Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bulgaria mai putin stiuta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#451
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Lângă Varna, un obiectiv splendid este Muzeul Sticlei, iar alături se poate vizita Submarinul Slava.


 OvidiuNS, on 04 septembrie 2021 - 10:12, said:

... Pobiti Kamâni ... De pe autostrada spre Varna se iese cel mai bine la ieşirea spre Slâncevo, dar se merge pe breteaua spre sud ...

Din intersecția DN2 cu breteaua de la autostradă se poate merge spre sud pe macadam câteva sute de metri până la Vinăria Prisoe.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2021 - 22:23.


#452
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Habar n-aveam de rezervația de păsări de la Cap Kaliakra, dar nici nu prea citesc ghiduri turistice, Am mai multă încredere în forumuri de genul SP. Tot de undeva de pe internet (poate chiar de pe SP, nu mai știu, că era în 2009) auzisem de zona asta, și m-am direct la fortăreață.

#453
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 OvidiuNS, on 12 septembrie 2021 - 21:07, said:

Din cauza orei înaintate nu ne-am mai dus şi în golful Bolata, cum aveam de gând, ne-am dus direct la Ferma de midii.
N-ai pierdut nimic, este un simplu golf ca cele din Saturn sau Cap Aurora de la noi, doar ca e apa mica, nisip pe jos si daca urci niste trepte pe deal se vede frumos. In timpul sezonului este foarte aglomerata. Bolata este foarte overrated.

Edited by spooky51, 16 September 2021 - 08:16.


#454
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 spooky51, on 16 septembrie 2021 - 08:15, said:

... daca urci niste trepte pe deal se vede frumos ...

Păi pe mine aia mă interesează, să fac poze unor peisaje plăcute ochiului, nu să pierd vremea pe acolo. Atâta doar că se dusese lumina de tot, am ajuns la Dalboka pe întuneric.
Altfel ar fi fost să prind ultimele raze de soare la Bolata, ar fi ieşit nişte poze perfecte cu lumina venind dinspre vest.
A rămas pentru data viitoare ...


Sănătate şi tcb !

#455
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 OvidiuNS, on 16 septembrie 2021 - 10:21, said:

Păi pe mine aia mă interesează, să fac poze unor peisaje plăcute ochiului, nu să pierd vremea pe acolo. Atâta doar că se dusese lumina de tot, am ajuns la Dalboka pe întuneric.
Nu rata Yaylata la urmatoarea oprire, la cativa km de Kaliakra.

#456
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 spooky51, on 16 septembrie 2021 - 10:41, said:

Nu rata Yaylata ...

Yaylata e pe listă. Chiar dacă nu-mi dau seama de pe gmaps cum ajung la bisericuța săpată în stâncă, tot sunt multe locuri acolo (de unde să fac poze).
Și sunt multe alte locuri de la Durankulak spre sud. Nu am fost încă niciodată pe coasta bulgară de la Durankulak până la Kaliakra, dar de studiat zona am studiat-o ore întregi. Tyulenovo, cu arcul acela natural îmi place cel mai mult.
Oricum, de la Kaliakra până la Yaylata mai e și Rusalka, pe lângă Bolata.

Dar deocamdată toate astea le am în rezervă, pentru mai "la bătrânețe" și pentru ocazii cum a fost anul acesta (cu pandemia și restricțiile de la greci) și cum a fost în 2009 când am avut o conferință la Varna. Încă pot conduce pe distanțe lungi, deci deocamdată Grecia scrie pe noi. Încă ...
În fine, să vedem ce va fi la anul ...


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 September 2021 - 11:20.


#457
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 OvidiuNS, on 16 septembrie 2021 - 11:20, said:

Oricum, de la Kaliakra până la Yaylata mai e și Rusalka, pe lângă Bolata.
Russalka era odata o statiune exclusivista, acum a ramas in paragina, doar preturile s-au pastrat. Pana si la intrare platesti cativa leva, insa merita, e frumos acolo. Un loc foarte bun de snorkeling, multe pietre si apa limpede.
In Yailata este ceva de explorat pe jos, ajungi pana aproape de Russalka. Biserica este o grota si dai usor de ea, era inchisa acum doi ani.

#458
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@OvidiuNS pentru a ajunge la Yailata precum la multe alte locuri din lumea asta iti recomand aplicatia maps.me de instalat pe telefon. Hartile le descarci acasa, functioneaza prin GPS, nu ai nevoie de net la fata locului.  Fata de Google Maps are o muuuult mai buna acoperire a potecilor, de exemplu la Yailata se vede clar unde este parcarea si cum vin potecile pe acolo. Are trecute pe ea si muzee, monumente, puncte de belvedere, izvoare, cascade, tasnitori, toalete, samd. Multe chestii utile umblatorului. Eu imi pun de acasa pin-uri si la fata locului ma orientez dupa ele. In plus imi pun mereu pin cu locul unde am lasat masina 😁, just in case.

Google maps are mai buna acoperire la restaurante, are street view dar este mai potrivita umblatorului cu masina. Maps.me e grozava pt mers pe jos offroad. Eu le folosesc pe amandoua, Google ma ajuta cu street view-ul si cu review-rile pe la restaurante, maps.me cu orientarea in teren. Ah, si in orase are poteci prin parcuri, alei pietonale, sunt locuri pe unde Google nu-mi arata ca s-ar putea trece dar maps.me mi-a aratat corect ca este o alee pietonala. Cand sunt scari imi arata ca sunt scari. Mie una imi este foarte utila.

Aplicatia e gratuita, hartile poti sa le stergi cand nu mai ai nevoie de ele, le mai faci update-uri celor pe care le refolosesti.

Edited by mdt, 16 September 2021 - 13:07.


#459
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Dai din casa ...

#460
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Daca e vorba de info despre aplicatia de navigatie nu e un secret asa mare, de fapt e vorba despre harta si datele folosite, Openstreetmap fiind in spatele acesteia dar si a altor aplicatii.

#461
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 mdt, on 16 septembrie 2021 - 13:02, said:

... iti recomand aplicatia maps.me de instalat pe telefon ...

Am avut maps.me instalat pe telefon în 2017. În Creta, la Kedrodassos cu maps.me am ajuns, plecînd de la Elafonissos. Am povestit pe topicul respectiv şi am pus şi pozele aferente (de fapt nu era nevoie de niciun GPS).
Dar l-am dezinstalat cam la vreo lună după aceea, dădea multe rateuri, inclusiv în Creta - şi despre astea am vorbit atunci. Deci cam ştiu ce e cu maps.me. Bine, nu ştiu ce mai e în prezent, iar pentru zona litorală de nord a Bulgariei cred că e suficient gmaps, De fapt nu mă interesează potecile, fiindcă tot cu maşina ajung în apropierea zonelor respective. Şi apoi mă descurc, de obicei există hartă la faţa locului. La Castelul Reginei Maria harta era sub formă de pliant ataşat de bilet.
Dar, în fine, dacă tu îi vezi utilitatea, bravo ţie, eu mă descurc cu gmaps. Oricum eu sunt dependent de maşină. Şi îţi mulţumesc pentru idee, nu aveai de unde şti că l-am folosit mai demult.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 September 2021 - 16:58.


#462
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 byteworks, on 16 septembrie 2021 - 15:59, said:

Daca e vorba de info despre aplicatia de navigatie nu e un secret asa mare, de fapt e vorba despre harta si datele folosite, Openstreetmap fiind in spatele acesteia dar si a altor aplicatii.

Era o glumA.eu sunt pe orux,de exemplu

#463
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ugQWSCFj920?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
CITEZ:cargoul Vera Su, cu pavilion panamez şi echipaj turcesc, a eşuat pe 20 septembrie la câţiva kilometri de rezervaţia naturală Kaliakra. Dacă autorităţile bulgare nu reuşesc să transfere încărcătura pe uscat, cele peste 3.000 de tone de uree aflate la bord ar putea ameninţa să transforme această parte a Mării Negre – unul dintre cele mai importante habitate naturale din Europa ,intr-o zonă moartă.
��

#464
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Marea Neagra in culorile ei banale :D .

#465
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Inceput de iunie, am avut noroc de apa foarte calda in week-endul dupa 1 iunie.

#466
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
In lipsa de altceva am dat o tura pe la Vidin și zona Belogradcik. Cetatea o vizitasem mai de mult așa că ne-am orientat spre peșteră Măgura. Traseul prin peșteră are cam 2 km și se face in aproape o oră. Nu este prea bogata in formațiuni specifice dar e bine amenajata. Ghidul nu știa decât Bg așa că am regretat că n-am luat audioghid ( era și în Ro). Destul de frig, eu eram îmbrăcat minimal și spre sfârșit devenise inconfortabil... Ieșirea este la 2 km de intrare și exista un tractor cu vagoane pt retur (2 leva/pers). Biletul 12 leva (pensionari, studenți 10). Se intra la ore fixe dar n-am găsit care-s alea; noi am intrat la 12.30...ajunsesem puțin după 11.30. Mai era o peșteră în plan dar nu a mai fost timp... Am mers să mâncăm în Belogradcik la Mislen Kamak - restaurant bunicel nici prea-prea nici foarte-foarte...pt 4 persoane am lăsat vreo 50 leva (mărunțiș daca mă gândesc că pe litoral lăsăm cam 80-90 la 3 persoane)... Am mai făcut o mica plimbare printre formațiunile stâncoase de lângă Belogradcik (se coboară pe niște poteci/alei din parcarea din centru, langa poliție)... Pe la ora17 am plecat spre casa cu o mica oprire in Vidin. La pod am stat 20-30 min și la dus și la întors...milioane de tiruri :)

LE: din păcate încă n-am dezlegat misterul cu postarea pozelor de pe telefonul meu... de pe altele merge dar la mine ioc...

Edited by dansysro, 17 July 2022 - 11:18.


#467
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Posttomcatsk8, on 10 iulie 2022 - 08:34, said:

Marea Neagra in culorile ei banale Posted Image .

La a 2-a poza AI-ul camerei a lucrat la greu. Posted Image

#468
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansysro, on 17 iulie 2022 - 11:09, said:

... peșteră Măgura ...

E voie să faci poze în peşteră ? Cealaltă peşteră din plan era cea de gheaţă ?
Mulţumiri pentru toate informaţiile, de multă vreme am studiat zona, care e foarte ofertantă pentru turism, dar încă nu am ajuns să pun în practică nicio vizită. Sper să reuşesc în anii următori.

Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate