Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

[DE] inchiriere apartament in Dusseldorf

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Intai de toate, buna ziua.

Incerc zilele astea sa-mi gasesc un apartament in chirie in Dusseldorf. Bineinteles, primele optiuni au fost niste agentii imobiliare de pe net, dar astia baga anunturi ieftine sa te pescuiasca, si pe urma incearca sa bage pe gat oferte scumpe.

Acuma, daca stie cineva la zi piata din Dusseldorf, este realist sa ma duc o saptamana la hotel si sa-mi caut acolo la agentii imobiliare sau cum credeti ca ar fi mai bine?

Numai bine si multam.

#2
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
salut, pleci cu firma, cu contract, sau de capul tau.
esti in germania deja sau in romania?

la mine a fost asa in münchen,
a durat cam 2 saptamani sa gasesc ceva de inchiriat, bani aveam, problema venea din partea proprietarilor, cred ca nu prezentam incredere desi aveam salariul destul de ok eram totusi inca in perioada de proba.
poate acolo este altfel situatia, nu o cunosc din pacate dar daca vrei as putea sa te ajut cu cateva sfaturi, in cazul in care nu esti familiarizat cu procesul de inchiriere din germania

Edited by sqryn, 29 May 2009 - 15:27.


#3
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Plec de capul meu, incerc sa-mi gasesc de munca acolo si cu niste bani in buzunar. Acuma sunt in Romania. Si ma gandeam io in spirit organizatoric, sa rezolv cu chiria de pe net, inca de aici, dar pare-se ca nu merge :)

#4
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
sfatul meu: incearca mai degraba sa prinzi un contract ceva deja pana ajungi acolo.
problema cu criza este destul de grava si aici, posturile si locurile de munca nu mai sunt asa multe ca inainte, se gaseste mai greu de munca si oricum fara drept de munca (la negru) nu prea are rost sa vii. sotia si inca o prietena incearca de ceva timp sa gaseasca ceva de lucru dar se pare ca concurenta este destul de mare acum, drept dovada inca nu lucreaza.
depinde si de specializarea ta, de ce anume ai studiat si de experienta, daca esti doctor in un anumit domeniu (mai n gluma sau mai in serios) ai sanse mai mari.
revenind la inchiriat...iti povestesc ce am patit aici.
- se completeaza o fisa cu informatii personale, ti se poate cere contractul de munca sa dovedeasca ca esti solvabil.
- cei ce inchiriaza au reticente in a inchiria la straini, prefera nemtii.
- conteaza foarte mult sa ai un venit stabil, si sa fii solvabil
-  vizionarea apartamentelor e ca un fel de interviu, trebuie sa faci o impresie cat mai bune la proprietar/agent
- se plateste comision la agentie 2.38 x chiria si un fel de garantie la proprietar 3 x chiria. trebuie sa ai minim banii astia cand te apuci sa cauti.
-  e de preferat sa ai un contract de munca pe care sa il arati la vizionare pentru a demostra ca esti solvabil.
- cum am mai spus, sa te imbraci elegant, sa arati bine, sa faci impresie buna.

toate chestiile astea se fac si se cer pt ca se semneaza uncontract de inchiriere care protejeaza in mare masura chiriasul. din ce am inteles este destul de greu sa dai un chirias afara, chiar in conditiile in care nu plateste chiria, intervine un fel de protectie sociala, bla bla. am auzit de cazuri in care au reusit sa ii dea abia dupa un an afara desi nu au vazut un euro de la chiriasi. asa ca e oarecum de inteles si scepticismul celor care inchiriaza, pur si simplu nu vor sa aiba probl.

pentru intrebari mai la obiect, oricand la dispozitie

#5
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Ah, inteleg. Eu, sincer, relativ la solvabilitate, ma gandeam sa ofer din start chiria in avans, ca vreau pe termen fix, 3 luni. Dar na, aia la negociere cu propritaru'.

Cu contractul, mai complicat, am trimis niste cv-uri, invariabil "ne pare rau, nu avem loc liber". Meseria e oarecum specializata (grafica pe compiutar), dar e foarte folosita in domenii grav lovite de criza, respectiv publicitate, publishing and so on. Anyway, sunt mai multe locuri libere (stiind germana, that is) in Dusseldorf decat in Bucuresti, si de aia vreau sa incerc.

Multumesc pentru detalii, o sa stau sa le macin si vad ce-mi mai zice si google.

Bafta :-)

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
immobilienscout24.de
dar si acolo depinde. daca nu esti la fata locului, e grele oricum.

#7
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008
Pentru inceput mai bine inchiriezi o camera intr-un apartament (cu vreo 300 euro? + o luna garantie), mai ales ca vine vacanta de vara si studentii mai pleaca pe acasa.

#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postsqryn, on 29th May 2009, 17:23, said:

si oricum fara drept de munca (la negru) nu prea are rost sa vii.


De cat timp ziceai ca esti in Germania?

Nu de alta, dar piata muncii este deschisa pentru romani. Completeaza angajatorul o hartie si se rezolva in 5 minute la ministerul muncii.

#9
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View PostSPF, on 3rd June 2009, 16:19, said:

De cat timp ziceai ca esti in Germania?

Nu de alta, dar piata muncii este deschisa pentru romani. Completeaza angajatorul o hartie si se rezolva in 5 minute la ministerul muncii.

un an si vreo 3 luni
da, e deschisa, dar de prin 2012-13 asa.  Sunt si locuri de munca pt ca nu vor nemtii sa munceasca pe 2000 euro pe luna, prefera sa stea acasa pe ajutor de somaj. si dreptul de munca se obtine asa...in 5-6 minute nu in o luna. dar poate unii stiu mai bine.

Edited by sqryn, 03 June 2009 - 16:26.


#10
nighthawk101

nighthawk101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 26.04.2008

View PostSPF, on 3rd June 2009, 16:19, said:

De cat timp ziceai ca esti in Germania?

Nu de alta, dar piata muncii este deschisa pentru romani. Completeaza angajatorul o hartie si se rezolva in 5 minute la ministerul muncii.
Piata muncii este deschisa pt romani? Ai facut gumva o gluma intr-un stil ironic,si n-am inteles eu,sau te-ai informat de pe www.aiurelilagreu.ro ???
De cand e deschisa piata muncii,pt romani ? Daca nu esti sigur,nu posta aiureli,induci lumea in eroare.

#11
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Oh dear m-am si intors intre timp. Sa scriu, poate au si altii nevoie:

- garsoniere se gasesc garla la costuri decente like 4-700 totul inclus (e drept, nu stiu cum e pe timp de iarna, cam cat vine incalzirea)
- hotel iarasi garla accesibile la 30-50E pe zi daca ai nevoie de cateva zile de scouting
- nu plecati fara sa cunoasteti limba  :crying:
- pentru cineva modest in necesitati, 800-1000 E pe luna sunt suficienti (vorbim de oameni la inceput, nu ca asta ar fi visul in viata)
- faceti-va neaparat asigurari, mai ales sanatate (si aia de raspundere prinde bine)
- de preferat sa plecati cu contract din Romania, nu ca acolo nu va puteti angaja (functie de domeniu si cat de bine stapaniti limba, nu e o problema sa gasiti acolo), dar angajatorul va poate scapa de o gramada de formalitati
- o sesiune de supermarket depaseste cu greu 50E/persoana

Stiu ca ma repet, invatati limba. Odata invatata, valea, nu e de stat in Romanica.

Cat despre agentie, eu am fost la baietii astia http://www.mwz24.de

Foarte de treaba, foarte civilizati chit ca fata de ce dealuri incheiau ei de obicei eu eram un mic paduche.

Bonus, dupa ce m-am intors in tara, undeva prin Septembrie m-a sunat agentul cu care lucrasem sa se intereseze ce mai fac, daca mi-am gasit de lucru etc. Aproape m-a luat plansul.

A inca ceva. Din 30+ cv-uri trimise am primit 27-28 de raspunsuri. Negative, dar au venit. In Romania in 8 ani de cand muncesc am primit o data raspuns negativ, in rest nu s-au deranjat baietii. Pentru mine este elocventa treaba asta.

Edited by skandal, 03 December 2009 - 16:12.


#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
amu 700 la o garsoniera in Düsseldorf totusi e frivol. la banii aia pana si in Frankfurt sau München incepi sa gasesti 2 camere in zona calumea.
400 mai mere. problema la garsoniere e, ca si la 2 camere de fapt, ca esti in concurs cu studentii care n-au prins loc in camin si asta umfla preturile nerezonabil.

#13
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostPengoon, on 3rd December 2009, 21:50, said:

amu 700 la o garsoniera in Düsseldorf totusi e frivol. la banii aia pana si in Frankfurt sau München incepi sa gasesti 2 camere in zona calumea.
400 mai mere. problema la garsoniere e, ca si la 2 camere de fapt, ca esti in concurs cu studentii care n-au prins loc in camin si asta umfla preturile nerezonabil.

E, la 700 era una a cote de Konigsallee, mai mult hotel decat bloc de locuinte. Da' treaba cu zonele in orasul asta e relativa, oricum in fo 45 de min, il cam tai in doua pe jos si punand si mijloacele de transport, chiar nu conteaza unde stai. Ma rog, nu langa gara :D Hai ca m'a luat melancolia. Gah.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate