Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Raiffeisen Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005
Ce parere aveti de primul card de credit din Romania, ti-l faci o data si ai acces la credit toata viata.
Eu cred ca am sa-mi fac... Voi ce parere, aveti se merita?

#2
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
N-am auzit de asa ceva, da si tu mai multe detalii.

#3
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005
Este un card mastercard, ai disponibil pe el o suma care variaza in functie de salariu.Poti utiliza suma respectiva pentru plati direct in magazin, caz in care nu platesti dobanda timp de 50 de zile, sau poti scoate bani cash 40% din disponibil pentru care platesti 28% dobanda pe an.
Pentru mai multe detalii poti suna la 08008020202 GRATUIT!

#4
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
N-am nici un chef sa sun la nimeni - chiar si gratuit. Care sint actele necesare/ cum se face analiza bonitatii clientului? In general cardurile astea de credit sint valabile pe viata (cu reinoiri periodice ale cardului fizic). Deci nu vad mare smecherie la tipul asta de card ...

#5
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
daca sunteti cu dare de mana abtineti-va mai bine. va dau falsa impresie ca aveti bani si ca va permiteti sa luati lucrul ravnit din raftul magazinului. eu mi-am facut la trei banci diferite acum doi ani si inca mai platesc la ele  :death:

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
Scurte observatii:

- card de credit exista de mai multa vreme;
- ultimul lucru la care ar fi util (cel putin Mastercard) este retragerea de la ATM (verifica comisioanele);
- arunescu are dreptate.

#7
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005
Cred ca discutam de 2 lucruri diferite:
- descoperirea de card
- cardul de credit
Rares are dreptate este valabil toata viata si se actualizeza fizic la 2 ani. Actele necesare sunt cele obisnuite adica sa completezi o adeverinta pe care ti-o dau ei si copii dupa primele doua si ultimele doua pagini din cartea de munca.
- limita de credit este stabilita de banca pentru fiecare utilizator
- rambursare lunara minima 10% din valoarea creditului utilizat
-perioada de creditare nelimitata
- la plata cumparaturilor cu cardul ai o perioada de gratie pana la 45 zile in care dobanda este 0% pentru suma rambursata

#8
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
28% pe an  :death: . Cum spunea cineva, asta-i camata si nu dobinda cinstita.

#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Black_Soul, on Apr 13 2005, 12:31, said:

28% dobanda pe an.
Pentru mai multe detalii poti suna la 08008020202 GRATUIT!

<{POST_SNAPBACK}>

28 de mii de ani sa stepte sa le dau eu dobinda aia nesimtit de mare :ciocan: :ciocan:

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Pana acum mi-a placut Raiffeisen, dar a inceput sa mi se ia!!!! Am un depozit la termen si m-am dus si am cerut un extras de cont tiparit. Tipul ala din Front Office, imi spune ffff. sigur pe el, ca nu are voie sa-mi dea!!! buuuunnn, zic. Ajung acasa si citesc clauzele contractului. La clauza 9. spune f. clar: Extrasele de cont se elibereaza la cererea clientului, la orice agentie Raiffeisen. Am sunat la Raiffeisen Direct si tipa de acolo, habar nu avea!!!!! Cum se poate intampla ca un functionar al bancii sa incalce un contract semnat chiar de banca?????
Maine, cred ca o sa am o discutie mai clara cu directorul de agentie!!!

#11
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
http://www.bancatran...page.php?pid=95 -> Mastercard Forte

Banca Transilvania il are de cel putin un an (de cand il am eu), si spre deosebire de Raiffeisen accepta venituri provenind din comisioane (daca pot fi dovedite cu un desfasurator al salariilor pe ultimele 6 luni).

Dobanda e 28 % anual si comisionul la extragere de la ATM (de BT) este de 0,5 %

Din experienta mea, inca nu este implementat corect conceptul de credit card in mintea romanului, pentru ca si eu si toti cunoscutii care si`au facut card l-au "lichidat" in maxim 3 luni. Situatie identica si in cazul overdraftingului (descoperirii pe card de debit).

Asadar, daca sunteti cheltuitori ... ganditi-va de cinjpe ori inainte sa il folositi.

#12
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

TIC, on Apr 13 2005, 14:21, said:

Pana acum mi-a placut Raiffeisen, dar a inceput sa mi se ia!!!! Am un depozit la termen si m-am dus si am cerut un extras de cont tiparit. Tipul ala din Front Office, imi spune ffff. sigur pe el, ca nu are voie sa-mi dea!!! buuuunnn, zic. Ajung acasa si citesc clauzele contractului. La clauza 9. spune f. clar: Extrasele de cont se elibereaza la cererea clientului, la orice agentie Raiffeisen. Am sunat la Raiffeisen Direct si tipa de acolo, habar nu avea!!!!! Cum se poate intampla ca un functionar al bancii sa incalce un contract semnat chiar de banca?????
Maine, cred ca o sa am o discutie mai clara cu directorul de agentie!!!

<{POST_SNAPBACK}>



Era ala un prost. Stai linistit banca e forte buna. Dar trebuie sa existe si uscaturi, nu?

#13
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 10.05.2004
da si nu (la faza cu prostu'). am cerut si eu l.u.m.d. (acu vreo luna adica) o stare financiara care sa cuprinda si depozitele pe care le am la ei. a durat vreo 5 minute, pentru ca ala a tiparit o hartie, dupa care a dat cu albici peste niste date de pe hartia tiparita, iar apoi a facut o xerocopie pentru mine. cand am intrebat de ce mi-a raspuns ca la tiparire apar si niste chestii secrete (de serviciu, evident  :D ).

#14
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002

byteworks, on Apr 13 2005, 21:13, said:

28% pe an  :death: . Cum spunea cineva, asta-i camata si nu dobinda cinstita.

<{POST_SNAPBACK}>



mufa, on Apr 13 2005, 21:16, said:

28 de mii de ani sa stepte sa le dau eu dobinda aia nesimtit de mare :ciocan: :ciocan:

<{POST_SNAPBACK}>

Evident ca habar n-aveti despre ce vorbiti.  Dobinda aia e pusa de Visa si e peste tot cam la fel. De ce e asa de mare? Se numeste "comodity tax", nu trebuie sa mergi in fiecare zi la banca sa iei un imprumut. Si ccardul nu e de scos bani cu el.

A, o carte de credit adevarata are optiunea de "revolving credit". Nu s-a inventat asa ceva in ro. Si nici cash card-urile. De aia dati bir la Visa cind scoateti bani din banca cu cartea de debit.

#15
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
Comodity tax e pusa de VISA si in afara, pentru euro, tot 28% ?

#16
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
Da, uite la mine e 27.8% (nu e in euro, poate ne zice cineva cum e in UE). Atentie, doar pentru cashing. Un alt serviciu atasat se numeste Members loan si are dobinda de 18%. La shopping, daca iau ceva si platesc sa zicem in 36 de luni, sobinda e de 12.5%. 2 luni e 0%, 3-6 luni - 11.25%. Revolving e atunci cind iau ceva si am prestabilit cit vreau sa platesc intr-o luna, adica fix cum imi vine mie bine. Dobinda e de 13,2%. Cam asa arata o carte de credit adevarata.

Edited by Ninja, 15 April 2005 - 17:47.


#17
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
OK s-a inteles mersi, probabil ca nu prea face nimeni cashing, sau stie ca-i poate da repede inapoi.
De curiozitate (cam prea off-topic e drept), cam cit e dobinda perceputa la un credit normal acolo?

#18
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
15 - 18%. Dar sint si de 8 - 10%. Oricum sint semne ca esti in rahat daca iei credit de la firmele de profil. Iar de la banci... Nu cred ca se baga nimeni sa-ti dea un credit. Doar daca iti iei casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate