Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

UPC nu reuseste sa opreasca scaderea numarului de clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#1
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Baza de clienti a UPC a scazut cu 5,8% in T1

UPC Romania, al doilea jucator de pe piata locala de cablu TV, a inregistrat o scadere de 5,8% a numarului total de clienti in primul trimestru al acestui an, la 1,263 milioane de abonati, pe fondul reducerii bazei de clienti pe segmentul televiziunii prin cablu analog cu 17,7%, potrivit raportului financiar al companiei olandeze UPC Holding.
Numarul de clienti pe cablu analog a scazut de la 1,167 milioane la 961.000, in timp ce operatorul a reusit sa atraga utilizatori noi pe toate celelalte segmente.
Numarul de abonati la serviciile de televiziune prin cablu digital oferite de UPC Romania a crescut cu 201,8%, la 147.300 de utilizatori, in timp ce abonamentele pentru serviciile DTH erau, la 31 martie, cu 24,6% mai multe decat in perioada similara a anului 2008. Pe segmentul serviciilor de acces la internet, UPC Romania avea 245.300 de clienti la sfarsitul lunii martie, comparativ cu 207.500 in urma cu 12 luni.
Serviciile de telefonie furnizate de operator sunt utlizate de 131.300 de clienti, in crestere cu 17% fata de luna martie 2008. Grupul UPC este afiliat la compania americana Liberty Global, listata la bursa de la New York, care furnizeaza servicii video, de voce si acces la internet pentru 16,9 milioane de clienti din 17 state.
De la intrarea pe piata romaneasca, in urma cu 17 ani, UPC a investit peste 700 de milioane de euro. Principalii concurenti ai operatorului pe piata locala sunt RCS&RDS si Romtelecom.
"Ca si in trimestrele recente, am inregistrat o pierdere organica pe segmentul video, de 98.000 de utilizatori in primul trimestru din 2009. Majoritatea acestor pierderi au fost generate de diviziile UPC Broadband din Olanda, Ungaria si Cehia, pe masura ce competitia din partea operatorilor DTH se intensifica. Am inregistrat insa imbunatatiri in ceea ce priveste opreatiunile din Romania in T1, care au inregistrat o stagnare in ceea ce priveste cresterea organica a numarului de clienti pe segmentul de televiziune, dupa trei trimestre consecutive cu pierderi", au declarat oficialii Liberty Global.
In 2008, veniturile UPC Romania au scazut cu 16%, la 144,8 milioane euro, rezultatele fiind afectate de declinul numarului de abonamente in ultimul trimestru al anului.
Numarul de abonati ai operatorului pe piata romaneasca a scazut cu 5,5% in 2008, la 1,263 milioane, insa a urcat la peste 1,3 milioane in luna februarie, potrivit datelor anuntate de companie in luna februarie. Operatorul avea la finele anului trecut 124.000 de abonati pe serviciile de telefonie fixa si 237.300 de utilizatori ai serviciilor de internet.
Luna trecuta, UPC Romania a lansat o campanie prin care urmareste sa-si majoreze cota de pe piata locala de servicii internet, operatorul reducand la jumatate, timp de sase luni de zile, tariful pentru contractele pe un an de acces la internet.

http://www.zf.ro/bus...-in-t1-4303826/

S-a terminat si cresterea pe Digital:

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10384/4303826/1/graf-main-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vrabiedd, 08 June 2009 - 12:52.


#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 vrabiedd, on 8th June 2009, 13:45, said:

Cine citeste articolul isi da seama ca un ametit a pus nr. de clienti la telefonie fixa (131.300) la nr. de clienti tv. digitala in martie '09 (in realitate 147.300). O crestere cu 17.300clienti in 3luni, +13% eu zic ca nu e rea.. ce e drept nici nu mai e mare lucru ramas pe analog :P

 vrabiedd, on 8th June 2009, 13:45, said:

S-a terminat si cresterea pe Digital:
Nu s-a "terminat" (sic!) dar a incetinit. Motivele pot fi multiple de la criza la lipsa timpului. Daca cresterea ar fi fost ZERO nici un operator nu mai investea in tv. digitala, insemna ca mai tot poporul nu e interesat sau nu are posibilitati in "mai mult" sau "mai bun".

Edited by Blackhawk, 08 June 2009 - 15:37.


#3
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Nu ai inteles....
Sa zicem ca este ca tine:

   - pe digital aveai in martie 08 : 48 mii cienti, iar in martie 09: 147 mii. Crestere de aproape 100.000 clienti.
   - pe analog au pierdut 205.000 clienti.


Au reusit sa opreasca scaderea sau nu ?

Si pentru cine nu stie aceasta cretere pe digital este practic o trecere a unor clienti de pe analogic pe digital.

Edited by vrabiedd, 08 June 2009 - 15:41.


#4
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
daca au migrat de la ab analogic la abonamente digitale..sa zicem ab mediu..defapt au adus un plus la partea financiara.

Edited by lafayette, 09 June 2009 - 08:05.


#5
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
mai pe scurt actualii clienti (adica unii dintre noi) platesc si pentru restul de clienti care or plecat ( de asta nu ii deranjeaza pe upc ca pierd clienti ... pana cand mai au clienti la servicii scumpe pana atunci e totul ok )

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 dc2shit, on 9th June 2009, 10:43, said:

mai pe scurt actualii clienti (adica unii dintre noi) platesc si pentru restul de clienti care or plecat ( de asta nu ii deranjeaza pe upc ca pierd clienti ... pana cand mai au clienti la servicii scumpe pana atunci e totul ok )
Asta e o prostie ce ai zis tu .....cum iti imaginezi ca poate fi asa???

#7
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007

 cuculea, on 9th June 2009, 12:12, said:

Asta e o prostie ce ai zis tu .....cum iti imaginezi ca poate fi asa???

uitate mai sus ce a scris lafayete .... eu doar am tras o concluzie ... prostia e la Upc, ca nu eu gandesc asa cum o fac ei ... oricum o sa vedem ce crestere o sa aiba anul asta fata de firmele concurente :P ....

#8
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 dc2shit, on 9th June 2009, 10:43, said:

mai pe scurt actualii clienti (adica unii dintre noi) platesc si pentru restul de clienti care or plecat ( de asta nu ii deranjeaza pe upc ca pierd clienti ... pana cand mai au clienti la servicii scumpe pana atunci e totul ok )
Sunt de acord ca nu sunt deranjati de faptul ca o parte din clienti au plecat si asta se observa din oferta si atitudinea pe care o  au.

#9
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 dc2shit, on 9th June 2009, 10:43, said:

mai pe scurt actualii clienti (adica unii dintre noi) platesc si pentru restul de clienti care or plecat ( de asta nu ii deranjeaza pe upc ca pierd clienti ... pana cand mai au clienti la servicii scumpe pana atunci e totul ok )
asta e parerea ta..
eu ma refeream la faptul ca multi clienti au optat ptr servicii mai complete decat canalele oferite de grila analogica, si odata cu migrarea au adaugat si alte pachete.

#10
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 lafayette, on 9th June 2009, 15:43, said:

asta e parerea ta..
eu ma refeream la faptul ca multi clienti au optat ptr servicii mai complete decat canalele oferite de grila analogica, si odata cu migrarea au adaugat si alte pachete.
Nu exagera, te rog! Daca mentineau grile identice pentru analog si digital se putea aborda subiectul in maniera pe care o doresti.

#11
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 Farrell, on 9th June 2009, 16:44, said:

Nu exagera, te rog! Daca mentineau grile identice pentru analog si digital se putea aborda subiectul in maniera pe care o doresti.

nu poti avea in analogic 120 canale ,
sa nu amintesc aici de alte facilitati
digitalul este un plus, oricat s-ar stradui altii sa afirme contrariul.

Edited by lafayette, 09 June 2009 - 15:54.


#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Se pare că iau măsuri disperate pentru a ține clienții în rețea: de astăzi GSP TV a fost introdus în grila UPC.

#13
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 lafayette, on 9th June 2009, 16:53, said:

nu poti avea in analogic 120 canale ,
sa nu amintesc aici de alte facilitati
digitalul este un plus, oricat s-ar stradui altii sa afirme contrariul.
Nu am spus ca digitalul nu ar fi un plus. Este superior analogicului, intretinerea, implementarea costa si este normal ca abonamentul sa fie mai mare.
Nu am spus ca pe analog se pot inghesui 120 sau 200 de canale dar nu e fair play  sa "inghesui" abonatii prin eliminarea de canale doar ca sa-ti aleaga un serviciu.

#14
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Cam da ... se elimina cate un program de pe analogic ( pretul ramane acelasi) .... numai ca sa treci pe digital ... multi or hotarat sa treaca de tot la alt operator ... Parerea mea este ca nu calitatea serviciului oferit de upc e slaba, sunt cei din conducere cu idei mai aiurite, neaceptand uneori compromisuri!

#15
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
Se elimina un canal analogic , si se baga alte 7-8 in locul lor...asta inseamna : PROGRES.
La abonamentele digitale, tv analogic este oferit gratis,.
La operatorul meu , in Bucuresti ,au fost scoase 12 canale analogice si s-au inlocuit cu 125 canale digitale.
Grila analogica mai cuprinde ~ 50 canale.
Toate canalele analogice se regasesc in digital, asa ca nu vad rostul sa plang dupa canalele analogice.
De prin 2006, de cand am digital , foarte rar am vizionat ceva pe analogic.

Edited by lafayette, 12 June 2009 - 04:29.


#16
lord_dizzy

lord_dizzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 06.11.2003
Da dar ce te faci cand acum elimina 3 programe din digital? Cu ce le inlocuiesc? Ca sa nu mai mentionez faptul ca nimic nu echivaleaza scoaterea celor 2 ViaSat-uri, sorry, nici macar altele 7-8 in locul lor!

#17
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
ar face bine sa scoata total analogicul ... oricum imediat nu mai ai ce sa te uiti pe el .... si vad ca si pe digital incept sa inventeze tot feluri de motive sa scoata programele ... sa faca pachete , sa platesti in plus .... eu cand am trecut pe digital mi sa asigurat ca no sa se faca schimbari ( numai daca anunta inainte cu 1 -2 luni) .... eu personal nu am fost anuntat nici la caserie niciunde (pe stb am primit info dupa ce sor scos canalele si sor facut modificarile) .... iar se practica politica veche la UPC .... nu sor schimbat deloc!!!!!

Edited by dc2shit, 12 June 2009 - 15:55.


#18
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 dc2shit, on 12th June 2009, 16:34, said:

ar face bine sa scoata total analogicul ... oricum imediat nu mai ai ce sa te uiti pe el .... si vad ca si pe digital incept sa inventeze tot feluri de motive sa scoata programele ... sa faca pachete , sa platesti in plus .... eu cand am trecut pe digital mi sa asigurat ca no sa se faca schimbari ( numai daca anunta inainte cu 1 -2 luni) .... eu personal nu am fost anuntat nici la caserie niciunde (pe stb am primit info dupa ce sor scos canalele si sor facut modificarile) .... iar se practica politica veche la UPC .... nu sor schimbat deloc!!!!!

Schimbarile sunt anuntate pe mai multe cai.
Eu personal, ma uit pe Canalul INFO UPC .

Edited by lafayette, 13 June 2009 - 15:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate