailor din Teleorman poate avea pretenția de la politicieni să facă asta. Așa cum voi nu vreți să dați faliment sau să vă pierdeți job-ul, nici ei nu vor să rămînă în afara Parlamentului sau a guvernării. Așa că vă vor crește taxele, vor renunța la orice reformă a sistemului birocratic, vor elimina orice posibilă facilitate acordată sistemului privat, vor crește pensiile și salariile bugetarilor, le vor acorda noi și noi sporuri și vor angaja din ce în ce mai mulți. Bugetarii și pensionarii sînt peste 8 milioane, voi nu sînteți mai mult de 100 000  (restul își fac vacanța în ziua alegerilor sau stau pe la terase și se felicită pentru superioritatea cu care au luat decizia inteligentă de a nu se duce la vot).

În politică deciziile țin seama în proporție de 90% de piața politică. Iar dacă pe piața politică cererea e de asistență și siguranță, atunci politicienii asta vor oferi. Cine are impresia că deciziile politice țin seama de părerea despre lume și viață a economiștilor, de părerile avizate ale antreprenorilor și corporatiștilor, exprimate savant la un grătar, din fundul nisipurilor de aur sau de pe o terasă de fițe, se înșală. Se va spune: “păi, da, dar din punct de vedere economic e aberant, se va ajunge la un dezastru etc etc”. Nu. Politicienii gîndesc pe termen scurt (așa o cere piața politică), pe maxim patru ani. Vor mări taxele și se vor împrumuta ca să-și țină clienții (bugetari, asistați și pensionari) satisfăcuți. Și mai departe nu-i interesează. Iar micul corporatist urban va ajunge să plătească taxe de 90%. Și le va plăti. Fiindcă nu are de ales. Iar taxele se vor duce transforma în pomeni electorale către categoriile care se prezintă la vot. “Păi o să ne enervăm și o să….” O să ce? Chiar sînt curios dacă vreun blazat și acrit de 25 de ani are idee ce va face în asemenea condiții. Da, știu. “O să ne enervăm și o să dăm cu umbreluța din Sex on the beach de pămînt!”*

Indirect, absența la vot se plătește cu job-ul, afacerea sau, în cel mai bun caz cu o amendă usturătoare, plătită lunar. Se vorbea despre o posibilă lege care să oblige oamenii să meargă la vot (o tîmpenie, în opinia mea) iar sancțiunea neprezentării să fie amenda. Sancțiunea există deja. S-au mărit salariile bugetarilor, s-au mărit pensiile, trebuie bani ca să fie plătite. Astfel, se vor mări și taxele, și impozitul unic, și TVA-ul. Diferența dintre 19% și 25%, dintre 16% și 20% e amenda neprezentării la vot. Repet, în cazul fericit. De multe ori amenda poate fi falimentul sau șomajul. Și este deja.


*Habar n-am dacă Sex on the beach are umbreluță. Dacă n-are, nasol. Corporatiștii nu vor putea să-și exprime revolta civică.


#43
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postego_zenovius, on 11th June 2009, 07:43, said:

nu domle, asemenea calcule sunt nule si neavenite. cu partidul X au votat 25% din votanti. punct.
ce convenabil pentru bietii politicieni, nu-i asa ?

View Postego_zenovius, on 11th June 2009, 07:43, said:

ca 70% din cetateni n-au votat - e treaba lor. ei nu conteaza. pentru ca, nealegand, ei au ales, totusi, ceva: au ales sa nu conteze.
Pai au ales varianta corecta, oricum nu exista decat pe durata campaniei electorale, atunci la ce bun sa mai conteze, doar ca sa legitimeze o sleahta de nemernici si ticalosi ?
Asa cum au facut acum legile (ca pe vremea lui Ceausescu), nu ii mai poate schimba nimeni decat prin eliminare pe cale naturala sau de Craciun, dupa cum au dat tonul in frunte cu jigodia batrana (Iliescu).

Sa speram ca la urmatoarele alegeri (inca 10 ani macar) sa nu fie prezenta la vot mai mare de 15%

@De Beers, articolul ala e un rahat scris de un rahat cu ochi.

#44
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Politicienii gîndesc pe termen scurt (așa o cere piața politică), pe maxim patru ani. Vor mări taxele și se vor împrumuta ca să-și țină clienții (bugetari, asistați și pensionari) satisfăcuți. Și mai departe nu-i interesează. Iar micul corporatist urban va ajunge să plătească taxe de 90%. Și le va plăti. Fiindcă nu are de ales. Iar taxele se vor duce transforma în pomeni electorale către categoriile care se prezintă la vot. “Păi o să ne enervăm și o să….” O să ce? Chiar sînt curios dacă vreun blazat și acrit de 25 de ani are idee ce va face în asemenea condiții. Da, știu. “O să ne enervăm și o să dăm cu umbreluța din Sex on the beach de pămînt!”*
Capusele isi trag puterea  in primul rand din taxe si apoi din alegeri.
Astia 70% care nu v-ati dus la vot, poate va prinde totusi curiozitatea - si-ar mai permite sa va ignore politicienii daca NU va platiti taxele, pentru simplul motiv perfect adevarat ca alesii-ne-alesi-de-voi sunt incapabili sa gestioneze corect banii care vi-i papa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate