Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#811
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
salut,
Cand ud hidroforul merge continuu, sta la 2,5 bari permanent.Daca opresc udarea, urca pana la 2.8 bari si se opreste.E setat sa se opreasca la 2.8 deoarece observasem ca mergea foarte mult in palierul 2.9-3.0 ca sa se opreasca la 3.0

#812
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Inseamna ca atata poate pompa. Si instalatia de irigat este subdimensionata. Nu poti returna produsul? Poti da un link spre aspersor?

#813
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Recomandati-mi si mie un aspersor de-ala de-l infigi in pamant si-l conectezi la furtun. Daca ar putea acoperi si vreo 100-120 de metri patrati ar fi nemaipomenit, mai precis sa arunce apa la 10-15 metri, caci as vrea sa-l infig intr-un colt si sa nu-l mai scot de-acolo pana la toamna. As vrea sa pun vreo 3 astfel de aspersoare, sa trag furtunele pe margini si sa nu mai mai stau cu furtunul in mana sau sa mut aspersoare, sa deschid doar robinetele si sa-si faca treaba :D

Edited by Inginerul_bv, 13 May 2013 - 12:36.


#814
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcuticco, on 13 mai 2013 - 12:12, said:

Inseamna ca atata poate pompa. Si instalatia de irigat este subdimensionata. Nu poti returna produsul? Poti da un link spre aspersor?

As putea returna acel Gardena Polo 220 e luat de la Bricostore si am vazut ca in 30 de zile se poate returna.
http://www.gardena.c...rsor-polo-220/.

Am luat acum unul OK de la Baumax, tot oscilant, vedem diseara ce poate.

#815
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
eu am si 2 ceva de genul asta ieftine, no name intr-o laterala a casei. Poti regla unghiul de udare, si imi place cum stropesc. Sunt cam galagioase, dar mie imi place.

http://www.dedeman.r...inc-dy1023.html

Raza ajunge si la 7-8m. Depinde si de presiunea/debitul cu care le alimentezi.

Edited by cuticco, 13 May 2013 - 14:29.


#816
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Minunat. La primu' salariu ma opresc si-mi iau si eu 3 bucati. Se regleaza doar unghiul de udare sau si raza, adica lungimea la care sa stropeasca ?

#817
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Poti regla si raza. Adica poti regla un surubel care sa urce sau sa coboare prin jetul de stropire. CU cat il urci, ii dai raza maxima, cu cat il cobori, surubelul va sparge jetul si apa va fi pulverizata mai aproape de sprinkler. Vezi ca sunt si mai ieftine, tot exact ca astea. Eu tin minte ca am dat vreo 20 ron/buc.
Unghiul il reglezi prin cele 2 inele prinse pe el.

Attached Files



#818
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
cutoate ca ud in fiecare zi destul de bine, gazonul este foarte inegal, al locuri destul de mari in care a rasarit foarte rar, si in plus au napadit balariile. Cred ca o sa dau cu erbicid selectiv, apoi sa reinsamantez zonele in care nu mi-a iesit bine.

#819
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Cand ai insamantat?

#820
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cum ai insamantat ? Manual sau cu carucior dinala ? Noi am pus peste tot cu carucior dinala si a iesit chiar uniform. E posibil sa fi bagat semintele prea adanc in unele locuri.

Edited by Inginerul_bv, 14 May 2013 - 14:46.


#821
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Sunt vreo 3 saptamani de cand am pus. In unele locuri gazonul a ajuns la 10 cm, in unele are 2-3 si in unele nu a iesit deloc. In schimb a iesit un fel de loboda pitica peste tot. Deasupra e verde, iar dedesubt frunza e rosie. Daca te uiti din lateral sizi ca e o pata rosie. A iesit in special foarte des in locurile in care nu a iesit gazonul. Cred ca erau seminte in pamantul adus. Insamantarea am facut-o manual, apoi am tras cu grebla peste. Nu am vrut sa dau cateva sute de ron pe un semanator din ala si nici de imprumutat nu am avut de unde.

#822
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna dimineata

Am si eu o intrebare, maica-mea si-a facut un put pentru udat gradina. Este put, gen fantana, adica compus din tuburi de beton, cu diametrul cam de 1 m sau mai mic.
In put a introdus o pompa (de suprafata) cu care extrage apa printr-un furtun si cu care uda gradina. Inconvenientul este ca apa vine pe furtun cu presiune foarte mare si nu poate atasa un  aspersor si la presiunea pe care o are apa nu se uda uniform, are tendinta de a se face gropi.

Banuiesc ca trebuie un hidrofor, ceva unde sa fie "stocata" apa sau poate o solutie mai simpla.

Multumesc

#823
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Exista tot felul de pistoale de udat gradina, la care le poti regla atat debitul cat si ce mod de jet vrei sa ai.
Eu am asta http://www.dedeman.r...egl-dy2093.html.
La furtun ideal e sa ai cuple rapide.
Pompa nu este legata la un presostat care sa iti opreasca pompa la 3 bari? Daca nu, nu stiu daca inchizand cu totul apa din pistol, nu o sa se strice pompa.

#824
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Ce gazon aveti de il tundeti o data la o saptamana, chiar 2-3, asa cum am vazut aici?

Edited by ZorbaGrecu, 15 May 2013 - 10:31.


#825
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Asta e, mi-e teama sa nu strice pompa. Presiunea cred ca e mare, nu stiu daca ar rezista sa nu sara filetele de la furtun.
O sa ma uit de presostat.

Ideea e ca mi-e ciuda ca a dat saraca mama o gramada de bani sa faca putul ala si sa nu-l foloseasca cum trebuie...

Multumesc

Edited by thalia, 15 May 2013 - 10:35.


#826
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Azi dimineata am observat ca mi se cam usuca gazonul :( Dupa ce m-am plans ca nu creste chiar cum ar trebui, ei bine, acum pare ca unele fire s-au uscat. Care sa fie problema ? I-am dat prea multa apa ? Pamantul n-a fost deloc fertil, e adus din camp, cine stie de la ce adancime.....oare sa-i dau niste ingrasamant ?

#827
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Daca este galben pe alocuri vedeti sa nu aiba o ciuperca, asta ca sa excludeti si varianta asta.

Daca nu este bolnav, atunci apa si ingrasamant, musai si isi revine.

#828
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mda. N-am apucat sa-l tund nici macar odata si deja se usuca :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate