Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

EBAY! Sa ma Lamureasca si pe mine cineva

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Salve...
Vreau si eu sa cumpar de pe ebay pentru prima data, si am citit pe net o gramada de articole, dar peste tot sunt tot felu de variante, vreau si eu sa imi explice cineva de la cap la coada. Deci..

Pot sa cumpar de pe ebay cu un Taifun de la Banc Post ?
Cat costa taxele la vama pentru un telefon mobil ?
Care e treaba cu www.dhl.ro ? Adica, cine stie cum se procedeaza, ca sa primesti din USA cu ei ?
In general am inteles ca daca vrei sa scapi usor la vama, tre sa ai pe cineva, asa ca daca aveti careva vreo relatie, dati-mi si mie un pm , dau si eu o bere, doua acolo.
Eventual mai spuneti-mi alte detalii.

VA MULTUMESC MULT !  :rolleyes:

#2
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Gforcer, on Apr 10 2005, 10:28, said:

Salve...
Vreau si eu sa cumpar de pe ebay pentru prima data, si am citit pe net o gramada de articole, dar peste tot sunt tot felu de variante, vreau si eu sa imi explice cineva de la cap la coada. Deci..

Pot sa cumpar de pe ebay cu un Taifun de la Banc Post ?
Cat costa taxele la vama pentru un telefon mobil ?
Care e treaba cu www.dhl.ro ? Adica, cine stie cum se procedeaza, ca sa primesti din USA cu ei ?
In general am inteles ca daca vrei sa scapi usor la vama, tre sa ai pe cineva, asa ca daca aveti careva vreo relatie, dati-mi si mie un pm , dau si eu o bere, doua acolo.
Eventual mai spuneti-mi alte detalii.

VA MULTUMESC MULT !  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>



In primul rand, ca sa poti cumpara ceva de pe ebay, trebuie sa fii inregistrat. Inregistrarea o faci fie printr-un numar de credit/debit card sau prin posta, adica, dupa ce iti dai datele personale+adresa, ei iti trimit o scrisoare cu un cod de activare,  este de fapt, o modalitate de a verifica daca adresa si datele tale sunt cele specificate.

Odata inregistrat, poti sa te apuci de cumparat. Urmareste intotdeauna feedback-ul lasat de alti cumparatori, s-ar putea sa observi ca un anumit vanzator e neserios, at least to say.

Conditiile de plata sunt specificate de fiecare vanzator. Unii accepta plata prin paypal, altii prin Bidpay, altii prin Western Union in numerar, transfer bancar, credit/debit cards.

Apropo de trimisul produselor, din SUA de exemplu, e sarcina vanzatorului sa iti spuna ce optiuni (costuri) ai. USPS din SUA in general (f rapid, vreo 5-7 zile lucratoare,28$).

In legatura cu vama, din experienta personala stiu ca produsele sub 45 EUR sunt scutite de vama. Daca sunt electronice si costa > 45 EUR, ai de platit ca taxa vamala, TVA-ul. In cazul produselor auto, 19+30= 39% !!! daca > 45 EUR.

Daca ai alte intrebari, go on, incerc sa-ti raspund bazat pe exp. mea.

#3
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Pai, eu vreau sa iau ceva la 40 $ sau 60 $. Sa presupun ca tu ai mai cumparat...vreau sa stiu sigur, la ce bani ma duce..ca sa stiu daca ii am si daca e rentabil sa cumpar de acolo. Deci zici ca numai TVA se plateste ? Si parca au ei un 0,5 % ? Nu se plateste si un 30 % ..parca am citit pe undeva la toate ? Doar la masini ?

#4
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Gforcer, on Apr 10 2005, 12:19, said:

Pai, eu vreau sa iau ceva la 40 $ sau 60 $. Sa presupun ca tu ai mai cumparat...vreau sa stiu sigur, la ce bani ma duce..ca sa stiu daca ii am si daca e rentabil sa cumpar de acolo. Deci zici ca numai TVA se plateste ? Si parca au ei un 0,5 % ? Nu se plateste si un 30 % ..parca am citit pe undeva la toate ? Doar la masini ?

<{POST_SNAPBACK}>


In legatura cu taxele vamale, iti spun cum poti face daca vrei sa fii sigur. Te duci la oficiul postal ce are serviciu vamal, locul unde de altfel vin toate coletele din exterior, si il intrebi pe ofiterul de acolo care sunt taxele si vei vedea precis cum sta treaba.

+30% e in cazul produselor auto din cate cunosc. Iar daca e rentabil sau nu, n-am cum sa stabilesc asta in cazul tau, pentru mine a contat faptul ca de acolo am putut lua ceva ce pe aici nu gaseam. Oricum, inainte sa cumperi ceva, intrebi vanzatorul cat costa shipping-ul, asa ca vei vedea cam pe unde ajungi cu suma totala.

#5
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Ai id de yah mesger ? La ce oficiu e vama ?

#6
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Gforcer, on Apr 10 2005, 12:59, said:

Ai id de yah mesger ? La ce oficiu e vama ?

<{POST_SNAPBACK}>


No Id. Man, de unde sa stiu din ce oras esti ca sa-ti pot spune unde e oficiul postal vamal ? In Cluj Napoca e pe str. Aurel Vlaicu.

#7
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Aham. Puteai sa te uiti la profil. :) ... Eu sunt din Bucuresti. Mersi oricum.
Poate stiti careva la ce oficiu e vama in Bucuresti..?  <_<

Edited by Gforcer, 10 April 2005 - 14:47.


#8
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Gforcer, on Apr 10 2005, 14:46, said:

Aham. Puteai sa te uiti la profil. :) ... Eu sunt din Bucuresti. Mersi oricum.
Poate stiti careva la ce oficiu e vama in Bucuresti..?  <_<

<{POST_SNAPBACK}>


Ok, poate te informeaza un forumist bucurestean  :)

Pana atunci, poate mai gasesti ceva informatii utile pe :

http://www.customs.ro/vami/Main

Succes.

#9
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Mersi, am fost, dar nu gasesc nomenclatorul ala cu tarife, sa vad cum aplica tarife si la ce...nici aici pe site si am cautat si in google.  :cursing:

#10
whitehorse

whitehorse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.11.2006

 Gforcer, on Apr 10 2005, 15:08, said:

Mersi, am fost, dar nu gasesc nomenclatorul ala cu tarife, sa vad cum aplica tarife si la ce...nici aici pe site si am cautat si in google.  :cursing:

:)  Nomenclatorul acela cu tarife nici nu cred ca ai cum sa-l gasesti,

Din cate stiu eu este vorba de un program pe nume ASSYCUDA

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Vezi ca majoritatea de pe Ebay cam vor sa primeasca banii prin paypal. In cazul asta nu prea ai ce sa faci ;)

#12
bugger

bugger

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.08.2006
PayPal s-a deschis de curind si pentru Romania, asa ca acum ai ce face  ;) ...
mai multe magazine care livreaza in Romania gasesti pe www.doilei.ro

#13
alexu79

alexu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2007
e mai usor daca ai pe cineva cunoscut in germania. eu sunt in germania poate te pot ajuta

#14
dannyyro

dannyyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.02.2007
mie mi-au suspendat contul la numai o zi dupa activare si mi-au anulat toate bidurile; inca nu am idee cu ce am gresit,spune ca am abuzat:  eBay Registration Suspension - Breach of User Agreement;The section of our User Agreement headed "Abusing eBay" states that we may suspend an eBay account if we believe that the user is creating problems or possible financial loss or legal liabilities. We may also suspend an eBay account if the user has breached the User Agreement or if we are unable to verify or authenticate any information that the user provides to us.
a mai patit cineva la fel? dureaza mult toata suspendarea asta?
inca nu am apucat sa cumpar nimic; le-am trimis mail inapoi si astept raspuns

#15
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
pai cam asta e tot ce poti sa faci...sa vezi raspunsul de la ei...eu stiu pe cineva caruia i-au blocat contul degeaba el traind in franta...fara nici o explicatie...si l-au deblocat la fel dupa 1 email si 2 zile...

#16
dannyyro

dannyyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.02.2007

 Sato, on Jul 4 2007, 05:49, said:

pai cam asta e tot ce poti sa faci...sa vezi raspunsul de la ei...eu stiu pe cineva caruia i-au blocat contul degeaba el traind in franta...fara nici o explicatie...si l-au deblocat la fel dupa 1 email si 2 zile...
mersi, daca dureaza doar 2 zile, e ok; contul ebay e asociat cu o carte de credit a logodnicei mele,pt ca nu o foloseste si pana imi activez paypal-ul am spus s-o folosesc pe asta ca nu pun multi bani pe ea, si in caz de frauda nu pierd mult; sa fie din cauza ca e pe alt nume cartea de credit? ei totusi m-au taxat cu o lira

#17
leilanna

leilanna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2007
nu conteaza daca ai platit cu o carte de credit care nu era pe numele tau. eu am contul pe numele mamei insa platesc cu cadrul meu. nu am avut nicio problema pina acum.

poate ti-au suspendat contul din greseala. le poti trimite un mail si se rezolva in citeva zile.

#18
Gaby_tm

Gaby_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.06.2007
@Gforcer, ti-as recomanda sa cumperi de pe ebay.co.uk ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate