Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#37
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

Quote

din ce gasisem aici pe forum in zakintos e apa rece si intrare foarte brusca :(

distanta nu conteaza

View Postrazvanait99, on 13th January 2010, 10:55, said:

In Laganas intrarea in apa e lina (mergi 100 m pana cand te acopera apa), fundul marii foarte curat, plaja nisipoasa.


In Alykanas mergi 100 de m pana cand iti acopera genunchii :coolspeak:

#38
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
A fost cineva in insula Kea?

#39
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
As recomanda insula Patmos, considerata Ierusalimul Greciei; ar fi o experienta placuta de Pasti !

#40
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadragu76, on 15th January 2010, 22:51, said:

As recomanda insula Patmos, considerata Ierusalimul Greciei; ar fi o experienta placuta de Pasti !

Este foarte aglomerata de Pasti.
Se umple de greci.
In Patmos gasesti cazare foarte greu in aceea perioada.Insula este mica .Majoritatea grecilor sosec aici pentru manastirea de pe deal, unde se spune ca Sfantul Ioan a scris Acpocalipsa. (SKALA).
CHORA este alt locatie cu un castel minunat.
Atractia este Skala, portul cu manastirea .
In Grecia in timpul Sarbatorilor Religioase (Paste si Craciun )toate locurile sunt ocupate de greci.Daca nu aveti aranjat sau rezervat nu gasiti locuri de cazare asa usor.Toti greci migreaza in aceea saptamana in insule ,la cunostinte ,rude ,prieteni sau inchiriaza din timp.In cursul anului cei care au case le tin inchise.Vin de Pasti cu prietenii sau 2 saptamani pe an.
In aceasta perioada nici in la agentiile din Grecia nu prea gasesti oferte pentru Patmos.Doar sa vi cu vaporul stai un plic si pleci.
Louis Cruise Lines(Sapphire)am vazut . '' Seabourn ''.Dar este foarte departe de Pireus.Foarte greu de pasti sa te lipesti de Patmos .
Fiecare cu bafta lui.
Bafta !!!

#41
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadragu76, on 15th January 2010, 22:51, said:

As recomanda insula Patmos, considerata Ierusalimul Greciei; ar fi o experienta placuta de Pasti !
Insula Tinos!!
In timpul sarbatorilor de Pasti este plina de ortodocsi.Manastirea fecioarei Maria un loc de iertare a pacatelor.  .Un adevarat pelerinaj si cand nu sunt sarbatori.
Biserica este renumita in randul ortodocsilor.Icoana Maicii Domnului facatoare de minuni, spun grecii.
Legenda spune , o femeie a venit sa se roage pt. pacate sale sa ii fie iertate, Fecioara Maria a fost impresionata de rugaciunile femeii si icoana a inceput sa lacrimeze.Femeia se ruga din tot sufletul pentru ierterea pacatelor si a fost auzita.Asta spun legende grecesti.
In Grecia se transimte in direct la tv. slujba de Pasti de la Salonic si manastirea din Tinos.
In Tinos am vazut mai multa lume decat in Patmos.Si nu era nici o sarbatoare religioasa in aceea zi.Pe insula mai exista manastiri si schitul profetului Ilie.
In rest taverne   si mult  soare.

#42
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
[quote name='berbel' date='19th January 2010, 19:23' post='7675951']
Insula Tinos!!
Unde este Tinos cum se ajunge?

#43
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009
Unde este Tinos cum se ajunge?
[/quote]

Pireus, cu ferry.Sunt curse regulate din Pireus.Majoritatea companiilor mari au in orar si Tinos ,se afla pe rutele lor.
Nel Lines -  Anek Lines -  Superfery - Blue Star Ferry - Minoan Lines aceste companii au ferry care ajung in Tinos.
91mile marine sau 162  km, aproximativ.in Jur de 3-4 ore depinde cu ce ferry alegi sa mergi.
La masina nu stiu pretul dar pentru pasageri era 25adult 15 copil in 2008.
Intre Andros -Mikonos-Siros.Imagineazati un triunghi si Tinos in mijloc.

#44
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
si noi am fost prima data in Corfu in 2007, un sejur de 7 zile,doar noi doi, fara copil,  a fost superfain. anul asta mergem iar, doua sejururi(14 zile) cu tot cu copil. abia astept. am schimbat statiunea in ideea de a mai vedea si alte locuri de pe insula. am fost in Roda in 2007, acum mergem in Ipsos .

#45
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Postcarmenrebeca, on 4th June 2009, 09:22, said:

buna la toata lumea

As avea o rugamine.. ma puteti sfatuii si pe mine ce as putea sa aleg intre COrfu si Rhodos, as vrea sa ma duc in ultima saptamana din Iulie si nu stiu ce sa aleg, din cate am citit parerile sunt impartite, am inteles ca in Corfu plaja este cu mai mult pietris nu prea as vrea asta, in principiu m-ar interesa mai mult sa ma duc in excursii optionale si nu sa pierd ff mult timp la plaja doar, ce m-ati sfatuii? daca merita excursiile optionale, sau daca mai mult merita masina inchiriata sau vaporas am inteles ca se mai poate...
Multumesc....
Am fost si in Rodos si in Corfu.
2insule diferite.
In Corfu nu as mai merge .
In Rodos daca as putea in fiecare weekend.
Diferenta foarte mare.
Rodos ai foarte multe posibilitati si de vizitat.Insule apropiate, Simi-Nisyros-Patmos-Kastelorizo-Kos.Insule superbe.
In privinta aceasta in Corfu poate sa vizitezi Albania.Nu prea ai cine stie ce optionale.
Rodos
Vestigi ale civilizatiei antice.Castele venetiene si peisaje superbe.Plaje imense ,nisip fin si cel mai important pentru mine.Apa foarte calda  in aceesi perioada in Rodos fata de Corfu.
In Corfu am fost la sfarsitul lui Iunie inceputul lui Iulie si apa era foarte rece. Nu prea stateai in apa, iar statiunile din Corfu fata de cele din Rodos  lasa de dorit.
Pentru mine Corfu nu este cine stie ce insula ,poate doar cateva peisaje din Paleokastritza atat.
RODOS !

Edited by berbel, 06 February 2010 - 16:53.


#46
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008
In Rhodos nu am ajuns inca-dar in Corfu am fost deja de 2 ori si mi-a ramas pe suflet.
E o insula de vis-iar apa in inceput de iulie nu mi s-a parut rece desi am stat in Paleokastritsa.

#47
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Post14-sexy-anuk, on 7th February 2010, 15:53, said:

In Rhodos nu am ajuns inca-dar in Corfu am fost deja de 2 ori si mi-a ramas pe suflet.
E o insula de vis-iar apa in inceput de iulie nu mi s-a parut rece desi am stat in Paleokastritsa.
Mergi in Rodos si dupa  aceea spune.
Fiecare cu cu impresia lui despre o insula.Din 15 insule vizitate ,Corfu este singura unde apa era foarte rece.
Nu sunt impresionat de Corfu.
Pentru mine cea mai rece apa a fost in Corfu.

#48
rasvanel1

rasvanel1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.10.2009

View Postberbel, on 7th February 2010, 16:15, said:

Mergi in Rodos si dupa  aceea spune.
Fiecare cu cu impresia lui despre o insula.Din 15 insule vizitate ,Corfu este singura unde apa era foarte rece.
Nu sunt impresionat de Corfu.
Pentru mine cea mai rece apa a fost in Corfu.
Ala statea asa de rece ce era apa?
Rodos !!! este cu mult peste Corfu, de departe una dintre cele mai frumoase Insule ale Greciei.
Adevarul este urmatorul.Dupa ce un turist care are posibilitatea sa vada si sa stea in insulele din Sud, nu mai este asa de impresionat de Corfu sau Tassos.

Edited by rasvanel1, 08 February 2010 - 08:30.


#49
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postberbel, on 7th February 2010, 16:15, said:

Mergi in Rodos si dupa  aceea spune.
Fiecare cu cu impresia lui despre o insula.Din 15 insule vizitate ,Corfu este singura unde apa era foarte rece.
Nu sunt impresionat de Corfu.
Pentru mine cea mai rece apa a fost in Corfu.
Na acuma sa nu ne certam-si sa ne rupem in figuri- eu am fost in Corfu de 2 ori-am vazut si Zakynthos si Skiathos si paralia si salonic si ce mai vrei tu.
Si depinde unde ai stat tu in corfu-eu ador insula asta-mi se pare cea mai frumoasa si cu climatul cel mai ok-in rest  am suferit de caldura excesiva.
Parintii meu au fost si  in Creta si Santorini si toti suntem de acord cu Corfu-daca ar fi asa nasoala si apa asa de rece nimeni nu ar mai merge,nu crezi?
In plus depinde unde ai stat in Corfu daca ai obiceiul de a sta in aceasi statiune-eu ce sa zic-ai dardait de frig in apa-la sidari-peruolades -glyfada-roda peste tot apa e calda-numai in Paleokastritsa era mai rece-dar peisajul e f frumos.
Eu una prefer o insula mai nordica din grecia-Pentru ca mi-au ajuns caldurile excesive din alti ani.
Poate ca Rhodos e pe gustul vostru pentru mine e prea in sud-deocamdata  incercam anul asta  Mykonos.
Ps.Paxos si Antipaxos-insule aferente corfu sunt f frumoase.

Edited by 14-sexy-anuk, 08 February 2010 - 15:45.


#50
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Post14-sexy-anuk, on 8th February 2010, 15:40, said:

Poate ca Rhodos e pe gustul vostru pentru mine e prea in sud-deocamdata  incercam anul asta  Mykonos.
Ps.Paxos si Antipaxos-insule aferente corfu sunt f frumoase.

Daca ajungi in Mikonos si dai de Pelicanul din poza ,raspunde la numele de Petros.Pe bune ,daca il strigi se opreste ,daca primeste ceva sta sa faci poze si deschide si aripile,daca nu primeste nimic  pleaca de langa tine.
Sta la poza daca ii dai un peste sau ceva.Te trezesti cu el pe unde nu te astepti.Toti locuitori il stiu, este mascota insulei.
Ps.Paxos si Antipaxos nu se pot compara cu Simi ,Nisyros sau Hidra .

Dar eu raman la parerea mea.

#51
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postberbel, on 9th February 2010, 10:28, said:

Daca ajungi in Mikonos si dai de Pelicanul din poza ,raspunde la numele de Petros.Pe bune ,daca il strigi se opreste ,daca primeste ceva sta sa faci poze si deschide si aripile,daca nu primeste nimic  pleaca de langa tine.
Sta la poza daca ii dai un peste sau ceva.Te trezesti cu el pe unde nu te astepti.Toti locuitori il stiu, este mascota insulei.
Ps.Paxos si Antipaxos nu se pot compara cu Simi ,Nisyros sau Hidra .

Dar eu raman la parerea mea.
Dupa cum spuneam fiecare e liber la opinie-Grecia e f frumoasa si merita vazuta toata.Deocamdata in 5 ani de vazut numai Grecia -si mers la mare si munte-2 de ori pe an-am vazut cat de cat destul din ea sa imi fac o opinie din ce imi place si ce nu.
Sustin oricum insula Corfu-daca nu mi-ar fi placut nu m-as fi intors acolo-si crede-ma ca am vazut 90 la suta din ea si e f frumoasa-iar apa e calda in 80 la suta din locurile de pe insula.
Si desi ne-am cazat la paleokastritsa anul trecut stiam ca apa e rece acolo pentru ca e foarte adanca si aproape numai pietris-oricum asta nu ne-a impiedicat sa facem baie la glyfada-apa e bestiala mereu-sidari-peroulades(locul meu de suflet din corfu).
Si in arillas si agios georgios e apa destul de calda.
Binenteles ca in alte insule-spre sud-apa e si mai calda.Dar ma lipsesc de bubele ce le-am facut in Zakynthos de la prea mare caldura...
Prefer insule mai verzi.
Creta e foarte arida-din ce vad in poze si Rhodosul e la fel.

#52
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
noi vara asta am hotarat sa mergem in skiathos, prin iunie. nu stiu cum va fi apa, rece sau calda, dar sper sa fie mai buna decat pe litoralul nostru. la prima impresie vroiam sa mergem cu masina, dar ne-am hotarat sa mergem cu avionul, si daca e, sa inchiriem acolo o masinuta. masini de inchiriat se gasesc si pana in 200 euro pe saptamana, full casco.

problema este cu transportul cu avionul, ca nu sunt curse regulate inca. sper ca prin martie sa apara programul curselor olimpicos din atena catre insula. am mai vazut ca mai sunt si curse cu hidroavionul, din atena sau tesalonic. dar inca nu e nimic afisat. la agentiile romanesti de turism, am vazut ca s-au anuntat curse chartere in fiecare duminica, dar cand am trimis mesaj ca ma intereseaza numai bilet de avion, nu si cazarea, nici un raspuns. :thumbdown:

#53
mihai_mol

mihai_mol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.04.2008
Buna, am si eu o ragaminte pentru voi, am tot citit pe forumuri despre Zakinthos si Corfu, acum nu stiu ce sa aleg.Noi vrem sa mergem la 4 stele demipensiune, petru ca vrem sa vizitam in loc sa luam all inclusive si sa stam in acelasi loc 7 zile. Ce sa aleg intre astea doua, unde este mai spectaculos, si avem mai multe de vazut. E momentul nostru de dupa nunta si as vrea sa fim impresionati cat mai mult, agentia cu care cred ca o sa mergem o sa fie [EDITAT](ce parere aveti despre ei)..si probabil o sa mergem cu autocarul, spuneti-mi parerile voastre va rog, dar pe subiect, multumesc mult....zbye

Edited by ferrellroo, 12 March 2010 - 23:19.


#54
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postmihai_mol, on 9th February 2010, 18:35, said:

Buna, am si eu o ragaminte pentru voi, am tot citit pe forumuri despre Zakinthos si Corfu, acum nu stiu ce sa aleg.Noi vrem sa mergem la 4 stele demipensiune, petru ca vrem sa vizitam in loc sa luam all inclusive si sa stam in acelasi loc 4 zile. Ce sa aleg intre astea doua, unde este mai spectaculos, si avem mai multe de vazut. E momentul nostru de dupa nunta si as vrea sa fim impresionati cat mai mult, agentia cu care cred ca o sa mergem o sa fie [EDITAT](ce parere aveti despre ei)..si probabil o sa mergem cu autocarul, spuneti-mi parerile voastre va rog, dar pe subiect, multumesc mult....zbye
Am fost cu [EDITAT] si sunt ok-anul trecut am fost in Corfu si ne-am cazat in Paleokastrita hotelul cu acelasi nume-hotelul nu era prea ok-ca si camere-dar ei il vindeau la 4 stele de fapt era de 3.
Oricum Corfu este o insula f frumoasa-insa iti recomand sa nu stai in acelasi loc ci sa iti inchiriezi o masinuta si sa va plimbariti prin insula ca ii pierdeti farmecul-daca tot o sa fiti casatoriti-luna de miere -adica stat in camera o sa tot aveti vreme-dar merita sa vezi Sidari-Canalele dragostei-Peroulades-Glyfada si Corfu town.
Clima este ok si apa placuta.
In Zakynthos am fost acum 3 ani- este o statiune spectaculoasa si impresionanta-merita vazut Navagio,Keri cu cel mai mare steag din lume si pesterile BLue Caves.Apa are o culoare aparte si insula este spectaculoasa de vizitat cu masina-niste drumulete inguste de mori de frica sa treci pe acolo..
Mie mi-au placut ambele insule la fel de mult.
Una e mai arida-zakynthos alta mai verde.
Tu alegi-noi dupa ce le-am vizitat pe amandoua am revenit in Corfu.
Oricum o sa aveti drum lung de facut-cu autocarul-o sa fiti sleiti de puteri.Alegeti atunci Corfu e mai aproape-zic eu.

Edited by ferrellroo, 12 March 2010 - 23:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate