Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6175
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014
Imi poate spune cineva cat lapte da o alpina franceza in medie  si la a cata fatare e pe productie maxima ?

#6176
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
Cum te simti Mirel?

#6177
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
bine, multumesc
nu am fost nicaieri pt ca nu am carte de munca , deci nici asigurare medicala.
oricum, daca  nu-mi face nici saptamana asta contract de munca imi iau jucariile si plec. decat 5 lei la soare mai bine 3 la umbra.
nu am stiut ca e asa toxic pt ficat. luni merg la medic, platesc consultatia si vad care e treaba.
culmea e ca trebuie sa le fac iar tratament pt capuse ca sunt infestate la greu.

#6178
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 mirel81gl, on 26 aprilie 2014 - 20:55, said:

bine, multumesc
nu am fost nicaieri pt ca nu am carte de munca , deci nici asigurare medicala.
oricum, daca  nu-mi face nici saptamana asta contract de munca imi iau jucariile si plec. decat 5 lei la soare mai bine 3 la umbra.
nu am stiut ca e asa toxic pt ficat. luni merg la medic, platesc consultatia si vad care e treaba.
culmea e ca trebuie sa le fac iar tratament pt capuse ca sunt infestate la greu.

Putem să te ajutăm în vreun fel? Pe mine m-a tulburat destul de rău când am aflat ce-ai păţit. Şi eu am avut un accident recent, tot la fermă, care m-a făcut să nu-mi pot folosi mâna dreaptă timp de câteva săptămâni. Acum e ceva mai bine, dovadă că pot să scriu pe forum.

N-ar fi rău să punem nişte link-uri cu documente de NTSM / PSI pentru lucrul in fermă, dacă găsim pe undeva.

Aici n-am auzit pe nimeni să se plângă de căpuşe - e drept că pe unde am eu ferma e plin de terenuri agricole care-s lucrate an de an, se dă pe acolo cu toate minunile. Eu un singur pui de căpuşă am prins pe o căpriţă, după ce le-am scos prima dată la padocuri. L-am detectat înainte să muşte. A sfârşit într-un borcan cu benzină.

#6179
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014

 mirel81gl, on 26 aprilie 2014 - 20:55, said:

bine, multumesc
nu am fost nicaieri pt ca nu am carte de munca , deci nici asigurare medicala.
oricum, daca  nu-mi face nici saptamana asta contract de munca imi iau jucariile si plec. decat 5 lei la soare mai bine 3 la umbra.
nu am stiut ca e asa toxic pt ficat. luni merg la medic, platesc consultatia si vad care e treaba.
culmea e ca trebuie sa le fac iar tratament pt capuse ca sunt infestate la greu.
Dupa ce tratezi caprele , incearca sa eviti zonele pe unde pasuneaza mereu animale . Pe unde nu pasuneaza tot timpul animalele,e mai putin probabil sa se umple de capuse

#6180
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mirel81gl, on 26 aprilie 2014 - 20:55, said:

nu am fost nicaieri pt ca nu am carte de munca , deci nici asigurare medicala.
Urgentele se asigura indiferent daca ai asigurare medicala sau nu.

Quote

nu am stiut ca e asa toxic pt ficat. luni merg la medic, platesc consultatia si vad care e treaba.
Nu te duce la medic, ca dai banii degeaba. Sa-ti explic de ce. Agresiunea toxicelor asupra ficatului nu se vede imediat, nici macar daca iti faci acum analize de sange pentru probe hepatice. Evolutia se vede in timp, in sensul ca se degradeaza parametrii hepatici in 6 luni ... 1 an.

Pana una-alta, de banii pe care vrei sa-i dai la medic, te duci la farmacie si iei cele mai concentrate si cu mai multe ingrediente, protectoare hepatice. Si sa contina musai silimarina. Iei 3 pe zi (in timpul meselor), chiar daca in prospect scrie 1 pe zi. Dar de preferinta, dupa ce le-ai cumparat, imi trimiti un PM si vedem care-i treaba ...

 narcis76, on 26 aprilie 2014 - 20:08, said:

Imi poate spune cineva cat lapte da o alpina franceza in medie  si la a cata fatare e pe productie maxima ?
La a 3-a fatare, dar productia de lapte nu ti-o pot estima exact - depinde de enorm de multi factori.

 Anton79, on 26 aprilie 2014 - 21:39, said:


Eu un singur pui de căpuşă am prins pe o căpriţă, după ce le-am scos prima dată la padocuri. L-am detectat înainte să muşte. A sfârşit într-un borcan cu benzină.
Fii cu ochii dupa mama, dupa tata si dupa frati / surori...

#6181
Iar-22

Iar-22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2014
Dl Horia putem folosi pentru caprite preventiv albastru de metil tot timpul pt ca am vazut ca pe el nu scrie ca se foloseste si pt caprine sau ovine!

#6182
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
@horia66-
multumesc mult domnule doctor, sunteti o mina de aur pt cei care vor sa invete.
protectia muncii la lucrul cu substante chimice am facut cand lucram la CNE Cernavoda dar am incalcat grav toate regulilePosted Image
voi deschide un topic la dezbateri cu reguli de PM
caprele nu le putem duce decat pe 2 imasuri pe care le avem concesionate, fie ca sunt capuse sau nu

#6183
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Iar-22, on 26 aprilie 2014 - 23:39, said:

Dl Horia putem folosi pentru caprite preventiv albastru de metil tot timpul pt ca am vazut ca pe el nu scrie ca se foloseste si pt caprine sau ovine!
Preventiv pentru ce ? sa nu aveti impresia ca face cine stie ce minuni acel albastru de metil... Este doar un usor antiseptic.

#6184
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014

 narcis76, on 25 aprilie 2014 - 08:53, said:

Buna ziua. E prima data cand intru pe un forum ,asa ca nu ma pricep prea bine .
Am o problema cu doi ieduti si poate ma ajuta cineva. Mi-a fatat o alpina franceza ( la prima fatare) ,doi tapisori ,cam micuti , dar in regula . Dupa 4 zile au facut diaree ,au refuzat sa mai suga si au devenit anemici. Mentionez ca in aceasta perioada am inceput sa dau la caprita mancare verde. Medicul  le-a facut linco spectrin, borugluconat si multivitavet . Sunt trei zile de cand am inceput tratamentul , unul si-a mai revenit ,celalalt mai putin . Intre timp a facut si caprita diaree . Stie cineva care ar putea fi problema ?
Domnul Horia ,va puteti da cu parerea despre ce am scris mai sus ?

#6185
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 Anton79, on 24 aprilie 2014 - 20:34, said:

Am uitat ce era mai important, probabil cu asta trebuia să încept: i-am făcut autovaccin doamnei cu pricina, aşa cum mi-aţi spus, după ceva vreme, unele dintre papiloame au ieşit prin piele, aşa că am avut de unde să colectez "material". Le-am decupat cu un cutter (nou) şi am dat cu betadină în zona respectivă. Nu i-au mai apărut alte bube noi, şi multe dintre cele pe care le avea au început să se... usuce, începând de la bază (de la rădăcină) şi se transformă într-un fel de coji Posted Image - ăsta ar fi trebuit să fie rezultatul sau ar fi trebuit să dispară pur şi simplu?
Buna ziua! Domnule Anton va rog daca se poate sa-mi dati si mie reteta de cascaval.Daca se poate si daca nu cumva suntem concureti pe piata de desfacere din apropierea Bucurestiului!Eu acum, fac ceva ce foarte vag seamana a cascaval.Mi-ar prinde bine sa pot pastra ceva cascaval mai mult timp!Multumesc anticipat! Toate cele bune!

#6186
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 VasilicaBoer, on 25 aprilie 2014 - 14:35, said:

Nu gasesc acum pe net... dar ce se poate face pt aceasta boala ?
Din postarile anterioare:
Mai este o boala care se confunda uneori cu limfadenita cazeoasa:
"Actinobaciloza are ca agent etiologic un germen infecţios numit Actinobacillus ligniersii, care determină apariţia unor abcese în ţesutul conjunctiv subcutanat, mai ales în zona capului şi a gâtului.  Tratamentul în ambele cazuri constă în aplicaţii locale de soluţii iodate şi tratament general cu antibiotice (peniciline). Profilactic, se recomadă evitarea factorilor ce pot cauza leziuni la nivel bucal şi cutanat."
Sursa: http://www.agrimedia...prinelor-i.html

 narcis76, on 25 aprilie 2014 - 12:44, said:

Le-am dat huroi ( 80 % porumb , 20% floarea soarelui ) amestecat cu ovaz nemacinat . Sa fie oare de la floarea soarelui ?
La mine funcţiona dacă lăsam ca supliment doar mălai (aveţi grijă să nu fie ceva mucegăit), şi frunze de salcâm.

#6187
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 brdc, on 23 aprilie 2014 - 12:23, said:

Am facut un calcul mai detaliat... pe an cam. 290 de zile perioada lactatiei x 80 de leiprofit. = 290×80 =23200
La an cheltuieli pentru hrana
365×40=14600
Profit 23200-14600= 8600 lei
Peofit la zi 8600 : 365 =23.56 lei
Nu am luat in calcul vanzarea iezilor costurile veterinare si altele
Ce bine ar fi daca ar da carpatinele lapte 290 de zile!

#6188
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
am un ied si are o tuse care persista de vreo 2 saptamani.vreau si eu un antbiotic bun pe respirator.enrofloxcin e ok?

#6189
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 cocolosdaniela, on 28 aprilie 2014 - 10:47, said:

Buna ziua! Domnule Anton va rog daca se poate sa-mi dati si mie reteta de cascaval.Daca se poate si daca nu cumva suntem concureti pe piata de desfacere din apropierea Bucurestiului!Eu acum, fac ceva ce foarte vag seamana a cascaval.Mi-ar prinde bine sa pot pastra ceva cascaval mai mult timp!Multumesc anticipat! Toate cele bune!

Chiar nu-s în măsură să dau sfaturi sau reţete, încerc să învăţ de unde pot. Eu făceam din lapte de vacă anii trecuţi, anul ăsta am făcut de capră (e prima dată când fac din lapte de capră, de arătat arată la fel, gustul este diferit). Nu ştiu dacă o să vă placă, eu îl fac aşa pentru că îmi place aşa. Deci vă dau "reţeta" cu cea mai mare plăcere:

1. Brânza proaspătă, o lăsaţi bine la scurs, apoi doua zile dată la beci, pe uscat (deci nu lăsată in zer, ci intr-o cratiţă, ceva).

2. Se ia şi se dă prin masina de tocat (eu folosesc un robot de bucătărie şi o las la tocat până se face fină de tot) si se dă sare dupa gust (eu prefer mai sarat)

3. Frământaţi bine branza tocata intr-un lighean, ca pe coca de cozonac, adaugand zer rece, cat sa se adune şi să se umezească suficient

4. Cand se adună ca o bilă, eu o bag intr-un tifon, rasucesc guguloiul bine in acel tifon si-l bag intre doua tocatoare de lemn de la bucatarie (funduri de lemn), apoi mă apăs bine pe ele, sa se scurga zerul - în 5 minute e scurs bine.

5. Intr-o cratita, se pune la fiert zer si chiar inainte sa dea in fiert, se bagă cascavalul la opărit, de cateva ori (băgat, scos şi tot aşa).

6. Se dă sare pe el, se bagă la beci, bine aerisit şi dacă se poate, să aibă umezeală. Eu am facut niste cutii de lemn (cuburi) invelite cu plasa de tantari, pe care le-am plasat deasupra unei ţevi de pvc cu capace la capete, umplute cu apă - în loc de apă, am mai folosit infuzii cu diverse plante, dar şi busuioc, cimbru, mentă, frunze de lămâie, frunze de gutui - nu uitaţi să schimbaţi lichidul de dedesubt la 2 - 3 zile, eventual puteţi alterna aromele, cu condiţia să fie compatibile. Dimineata si seara se intarce cascavalul si la 2 zile se spelă bine cu zer si se dă iar cu sare, să nu prindă miros.

Maturarea în felul ăsta durează minimum o lună, iar pofta creşte direct proporţional (e verificat) cu numărul de zile cât aştepţi să fie gata. La un moment dat, inevitabil, eu cedez şi mă înfig în el :)

Am mai făcut în felul următor. La final, două - trei zile l-am băgat în tifon şi l-am scos afară la umbră şi vânt. Se face pe deasupra o coajă tare, iar în interior rămâne cremos. Lăsat mai mult timp la uscat, "scoarţa" tare se măreşte ca dimensiune. E o chestie foarte bună, dar ţine de gusturi. Eu prefer să mănânc tot felul de chestii tari şi uscate (pâine uscată, brânză uscată bine, carne uscată-uscată ş.a.m.d).

Poftă mare şi spor la caşcavalit! Posted Image

Edited by Anton79, 28 April 2014 - 20:10.


#6190
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 horia66, on 25 aprilie 2014 - 00:23, said:

Cum adica "ai asteptat trei zile" ??? Adica ai facut doar o singura zi tratament, cu administrare la 12 ore, si apoi n-ai mai facut ???
Doctorul veterinar a zis că fiind o mastită în stadiu de debut, e suficient să fac două administrări la 12 ore. Deci da, aşa am făcut, cu rezultat zero.

Quote

mastikerul are un spectru prea ingust (eritromicina), il poti folosi cu succes numai daca ai antibiograma. Poti folosi Gamaret, e mult mai larg ca spectru de actiune. Nu te mai lua dupa sfaturile farmaciilor veterinare, unii spun asa doar ca sa-si vanda marfa, vazand ca omul starmba din nas la auzul unui tratament pe mai multe zile. Fa-i tratament la fiecare 12 ore, dupa muls complet, timp de 5 zile.
Gamaret n-am găsit pe unde am căutat, ba chiar într-una dintre farmacii mi s-a spus, citez, "asta e mâncare pentru papagali, nu?". Evident, am dat şi eu un răspuns pe măsură, la modul "păi uitaţi aicea papagalul cu tot cu pene, pentru mine vreau să cumpăr" Posted Image

Le-am făcut Mastijet. După a doua administrare, laptele deja nu s-a mai urdit, aşa că am continuat cu el, asta ar fi a patra zi. Le bag 5 zile şi oricum le ţin sub observaţie cam vrând-nevrând, pentru că în fiecare seară am porţia mea satisfăcătoare de lapte fiert (îmi iau şi eu tainul).

Quote

Laptele mastitic are (chiar in cantitati mici, invizibile) puroi rezultat din infectia epiteliului secretor. E posibil sa nu faca diaree oamenii, daca au un sitem digestiv solid.... Unii sunt care mananca si de pe jos, si nespalati pe maini, si n-au nimic
Notat. Eu aveam nişte curiozităţi mai anapoda. De fapt, eram curios ce se întâmplă cu infecţia respectivă în caz de: fierbere, lăsat la prins, făcut brânză. Mă întrebam dacă vreunul dintre procesele acestea ar face bacteriile respective să devină inactive şi cam care ar fi diferenţa dintre ceea ce face din infecţia respectivă fierberea, acrirea laptelui sau brânza.

Quote

Se imbranzeste la fiert... dar daca cauti ce sa faci cu el, l-ai putea da la porci.
Ştiam despre câini şi pisici că au un sistem imunitar rezistent şi de-aia l-am dat la câini. Şi am mai făcut fericiţi şi alţi câini în afară de doamna Ţiţi, pentru că nouă, pe aici, ne aduc hingherii din când în când, câte o tranşă de maidanezi, pe sistemul "lasă, că au ei ce mânca prin sat". Şi se cam adevereşte, că din păcate, unii mai decupează de prin găinile oamenilor.

Quote

Exista un instrument numit sonda mamara, din inox. Arata ca un ac gros si lung de seringa, numai ca n-are varf ascutit, Orificiul de scurgere este lateral aproape de varf, si varful este rotunjit. Se mulge complet, se introduce sonda si apoi se fixeaza gulerul tubului cu medicament la amboul sondei, si se apasa tubul. Sonda are si un stilet, un fel de sarma mai groasa, pentru desfundarea canalului, in caz ca se infunda cu puroi. Inutil sa spun ca trebuie bine spalata si igienizata dupa fiecare utilizare...
Am întrebat de sondă mamară pe unde am fost după "mâncarea pentru papagali", iar răspunsul a fost "ăăăă, păi aşa ceva au medicii veterinari, nu ţinem sonde mamare". Bag seama că medicii veterinari au tot felul de minuni, iar noi, muritorii de rând, stăm şi căscăm ochii. Am mai păţit chestia asta când am vrut să-mi cumpăr bisturiu. A trebuit să rog un prieten, taxidermist, să-mi facă cinste cu unul (evident, nefolosit :D ). O fi şi din cauză că nu prea ştiu de unde se cumpără astfel de ustensile, dar nici despre ăştia nu pot spune că dau pe-afară de bine aprovizionaţi ce sunt. Ca idee, ieri nu mai aveau cheag Posted Image

#6191
narcis76

narcis76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2014
Am cumparat o ieduta alpina  pe la varsta de 10 zile, am crescut-o cu biberonul si pana acum totul  este OK . A crescut bine ,e vioaie ,dar are o mica problema : din cand in cand  , da capul peste cap ( nici nu stiu cum sa ma exprim)  . Face asta de cand am luat-o si acum are putin peste o luna.

Stie cineva care ar putea fi problema ?

#6192
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Dn .Horia am o capra si ieduta ei cu bube pe la bot , iedita are si pe limba -eu din cate am citit cred ca este ectima contagioasa -
am administrat local spalaturi cu apa oxigenata si spray teramicin dr am administrat si 3 ml de oxitetraciclina la capra si 1,5 la iedita deasemenea leam si izolat .Dumneavoastra ce parere aveti ?La iedita fiind localizata bucal I-am dat cu albastru de metil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate