Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

sfat masina de 14-15 mii de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Zyxu

Zyxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.07.2006
@aalinn: nu stiu ce are, dar la mine tot nu merge: The server at www.mitsubishi-motors.ro is taking too long to respond.
@crst_g: m-am uitat dar mi s-au parut un pic peste buget.
@grimlord: Dupa cautarile de azi, mi se pare din ce in ce mai buna idea de masina SH in parametrii tai. BWM, Mercedes si Audi sigur nu se incadreaza in bani daca le vreau dupa 2007 si cu mai putin de 75k km, nici macar fara dotari. De Skoda sincer nu m-am uitat. Iar de Passat as avea bani, dar parca prefer Golful ca e mai tinereasca si mai usor de intretinut. Merci pentru link-uri, Golful ala chiar il vazusem cu vreo 10 minute inainte, e tare consola centrala color, pacat ca e a naibi de scumpa si nu prea si-a luat-o nimeni.

Preturile de pe mobile.de sunt oricum doar informative.

#20
grimlord

grimlord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.03.2009

 Zyxu, on May 26 2009, 00:17, said:

@grimlord: Dupa cautarile de azi, mi se pare din ce in ce mai buna idea de masina SH in parametrii tai. BWM, Mercedes si Audi sigur nu se incadreaza in bani daca le vreau dupa 2007 si cu mai putin de 75k km, nici macar fara dotari. De Skoda sincer nu m-am uitat. Iar de Passat as avea bani, dar parca prefer Golful ca e mai tinereasca si mai usor de intretinut. Merci pentru link-uri, Golful ala chiar il vazusem cu vreo 10 minute inainte, e tare consola centrala color, pacat ca e a naibi de scumpa si nu prea si-a luat-o nimeni.

Preturile de pe mobile.de sunt oricum doar informative.

Multa lume se raporteaza la preturile de pe mobile.de pt. ca se pare a fi cel mai mare motor de cautare SH din Germania.
Te-ai putea incadra lejer la BMW, dar la seria 1...gasesti destule si sunt masini micute, tineresti. Un 120d are acelasi motor ca 320d, de 163 CP, in schimb dimensiunile si greutatea sunt mult mai reduse decat la seria 3. Asta inseamna ca trage mai bine !

Cat despre Mercedes, te poti incadra, dar la alea un pic mai "vechi" (2004,2005, chiar si 2006). Am un coleg de faculta care are un C180 benzinar, cu cutie automata, din 2005. E foarte frumos si trage binisor.
Vorbesc de C-Klasse modelul asta

Vezi si tu ce te mai atrage :) .. Skoda, VW, poate ceva japoneze...ai de ales.
Bafta la cautari !

#21
Zyxu

Zyxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.07.2006
Multam de informatii! Caut caut, acum ma documentez. De aia am si intrebat pe forum, ca sigur e lume mai documentata de cat mine.

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005
salut,

in caz ca nu ai un dinte impotriva marcii Hyundai, te poti uita si la i30 GLS M/T PREMIUM 1.6 CRDI

Pretul cu taxe incluse este de 13435 EURO

Specificatii tehnice:  
Putere CP/rpm 115/4000
   Cuplu Maxim Nm/rpm 255/2000
   Cutie de viteza/Nr.rapoarte  M/5
   Viteza maxima km/h 188
   Acceleratie 0-100 km/h s 11.6
   Consum litri/100km  
   - urban  5.7
   - extraurban  4.1
   - mediu  4.7
   Emisii CO2 g/km  
   - urban  151
   - extraurban  110
   - mediu  125
   Nivel poluare  EURO 4
   Dimensiuni
   i301.6 CRDi
   Dimensiuni L/l/h (cm) 424.5/177.5/148
   Capacitate portbagaj dmc 340/680
   Capacitate rezervor litri 53
   Greutate kg 1470
   Ampatament cm 265
   Ecartament cm  
   - fata  155.2
   - spate  155



Dotari:
ABS + amplificator de franare 10" (servofrana) + ESP (Control Electronic Stabilitate)    
  Airbag sofer + pasager + airbag-uri laterale si cortina (intrerupator airbag pasager)  
  Bancheta spate rabatabila 6:4    
  Bara fata + spate in culoarea caroseriei  
  Blocarea usilor spate pentru siguranta copiilor    
  Ceas digital + calculator de bord  
  Centuri siguranta cu avertizor de necuplare  
  Climatizare automata + senzor umiditate  
  Consola centrala cu cutie de depozitare si cotiera    
  Deflector spate cu lampa stop cu leduri  
  Deschidere capac rezervor din interior    
  Faruri cu reglaj pe inaltime + sistem aprindere automata a farurilor + proiectoare ceata  
  Frane fata si spate cu discuri  
  Geamuri electrice fata + spate cu coborarea automata a geamurilor    
  Jante aliaj 6.0J*16" / anvelope - 205/55R16    
  Oglinda retrovizoare cu reglare electronica a cromatismului    
  Oglinzi laterale (incalzite electric) si manere usi in culoarea caroseriei    
  Parbriz cu protectie solara + geamuri spate/luneta cu tenta de culoare    
  Plafoniera centrala + lampa de lectura + parasolar iluminat    
  Port USB 2.0 + AUX    
  Scaune fata cu tetiere active + scaun sofer cu reglaj pe inaltime si suport lombar  
  Scrumiera si bricheta fata + priza de alimentare 12V    
  Senzor de ploaie + senzori parcare spate    
  Servodirectie asistata electric  
  Sistem Audio (Radio+Cd+Mp3) + 4 boxe + 2 twetere + comenzi audio pe volan  
  Sistem ISOFIX pentru fixare scaun copil    
  Sistem monitorizare presiune roti + indicator becuri arse lampa stop  
  Sistem navigatie prin satelit  
  Spalator si stergator fata cu stergere intermitenta si temporizare variabila  
  Spalator si stergator spate  
  Tapiterie scaune piele/stofa  
  Telecomanda inchidere centralizata + deschidere portbagaj    
  Torpedo cu refrigerare si iluminare  
  Transmisie manuala 5 trepte  
  Volan cu reglaj manual pe inaltime + volan si schimbator viteze imbracate in piele  

Cu respect,
EU

Edited by sfantu.dracu, 26 May 2009 - 15:20.


#23
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
De ce Hyundai i30? Ca să meargă la revizii din 6 în 6 luni, sau din 7500 în 7500 km, timp de 7 ani? Mai degrabă Kia Cee'd 1.6 CRDI 115 CP. ;)

#24
sorinachos

sorinachos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.12.2006
mie mi-au cam ramas ochii la chevrolet cruze
arata chiar bine si am citit numai lucruri pozitive despre el   (asta daca vrei masina noua)

#25
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005
Daca vorbim de masina noua, Chevrolet Cruze are un vot si de la mine.

Daca vrei SH, diesel si tinereasca, as merge pe:
Honda Civic
BMW seria 1
Mitsubishi Lancer (dar astea mai greu diesel, la vechimea, km, si banii alocati)

Edited by marr, 26 May 2009 - 17:37.


#26
Zyxu

Zyxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.07.2006
@sfantu.dracu: multumesc pentru alternativa. totusi nu cred ca e ce vreau eu.
@BadBoyBlue: corect.
@sorinachos: nu, merci
@b2704: cred ca sunt super masinile, dar nu ma vad in niciuna din ele.
@marr: adevarul e ca un Chevrolet Cruze vine foarte bine echipat la banii pe care ii dai pe el. Totusi cred ca in timp nu se merita. Azi m-am uitat foarte mult la BMW-uri, in special la seria 1 si mi se pare o alternativa din ce in ce mai buna. Totusi nu stiu daca am eu fata de BMW (ceafa sigur nu am).

Ca idee, am gasit VW Golf dotat bine, <10.000km la 12-13.000 euro, ceea ce ar fi in buget. Partea proasta e ca au doar motoarele de 1.9 (de 105CP).

#27
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Contează așa mult? :(

#28
ronie9

ronie9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.01.2008
la civic te-ai uitat? am auzit lucruri bune despre masina si te-ai incadra lejer.

#29
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 Zyxu, on May 27 2009, 01:01, said:

@sfantu.dracu: multumesc pentru alternativa. totusi nu cred ca e ce vreau eu.
@BadBoyBlue: corect.
@sorinachos: nu, merci
@b2704: cred ca sunt super masinile, dar nu ma vad in niciuna din ele.
@marr: adevarul e ca un Chevrolet Cruze vine foarte bine echipat la banii pe care ii dai pe el. Totusi cred ca in timp nu se merita. Azi m-am uitat foarte mult la BMW-uri, in special la seria 1 si mi se pare o alternativa din ce in ce mai buna. Totusi nu stiu daca am eu fata de BMW (ceafa sigur nu am).

Ca idee, am gasit VW Golf dotat bine, <10.000km la 12-13.000 euro, ceea ce ar fi in buget. Partea proasta e ca au doar motoarele de 1.9 (de 105CP).

eu nu vad rostul golfului,este prea scump pt 13.000e,chiar daca are 10k km,un golf V 2006 2007 destul de bine dotat,insa cu 100-120k km,il iei cu 9000e,de 4000e crede-ma ca nu are ce sa pice

daca consideri ca nu iti permiti un bmw nu-l lua,adica daca cei 15k euro provin dintr-un credit,stransi greu,dati de parinti,etc ,insa daca stii ca iti permiti go for it,chiar si seria 3

#30
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
stai linistit cu sh-urile
e suma prea mare ca sa risti un sh
la 4000 eur recomand un sh dar la 15.000 eur ?
chiar si un risc de 1% tot mi se pare mult
mergi pe mitsu lancer 109 cp full asta daca nu iti place sa fugi
daca vrei un pic sportivitate alege lancer 143cp dar mai putine dotari/ceed sau i30 140cp super dotata / sau un Opel astra

#31
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2007
@aalin: Vad ca esti un mare fan Mitsubishi Lancer. Spune-mi si mie daca tie iti place carpa aia din portbagaj sau plasticele de "calitate" de pe bord. Motorul diesel e VW 2.0 TDI, mie imi place chiar cu bubele sale. Ramai cu exteriorul care arata bine la Lancer, dar cam atat.

La 140CP eu unul nu as cumpara Hyundai i30(marketingul ei zice ca e de familie) , Kia Ceed(din aceeasi gama) sau Mitsu Lancer, la asta din urma m-ar enerva la culme plasticele. Auris nu e asa sportiva pe cat suna 126CP. Frantuze nu.

BMW sau Audi/VW SH cu putini km ar fi singurele optiuni pentru mine, aici gasesti destule oferte. Pentru cunoscatori ar mai fi Subaru tot SH , aici gasesti mai greu.

Ca sa iti usurez si mai mult munca :) cred ca BMW 320d e modelul potrivit pt tine. SH la banii astia.

#32
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
o masina dupa care intorci capul , o masina  care te scoate din belea si de ce nu o masina care miroase a nou , a plastic proaspat nu a masina mirosind a fost proprietar

#33
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2007
@aalinn: Nu mi-ai raspuns la intrebari. Replicile tale le auzi de la fiecare vanzator de masini care a invatat pe de rost melodiile de marketing. Spune ma omule ca atunci cand vezi postbagajul Lancer plangi de nervi, ca plasticele din interior le regasesti la SuperNova si ca motoarele sunt imprumutate de la alti producatori.

Sa stii Aalin ca BMW 320d SH pute rau de la vechii proprietari transpirati , venind de la santier prin toate gropile posibile. O masina SH care nu te scoate , ci te baga in belele, si in cel mai bun caz intorci un deget dupa ea , nu capul.

#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
parerea mea e ca cruze "se" merita cu varf si indesat. mai ales pe termen lung ;)
asta pt ca zicea cineva.
o anologie se poate face cu cazul skoda-vw. daca la inceput skoda avea oarecare prob de imagine, dupa ce au trecut la platforma vag s-au schimbat lucrurile.
la fel va fi si cu chevy. pana acum putzea a daewoo. in timp, dupa ce isi va da seama rumanul ce si cum, va fi o masina f cautata.

pt cei ofensati de comparatia skoda-chevy, ii rog sa stea linistiti. nu compar o marca post-comunista cu una americana. desi evolutia pe piata din est va fi asemanatoare. iar rusii vor da tonul.

#35
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 Descartes, on 1st June 2009, 12:29, said:

@aalinn: Nu mi-ai raspuns la intrebari. Replicile tale le auzi de la fiecare vanzator de masini care a invatat pe de rost melodiile de marketing. Spune ma omule ca atunci cand vezi postbagajul Lancer plangi de nervi, ca plasticele din interior le regasesti la SuperNova si ca motoarele sunt imprumutate de la alti producatori.

Sa stii Aalin ca BMW 320d SH pute rau de la vechii proprietari transpirati , venind de la santier prin toate gropile posibile. O masina SH care nu te scoate , ci te baga in belele, si in cel mai bun caz intorci un deget dupa ea , nu capul.
despre postbagaj nu stiu ce sa spun doar ca e mare , restu nu l-am studiat
despre plastice mie mi s-au parut super ok
despre motoare sa stii ca cel de 140cp chiar trage bine, habar nu am cine il face
despre garantie sa stii ca se merita ....
despre look ... e bestial
despre tinuta de drum , e bun (nu am mers decat 10 km)
despre bmw super masina cu conditia sa fie noua.cand e sh parca nu mai e masina la care tii cu adevarat si e un obiect
recomand tv sony bravia,laptop sony vaio,camera canon isus sh, pantofi adidas sh ......apropo demnitatea a disparut

#36
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2007
@aalinn: Sa nu crezi ca am ceva personal cu tine, doar nu sunt de acord cu atatea pareri extraordinare despre Lancer. E o masina buna , numai costa prea mult pt ce ofera. Totusi si mie imi place la capitolul look si tinuta de drum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate