Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Plata orelor suplimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
miki_a

miki_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2009
Buna sera tuturor... acesta este primul meu post in aceasta sectiune...
Lucrez de cativa ani in domeniul resurselor umane si pana in momentul acesta nu m-am impiedicat de aceasta problema a orelor suplimentare. Codul muncii spune urmatoarele: "Art. 120. [compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu]
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condițiile prevăzute la alin. (1), se stabilește prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, și nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
"... Eu prin asta inteleg ca daca o persoana a efectuat ore suplimentare spre exemplu in luna mai si daca din cauza activitatii societatea nu poate acorda liberul pentru orele suplimentare in luna iunie, la lichidarea pe luna mai salariatul primeste sporul negociat pentru aceste ore... Va rog frumos sa ma contraziceti daca nu am dreptate... De ce? Pentru ca noua mea sefa spune ca: salariatul face ore suplimentare in luna mai, sta luna iunie sa vada daca angajatorul ii poate da ore libere si deabea la lichidarea lunii iunie ii acorda spor in cazul in care nu a primit liber...
Unde am mai lucrat orele suplimentare se plateau pe luna respectiva la lichidarea lunii... asa ca va rog sa ma luminati  :rolleyes:
Multumesc,

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 miki_a, on 3rd June 2009, 23:12, said:

Buna sera tuturor... acesta este primul meu post in aceasta sectiune...
Lucrez de cativa ani in domeniul resurselor umane si pana in momentul acesta nu m-am impiedicat de aceasta problema a orelor suplimentare. Codul muncii spune urmatoarele: "Art. 120. [compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu]
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condițiile prevăzute la alin. (1), se stabilește prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, și nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
"... Eu prin asta inteleg ca daca o persoana a efectuat ore suplimentare spre exemplu in luna mai si daca din cauza activitatii societatea nu poate acorda liberul pentru orele suplimentare in luna iunie, la lichidarea pe luna mai salariatul primeste sporul negociat pentru aceste ore... Va rog frumos sa ma contraziceti daca nu am dreptate... De ce? Pentru ca noua mea sefa spune ca: salariatul face ore suplimentare in luna mai, sta luna iunie sa vada daca angajatorul ii poate da ore libere si deabea la lichidarea lunii iunie ii acorda spor in cazul in care nu a primit liber...
Unde am mai lucrat orele suplimentare se plateau pe luna respectiva la lichidarea lunii... asa ca va rog sa ma luminati  :rolleyes:
Multumesc,

Quote

Art. 119. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea acesteia.

Cred ca sefa ta are dreptate.

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Da, are dreptate. Si in 119 se arata : "În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Si inca ceva: sporul prevazut in codul muncii este de 75%, dar contractul colectiv de munca la nivel national valabil prevede un spor de 100%.

#4
miki_a

miki_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2009

 Chow05, on 4th June 2009, 08:19, said:

Da, are dreptate. Si in 119 se arata : "În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Si inca ceva: sporul prevazut in codul muncii este de 75%, dar contractul colectiv de munca la nivel national valabil prevede un spor de 100%.


Adica societatile la care am lucrat pana acum greseau? Pai inseamna ca toate merg pe calea gresita... Eu ma gandeam ca propriu zis superiorul ierarhic al salariatului care a facut ore suplimentare prevede ca acesta nu poate lua liber in urm. 30 de zile si acestea se pot plati la lichidarea lunii respective...
Oricum, va multumesc, dar mie mi se pare ca acest articol din CM a fost lasat cu cubinteles dinadins...

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Are dreptate sefa.

#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am si eu situatie :

Toti angajatii au fost instiintati ca nu se platesc ore suplimentare si ca nu e nimeni obligat sa stea peste program. Eu am instiintat in scris conducerea ca nu fac fata volumului de munca iar pt bunul mers al activitatii mai am nevoie  pt suplinire de inca un referent. In scurt timp mi-a fost transferat si referentul pe care il aveam initial. Inevitabil, pt indeplinirea sarcinilor am fost nevoit sa stau peste program Am ca dovezi mailuri trimise si la 10 noaptea de pe emailul de la birou (nu poate fi accesat din alta parte). Ii pot da in judecata pt plata orelor suplimentare? E vorba de 6 luni de zile in care am fost nevoit sa stau si cate 5 ore pe zi peste program.

#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 kos_funny, on 1st July 2009, 16:34, said:

Am si eu situatie :

Toti angajatii au fost instiintati ca nu se platesc ore suplimentare si ca nu e nimeni obligat sa stea peste program. Eu am instiintat in scris conducerea ca nu fac fata volumului de munca iar pt bunul mers al activitatii mai am nevoie  pt suplinire de inca un referent. In scurt timp mi-a fost transferat si referentul pe care il aveam initial. Inevitabil, pt indeplinirea sarcinilor am fost nevoit sa stau peste program Am ca dovezi mailuri trimise si la 10 noaptea de pe emailul de la birou (nu poate fi accesat din alta parte). Ii pot da in judecata pt plata orelor suplimentare? E vorba de 6 luni de zile in care am fost nevoit sa stau si cate 5 ore pe zi peste program.

Da ii poti da in judecata si ai sanse mari sa castigi dar inainte discuta cu cineva care cunoaste foarte bine legislatia muncii. Pentru orice eventualitate vezi si ce scrie in ROI despre orele suplimentare.

Daca imi aduc bine aminte email-ul nu este admis ca proba in instanta.
Nu aveti condica de prezenta? (este obligatorie)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gabian22, on 2nd July 2009, 16:33, said:

Daca imi aduc bine aminte email-ul nu este admis ca proba in instanta.
Emailul nu poate fi echivalat cu un inscris, dar nici nu se cere asta. Daca se doreste probarea programului de lucru, este vorba de un simplu fapt juridic, care poate fi probat prin orice mijloace de proba. Deci nu vad de ce nu ar fi admisibila proba.

Oarecum off-topic: chiar si in privinta valorii de inscris, afirmatia poate fi nuantata. Fiind vorba de date in forma electronica, daca mail-ul este semnat electronic, are valoare de inscris sub semnatura privata (daca este si recunoscut de cel caruia i se opune, are chiar valoare de inscris autentic).

#9
STFU

STFU

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 21.02.2008
Am si eu o intrebare si poate ma poate ajuta cineva in aceasta privinta.

Orele suplimentare sunt privite la fel indiferent de felul cum sunt facute? De exemplu, poti face o ora suplimentara stand la lucru 9 ore continuu, sau poti face acea ora venind acasa dupa 8 ore de lucru si fiind chemat din nou la lucru tot in aceeasi zi. Stiti cumva daca aceasta situatie este reglementata in vreun fel prin lege?
In opinia mea, este o mare diferenta intre aceste doua siutuatii. Una e sa stai 9 ore la lucru si alta e sa pleci acasa dupa o zi normala de lucru si din varii motive sa fi chemat din nou la servici, de exempplu, la ora 9 seara.

Va multumesc pentru raspunsuri.

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Stiu ca situatia e diferita, dar cred ca e privita la fel. Cel putin din punctul meu de vedere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate