Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6877
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Iaca si trupa mea de soc la cules de porumb Posted Image .

Attached Files



#6878
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Sper sa nu sune a tampenie ... dar as ruga crescatorii mai experimentati sa ma indrume cum sa intarc capritele mele .
Am una care trebuie sa fete prin 17 Decembrie si nu da nici un semn ca ar vrea sa traga laptele , una a scazut cantitatea dar tot are prea mult sa o las nemulsa .
Problema mai mare este la cea care trebuie sa fete peste o luna si un pic , cealalta nu m-ar deranja ca inca nici nu s-a montat , este fatata mai tarziu .
Sa le trag alimentatia ma doare-n suflet .... dar nu vreau nici sa fac prosti !
Am mai vorbit cu crescatori din zona mea care le tin la turma , am primit raspunsuri pe doua carari ... ca asta este cu cele "cocolosite " , ca de-ar fi afara incontinu ar intarca de la sine , probabil , dar eu nu tin capre sa fac afaceri cu ele , pot sa zic ca fac parte din familie Posted Image .
Va multumesc anticipat !

#6879
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 cris1981, on 10 noiembrie 2014 - 21:04, said:

Sper sa nu sune a tampenie ... dar as ruga crescatorii mai experimentati sa ma indrume cum sa intarc capritele mele .
Am una care trebuie sa fete prin 17 Decembrie si nu da nici un semn ca ar vrea sa traga laptele , una a scazut cantitatea dar tot are prea mult sa o las nemulsa .
Problema mai mare este la cea care trebuie sa fete peste o luna si un pic , cealalta nu m-ar deranja ca inca nici nu s-a montat , este fatata mai tarziu .
Sa le trag alimentatia ma doare-n suflet .... dar nu vreau nici sa fac prosti !
Am mai vorbit cu crescatori din zona mea care le tin la turma , am primit raspunsuri pe doua carari ... ca asta este cu cele "cocolosite " , ca de-ar fi afara incontinu ar intarca de la sine , probabil , dar eu nu tin capre sa fac afaceri cu ele , pot sa zic ca fac parte din familie Posted Image .
Va multumesc anticipat !
Depinde cat lapte au, de cate ori pe zi le mai mulgeti,? Daca le dati furaje lactante ,scoteti din alimentatie si inlocuiti cu altceva! Sau puteti lua de la farmacie ceva  de intarcat! Parca se numeste Drycow,nu stiu sigur dar parca in acest topic era pomenit!Poate sunt altii care stiu mai bine!Repaosul mamar ar trebui sa fie de 2 luni  pana la fatate, caci asa poate sa refaca pulpa si colastra!Eu am avut o capra care am muls_o pana a fatat si nu a putut sa formeze colastra ,drept urmare am pierdut iedul!O zi buna va doresc!

#6880
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cris1981, on 10 noiembrie 2014 - 21:04, said:

Sper sa nu sune a tampenie ... dar as ruga crescatorii mai experimentati sa ma indrume cum sa intarc capritele mele .

Reduci apa la 2-3 cani pe zi. Scoti definitv orice concentrate. Scoti fanul si il inlocuiesti cu paie si coceni de porumb. Dupa 3-4 zile (in functie de cantitatea de lapte) reduci mulsul la 1 data pe zi. Ar trebui ca laptele sa se reduca destul de mult. Dupa alte inca 3-4 zile, dupa muls (de dimineata), bagi cate o seringa de antimastitic cu specificatia DC in fiecare jumatate de uger si apoi nu te mai atingi de ele pana cand fata. Dupa alte 3-4 zile incepi sa revii incet-incet la alimentatia normala.

PS Mulsul se face de fiecare data complet, adica nu se lasa lapte in uger.

Edited by horia66, 11 November 2014 - 19:03.
Mai aveam doua vorbe de spus ....


#6881
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Multumesc pentru raspunsuri , ma doare sufletul cand ma gandesc ca or sa ramana fara portia de graunte zilnica si otava , dar daca trebuie , trebuie ....
Doamna Daniela , una mai da 1,2 litri la zi , nefatata niciodata .... ii iada din Septembrie anul trecut , din ziua cand a intrat in calduri s-a marit ugerul si i-a venit lapte , se intampla prin luna Iulie .
Cealalta mai da si ea 800-900 de ml pe zi , este la prima fatare , fatata din Aprilie , de muls le mulg de doua ori pe zi .
Pe langa toate ar insemna nici sa nu le mai scot la aer curat cum obisnuiesc zilnic ?
Imi este groaza numai cand ma gandesc .... cat or behai .... si asa de pe la ora 14 incep sa le aud graiul , au un ceas foarte bine reglat Posted Image .

#6882
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cris1981, on 11 noiembrie 2014 - 19:17, said:

Pe langa toate ar insemna nici sa nu le mai scot la aer curat cum obisnuiesc zilnic ?
Ba da, afara poti sa le scoti. Chiar sa incerce sa caute ceva iarba, daca mai au unde. Daca fac miscare si se reduc concentratele, vor intarca mai repede. Plus ca iarba verde nu are cine stie ce valoare nutritiva acum....

#6883
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
cris 1981,o intrebare: ar putea fi vorba sa-mi vinzi la primavara doua iedute ?

Edited by 13rbk, 12 November 2014 - 18:59.


#6884
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Daca Dumneze ii bun si imi fata in pace , si vor fi iedute mai multe , bucuros !
Tinem legatura .

Multumesc domnu doctor pentru raspuns , iarba au sa manance pana cade zapada , au gradina mea si a vecinului la dispozitie , iaca vreo 60-70 de ari Posted Image .

Edited by cris1981, 13 November 2014 - 07:29.


#6885
costyaro

costyaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2009
Cine ma ajuta cu cartea 'Cresterea caprelor' de Vasile Tafta,editia 1975. Ca de 2 saptamani am primit 2 capre tinere,nu am mai crescut pana acum capre,am alte documentati,dar mi-a fost recomandata aceasta .

#6886
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua dragi colegi de forum :)
am si eu o intrebare in legatura cu adapostul caprelor: daca peretii exteriori sunt din osb, cum se comporta acesta la intemperii?
si o intrebare despre caprite: daca sunt gestante cum se poarta cu un tap nou adus la ele? incerc sa aflu daca s-au montat cu succes

#6887
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Daca e dat cu lac, mai ales pe margini se comporta bine!

#6888
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 onitaolguta, on 14 noiembrie 2014 - 15:09, said:

buna ziua dragi colegi de forum Posted Image
am si eu o intrebare in legatura cu adapostul caprelor: daca peretii exteriori sunt din osb, cum se comporta acesta la intemperii?
si o intrebare despre caprite: daca sunt gestante cum se poarta cu un tap nou adus la ele? incerc sa aflu daca s-au montat cu succes

Se comporta foarte bine la intemperii cred ca va referiti in special la umezeala,dar ar fi bine daca ar fi vopsit sau lacuit.
Daca sunt gestante vor ignora tapul iar tapul nu va fi interesat de ele atat cat nu sunt in calduri.

#6889
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
capritele mele, la plimbare si in cautare de "bomboane" ( porumb)

[ https://farm8.staticflickr.com/7474/15800059055_a07fdd0868_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm8.staticflickr.com/7529/15614642178_ceaa7f8c77_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6890
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
Am o curiozitate si anume ,comportamentul violent al caprelor se transmite genetic? Caci cred ca eu am cele mai violente capre din cate am vazut pana acum.Formeaza o turma de 3 ani ,deci  ierarhia este formata ,dar am una care nu suporta capre pe linga ea numai la 2 m,alta isi bate si propriul ied . Am ajuns sa-i invidiez pe aceea care ies cu caprele la pascut in liniste ,cu treaba buna,fiindca ale mele  cand le dau drumul afara se iau la batae si apoi la fuga de ma lasa in urma lor la 500 de m.Am incercat sa nu le dau de mancare ,sa fie flamande cand le dau drumul afara dar in zadar ,cu toate ca au mancare si pe miristi si tufe ele numai pe holde ar sta si de aici pana la cearta si rusine cu oameni nu mai este decat un pas ,pe care deja l-am facut,deci nu le mai pot scoate afara decat in tarc , unde tre' sa stau inntre ele cat timp mananca ,fiindca cele doua amintite mai sus nu lasa nici pe una sa se apropie de cele doua iesle, puse la distanta intre ele.Sunt depasit de situatie !!!!!!

#6891
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc frumos domnule angolanu ...sper sa fie deja gestante ca se mai bat oarecum in joaca cu tapul :)

si o intrebare despre cam cat ar costa un tap din aprilie, ciut si cam slab? as vrea sa am idee ca as face o oferta proprietarului ca imi e tare drag(tapucul nu proprietarul :))

#6892
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Buna seara!

Acum mi-am adus iada de tap. Mi s-a spus: fara sare, bostan si tain!
1 pot sa ii dau tain?
2 pot sa ii dau bostan?
3 pot sa ii dau vitamine?

Sa montat azi.

#6893
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
CU sare, CU bostan  si CU tain pana o intarci. Daca e intarcata, cu sare si fara tain. Bostan doar ca diversificare a hranei. Vitamine.... Depinde de ce vrei sa ii dai. Ca principiu nu recomand.

#6894
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc!
Este iada din primavara. Cat tain sa-i dau sa nu ii stric cresterea? Vitaminel ma gandesc sa-i dau pt a tine monta si sa creasca in continuare fara probleme. Acuma...nu am experienta si orice sfat e bine venit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate