Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bulgaria mai putin stiuta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#37
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Când am spus nordul Sofiei, nu m-am gîndit la oraș, ci la cheile Iskrei și zona adiacentă!

#38
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007
Hei, iata un subiect mai aparte!

Ma bucur sa descopar alaturi de voi "Bulgaria mai putin stiuta", si contribui si eu cu cateva poze din Veliko Tarnovo, oras pe care l-am vizitat de n ori (doar excursii de o zi), Sofia (unde am stat un we prelungit acum 2 ani), precum si de la Devin (orasul unde se imbuteliaza apa "Devin" - am stat exact acum 1 an o saptamana acolo, care se afla in sud-estul BG, la vreo 70 de km de granita cu GR), Smolian (capitala judetului unde se afla Devin) si cateva poze facute pe un drum prin munte, drum care semana grozav cu Transfagarasanul - partea dinspre Sibiu, un drum foarte bun si foarte pitoresc.

PS niciunul dintre personajele din poze nu are legatura cu mine  :lol:

Attached Files


Edited by 11_dye, 03 June 2009 - 15:53.


#39
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Care e drumul ăla ca Transfăgărășanul? (din partea de nord!!!)

#40
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007

 copjob2000, on 3rd June 2009, 21:52, said:

Care e drumul ăla ca Transfăgărășanul? (din partea de nord!!!)

Nu stiu la care parte de nord te referi, daca e vorba despre nordul BG, nu, zona la care am facut referire nu este in nord, ci mai degraba catre sud.

Lacul acela cu casute in mijlocul lui era pe drumul de la Devin la Krichim, iar pozele cu pietrele si drumul despre care am zis ca seamana cu Transfagarasan - partea dinspre Sibiu, erau pe drumul de la Plovdiv catre Lovechi, drum care a trecut si prin Karlovo si Troyan.

Edited by 11_dye, 04 June 2009 - 09:28.


#41
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ma bucur sa descopar alaturi de voi "Bulgaria mai putin stiuta", si contribui si eu cu cateva poze din Veliko Tarnovo, oras pe care l-am vizitat de n ori (doar excursii de o zi), Sofia (unde am stat un we prelungit acum 2 ani), precum si de la Devin (orasul unde se imbuteliaza apa "Devin" - am stat exact acum 1 an o saptamana acolo, care se afla in sud-estul BG, la vreo 70 de km de granita cu GR), Smolian (capitala judetului unde se afla Devin) si cateva poze facute pe un drum prin munte, drum care semana grozav cu Transfagarasanul - partea dinspre Sibiu, un drum foarte bun si foarte pitoresc.



Am întrebat la ce drum din Bulgaria te referi că seamănă cu Transfăgărășanul?

Scuze!
Ăla este pasul Troian.... și este departe de a-l compara cu Transfăgărășanul!!!
Din toate punctele de vedere!

#42
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007

 copjob2000, on 4th June 2009, 10:34, said:

Ma bucur sa descopar alaturi de voi "Bulgaria mai putin stiuta", si contribui si eu cu cateva poze din Veliko Tarnovo, oras pe care l-am vizitat de n ori (doar excursii de o zi), Sofia (unde am stat un we prelungit acum 2 ani), precum si de la Devin (orasul unde se imbuteliaza apa "Devin" - am stat exact acum 1 an o saptamana acolo, care se afla in sud-estul BG, la vreo 70 de km de granita cu GR), Smolian (capitala judetului unde se afla Devin) si cateva poze facute pe un drum prin munte, drum care semana grozav cu Transfagarasanul - partea dinspre Sibiu, un drum foarte bun si foarte pitoresc.



Am întrebat la ce drum din Bulgaria te referi că seamănă cu Transfăgărășanul?

Scuze!
Ăla este pasul Troian.... și este departe de a-l compara cu Transfăgărășanul!!!
Din toate punctele de vedere!

Din punctul MEU de vedere seamana (nu este la fel) cu drumul mentionat.
Lacul cu casute se cheama Vacha.

PS In afara de faptul ca mie mi se pare ca seamana cu acel drum, iar tu nu esti de acord, mai ai si alte obiectii? Pentru ca nu este prima data cand ma ataci (e drept, fara jigniri fatise). Sau am deranjat ca am indraznit sa pun cateva poze si sa-mi afirm o impresie, placuta dealtfel?
Ma intriga faptul ca unii useri, in loc de a posta informatii si/sau impresii din diversele lor calatorii, sunt mai amatori de contradictii. :angry:

#43
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din punctul MEU de vedere seamană (nu este la fel) cu drumul menționat.

PS În afară de faptul că mie mi se pare că seamană cu acel drum, iar tu nu ești de acord, mai ai și alte obiectii? Pentru ca nu este prima data cand mă ataci (e drept, fără jigniri fățise). Sau am deranjat că am îndrăznit sa pun cateva poze si sa-mi afirm o impresie, placuta dealtfel?
Ma intriga faptul ca unii useri, in loc de a posta informatii si/sau impresii din diversele lor calatorii, sunt mai amatori de contradicții.




1. Dacă ție ți se pare este foarte bine!
2. Nu am avut nici o obiecție!
Cred că ai o problemă de percepție, să nu îi spun altfel! Dacă îmi spun părerea (care nu coincide cu a ta) asta spui tu că este atac???  :huh:
3. Nu-mi aduc aminte să te fi atacat!
4. Nu ai deranjat cu nimic! Dimpotrivă! Cu toții suntem fericiți că ne împărtășești impresiile tale și de abia așteptăm să vii cu altele... iar despre fotografii....  extraordinare! Nu am mai văzut așa ceva până acum!

#44
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Am facut rezervare in Veliko Tarnovo la hotelul Stambolov.
Stam o noapte in drum spre Grecia. Din Veliko trebuie sa ajungem la Sofia si nu stiu pe ce drum sa o iau. Ma intorc vreo 50 de km, adica urc putin ca sa o iau prin Plevna (pe E 83), sau merg direct spre Sofia (pe E 772)? Ma poate ajuta cineva care a mers pe drumul acela?

Attached Files



#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 copjob2000, on 25th May 2009, 01:43, said:

Românii (mai) au o particularitate : în străinatate, când se întâlnesc cu alți români, fac toți pe francezii descendenți din sânge albastru. Nu-și vorbesc, nu-și zâmbesc, se evită cât pot. Încă un lucru care ne face "speciali".



Pe de a altă parte, în aceeași ordine de idei, cum ar fi să mă agațe unii printr-un magazin din Veliko Tânovo?
Aaa, salut! De unde ești? Unde stai? Cât dai pe cameră? Aveți televizor în cameră? Mic dejun inclus? Cum ai ajuns aici?
Ai avut treabă cu poliția pe drum? Unde mănânci? etc, bla, bla, bla....
Sau: Aaa, vorbești bulgara? Mă ajuți și pe mine să cumpăr niște haine? Sau la restaurant, pentru că nu știu nici o limbă străină?
Nu! Mulțumesc!
Din cauza asta, prefer să nu fiu remarcat de alți români, dacă nu am ce face și să mă mut în altă parte!
Am găsit, spre mulțumirea mea, niște locuri minunate nedescoperite (încă și sper pentru cât mai multă vreme) de conaționali, unde îmi petrec fiecare clipă de sejur în care plec din țară!
D'aia nu vorbesc eu romaneste in afara romaniei, nu de alta , dar ies mai prost de fiecare data.

#46
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
D'aia nu vorbesc eu românește în afara României, nu de alta, dar ies mai prost de fiecare dată.






Văd că mai sunt unii care gândesc și procedează ca mine.... :D .... după ce am tot fost condamnat, pentru modul meu de comportare în afară țării!

#47
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 copjob2000, on 19th June 2009, 15:52, said:

Văd că mai sunt unii care gândesc și procedează ca mine.... :D .... după ce am tot fost condamnat, pentru modul meu de comportare în afară țării!
Be happy! :P

Totusi, hai sa nu transformam topicu' in altceva desi cred ca ar fi interesanta o discutie pe subiect. Separata.

#48
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
A ajuns cineva la Veliko Tarnovo cu trenul? Daca da, va rog sa detaliati.

#49
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Trenul de Istanbul opreste in VT; mai exista un singur tren pe zi, pleaca la pranz din Gara de Nord si ajunge dupa 6 (sase) ore in VT  :w00t:  Cu masina personala din casa in hotel am facut ~3 ore. Daca nu ai masina si vrei sa vezi orasul cu pricina, du-te cu o duba pana in Ruse si apoi ia un tren sau un alt autobuz de acolo pana in VT!

#50
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 DanCld, on 21st June 2009, 18:50, said:

Trenul de Istanbul opreste in VT; mai exista un singur tren pe zi, pleaca la pranz din Gara de Nord si ajunge dupa 6 (sase) ore in VT  :w00t:  Cu masina personala din casa in hotel am facut ~3 ore. Daca nu ai masina si vrei sa vezi orasul cu pricina, du-te cu o duba pana in Ruse si apoi ia un tren sau un alt autobuz de acolo pana in VT!

Multam fain.

#51
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Belogradchik Roks

Attached Files


Edited by alexcs, 23 June 2009 - 12:15.


#52
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Parcul Libnik, aproape de Ruse :

Attached File  DSCF1685.JPG   2.41MB   88 downloads  Attached File  DSCF1691.JPG   2.23MB   71 downloads  Attached File  DSCF1687.JPG   2.44MB   55 downloads Attached File  DSCF1660.JPG   2.35MB   77 downloads

Hotel Luliaka, pe malul Dunarii :

Attached File  DSCF1639.JPG   2.39MB   129 downloads  Attached File  DSCF1638.JPG   2.38MB   137 downloads Attached File  DSCF1643.JPG   2.15MB   105 downloads




Manastirile sapate in stanca :

Attached File  DSCF1606.JPG   2.17MB   199 downloads  Attached File  DSCF1565.JPG   2.4MB   140 downloads  Attached File  DSCF1562.JPG   2.38MB   122 downloads  Attached File  HPIM4744.JPG   1.69MB   89 downloads

#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
data viitoare mergi si la ivanovo . merita ! mie mi-a placut mai mult decat la basarabovo .
iar pt masa , uita de aglomeratia de la luliaka ( sincer, servirea cam lasa de dorit ! ) si incerca si aici http://www.leventa-b...t/en/descr.html .
iesiri frumoase in continuare !

#54
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 dariuscha, on 2nd August 2009, 11:19, said:

data viitoare mergi si la ivanovo . merita ! mie mi-a placut mai mult decat la basarabovo .
iar pt masa , uita de aglomeratia de la luliaka ( sincer, servirea cam lasa de dorit ! ) si incerca si aici http://www.leventa-b...t/en/descr.html .
iesiri frumoase in continuare !
Multam de ponturi! :arigato:

Uitasem de Cerveni si ce-a mai ramas din cetatea medievala.


Attached File  HPIM4754.JPG   1.69MB   79 downloads  Attached File  HPIM4756.JPG   1.55MB   77 downloads  Attached File  HPIM4765.JPG   1.63MB   85 downloads
Attached File  DSCF1616.JPG   2.37MB   68 downloads  Attached File  DSCF1634.JPG   2.38MB   71 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate