Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Primire SMS din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Hardy

Hardy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.03.2008
A primit careva mesaj din alta tara?

peste 10 mesaje trimise din US si 2 din Italia niciunul nu o ajuns la destinatie


am renuntat la ceilalti operatori de telefonie pt. DigiMobil de peste un an, mi se pare foarte enervant faptul ca nu pot primi mesaj din alta tara, in RO nu folosesc SMS-ul aproape deloc dar am nevoie neaparat sa pot primi mesaj din alta tara.  :wallbash:

am trecut cu vederea ca nu au servicii de roaming desi ies din tara destul de des, dar sa nu pot primi SMS din alta tara? :ciocan: :madanimated:


ar fi operatorul perfect daca ar functiona aceste doua servicii, curand voi fi nevoit sa renunt la ei doar din cauza asta.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate confirm si eu aceasta problema, faptul ca sunt probleme cu SMS-urile trimise din retele din afara tarii, spre exemplu, am trimis din Italia de pe Wind sms in tara pe unul dintre numerele mele de DigiMobil, dar mesajul nu a ajuns niciodata. Testul l-am facut anul trecut in toamna.
Totodata sunt retele fixe din Italia de pe care nu am putut apela in RDS, atat pe fix cat si pe mobil.
Acum nu stiu daca e din cauza celor de la RDS sau din cauza operatorilor din tara de origine.
Nu imi dau seama cum se realizeaza o asemenea conexiune intre un operator X din tara XL si operatorul Y din tara YL.
Doar toate apelurile si sms-urile se fac printr-un prefix de tara 0040... care-i problema?

#3
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostCiubex, on May 27 2009, 11:21, said:

Doar toate apelurile si sms-urile se fac printr-un prefix de tara 0040... care-i problema?
Alternativii au avut multa vreme problema cu numerotatia +403 care nu era rutata de operatori. Incet-incet, s-a mai rezolvat, pe masura ce clientii operatorilor de-afara au reclamat asta.
La SMS e mai complicat: trebuie sa ai ruta de semnalizare catre HLR-ul destinatie, ori multi operatori de afara, evident nu au o asemenea ruta.
In momentul in care ai o relatie directa cu un operator (ex. int. roaming, treaba e desigur mult mai simpla).

#4
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmtest, on May 27 2009, 12:02, said:

Alternativii au avut multa vreme problema cu numerotatia +403 care nu era rutata de operatori. Incet-incet, s-a mai rezolvat, pe masura ce clientii operatorilor de-afara au reclamat asta.
La SMS e mai complicat: trebuie sa ai ruta de semnalizare catre HLR-ul destinatie, ori multi operatori de afara, evident nu au o asemenea ruta.
In momentul in care ai o relatie directa cu un operator (ex. int. roaming, treaba e desigur mult mai simpla).

Aceeasi problema o avea si Zapp-ul ca pe CDMA n-aveau nici macar IMSI.

Le-a luat ceva pana au reusit sa puna la punct un gateway ce sa simuleze o retea GSM (mai ales ca pana atunci nu mai facuse cineva asa ceva)

Anyway, RDS-ul n-are contracte de trafic de semnalizare internationala si alte chestii si nici CAMEL-ul nu se implementeaza asa usor. Oricum, tinand cont ca ei n-au prepaid, taxarea din roaming n-ar fi o problema ca oricum s-ar face pe CDR-uri. Reconcilierea cu ceilalti operatori nu e tocmai vesela.

Una peste alta, n-ai nevoie numai de tehnica ci se de knowhow.

#5
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Reconcilierea pentru toata lumea se face prin MACH in file TAP.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate