Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Problema ATi 9550 Tv-Out

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
suparatu13

suparatu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2005
Tocmai mi-am cumparat un Ati 9550 si vreau sa vad filmele pe televizor (Marca Watson cumparat de 6 luni). Am facut rost de toate instrumentele necesare (cablu S-Video si EurosScart , spliter ... ) , am conectat tot ... dar nu prea pot sa o scot la capat deoarece vad doar alb negru imaginea ... pe televizor . Am setat din placa  cam tot ce am stiut adica , Theatre Mode, Display TV.Ar putea fi vorba de Formatul din  Tv-proprietes ? .Ajutat-ma si pe mine cu ceva sugestii ... vreau sa vad color :angry:

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
se vede alb negru din cauza conectarii... ai grija sa fie setat pe PAL
eu am aceasi placa, am conectat da nu stiu sa ii dau drumu din PC ca sa vad.... din laptop am stiut :D
zii si mie plz. :P

#3
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

suparatu13, on Apr 16 2005, 03:52, said:

Tocmai mi-am cumparat un Ati 9550 si vreau sa vad filmele pe televizor (Marca Watson cumparat de 6 luni). Am facut rost de toate instrumentele necesare (cablu S-Video si EurosScart , spliter ... ) , am conectat tot ... dar nu prea pot sa o scot la capat deoarece vad doar alb negru imaginea ... pe televizor . Am setat din placa  cam tot ce am stiut adica , Theatre Mode, Display TV.Ar putea fi vorba de Formatul din  Tv-proprietes ? .Ajutat-ma si pe mine cu ceva sugestii ... vreau sa vad color :angry:

<{POST_SNAPBACK}>


Din Display Properties -> Settings dai click pe butonul Advanced,
daca ai instalate driverele de la Ati cum trebuie vei avea acolo Displays
La sectiunea Tv alege PAL DK

daca nici asa nu merge inseamna ca foloseti cablu S-VHS (adica aceea mufa rotunda ce seamana cu mufa de mouse dar are 4 pini ) si televizorultau nu suporta standardul S-VHS.Cumpara un cablu S-VHS -> RCA si foloseste mufa galbena RCA (rotunda cu o o singura gaura) de pe adaptorul SCART.

Succes !

#4
suparatu13

suparatu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2005
Deci folosesc un cablu cu S-VHS si Jack (Audio) pe o intrare si pe cealalta am Euroscart .
Din setarile de la placa video nu am gasit se pun din Display TV pe PAL DK nu am decat PAL B sau PAL G sau K , I... etc .Poate fi din cauza ca nu am ultimul model de driver pt placa video ca sa gasesc standardul PAL DK ? Help :D

#5
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

suparatu13, on Apr 16 2005, 16:55, said:

Deci folosesc un cablu cu S-VHS si Jack (Audio) pe o intrare si pe cealalta am Euroscart .
Din setarile de la placa video nu am gasit se pun din Display TV pe PAL DK nu am decat PAL B sau PAL G sau K , I... etc .Poate fi din cauza ca nu am ultimul model de driver pt placa video ca sa gasesc standardul PAL DK ? Help :D

<{POST_SNAPBACK}>


DK se refera la standardul de sunet (distanta dintre imagine si sunet D in FIF si K in UIF) daca pui PAL BG (standard nemtesc) ar trebui sa mearga si asa. Ai nevoie de un cablu care are intr-un capat mufa S-VHS si in partea aialalta mufa RCA asemanator celui audio. Pe adaptorul SCART daca nu ai trei mufe RCA (2 de sunet si una de imagine ) cumpara un adaptor pe care ai pe langa mufa S-VHS ai si unul RCA deobicei galbena si acolo bagi cablul de la placa video  pt ca poate TV -ul tau nu stie SVHS numai composite care este alt pin pe SCART.

Cu driverele: Atata timp cand pe monitor nu se vede nimic ciudat si sistemul tau nu se blocheaza nu cred ca ai probleme cu ele


Succes !

Edited by psanyika, 16 April 2005 - 19:18.


#6
suparatu13

suparatu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2005
Am rezolvat ... am schimbat cablul cu EuroScart si am luat unul cu RCA ... merge beton :D ... Nu-i placea la TV-ul meu pe Euroscart.. asta ii concluzia la care am ajuns .. Multumesc mult pentru ajutor ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate