Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

INCHIDERE FIRMA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LUMI1

LUMI1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2008
Buna ziua ,

Sunt nou pe aici si as dori cateva informatii .Am o firma mica de distributie cu un singur angajat .De anul trecut de cand a inceput criza totul a mers din prost in mai prost .
Cum pot sa fac sa o inchid in conditiile in care am 2 linii de credit de 100000 ron ? Pe care nu le pot acoperi pentru ca banii sunt bagati in marfa de pe stoc ( proasta gestiune a stocurilor ) .
Ce implica asta ? Luna asta s-a mai miscat un pic , cred ca mi-am acoperit gaurile din primele luni ale anului .
Sunt disperat , nu stiu ce sa fac .
Firma a mers pe profit pana anul asta dar din cauza crizei m-am blocat .Cu banii pe care-i am de recuperat din piata imi pot acoperi furnizorii . Cum fac sa scap de marfa din stoc ca sa-mi recuperez banii ( asta fiind o intrebare retorica , stiu ) .
Sfatuiti-ma , va rog ! Cum am putut fi atat de prost .....

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 LUMI1, on 29th May 2009, 15:38, said:

Buna ziua ,

Sunt nou pe aici si as dori cateva informatii .Am o firma mica de distributie cu un singur angajat .De anul trecut de cand a inceput criza totul a mers din prost in mai prost .
Cum pot sa fac sa o inchid in conditiile in care am 2 linii de credit de 100000 ron ? Pe care nu le pot acoperi pentru ca banii sunt bagati in marfa de pe stoc ( proasta gestiune a stocurilor ) .
Ce implica asta ? Luna asta s-a mai miscat un pic , cred ca mi-am acoperit gaurile din primele luni ale anului .
Sunt disperat , nu stiu ce sa fac .
Firma a mers pe profit pana anul asta dar din cauza crizei m-am blocat .Cu banii pe care-i am de recuperat din piata imi pot acoperi furnizorii . Cum fac sa scap de marfa din stoc ca sa-mi recuperez banii ( asta fiind o intrebare retorica , stiu ) .
Sfatuiti-ma , va rog ! Cum am putut fi atat de prost .....


Din cate am aflat eu, nu poti inchide firma atat timp cat ai "activitate economica" pe ea (ti se emit facturi, ordine de plata, etc, inclusiv pt telefonie mobila). Si eu am fost relativ in aceiasi situatie ca tine, ma chinui sa suspend  activitatea de vreo 2 luni si ma lovesc de diverse probleme, in cele din urma am achitat toate datoriile catre stat iar saptamana viitoare voi muta sau inchide abonamentele Cosmote pt a putea in sfarsit suspenda activitatea firmei.

I-a in calcul si vanzarea firmei, cauta pe google "preluare firma cu datorii" si asa scapi mai usor.
Din cate am inteles orice inchidere de firma presupune implicit un viguros control financiar (daca esti total in regula este ok).
Pt a inchide o firma stiu ca te costa undeva intre 2000 - 3000 de lei.

#3
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
In primul rand trebuie sa evaluezi si sa decizi daca o inchizi curat sau prin faliment. Inafara de relatia personala cu creditorii vezi ce implica in relatia cu banca, ce garantii poate sa execute. In ambele cazuri trbuie sa angajezi un lichidator dar pretul acestuia va diferii in functie de calea aleasa.

#4
LUMI1

LUMI1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2008

 daniel21, on 29th May 2009, 17:42, said:

Din cate am aflat eu, nu poti inchide firma atat timp cat ai "activitate economica" pe ea (ti se emit facturi, ordine de plata, etc, inclusiv pt telefonie mobila). Si eu am fost relativ in aceiasi situatie ca tine, ma chinui sa suspend  activitatea de vreo 2 luni si ma lovesc de diverse probleme, in cele din urma am achitat toate datoriile catre stat iar saptamana viitoare voi muta sau inchide abonamentele Cosmote pt a putea in sfarsit suspenda activitatea firmei.

I-a in calcul si vanzarea firmei, cauta pe google "preluare firma cu datorii" si asa scapi mai usor.
Din cate am inteles orice inchidere de firma presupune implicit un viguros control financiar (daca esti total in regula este ok).
Pt a inchide o firma stiu ca te costa undeva intre 2000 - 3000 de lei.

Poti sa-mi dai mai multe detalii despre vanzare ? Ai mai auzit ? Cam care ar fi conditiile si ce implica asta ?
Daca o inchid prin faliment ( este o firma mica cu 1 angajat ) cum se face ?

Multumesc

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 LUMI1, on 3rd June 2009, 16:15, said:

1.Poti sa-mi dai mai multe detalii despre vanzare ? Ai mai auzit ? Cam care ar fi conditiile si ce implica asta ?
2.Daca o inchid prin faliment ( este o firma mica cu 1 angajat ) cum se face ?

Multumesc


1. se refera probabil la companii off-shore.
2. cauta pe net legea falimentului si documenteaza-te singur in ce consta procedura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate