Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Acte necesare pentru un drum prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009
As vrea sa plec in vara asta pana in Italia cu masina. Apelez la voi pentru niste nelamuriri la care caut solutie:

1. Masina nu este pe numele meu, este pe o firma. Ce acte mi-ar trebui pentru a putea iesi din tara?
2. Care e faza cu cartea verde a autovehiculului? Trebuie asa ceva si daca da, de unde si cat costa?
3. Ce taxe au ungurii, austriecii si italienii la autostrazi?
4. Care ar fi cea mai comoda solutie de cazare pe acest traseu?

Altfel, ce imi recomandati ca si puncte de interes pe drum?

Multumesc!

#2
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

View PostCaniggia, on May 26 2009, 15:18, said:

As vrea sa plec in vara asta pana in Italia cu masina. Apelez la voi pentru niste nelamuriri la care caut solutie:

1. Masina nu este pe numele meu, este pe o firma. Ce acte mi-ar trebui pentru a putea iesi din tara?
2. Care e faza cu cartea verde a autovehiculului? Trebuie asa ceva si daca da, de unde si cat costa?
3. Ce taxe au ungurii, austriecii si italienii la autostrazi?
4. Care ar fi cea mai comoda solutie de cazare pe acest traseu?

Altfel, ce imi recomandati ca si puncte de interes pe drum?

Multumesc!
Hai ca incerc eu sa ti raspund pe masura posibilitatilor:
1. Nu sunt sigur dar parca iti trebuie procura sau ceva de genu ca la masinile n leasing dar repet nu sunt sigur.
2. Cartea verde este RCA care acopera Europa. Unele tari au un regim special Turcia Moldova si in functie de firma de asigurare este acoperita sau nu. Dar UE este acoperita.
3. Taxe la unguri vigneta pt autostrada costa 5 euro pt 4 zile minim si este in format electronic (nu lipesti nimic pe parbriz). Se poate cumpara din prima benzinarie dupa vama. In austria costa 7.5 euro pe perioada minima si la fel poti sa o cumperi din prima benzinarie cum intri in Austria. In italia se plateste cat mergi pe autostrada platesti cand iesi de pe autostrada. In Germania nu este vigneta.
4. Cazare recomand Paprika Csarda la vama intre Ungaria si Austria. Pe partea ungureasca. Costa 40 euro o camera dubla curat cu mic dejun inclus in pret. Mancarea e la preturi bune.
Benzina sa pui din Ro si Austria (de evitat Ungaria). Grija mare la radarele unguresti si la cele fixe si camerele din rest. De mers pe cat posibil cu viteza legala.
In rest ii las pe ceilalti sa aduca completari.
Drumuri Bune!!

#3
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009
Si cartea verde cum se "achizitioneaza". Si cat costa, daca ai idee.

Mersi!

#4
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Daca ai RCA ai si acrte verde.

#5
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

View PostEmcede, on May 26 2009, 16:12, said:

Daca ai RCA ai si acrte verde.


Ahaaa....ma prind mai greu. Multam

#6
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

View PostEmcede, on May 26 2009, 16:12, said:

Daca ai RCA ai si acrte verde.
Exact e anexa aia la chitanta ca o foaie mai mare si chiar este verde. Aaa si o sa mai ai nevoie de asigurare medicala pt tine si cei care merg. Daca cotizezi la CAS iti emit ei un card valabil 6 luni ca sa ti acopere urgentele in afara. Gasesti informatii pe site ul lor. Daca nu si vrei o solutie mai rapida ar trebui sa ti faci asig de calatorie la orice firma de asig. Eu pt 7 zile am platit 15 ron.

#7
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

View Postiiiiii84, on May 26 2009, 16:22, said:

Exact e anexa aia la chitanta ca o foaie mai mare si chiar este verde. Aaa si o sa mai ai nevoie de asigurare medicala pt tine si cei care merg. Daca cotizezi la CAS iti emit ei un card valabil 6 luni ca sa ti acopere urgentele in afara. Gasesti informatii pe site ul lor. Daca nu si vrei o solutie mai rapida ar trebui sa ti faci asig de calatorie la orice firma de asig. Eu pt 7 zile am platit 15 ron.


Dap, m-am prins. Inca ceva. Daca ma prinde politia din strainatate la volan (am permisul de mai putin de un an) o sfeclesc? Aveti idee?

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 12.12.2006
Din cate stiu eu politia straina nu are nimic cu tine atata timp cat ai permis valabil.
Insa, in caz de accident cu daune, firmele de asigurare din Romania pot refuza sa te despagubeasca daca ai permis mai nou de un an.

#9
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

View Postmdt, on May 26 2009, 16:35, said:

Din cate stiu eu politia straina nu are nimic cu tine atata timp cat ai permis valabil.
Insa, in caz de accident cu daune, firmele de asigurare din Romania pot refuza sa te despagubeasca daca ai permis mai nou de un an.

Asta inseamna ca pot merge atat timp cat nu distrug nimic pe acolo, nu?  :P

Edited by Caniggia, 26 May 2009 - 15:49.


#10
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Nu conteaza asta! cel putin eu nu stiu de regula asta! Stiu pers care au facut accident cu permis de 6 luni si la pol nu s o legat de vechimea permisului. Sa ai navigatie cu tine sa ti usureze traseul si sa ai mereu benzina in rezervor. Daca ramai in pana prostului cam aiurea pe autostrada tre sa vina cisterna mobila etc. Aaaa si inca ceva ca mi am amintit daca esti benzinar sa pui numai Super este benzina de CO95, Benzin este de CO90. Pretul parca nu difera sau nu difera ff mult in Austria.

Edited by iiiiii84, 26 May 2009 - 16:00.


#11
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

View Postiiiiii84, on May 26 2009, 16:55, said:

Nu conteaza asta! cel putin eu nu stiu de regula asta! Stiu pers care au facut accident cu permis de 6 luni si la pol nu s o legat de vechimea permisului. Sa ai navigatie cu tine sa ti usureze traseul si sa ai mereu benzina in rezervor. Daca ramai in pana prostului cam aiurea pe autostrada tre sa vina cisterna mobila etc.

Intentionez sa plec pe la finalul lui iunie, deci ma astept la o vreme calda. De aceea as dori sa fac macar un popas de o noapte cu cortul. Aveti idee daca exista posibilitatea asta in Austria?

#12
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

View PostCaniggia, on May 26 2009, 16:59, said:

Intentionez sa plec pe la finalul lui iunie, deci ma astept la o vreme calda. De aceea as dori sa fac macar un popas de o noapte cu cortul. Aveti idee daca exista posibilitatea asta in Austria?
Da poti dar numai in zonele de camping special amenajate unde ai toalete dus etc. Sa nu cumva sa campezi pe marginea drumului ca risti sa primesti amenda + ca nush cat de safe este. Personal nu stiu unde sunt (o adresa exacta) dar sunt convins ca ai gasi pe net.

#13
Caniggia

Caniggia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009

View Postiiiiii84, on May 26 2009, 17:03, said:

Da poti dar numai in zonele de camping special amenajate unde ai toalete dus etc. Sa nu cumva sa campezi pe marginea drumului ca risti sa primesti amenda + ca nush cat de safe este. Personal nu stiu unde sunt (o adresa exacta) dar sunt convins ca ai gasi pe net.

Zone care banuiesc ca sunt cam dificil de localizat de GPS, nu?

#14
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Deloc, daca GPS-ul tau nu le are inarcate poti sa le incarci tu sub forma unor POI-uri, la fel ca si fiserele cu radarele fixe. Fisierele le gasesti la o cautare atenta pe google.

#15
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

View PostCaniggia, on May 26 2009, 17:22, said:

Zone care banuiesc ca sunt cam dificil de localizat de GPS, nu?
Daca stii adresa (asta o afli in prealabil de pe internet) cauti ceva sa fie in drumul tau sa nu te abati ff mult aproape de autostrada. Trebuie putin search pe net. In zona montana din Austria am vazut campinguri de rulote etc. dar nu este in drumul tau.

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 12.12.2006
N-am zis ca ai avea probleme cu politia in caz de accident ci cu firma de asigurare la care ai asigurarea, sa nu vrea sa-ti plateasca daunele.

#17
lvg

lvg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.06.2005

View PostCaniggia, on 26th May 2009, 16:59, said:

Intentionez sa plec pe la finalul lui iunie, deci ma astept la o vreme calda. De aceea as dori sa fac macar un popas de o noapte cu cortul. Aveti idee daca exista posibilitatea asta in Austria?

Pt Austria: http://www.campsite.at/en/
Pt Italia: http://www.camping.it/english/
Director complet de campinguri, pe zone si cu toate informatiile, plus poze. Eu asa m-am orientat la primul drum cu cortul in Austria.
La campingurile mai bine cotate, vei constata ca ajungi (2 pers, masina, cort) si la 25-30 EUR pe noapte, deci nu foarte departe de costul unei camere duble la pensiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate