Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6193
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 alin1602, on 28 aprilie 2014 - 21:18, said:

Dn .Horia am o capra si ieduta ei cu bube pe la bot , iedita are si pe limba -eu din cate am citit cred ca este ectima contagioasa -
am administrat local spalaturi cu apa oxigenata si spray teramicin dr am administrat si 3 ml de oxitetraciclina la capra si 1,5 la iedita deasemenea leam si izolat .Dumneavoastra ce parere aveti ?La iedita fiind localizata bucal I-am dat cu albastru de metil.
Alin iti raspund eu pentru ca am avut si eu la iezi anul trecut si am mai discutat subiectul.
Ectima contagioasa este o boala virala, nu le ajuta cu nimic daca administrezi antibiotice. Se bandijoneaza bubele de 2-3-4 ori pe zi cu albastru de metil pentru ca usuca si previne suprainfectarea lor. Vor trece in 2-3 saptamani, in functie de cat de puternic e sistemul imunitar al animalului - la mine au avut cativa si le-a trecut intr-o saptmana, altora nici dupa 3 nu erau compet vindecati. Cred ca Terramycin e foarte bun, e mai comod de utilizat decat vata cu albastru de metil, dar eu aveam multi, as fi consumat un spray pe zi.
Problema nu sunt bubele in sine, ci faptul ca sunt dureroase si iedutii evita sa se mai hraneasca si slabesc f tare. Poti sa le ajuti cu nite vitamine in apa, evita furajul tepos/aspru/fanul/paie mari etc.

ANul asta, de teorizata, sa fiu pregatita in caz ca iar apare ectima, am cumparat un spray cu oxid de zinc, am auzit ca ar fi foarte bun. Din fericire nu am avut nevoie sa il mai folosesc.
In plus, mi-a mai zis cineva ca se usuca mai repede bubele daca le bandijonez cu petrol nefiltrat (?). Asta nu stiu daca nu-i o gogomanie, nu o luati neaparat in seama, dar poate a mai auzit cineva. In plus, habar nu am de unde as putea lua asa ceva.

In concluzie, nu le bombarda cu multe, le trece. Dar supravegheaza-le si albastreste-le la greu. E bine ca le-ai izolat, dar verifica-i mereu si pe ceilalti, toate sansele sunt sa se fi pricopsit mai multi cu "bucuria".

#6194
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Dn Irina  prima data a facut capra si I-am administrat teramycin am albastrito de sau speriat copii dar sa uscat ceea ce ma speriat de am facut antibiotic e faptul ca iedita are pe limba si nu am putut sa pulverizez teramycin .
Si cel mai important, medical veterinar cu care mai colaborez a zis ca daca iada suge ,capra poate face mastita ,,,SE POATE ASA CEVA ?
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS,SI SPER PE VIITOR SA MAI MA AJUTATI CU SFATURI UTILE .

#6195
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 alin1602, on 29 aprilie 2014 - 05:50, said:

.
Si cel mai important, medical veterinar cu care mai colaborez a zis ca daca iada suge ,capra poate face mastita ,,,SE POATE ASA CEVA ?
.
nu face mastita, face ectima pe uger. o dati cu albastru sau juma-juma albastru cu tinctura de iod.
a fost un vet ieri la noi sa ma invete una- alta. la ectima zice ca e super alcool de 95 grade cu propolis.
cand primesc alcoolul si preparam va spun exact cum se prepara. aveti grija sa nu-si administreze ciobanii singuri, oral, doar alcoolul Posted Image

#6196
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 alin1602, on 29 aprilie 2014 - 05:50, said:

Dn Irina  prima data a facut capra si I-am administrat teramycin am albastrito de sau speriat copii dar sa uscat ceea ce ma speriat de am facut antibiotic e faptul ca iedita are pe limba si nu am putut sa pulverizez teramycin .
Si cel mai important, medical veterinar cu care mai colaborez a zis ca daca iada suge ,capra poate face mastita ,,,SE POATE ASA CEVA ?
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS,SI SPER PE VIITOR SA MAI MA AJUTATI CU SFATURI UTILE .
Aşa cum v-a răspuns Mirel, nu face mastită. Mi se pare bună ideea cu alcoolul şi propolis, înseamnă că pentru o ieduţă este ok să cumpere deocamdată direct tinctură de propolis,  diluată cu ceai de muşeţel gălbenele sau ce puteţi. Dar dacă este de ajuns badijonarea cu albastru de metil, este şi mai bine. Sănătate!

 narcis76, on 28 aprilie 2014 - 21:01, said:

Am cumparat o ieduta alpina  pe la varsta de 10 zile, am crescut-o cu biberonul si pana acum totul  este OK . A crescut bine ,e vioaie ,dar are o mica problema : din cand in cand  , da capul peste cap ( nici nu stiu cum sa ma exprim)  . Face asta de cand am luat-o si acum are putin peste o luna.


SStie cineva care ar putea fi problema ?
Şi eu am avut o ieduţă (acum este deja căpriţă) care avea tendinta să dea capul pe spate, şi îl rotea odată. Şi acum îl mai roteşte din când în când, dar este dezvoltată normal, o aştept să fete a doua oară deja, nu are nimic suspect. În afară de sel-e-vit nu ştiu ce altceva puteţi face (spre ruşinea mea, nici măcar pe acela nu l-am făcut).

#6197
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014

 jenidinica, on 29 aprilie 2014 - 08:41, said:

Aşa cum v-a răspuns Mirel, nu face mastită. Mi se pare bună ideea cu alcoolul şi propolis, înseamnă că pentru o ieduţă este ok să cumpere deocamdată direct tinctură de propolis,  diluată cu ceai de muşeţel gălbenele sau ce puteţi. Dar dacă este de ajuns badijonarea cu albastru de metil, este şi mai bine. Sănătate!


Şi eu am avut o ieduţă (acum este deja căpriţă) care avea tendinta să dea capul pe spate, şi îl rotea odată. Şi acum îl mai roteşte din când în când, dar este dezvoltată normal, o aştept să fete a doua oară deja, nu are nimic suspect. În afară de sel-e-vit nu ştiu ce altceva puteţi face (spre ruşinea mea, nici măcar pe acela nu l-am făcut).
Imi puteti spune ce este si ce indicatii are acest sel-e-vit ? Cred totusi ca e o afectiune frecventa , nu putem afla ce ar putea fi . Facand haz de necaz , fiul meu nu vrea sa o tratam , ca e tare haioasa cand ''invarte capul ''

#6198
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011

 mirel81gl, on 29 aprilie 2014 - 06:00, said:

nu face mastita, face ectima pe uger. o dati cu albastru sau juma-juma albastru cu tinctura de iod.
a fost un vet ieri la noi sa ma invete una- alta. la ectima zice ca e super alcool de 95 grade cu propolis.
cand primesc alcoolul si preparam va spun exact cum se prepara. aveti grija sa nu-si administreze ciobanii singuri, oral, doar alcoolul Posted Image
NU ca nu am cioban ma ocup personal de mica mea ferma .

#6199
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
Buna ziua ! Am vazut mai devreme o postare despre un ied care tuseste ,problema asta o am si eu cu o ieduta ,i-am dat 2 ml de albendazol acum doua saptamani fiindca am crezut ca parazitii sunt de vina, dar nici o schimbare .De specificat ca ieduta are 11-12 kg si varsta de doua luni si se comporta normal ,mananca, rumega ,vioaie (tusea nu este seaca si nici foarte frecventa) .Am citit undeva ca ENROFLOXACINA este buna ,dar nu stiu cum sa-i dau caci nu bea apa .Este cumva o doza care trebuie respectata ? Inca ceva ; -cum se pune o capra la ingrasat pt sacrificare ,adica ce si cat sa-i dau ?

#6200
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 narcis76, on 29 aprilie 2014 - 22:57, said:

Imi puteti spune ce este si ce indicatii are acest sel-e-vit ? Cred totusi ca e o afectiune frecventa , nu putem afla ce ar putea fi . Facand haz de necaz , fiul meu nu vrea sa o tratam , ca e tare haioasa cand ''invarte capul ''
În primul rând conţine seleniu, vitamine (aşa cum reiese deja din denumire). Pentru întărirea oaselor, a imunităţii în special, mai ales că nu a stat mai mult cu mama ei. Eu nu le-am făcut din neglijenţă, noroc că ieduţa a stat tot timpul  cu mama ei, dar sugea foarte puţin, fiindcă mai avea un frăţior, un hălpău care sugea rapid tot. Am încercat să o dau întâi pe ea să sugă, apoi iedul, dar nu sugea sub nici o formă fără fratele ei alături, aşa că ea  rămăsese mai mică. A mai crescut apoi şi în al doilea an, după ce  avusese deja un ied. Acum aştept să fete din nou, a rămas ultima la acest capitol, dar important este să fie sănătoasă. Are dreptate băieţelul dvs., sunt haioşi foc, orice ar face.Vă doresc numai bine!

 13rbk, on 30 aprilie 2014 - 08:22, said:

Buna ziua ! Am vazut mai devreme o postare despre un ied care tuseste ,problema asta o am si eu cu o ieduta ,i-am dat 2 ml de albendazol acum doua saptamani fiindca am crezut ca parazitii sunt de vina, dar nici o schimbare .De specificat ca ieduta are 11-12 kg si varsta de doua luni si se comporta normal ,mananca, rumega ,vioaie (tusea nu este seaca si nici foarte frecventa) .Am citit undeva ca ENROFLOXACINA este buna ,dar nu stiu cum sa-i dau caci nu bea apa .Este cumva o doza care trebuie respectata ? Inca ceva ; -cum se pune o capra la ingrasat pt sacrificare ,adica ce si cat sa-i dau ?
Încercaţi cu ceai de tei călduţ, îi daţi forţat, cu o seringă, aşa cum aţi administrat albendazolul, care trebuie administrat corect. În postările anterioare dl.  Horia a menţionat cum se administrează (adică după prima administrare se repetă la 24 de ore, iar apoi repelul la 18...21 de zile cu repetare la 24 de ore - sper că am reţinut corect). Sănătate multă!

#6201
raela1983

raela1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2014
Buna ziua. va rog frumos daca ma poate ajuta si pe mine cineva ..am niste ieduti care au facut ectima contagioasa , iar dupa ei au facut si mamele lor pe uger , este posibil asa ceva. Ugerul e plin de bube cu puroi care fac coji inchise la culoare si este cumplit de greu la muls ...medicul le face de doua zile enrofloxacina 10% dar ugerele sunt la fel ..parca la unele apar si mai multe bube. Le dam si cu mibazol insa nici o schimbare .

#6202
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 raela1983, on 30 aprilie 2014 - 10:27, said:

..am niste ieduti care au facut ectima contagioasa , iar dupa ei au facut si mamele lor pe uger , este posibil asa ceva.
da , dupa cum ati observat.

#6203
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014
Stie cineva cam cum si cu ce ar trebui hranita o capra in lactatie ''dupa carte ''. Ma refer la o capra din rasele specializate in productia de lapte , desii cred ca rasa nu e importanta . As vrea sa mai stiu parerea celor mai experimentati despre blocurile minerale de lins in alimentatia caprelor . Veterinarul meu  mi-a spus ca in cazul in care caprele au o alimentatie variata nu sunt necesare , ba chiar contraindicate .

#6204
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013

 alin1602, on 28 aprilie 2014 - 21:18, said:

Dn .Horia am o capra si ieduta ei cu bube pe la bot , iedita are si pe limba -eu din cate am citit cred ca este ectima contagioasa -
am administrat local spalaturi cu apa oxigenata si spray teramicin dr am administrat si 3 ml de oxitetraciclina la capra si 1,5 la iedita deasemenea leam si izolat .Dumneavoastra ce parere aveti ?La iedita fiind localizata bucal I-am dat cu albastru de metil.
badijonaj bucal la iedita cu glicerina boraxata cu mixatin sau stamicin,de la farmacia umana.imi pare ca e chiar mai eficienta decat teramicyn spray,parerea mea.

#6205
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 narcis76, on 30 aprilie 2014 - 19:28, said:

Stie cineva cam cum si cu ce ar trebui hranita o capra in lactatie ''dupa carte ''. Ma refer la o capra din rasele specializate in productia de lapte , desii cred ca rasa nu e importanta . As vrea sa mai stiu parerea celor mai experimentati despre blocurile minerale de lins in alimentatia caprelor . Veterinarul meu  mi-a spus ca in cazul in care caprele au o alimentatie variata nu sunt necesare , ba chiar contraindicate .
Buna seara!SCHIMBATI VETERINARU!

#6206
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 cocolosdaniela, on 30 aprilie 2014 - 23:07, said:

Buna seara!SCHIMBATI VETERINARU!
subscriu. eu cred ca sunt chiar necesare acele blocuri minerale

#6207
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 narcis76, on 27 aprilie 2014 - 18:32, said:

Domnul Horia ,va puteti da cu parerea despre ce am scris mai sus ?
Imi este foarte greu sa-mi dau cu parerea. Nu vad cum sunt intretinute animalele, nu vad furajele, nu-mi pot da seama daca este o bola infectioasa, parazitara sau o toxicoza alimentara. Nu pot sa iau o temperatura, sa vad cum arata diareea respectiva. Imi lipsesc datele pe care sa le vad cu ochii mei, sa pot incepe deductii, sa investighez una, alta, sa pun intrebari in functie de ce vad. Pentru mine, ceea ce ai povestit este ca un puzzle din care lipsesc foarte multe piese....

 sorinvn, on 28 aprilie 2014 - 19:04, said:

am un ied si are o tuse care persista de vreo 2 saptamani.vreau si eu un antbiotic bun pe respirator.enrofloxcin e ok?
Da' o deparazitare i-ai facut ?

 Anton79, on 28 aprilie 2014 - 20:39, said:

Eu aveam nişte curiozităţi mai anapoda. De fapt, eram curios ce se întâmplă cu infecţia respectivă în caz de: fierbere, lăsat la prins, făcut brânză. Mă întrebam dacă vreunul dintre procesele acestea ar face bacteriile respective să devină inactive şi cam care ar fi diferenţa dintre ceea ce face din infecţia respectivă fierberea, acrirea laptelui sau brânza.
Bacteriile patogene care se multiplica pe epiteliul secretor al mamelei, produc niste toxine bacteriene care modifica pH-ul laptelui, catre acid. Cazeina din lapte, in mediu acid si la caldura, coaguleaza. Chiar distruse bacteriile respective din lapte, prin fierbere, toxinele bacteriene sunt destul de stabile.


Quote

Bag seama că medicii veterinari au tot felul de minuni, iar noi, muritorii de rând, stăm şi căscăm ochii. Am mai păţit chestia asta când am vrut să-mi cumpăr bisturiu.
Exista niste magazine on-line care vand instrumentar veterinar (https://www.google.r...656.znz35KVL9YA). Eu am intalnit o astfel de firma cu stand la Indagra....

 narcis76, on 28 aprilie 2014 - 21:01, said:

Am cumparat o ieduta alpina  pe la varsta de 10 zile, am crescut-o cu biberonul si pana acum totul  este OK . A crescut bine ,e vioaie ,dar are o mica problema : din cand in cand  , da capul peste cap ( nici nu stiu cum sa ma exprim)  . Face asta de cand am luat-o si acum are putin peste o luna.

Stie cineva care ar putea fi problema ?
Un selevit ai administrat ?

 mirel81gl, on 29 aprilie 2014 - 06:00, said:

la ectima zice ca e super alcool de 95 grade cu propolis.
Ustura foarte tare alcoolul. Eu as fi preferat betadina si albastrul de metil, ca dor mai putin.

#6208
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Buna seara si in primul rand scuze pentru ca nu am reusit sa citesc tot acest vast topic, in speranta ca poate se gasea un raspuns la nelamurirea mea.

Am cumparat o capra de la un crescator in urma cu vreo 2 luni, in ideea ca produsele lactate sa fie consumate de catre familia mea.
Am cumparat-o cu un ied, mascul.
Laptele e ok, pana in momentul in care se fierbe. Dupa fierbere, laptele se imbranzeste.
Am tot incercat sa obtin informatii despre acest lucru si n-am reusit sa aflu decat "nu-i buna capra".

Ce anume se intampla cu aceasta capra si ce tratamente as putea folosi pentru asa ceva?

Multumesc anticipat!

#6209
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 daniel_tandara, on 01 mai 2014 - 19:32, said:

Laptele e ok, pana in momentul in care se fierbe. Dupa fierbere, laptele se imbranzeste.
Am tot incercat sa obtin informatii despre acest lucru si n-am reusit sa aflu decat "nu-i buna capra".

Ce anume se intampla cu aceasta capra si ce tratamente as putea folosi pentru asa ceva?

Multumesc anticipat!
cred ca e vorba de mamita (sau mastita ,e acelasi lucru)
va trebuie antimastic intramamar si antibiotic(de ex. amoxicilina) injectabil, totul pt 5zile
se mulge capra complet de mai multe ori pe zi (3)
se introduce antimasticul intai in jumatatea sanatoasa , apoi in cea bolnava. masati bine pt a nu face dopuri
administrati injectabil antibioticul
nu merge cu 3 zile cum zic unii farmacisti. obligatoriu 5 zile.
laptele il dati la porci sau lui Grivei
sanatate si spor

Edited by mirel81gl, 02 May 2014 - 05:24.


#6210
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011

 raela1983, on 30 aprilie 2014 - 10:27, said:

Buna ziua. va rog frumos daca ma poate ajuta si pe mine cineva ..am niste ieduti care au facut ectima contagioasa , iar dupa ei au facut si mamele lor pe uger , este posibil asa ceva. Ugerul e plin de bube cu puroi care fac coji inchise la culoare si este cumplit de greu la muls ...medicul le face de doua zile enrofloxacina 10% dar ugerele sunt la fel ..parca la unele apar si mai multe bube. Le dam si cu mibazol insa nici o schimbare .
Si eu ma confront cu aceasi problema dar din cate vad eu albastru de metil si teramicinu dau rezultate ,sa sti ca nu e necesar antibioticul dupa cum a spuso si dn Irina cineva mi-a zis sa iau si glicerina boraxata de uz uman .si sa badijonez bine cu tot ce am .
Mai in gluma mai in serios ale mele sunt toate albastre, galbene de la tintura de iod dar sper sa treaca la una deja am vazut rezultate positive ,ai grija de ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate