Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1711
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ce se întâmplă dacă gazonul este suprainsamantat?

Edited by cristobob, 11 May 2016 - 20:59.


#1712
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Gazonul suprainsamantat: Se intampla ... selectia naturala Posted Image
Spor la treaba!

View PostTkrieg, on 03 mai 2016 - 19:50, said:

Salutare,

Vreau si eu sa-mi amenazej gradina doar ca o problema cu solul; dupa ploi apa se retrage greu, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o solutie? exclus umplutura deoarece nu mai am pe unde intra cu tractorul. Eu m-am gandit sa plantez gard viu pe margini si o salcie in mijloc sau un put in mijloc dar inainte sa ma apuc am zis sa cer niste sfaturi de la oameni cu experienta, am vazut ca sunteti o gramada pe aici cu lucrari extraordinare!

Ai loc sa plantezi o salcie, doua?

Edited by DIY, 12 May 2016 - 09:26.


#1713
Tkrieg

Tkrieg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2016
Am loc si de 3-4

#1714
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Fa drenaj. O groapa de cativa mc umpluta cu pietrus sort 8-16 invelit in geotextil in care colectezi prin santuri de drenaj apa in exces. Altfel nu scapi de apa in excesm

#1715
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostTkrieg, on 16 mai 2016 - 20:13, said:

Am loc si de 3-4

O salcie, doua, ti-ar putea rezolva problema. O salcie "bea" in jur de 15-20l / zi / cm (diametru tulpina).

#1716
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Am terminat de amenajat si eu curtea: sistem de irigatie, am pus rulouri (au cam o luna acuma) , am dat cu ingrasamant la gazon si la thuja.
Ar trebui sa fac oare si ceva tratamente antifungice la thuja dupa ploile astea?
Atasat cateva poze.
P.S. Imow de la Viking chiar isi face treaba singur. Nu am tuns gazonul decat o data cu masina vecinului- in rest se descurca singur

Attached Files



#1717
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Imi place...

Legat de gazon, al meu are 1an si e des dar are ceva portiuni mai galbui care apar mai ales cand il tund (folosesc treapta de mijloc la masina)... Dar am alta intrebare am vreo 3 portiuni unde iarba creste mai mare de cat in rest in acelasi interval de timp si e si de un verde inchis.... Aveti idee de ce?

#1718
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Iarba nu creste uniform din cauza pamantului, a umiditatii si - uneori - a tipurilor diferite de seinte din gazon, daca e cazul.
Petele galbui sunt, dupa pareea mea, zonele in care gazonul este mai uscat inspre radacina. Asta se intampla daca s-au intesat prea tare radacinile. O aerare cu desfacerea radacinilor i-ar prinde bine. Daca nu vrei sa faci asta, si decizi s-o lasi pt primavara viitoare, poti incerca o alta metoda; folosita de mine, cu succes. Gazonul tuns des, la treapta cea mai mica si, dupa tundere, de fiecare data aruncat cate un pumn de seminte in zona cu pricina si udat bine. Spor la treaba!

#1719
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Tind sa iti dau dreptate pentru ca mi se pare ca e foarte des ... Trebuie sa fac o aerare si cred ca si scarificare nu? Cred ca o sa o fac la toamna pentru ca acum e cam tarziu; sau pot sa o mai fac. Oricum trebuie sa apelez la cineva care are utilaje pentru asta. . La treapta cea mai mica e foarte greu sa tund, am incercat dar merge foarte greu masina si se inginge motorul... Am cumparat un cutit nou si o sa mai incerc iar.

#1720
GheorghePopesko

GheorghePopesko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2016

View Postcdan, on 28 decembrie 2007 - 23:16, said:

Partea 2.

Casă foarte frumos . Se pare ca a mea ))

#1721
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Buna seara,
Sunt noua pe acest forum si am nevoie de ajutor. Trebuie sa-mi amenajez curtea si am nevoie de recomandari de firme sau oameni care fac acest lucru. Am nevoie de drenaj, irigatii, gazon si pavele.
Multumesc mult

#1722
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
De ceva vreme planuiesc ce am de facut pt finisarea curtii noastre, adica pavajul, drenul curtii, spatiile verzi, automatizare poarta, etc
Am facut o lista cu ordinea lucrarilor, prioritati, costuri. Peste doua zile va incepe prima etapa: decopertarea curtii.

Sper ca acest topic sa fie de ajutor celor care au semne de intrebare legat de acest gen de lucrari, prin sugestiile d-voastra vizavi de planurile mele!

Revin cu planul lucrarii.

#1723
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.amenajarigradinibucuresti.ro/img/cms/whitecloverinnlawn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa nu uiti sa semeni in curte trifoi pitic alb......acesta este mai ok decat clasicul gazon!Posted Image

#1724
Redundant

Redundant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2016
Un foisor incape pe acolo?

#1725
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sistem irigatie pt gazon.

#1726
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postxmanyacs77, on 10 iulie 2016 - 20:08, said:

[ http://www.amenajarigradinibucuresti.ro/img/cms/whitecloverinnlawn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa nu uiti sa semeni in curte trifoi pitic alb......acesta este mai ok decat clasicul gazon!Posted Image
n-as prea-s crede...... intreaba pe userul @cumparator....
http://forum.softped...8#entry19525801

Edited by viotl, 10 July 2016 - 20:48.


#1727
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Deci....
In principiu nu vor fi zone mari cu iarba (trifoi sau gazon). Intentionam sa avem trei zone verzi, una mai mare (7X5) si doua mai mici, in care am vrea sa avem oaze de verdeata cu plante si arbusti, precum si mici zone naturale, gen spice cu maci si levantica! Sper sa gasim si profesionistul care sa vrea / poata face ce dorim noi.

#1728
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postviotl, on 10 iulie 2016 - 20:44, said:

n-as prea-s crede...... intreaba pe userul @cumparator....
http://forum.softped...8#entry19525801
E mai usor de intretinut decat gazonul , nu e mofturos deloc si in plus anihileaza buruienile . E o alege buna pt cei care nu au timp sa piguleasca zilnic suprafata .

@initiator posteaza o schita a terenului cu locurile desemnate pt spatiul verde / foisor etc

Edited by cobi1, 10 July 2016 - 22:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate