Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cea mai buna solutie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
Salut  . am 18 si sunt proaspat detinator de permis auto . Parintii mei vor sa faca un imprumut de aproximativ 3 -4 mii de euro sa imi cumpar o  masina la mana a 2 a. problema este urmatoarea  : in cartea de munca a ambilor parinti salariul figureaza ca fiind minim pe economie , chiar daca ei iau mai mult in mana. Intrebarea mea este : unde ar putea sa faca un imprumut in valoare de 3-4 mii de euro  , dar conditiile sa nu fie foarte drastice.  

Va multumesc

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Recomand niciunde, mai bine strangeti bani acasa si dupaia masina.

#3
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008

 marga4433, on May 20 2009, 00:46, said:

Salut  . am 18 si sunt proaspat detinator de permis auto . Parintii mei vor sa faca un imprumut de aproximativ 3 -4 mii de euro sa imi cumpar o  masina la mana a 2 a. problema este urmatoarea  : in cartea de munca a ambilor parinti salariul figureaza ca fiind minim pe economie , chiar daca ei iau mai mult in mana. Intrebarea mea este : unde ar putea sa faca un imprumut in valoare de 3-4 mii de euro  , dar conditiile sa nu fie foarte drastice.  

Va multumesc


Salut.
Intaresc recomandarea colegului de mai sus. Ce ar fi sa astepti tu putin pana vei fi tu singur in stare sa-ti cumperi o masina, din banii tai? De ce sa-ti bagi parintii in (alte) credite? Angajeaza-te undeva, dupa liceu, si vei putea pe  un salar decent sa contractezi singur  un credit.
Copiii din ziua de azi, asteapta sa le vina totul pe tava  :nonobad:

#4
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

 Eivissul, on May 20 2009, 07:31, said:

Copiii din ziua de azi, asteapta sa le vina totul pe tava  :nonobad:

mai rau ~ au impresia ca totul li se cuvine  <_<

am mai citit cateva topicuri din zona asta ~ am ajuns la concluzi ca atunci v-or scadea dobanzile cand se va invata romanu sa economiseasca, sa puna un ban de'o'parte

sa zicem ca iei creditul pe 3 ani (caz fericit) ~ la 3000 de euro dai inapoi in jur de 4800 (cu un DAE de 20%/an) asta inseamna ~ 133 de euro / luna rata .... daca ar fi sa economisesti banii astia timp de 3 ani ... nu numai ca vei avea acei 4800 de euro, dar plus dobanzile aferente unui depozit vei ajunge sa ai in cont undeva la 5500 ~ 6000 de euro de euro !!! adica dublu !? ...da ~ dublu sumei care ai vrut-o initial !!
in plus coaja de masina se va devaloriza ... de la 3mii cat dai pe ea acu cu banii din banca, dupa ce ai achitat acei 4800 de euro, ea nu va mai valora nici 2000 de euro (doar daca ai intretinut-o in astia 3 ani si ai mai bagat inca atata in ea ...) in schimb vecinu tau care poate s-a gandit la varianta de a economisi timp de trei ani, in timp ce tu te plimbai cu masinuta prin orash la agatat gagici, impresii sau mai stiu eu ce, acu are in cont 6mii de euro si in timp ce tu te chinui sa vinzi coaja ta cu 2mii el isi va lua una care la vremea cand ai luat-o tu poate valora 8mii de euro ~ la care tu nici nu visai ~ !!! asa ca toate gagicile tale achizitionate in astia 3 ani vor trece la ceva superior ... iar tu vei ramane sa te chinui sa vinzi niste fiare vechi !!!
;)

#5
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Lasand morala la o parte, acum bancile sufla si in iaurt, asa ca sanse de a lua imprumut in conditiile date sunt 0. Solutia este tot economisirea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate