Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bulgaria mai putin stiuta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da voi mai stiti si altceva in afara de litoral la bulgari ? :P

http://www.descopera...-vechilor-vlahi

#2
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View PostMembruAnonim, on May 23 2009, 20:53, said:

Da voi mai stiti si altceva in afara de litoral la bulgari ? :P

http://www.descopera...-vechilor-vlahi

o altă propunere pt o bulgarie mai puțin știută:
http://www.rose-festival.com/

#3
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View PostMembruAnonim, on May 23 2009, 20:53, said:

Da voi mai stiti si altceva in afara de litoral la bulgari ? :P

http://www.descopera...-vechilor-vlahi


Super - super! Atat de super ca ne-am decis sa dam o fuga azi. Ma-ntorc diseara cu impresii.

Sar'na, Lucian si Cris!  :kisstogether:

#4
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postme_and_myself, on May 24 2009, 08:38, said:

Super - super! Atat de super ca ne-am decis sa dam o fuga azi. Ma-ntorc diseara cu impresii.

Sar'na, Lucian si Cris!  :kisstogether:


festivalul trandafirilor este la inceput de iunie..... cel putin asa a fost anul trecut! sunt curioasa ce o sa gasești azi acolo, probabil numai trandafiri infloriti....

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mai sunt si alte destinații... dar cam peste mână... sau, cel puțin așa sunt pentru cei din București.... defileul Iskar-ului, sau al Strumei...

#6
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Merita vazut Veliko! Mai ales cetatea veche. Si casele alea sapate in stanca, chiar deasupra celor 2 tunele de la intrarea in oras...

#7
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postadybmw, on May 24 2009, 11:14, said:

Merita vazut Veliko! Mai ales cetatea veche. Si casele alea sapate in stanca, chiar deasupra celor 2 tunele de la intrarea in oras...


Am vazut prezentarea lui Lucian, si am mai cautat si din alte surse...e de vazut fara discutie!

Hai sa facem si o invitatie pt bucuresteni. Daca mai vrea cineva, noi propunem o excursie de o zi , sunt 182 km via michelin, sambata viitoare, 30 mai, la Veliko Tarnovo. Costuri, de doua ori 6 euro podul, 5 euro vigneta minima la bulgari, plus benzina/motorina, si cat mai costa intrarea la castelul lui Petru si Asan, pentru leva eu zic ca mai bine luati euro, sau eventual daca vreti si o runda de cumparaturi de undeva, sa aveti si un card visa, maestro, tot ce merge de obicei.

Noi plecam sigur, o masina, eu si sotia, sa zicem la 7.30-8 din bucuresti.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostMembruAnonim, on May 23 2009, 20:53, said:

Da voi mai stiti si altceva in afara de litoral la bulgari ? :P

http://www.descopera...-vechilor-vlahi
Superb! Am citit articolul, am văzut pozele și recunosc că nu știam că există locuri atât de frumoase aproape de București, mai ales către sud. (~180 km). Am trecut pe lista obiectivelor de văzut în 2009 și Veliko Târnovo. Cred că un week-end mi-ar fi suficient, iar dacă or să rămână locuri nevizitate e destul de ușor de revenit (2-3 ore cu mașina).

View Postme_and_myself, on May 24 2009, 08:38, said:

Ma-ntorc diseara cu impresii.
Sper că vă distrați acum, mai ales că e și o vreme superbă.

M-ar interesa cum e drumul de la Giurgiu până la Veliko Târnovo și cam cum sunt prețurile pe acolo (comparativ cu Poiana Brașov, să zicem).

PS: Îmi poate recomanda cineva un hotel din Veliko Târnovo pentru care pot face rezervare on-line, altul decât cele de pe Booking.com fiindcă nu prea m-a impresionat niciunul, deși au tarife de cazare excelente. Cei de la Venere.com nu au nici măcar un hotel în oraș. :(

#9
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
http://www.gtahotels...iko_tarnovo.htm

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
M-ar interesa cum e drumul de la Giurgiu până la Veliko Târnovo și cam cum sunt prețurile pe acolo (comparativ cu Poiana Brașov, să zicem).
Îmi poate recomanda cineva un hotel din Veliko Târnovo pentru care pot face rezervare on-line, altul decât cele de pe Booking.com fiindcă nu prea m-a impresionat niciunul, deși au tarife de cazare excelente. Cei de la Venere.com nu au nici măcar un hotel în oraș.





1. Drumul este foarte bun! 120 Km de drumu european...
2. Comparativ cu Poiana Brașov....  :naughty:  prețurile sunt pe sfert! Fără nici o exagerare!
3. Orașul este plin de hoteluri, pentru toate gusturile, plecând de la 20 euro până la 60 euro, cu mic dejun inclus, bufet suedez, acces (inclus) la saună, bazin, sală de fitness... așa că... nu cred că vei avea probleme de cazare....

#11
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Ne-am intors. Fuse minunat! Am petrecut o zi superba, in conditiile in care azi-dimineata ne scarpinam in crestet ca aveam chef de evadat din Bucuresti dar nu aveam habar unde. Ce bine e sa fii  moderator pe "travelingu'" softpedian, hihi, si sa existe useri dispusi sa impartaseasca!  :kisstogether:

Asadar, la ora 9 am sunat niste amici si la 10 am purces la drum. Care drum, asa cum zicea si copjob2000 e foarte bun! Politistu' bulgar e ca pompieru' vigilent (si pe ploaie e atent!), nelipsit din peisaj, cu radaru' drepti, la datorie. Drept care, ne-am miscat cam ca ochiu' mortului, ceea ce nu e atat de frustrant pe cat ar putea parea, atata vreme cat si restu' lumii se taraie in acelasi ritm.

La 13 si-un pic debarcam intr-o margine de Veliko Tarnovo pe care Navigatoru' Marcel (asa-l cheama in acte, zau!) se incapatana sa o numeasca "centru". Ne-am oprit la o terasa, am comandat 3 beri si-un pepsi (hihi, ce bine ca n-am carnet!) si-am asteptat sa vina vorbitoarea lor de engleza ca sa ne desluseasca tainele meniului.
N-a reusit decat sa bâguie intr-o engleza chirilica (oricat de aiurea ar suna asta), ca nu, chiar n-au meniul in alta limba dar au poze in el! Aveau, ce-i drept, da' asa cum ne-am asteptat s-au dovedit a fi cam suprarealiste si, in concluzie, cele 4 salate care ar fi trebuit sa abunde de ou si sunca, s-au dovedit a fi doar din rosii, catraveti si branza rasa. Asta e, data viitoare sa stim limba tarii pe care o vizitam daca vrem ou in salata sau sa avem gaina outoare la purtator, sic!
19 leva consumatia, adica vreo 38 lei.


L-am ciufulit un pic pe Marcel ca nu-si justifica existenta si, mai cu indicatiile lui mai cu intuitia noastra, ne-am proptit intr-o parcare cu plata in buricu' targului. 2 leva pt. 3 ore, cam cat am estimat ca vom pierde vremea prin zona. Cele 3 ore s-au transformat in patru, ceea ce a mai insemnat inca 40 de stotinci la intoarcere dar, ce ne-a impresionat peste masura este ca, femeia responsabila cu zona n-a vrut neam sa pastreze diferenta pana la o leva.


Cald, soare, vanticel, o gramada de turisti vorbitori de engleza (nativ), niste case si stradute ca-n ilustratiile din cartile pentru copii, lume relaxata, atmosfera de vacanta.


Bineinteles ca am scos limbile de-un cot urcand pana la cetate si bantuind printre ce-a mai ramas din zidurile ei. Era un must, ca doar nu puteam zice la intoarcere ca am batut drumu' pt. o bere si-o salata de castraveti. Ne-a placut! Frumos si impresionant, daca stai sa te gandesti ce-au fost unii capabili sa faca cand altii inca nu descoperisera scobitul in nas. 6 leva (12 lei) de persoana. Dupa aproape 3 ore am capitulat, salata cerea o friptura dupa ea, unele gatlejuri cereau bere (altele s-ar fi multumit si cu apa), ceasul era deja 17.00, asa ca am coborat cu convingerea ca vom mai veni si alta data si vom ramane peste noapte.
Dupa care am ratacit pe multitudinea de strazi si stradute pietruite si in panta, cascand gura la case si manifestandu-ne tembel (mai ales io), de cate ori vedeam cate una cu adevarat din povesti. N-au fost putine cazurile.

Ne-am trantit fundurile la prima terasa care ne-a atras si-am comandat (de data asta dintr-un meniu in engleza si unui ospatar vorbitor de aceeasi engleza) in total 5 beri, 3 pepsi, doua salate, doua cica paini da' erau de fapt doua blaturi mari de pizza, mirosind a oregano, cu usturoi si branza de capra. Fierbinti si gustoaseeee! Dupa chestia aia cu salata (ca mi-a iesit din schema ca bulgarii iti aduc salata inainte) nu ne mai trebuia nimic. Asa ca mai mult ne-am batut joc si ne-am balacit in portia de ciolan cu cartofi copti, cea de carne de vita+porc+pui gatita impreuna cu ciuperci, ardei copt, nuca si castravete murat si celelalte doua portii de legume gratinate, imbibate in sos de branza si cu pieptu' de pui in varf.
Bun rau, mult rau, 64 de leva total (128 lei : 4 persoane = 32 lei/pers).

Ne-am ridicat cu greu de pe scaune si, in drum spre masina, baietii au vrut musai cate-o sticla de rachiu bulgaresc iar fetele, lasate nesupravegheate, cate-o pereche de sandale. :notangel:
11 leva jumate 700 ml de rachiu, 29 respectiv 48 leva, sandalele.

Nah, cam asta fuse. :)


Attached File  HPIM4601.jpg   93.49K   471 downloads  Attached File  HPIM4600.jpg   94.28K   528 downloads


Attached File  HPIM4582.jpg   71.5K   417 downloads  Attached File  HPIM4570.jpg   123.86K   390 downloads


Attached File  HPIM4567.jpg   106.75K   367 downloads  Attached File  HPIM4566.jpg   88.54K   420 downloads

Attached File  HPIM4560.jpg   129.41K   401 downloads

#12
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
'me_and_myself'
frumoase poze.... mi s-a făcut dor de ducă.... sper să ajung la festivalul trandafirilor.....

Edited by criss_65, 24 May 2009 - 22:00.


#13
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postcriss_65, on May 24 2009, 22:59, said:

'me_and_myself'
frumoase poze.... mi s-a făcut dor de ducă.... sper să ajung la festivalul trandafirilor.....
Sar'na! Festivalul trandafirilor nu m-am prins unde e (ce-i drept, am citi pe diagonala pagina aia) da' o sa aprofundez si sigur ne ducem. Am dat de gustul Bulgariei "mai putin stiute" (dupa cum te-ai exprimat). :)

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
fara suparare , insa de prin 2007 veliko e cam plin de romani , in special in week-end . si arbanassi la fel .  totusi,  cei ce se duc pt prima data, ar trebui sa afle ca , de regula , sambata seara e spectacol de lumini si muzica la tsaravets .

#15
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postdariuscha, on May 24 2009, 23:32, said:

fara suparare , insa de prin 2007 veliko e cam plin de romani , in special in week-end .
Pe principiul "e plin de romani" ar trebui sa emigram, ca mai multi decat in Romania nu stiu sa fie in alta parte.

Romanii (mai) au o particularitate : in strainatate, cand se intalnesc cu alti romani, fac toti pe francezii descendenti din sange albastru. Nu-si vorbesc, nu-si zambesc, se evita cat pot. Inca un lucru care ne face "speciali". :)

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Romanii (mai) au o particularitate : in strainatate, cand se intalnesc cu alti romani, fac toti pe francezii descendenti din sange albastru. Nu-si vorbesc, nu-si zambesc, se evita cat pot. Inca un lucru care ne face "speciali".



De regulă, evit locurile frecventate de români!
De 1 Mai Veliko Tărnovo a fost plin de români.... dar nu m-a deranjat, pentru că mi-am petrecut sejurul ceva mai departe... la încă vreo sută de kilometri de el... :notangel:
Am imortalizat câteva momente din oraș....

#17
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postme_and_myself, on May 24 2009, 23:39, said:

Pe principiul "e plin de romani" ar trebui sa emigram, ca mai multi decat in Romania nu stiu sa fie in alta parte.

Romanii (mai) au o particularitate : in strainatate, cand se intalnesc cu alti romani, fac toti pe francezii descendenti din sange albastru. Nu-si vorbesc, nu-si zambesc, se evita cat pot. Inca un lucru care ne face "speciali". :)

ideea era ca nu e o locatie mai putin cunoscuta romanilor , ci dimpotriva . deci cam fara legatura cu "bulgaria, mai putin stiuta' .
cum ne comportam fiecare, in strainatate sau 'acasa' , e cu totul altceva . comportamentul nostru cred ca nu tine de coordonatele geografice si mai cred ca face subiectul altei dezbateri . din experienta personala pot spune ca am reintalnit cu placere in paris romani pe care ii cunoscusem in forbach , iar in padova am ascultat niste magarii debitate de conationali probabil pe principiul ' pe-aici nu intelege nimeni ce vorbesc' (deci fara zambete ! )

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Românii (mai) au o particularitate : în străinatate, când se întâlnesc cu alți români, fac toți pe francezii descendenți din sânge albastru. Nu-și vorbesc, nu-și zâmbesc, se evită cât pot. Încă un lucru care ne face "speciali".



Pe de a altă parte, în aceeași ordine de idei, cum ar fi să mă agațe unii printr-un magazin din Veliko Tânovo?
Aaa, salut! De unde ești? Unde stai? Cât dai pe cameră? Aveți televizor în cameră? Mic dejun inclus? Cum ai ajuns aici?
Ai avut treabă cu poliția pe drum? Unde mănânci? etc, bla, bla, bla....
Sau: Aaa, vorbești bulgara? Mă ajuți și pe mine să cumpăr niște haine? Sau la restaurant, pentru că nu știu nici o limbă străină?
Nu! Mulțumesc!
Din cauza asta, prefer să nu fiu remarcat de alți români, dacă nu am ce face și să mă mut în altă parte!
Am găsit, spre mulțumirea mea, niște locuri minunate nedescoperite (încă și sper pentru cât mai multă vreme) de conaționali, unde îmi petrec fiecare clipă de sejur în care plec din țară!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate