Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#19
dodo61

dodo61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2009
Buna. A fost cineva pe insula Skopelos? Ce impresie v-a facut?

#20
diliul

diliul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdodo61, on 18th September 2009, 18:44, said:

Buna. A fost cineva pe insula Skopelos? Ce impresie v-a facut?
Buna, m-am intors de pe insula Skopelos acum o saptamana.Sunt niste peisaje minunate pe insula!Poate ca stiti, s-au filmat scenele di filmul "Mama Mia"acolo, cu Meryl Streep si Pierce Brosnan, in 2007.De atunci, am inteles de la localnici, ca s-a animat mai mult turismul in zona. Este o insula pentru cei care-si doresc o vacanta mai linistita. Plajele sunt pietroase, cu pietre si in apa, si multe au intrarea foarte brusca in apa cu adancime mare. Noi am stat in localitatea Glossa , in nordul insulei, o localitate de tara cu stradute atat de inguste, incat nu aveau voie sa circule masini, circulau numai motocilete sau ATV-uri. Am vizitat celebra Agios Ioannis unde se afla bisericuta din varf de stanca; la baza stancii se afla un mic golfulet amenajat pentru plaja, unde apa marii are o culoare incredibila (acolo am zarit printre pietrele din apa, innotand cu masca si snorkel,o multime de pestisori si o caracatita mica!). Se pot face excursii catre insulele Sporade alaturate : Skiatos sau Alonissos. Noi am ales sa mergem intr-o zi catre insula Alonissos, intrucat pe Skiatos mai fusesem acum cativa ani.
Ca distante:  Bucuresti - Volos (portul din care se poate lua ferry catre insula Skopelos - 4 ore) aprox 1000 km.
Alte insule grecesti vizitate de noi: Lefkada ( peste 1300 de KM  pana acolo)- plaje superbe, coloritul apei senzational! Thassos (aprox 800 km de Romania)- o insula frumoasa, verde si foarte prietenoasa, si aproape de Romania.
Vacante placute!
:thumbup:

Attached Files



#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cea mai caldă apă este în insulele Rhodos și Creta!  :bouncey:

#22
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Conteaza si perioada in care vrei sa mergi. Pentru iulie sau august , Thassos e ok, pentru iunie-iulie Corfu- Zakintos, dar in septembrie-octombrie e de mers in Ciclade sau Creta. In septembrie in Corfu poti sa plangi de frig si ploaie , in Santorini in schimb e super ok pana pe 15-20 octombrie.
O plaja cu nisip si cu intrare lina in apa poti gasi in Naxos , la Agios Prokopios , plaja lunga de doi km, cu nisip fin, apa limpede si calda pana pe 15 octombrie. Am fost acolo intre 25 sept-10 oct 2004, am fost foarte multumit. Dezavantaj, circa 6 ore cu ferry de la Pireu.
poti sa vezi plaja live pe:  http://www.prokopis.com/

Edited by ghidioneanu, 20 September 2009 - 16:35.


#23
hoinar56

hoinar56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.08.2009
Salut
imtrebindu-ma daca la vremea asta mai am pe cine sa salut. adica daca mai citeste cineva acum pe acest topic , fiind deja mijlocul lui octombrie si la meteo s-a anuntat scaderea temperaturii cam cu 10 grade. Deci lansez o intrebare la noroc... voi pleca in Grecia cu autocarul din Cluj (eu sunt din Bucuresti), iar destinatia finala a transportatorului este insula Creta. Intrebarea mea este daca imi poate indica cineva un traseu sa pot vizita si Meteora si deasemeni un loc in Grecia,(o insula) unde vremea sa fie mai blinda pentru a sta vreo 4 zile. . Specific ca in Grecia ma voi deplasa cu transportul local fie el tren sau autocar si evident feribot...prin urmare as vrea sa-mi fac un traseu pe care sa-mi stabilesc si cazarile, (pensiune sau hotel). Multumesc mult providentei daca va fi un cititor(cititoare) a topicului si evident celui (celei) -caci nu cred ca vor fi ...cei (cele)... pentru indrumari.

Edited by hoinar56, 12 October 2009 - 01:23.


#24
schultz13

schultz13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.05.2006
Salut
A fost cineva in insula Lemnos? Am citit cate ceva si pare interesanta, in schimb nu am gasit nici o oferta la agentiile romanesti.

#25
spadafora12

spadafora12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2009

View Postschultz13, on 3rd January 2010, 12:44, said:

Salut
A fost cineva in insula Lemnos? Am citit cate ceva si pare interesanta, in schimb nu am gasit nici o oferta la agentiile romanesti.
Salut

Da ,am fost in   in 2008 si in2009.
Nu stiu daca ai sa gasesti  oferta la agentiile din Romania.Au un hotel in port Hotel Lemnos.
Insula  a fost in circuit turistic anii ''80-''90 dar cu migratia tinerilor din insula pe continent insula a inceput sa intre in paragina.Au ramas doar batranii , cei care au case  pe insula vin  o data pe an.
Mirna ,este portul principal si statiunea principala.In jurul lui se invarte mai toata viata insulei.
In 2009 a intrat in reparatii si renovarea portului.Nu au fost turisti.Cei care vin sunt numai greci si aceeia putini.
Am fost invitat de niste prieteni greci la partide de pescuit.
In 2008 erau turisti (foarte putini) si o tabara de copii englezi.
In 2009 nu prea am vazut turisti .
Nu stiu daca au terminat reconsctructia portului dar  in insula statiunile  sunt in paragina.
Insula este departe de continent . In port este un castel pe dealul care domina portul si atat.  
Noi am plecat cu salupa din Samotraki.Sunt niste curse ferry din Samotraki si Lesvos dar putine.Am vazut vreo 2 pe zi si acelea mai mult cu marfa pentru magazinele si taverne din Mirna.
Imi pare rau sa te dezamagesc dar a intrat in renovare.
Nu este o insula in genul SIMY sau Nysiros.
Cred ca se poate vedea din fotografii, aceleasi cladiri in 2008 inainte de inceperea lucrarilor si in 2009 in timpul lucrarilor.
Imi pare rau sa te dezamagesc.Daca anul acesta voi mai fi invitat de prieteni greci in Samotraki si vom ajunge in Lemnos, voi posta imagini cu stadiul lucrarilor.
Pana atunci sa auzim numai de bine !

Edited by spadafora12, 05 January 2010 - 13:25.


#26
schultz13

schultz13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.05.2006
Imi pare rau sa te dezamagesc dar a intrat in renovare.
Nu este o insula in genul SIMY sau Nysiros.
Cred ca se poate vedea din fotografii, aceleasi cladiri in 2008 inainte de inceperea lucrarilor si in 2009 in timpul lucrarilor.
Imi pare rau sa te dezamagesc.Daca anul acesta voi mai fi invitat de prieteni greci in Samotraki si vom ajunge in Lemnos, voi posta imagini cu stadiul lucrarilor.
Pana atunci sa auzim numai de bine !
[/quote]

Multumesc pentru informatii. Intr-adevar sunt un pic dezamagit. Nu ma asteptam de la greci, care scot bani din turism, sa lase o insula in paragina. Poate asta e motivul pentru care nu gaseam oferte.

#27
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
Unde este Samotraki si cum ai ajuns acolo?In lemnos este chiar asa de rau?

#28
bgdl

bgdl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2009

View Postbranaru, on 12th January 2010, 08:55, said:

Unde este Samotraki si cum ai ajuns acolo?In lemnos este chiar asa de rau?

Daca deschizi poza cu G.P.S.-ul de pe vaporas vezi exact unde este .
In Nord ,din Alexandroupoli cu ferry.In Nord este Samotraki .
Intra si tu Earth si vezi.
Lemnos sau Limnos este in dreptul bratului  cu Muntele Athos din Halkidiki.In mijlocul marii Egee.
Insula este mai mare decat Tassos ,facand o comparatie,dar este saraca in vegetatie.
Turisti putini.In general grecii mergeau in aceasta insula.Am inchiriat masina in 2008 si am facut turul insulei.
Nu este cine stie ce.Si nu au fluxul de turisti precum in Tassos sau Samotraki.
Nu este rau .Este o insula pur greceasca,dar uitata.
In 2008 Mirna era (mai) animata .Dar restul insulei nu.
Poate in anul 2010 va fi refacuta.Nu degeaba statul grec a inceput lucrari de modernizare a portului.

Attached Files


Edited by bgdl, 12 January 2010 - 10:08.


#29
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
Parca m-as duce in amandoua.caut acuma cazare.Cat a costat ferry de pe continent cu masina cu tot daca stii cumva? cum se ajunge la locul de feryy este ddeparte de Salonic?

#30
spadafora12

spadafora12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2009

View Postbgdl, on 12th January 2010, 09:51, said:

Daca deschizi poza cu G.P.S.-ul de pe vaporas vezi exact unde este .
In Nord ,din Alexandroupoli cu ferry.In Nord este Samotraki .
Intra si tu Earth si vezi.
Lemnos sau Limnos este in dreptul bratului  cu Muntele Athos din Halkidiki.In mijlocul marii Egee.
Insula este mai mare decat Tassos ,facand o comparatie,dar este saraca in vegetatie.
Turisti putini.In general grecii mergeau in aceasta insula.Am inchiriat masina in 2008 si am facut turul insulei.
Nu este cine stie ce.Si nu au fluxul de turisti precum in Tassos sau Samotraki.
Nu este rau .Este o insula pur greceasca,dar uitata.
In 2008 Mirna era (mai) animata .Dar restul insulei nu.
Poate in anul 2010 va fi refacuta.Nu degeaba statul grec a inceput lucrari de modernizare a portului.
Coincidenta sau tu esti amicul lui Nikos din Constanta?Ai fost si tu cu noi.

#31
bgdl

bgdl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2009

View Postspadafora12, on 12th January 2010, 10:19, said:

Coincidenta sau tu esti amicul lui Nikos din Constanta?Ai fost si tu cu noi.
Incredibil!!
Da ,nu ne vedem un an aproape si ne gasim pe forum.Tare
dau P.m. sa nu blocam topicul.
Ferry a platit amicul nostru grec.
Cred ca era in jur de 20euro din Alexandroupoli pana in Samotraki.
Ce inatlnire.....
P.M.

#32
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
[qAi vreun nume de hotel in samotrachi?

#33
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008

View Postschultz13, on 9th January 2010, 13:03, said:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar a intrat in renovare.
Nu este o insula in genul SIMY sau Nysiros.
Cred ca se poate vedea din fotografii, aceleasi cladiri in 2008 inainte de inceperea lucrarilor si in 2009 in timpul lucrarilor.
Imi pare rau sa te dezamagesc.Daca anul acesta voi mai fi invitat de prieteni greci in Samotraki si vom ajunge in Lemnos, voi posta imagini cu stadiul lucrarilor.
Pana atunci sa auzim numai de bine !


Multumesc pentru informatii. Intr-adevar sunt un pic dezamagit. Nu ma asteptam de la greci, care scot bani din turism, sa lase o insula in paragina. Poate asta e motivul pentru care nu gaseam oferte.

De ce credeti c-au fost "cedate" asa usor insulele din m.Egee de catre turci grecilor?..dupa cateva sute de ani in care cea mai mare parte din Grecia a fost sub imperiul otoman...ptr ca sunt greu de intretinut si mai presus de toate, cele mai multe sunt "piatra seaca".
Symi traieste doar ptr ca simiotii plecati in anii 1920 in USA au trimis bani acasa si mare parte din insula s-a refacut, multi s-au implicat cu relatii la prefectura provinciei Dodekanisos de care tine si Symi si au inclus-o in diferite proiecte, apropierea de Rodos f importanta si nu in ultimul rand compania de transport pe mare a simiotilor care intretine legatura cu Rodosul indiferent de perioada anului sau de nr de clienti.
Nisyros e intre Rodos si Kos si este cel mai vechi vulcan din Mediterana...si din pacate insula doar mai supravietuieste...
Ce sa mai vorbim apoi de Lemnos, Kasos sau Kastelorizzo, care era cat p'aci s-o vanda turcilor pe la 1960...dar poate ca asta e destinul insulelor grecesti, singurele care mai pastreaza farmecul spiritului elen.
Ma gandesc ca e f greu daca nu imposibil sa existe insulele solicitate de voi in vreo oferta a ag. romanesti...n-au ele oferte variate si serioase ptr insulele mari, ce mai vorbim de Limnos...

#34
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postbgdl, on 12th January 2010, 10:24, said:

Incredibil!!
Da ,nu ne vedem un an aproape si ne gasim pe forum.Tare
dau P.m. sa nu blocam topicul.
Ferry a platit amicul nostru grec.
Cred ca era in jur de 20euro din Alexandroupoli pana in Samotraki.
Ce inatlnire.....
P.M.

E sigur mana Andreei Marin aici: surprizee, surprizee...

#35
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View Postbranaru, on 12th January 2010, 16:18, said:

[qAi vreun nume de hotel in samotrachi?
Cauta pe aici :  http://samothraki.com/htm/indexf_e.htm , insa nu te astepta la mare lucru

Edited by ionescunic, 13 January 2010 - 07:48.


#36
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postionp, on 17th August 2009, 12:34, said:

din ce gasisem aici pe forum in zakintos e apa rece si intrare foarte brusca :(

distanta nu conteaza

In Laganas intrarea in apa e lina (mergi 100 m pana cand te acopera apa), fundul marii foarte curat, plaja nisipoasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate