Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

FOB sau CIF?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Salut!
In primul rand va spun ca sunt novice in comertul exterior si am o problema la care nu gasesc raspuns logic.
Concret:
La o marfa care se manufactureaza in China, producatorul imi da un pret FOB Kong Kong de 3.2 USD/bucata si unul CIF Hamburg de 2.7 USD.  :huh:
Nu inteleg de ce acea marfa costa mai scump in H.K. iar in Hamburg, unde se adauga transportul si asigurarea este mai ieftin.
Poate ma luminati si pe mine  :rolleyes:

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
strict din experienta mea in comert international, am vazut asemenea situatii in cazurile in care pentru cif, la volume suficiente, scadea pretul transportului (mai ales la cuplaje) si costul cu asigurarea in functie de contractele si discounturile/avantajele obtinute de producator/expeditor.
in asemenea cazuri a fost posibil desi pare ciudat un cif mai mic decat un fob.

nu stiu exact in ce consta speta ta deoarece intrebarea e pusa la modul f. general unde, teoretic, pare paradoxal

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Multam spare-me.
La asta ma gandeam si eu, dar parca tot nu-mi vine a crede, pentru ca este vorba de un tiraj de 3000 de exemplare de carti pentru copii, ori acea tipografie nu cred ca incarca full un vapor cu marfa.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,123
  • Înscris: 09.01.2007
o fi gresit cotatiile

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 liviu_np, on May 14 2009, 11:23, said:

Multam spare-me.
La asta ma gandeam si eu, dar parca tot nu-mi vine a crede, pentru ca este vorba de un tiraj de 3000 de exemplare de carti pentru copii, ori acea tipografie nu cred ca incarca full un vapor cu marfa.

vezi cuplaj

 overseas, on May 14 2009, 11:29, said:

o fi gresit cotatiile
sau asa. e si asta o varianta

#6
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Sper că până acum liviu_np, ai găsit răspuns la întrebarea ta şi era bine să ne fi zis cum ai rezolvat.
Deoarece m-am lovit de aceaşi problemă ca a ta, fiind începător şi eu, am căutat mai mult şi am găsit ceva ce poate va ajuta şi pe alţii:
http://lemn.fordaq.c...ncoterms_En.htm
http://lemn.fordaq.c...oterms_2_Ro.htm
http://www.clubaface... exterior..html
http://www.soviaserv.ro/incoterms.php
Cam asta este...găsiţi mai multe pe Gogu...pe mine m-au ajutat...

Edited by nelutzu57, 18 July 2013 - 17:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate