Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1333
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 maktub2, on 4th January 2011, 03:34, said:

la multi ani tuturor


in legatura cu piata de desfacere ,in zona unde locuiesc sunt deja 3 sta^ne destul de aproape cu oi si capre,banuiesc [,]ca imi va fi destul de greu sami fac clienti(stau la 30 de km de bacau deci destul de departe de piata din oras)
ce sfaturi miati putea da?


Eu zic ca esti prea norocos ca locuiesti asa aproape de un oras mare cum e Bacaul, 30 km e distanta mare?  Ce sa mai zic eu ca o mare parte din piata o am la bucuresti si nu am decat 200 km.  Ia mergi tu prin bacau pe la prieteni cunostinte si da-i zvon sa vezi ca incep sa vina si rezultatele.
  Daca stai si te gandesti zilnic la concurenta n-ai facut nimic ,concurenta ar trebui sa te motiveze si mai mult .Alte sfaturi nu stiu ce ai putea primi totul depinde de tine in privinta pietei de desfacere

Edited by horia66, 07 January 2011 - 16:50.


#1334
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
Un filmulet despre distribuirea zerului la animale: caprele sunt in a doua jumatate .e in franceza    www.youtube.com/watch?v=Lzc-OmYNsuA

#1335
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Salutare tuturor,ce mai faceti,ce va fac capritele,cum merg fatarile?A folosit cineva lucerna granulata in alimentatia caprelor?Se poate inlocui fanul de lucerna sau cel normal cu aceste granule si daca da,partial sau total?Si ce ar fi mai rentabil lucerna baloti la 11 lei balotul sau granulata la 1,3 lei kg.Va intreeb pentru ca mie mi-a mucegait fanul(partial)ca nu a fost acoperit.Si cu aceste granule as economisi si ceva timp si bani in timpul anului cu cositul,mentionez ca am si servici si ceva spatiu cu depozitarea.Si cam cate kg ar manca o capra pe zi?
Va multumesc anticipat!

#1336
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 11th January 2011, 23:42, said:

A folosit cineva lucerna granulata in alimentatia caprelor?

Din punctul meu de vedere, eu n-as inlocui fa^nul cu granule - in nici un caz in totalitate.

De ce ?

Caprele, rumegatoare fiind, fiziologia digestiei lor are nevoie sa rumege. Asadar, au nevoie de furaje fibroase.

Granularea lucernei schimba proprietatile de furaj fibros ale acesteia. Micsorarea sau scoaterea completa din alimentatie a furajelor fibroase duce la afectiuni grave, precum impa^starea rumenului, acidoza ruminala, diarei etc.

Daca avem neaparata nevoie sa dam caprelor lucerna sub forma granulata, ar trebui totusi sa le asiguram si furajele fibroase - cu coceni de porumb, frunzare etc.

#1337
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 horia66, on 12th January 2011, 13:06, said:

Din punctul meu de vedere, eu n-as inlocui fa^nul cu granule - in nici un caz in totalitate.

De ce ?

Caprele, rumegatoare fiind, fiziologia digestiei lor are nevoie sa rumege. Asadar, au nevoie de furaje fibroase.

Granularea lucernei schimba proprietatile de furaj fibros ale acesteia. Micsorarea sau scoaterea completa din alimentatie a furajelor fibroase duce la afectiuni grave, precum impa^starea rumenului, acidoza ruminala, diarei etc.

Daca avem neaparata nevoie sa dam caprelor lucerna sub forma granulata, ar trebui totusi sa le asiguram si furajele fibroase - cu coceni de porumb, frunzare etc.


Iar ceva interesant si bine de stiut!!!

Vreau sa-i intreb pe ceilalti "colegi" de pe forum cu ce probleme sau confruntat in ultima perioada in cresterea capritelor??
Si sa ii rog ca de fiecare data cand intampina cate ceva sa ne aduca si noua la cunostinta,comunicarea dintre noi ne poate reduce mult pierderile ,timpul de lucru etc.Sa discutam despre orice tine de cresterea capritelor,despre iezisori etc.
As fi tare bucuroasa daca ati fi de acord cu mine.
Eu spre exemplu  nu stiu cat dureaza perioada de aclimatizare a capritelor aduse din import...............caut,citesc etc...si nu gasesc nimic. Care sunt semnele doveditoare aclimatizarii???

#1338
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
A dat cineva crengi de brad la capre ca azi mi-a adus cineva un brad in curte si l-a jumulit tot,da cu ce pofta il rodea!!!Si ma gandeam ca sa nu-i faca rau cumva.Aici la mine in zona am mai auzit ca se dau crengi de brad la caprite,voi ce spuneti?

Multumesc mult d-nu" Horia de raspuns.Stiti ceva despre abcesele la caprine,ca am citit ceva de pe net ca cica ar fi contagioase si destul de periculoase?

#1339
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
rasinoasele se folosesc la frunzare, in afara de tisa si tuia care contin toxine ,la caprioara si cerb,  de ce nu ar fi bune si la capre?   un iedut saanen fatat zona noastra caruia ii merge bine,creste viguros  e aclimatizat,acuma la un adult daca nu e sensibil la variatiile de temperatura ,si umiditate ,infectii se poate zice ca e aclimatizat,rasele perfomante in general is mai sensibile ca rasele locale rustice.

Edited by precup, 12 January 2011 - 18:56.


#1340
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ClaraMariana, on 12th January 2011, 15:00, said:

Eu spre exemplu  nu stiu cat dureaza perioada de aclimatizare a capritelor aduse din import...............caut,citesc etc...si nu gasesc nimic. Care sunt semnele doveditoare aclimatizarii???

La adulte, momentul cand ajunge la nivelul productiv pe care il avea in zona de origine.

La tineret, momentul cand ajunge la capacitatea reproductiva si se concretizeaza reproductia.

 forceone, on 12th January 2011, 15:17, said:

...
Aici la mine in zona am mai auzit ca se dau crengi de brad la caprite,voi ce spuneti?

In pricipiu, e OK. Si la om se recomanda infuzii din ace de brad in raceli...

Quote

Multumesc mult d-nu" Horia de raspuns.Stiti ceva despre abcesele la caprine,ca am citit ceva de pe net ca cica ar fi contagioase si destul de periculoase?

La ce te referi cand spui "abcese" ? In mod natural, abcesul inseamna focar purulent incapsulat. Si este doar un simptom, nu o boala in sine. Care poate avea multe cauze.

#1341
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010
Vreau sa va cer o parere. Cum vi se pare pretul de 150 euro pentru o capra metis alpina franceza cu saanen ,este gestanta capra montata tot cu alpina franceza.

#1342
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 ovi21, on 14th January 2011, 11:10, said:

Vreau sa va cer o parere. Cum vi se pare pretul de 150 euro pentru o capra metis alpina franceza cu saanen ,este gestanta capra montata tot cu alpina franceza.


  Cred ca este f bine e un metis din doua rase de lapte . E un pret omenesc si real .

  Sa vedeti preturi acum in primavara chiar la membrii forum care acum trei patru luni se plangeau de preturile de achiyitie ca o sa ceara dublu sau mai mult.
   Romanul e avar si halap din fire ce are el nu mai are nimeni si nu mai conteneste cu laudele
  Cei care o sa aiba ieduti multi chiar de rasa pura o sa+i de a si mai ieftin pt ca nu o sa aiba ce face cu ei . La sacrificare sau la pret omenesc , corect alta posibilitate nu exista
    Vor sa recupereye investitiile
  

din primul an dar uita de constiinta .

e bun pretul ia+o

#1343
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 ovi21, on 14th January 2011, 11:10, said:

Vreau sa va cer o parere. Cum vi se pare pretul de 150 euro pentru o capra metis alpina franceza cu saanen ,este gestanta capra montata tot cu alpina franceza.

depinde de cum arata, depinde de parinti. de varsta, de gestatie.

#1344
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
pretul e fix sau usor negociabil?  e la prima fatare , e  " buna" ? ce mai daca ti place ia o acas" mai mare bucuria daca o sa ai o ieduta de la ea :coolspeak:

Edited by precup, 14 January 2011 - 16:13.


#1345
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Ieduta nu cumva e de la cineva din pitesti care mai avea inca una metisata la fel dar la 3 ani?

#1346
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010
Dragi prieteni m-am agitat degeaba cu caprele , am fost vineri dupa ce v-am intrabat de pret si le-am vazut erau undeva intr-o comuna intre pitesti si slatina si spre marea mea surpriza am vazut doua carpatine de toata frumusetea dar la un pret la fel de frumos, initial a cerut pe ele mai mult de 300 de euro dar eu eram hotarat sa-i dau 300 deci o mare teapa.

NU aveau nici o trasatura de saanen sau alpina aveau culoarea rosie, parul nu era f lung pe ele dar intr-adevar erau mari frumoase intretinute caprele una din ele fata numai cate 3 iezi mi-a zis femeia  cica ar avea 5 litrii de lapte dar in fine, daca ar merge cu ea la targ nu cred ca ar lua mai mult de 300 lei,  CREMA targului cum spunea horia ceva timp in urma.
Forceone daca ai vorbit cumva cu tipul respectiv si ti-a zis acelasi lucru sa nu apleci urechea ca faci drumul degeaba, eu am avut norocul ca eram la bucuresti si mergeam acasa si era in drumul meu de le-am vazut .

#1347
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010

 ovi21, on 16th January 2011, 11:31, said:

Dragi prieteni m-am agitat degeaba cu caprele , am fost vineri dupa ce v-am intrabat de pret si le-am vazut erau undeva intr-o comuna intre pitesti si slatina si spre marea mea surpriza am vazut doua carpatine de toata frumusetea dar la un pret la fel de frumos, initial a cerut pe ele mai mult de 300 de euro dar eu eram hotarat sa-i dau 300 deci o mare teapa.

NU aveau nici o trasatura de saanen sau alpina aveau culoarea rosie, parul nu era f lung pe ele dar intr-adevar erau mari frumoase intretinute caprele una din ele fata numai cate 3 iezi mi-a zis femeia  cica ar avea 5 litrii de lapte dar in fine, daca ar merge cu ea la targ nu cred ca ar lua mai mult de 300 lei,  CREMA targului cum spunea horia ceva timp in urma.
Forceone daca ai vorbit cumva cu tipul respectiv si ti-a zis acelasi lucru sa nu apleci urechea ca faci drumul degeaba, eu am avut norocul ca eram la bucuresti si mergeam acasa si era in drumul meu de le-am vazut .

Sunt curios daca caprele pe care le-ai vazut arata ca si capra mea deoarece si a mea tot trei iezi fata si chiar da atita lapte chiar mai mult decat ai zis tu.
Pun doua poze ca sa o vezi.

[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/PB210010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/PB210014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1348
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 Chaitan, on 16th January 2011, 18:59, said:

Sunt curios daca caprele pe care le-ai vazut arata ca si capra mea deoarece si a mea tot trei iezi fata si chiar da atita lapte chiar mai mult decat ai zis tu.
Pun doua poze ca sa o vezi.

Este ca si a ta numai ca este ceva mai deschisa la culoare,spunea omul ca o avea de undeva de la tg mures cumparata.
Sa-ti traiasca daca zici ca are cantitatea aia de lapte si dc esti  aproape de mine sa-mi vinzi si mie o ieduta de la ea.

Edited by horia66, 18 January 2011 - 18:11.


#1349
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Da da Ovi vorbim de aceeasi persoana numai ca mie mi-a spus ca vrea 350 de euro pe una si 150 pe alta mai tanara si din prima mi-am dat seama ca e teapa dupa cum vorbea omul si la scorul pe care-l cere nu l-as fi dat neam pe niste metise.Toate cele bune.

Chaitane sa-ti traia capra,e frumoasa si bine crescuta,merta sa o dai la un tap de rasa :first:

#1350
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
chaitane arata-ne o poza deasta :peacefingers:

Attached Files


Edited by horia66, 18 January 2011 - 18:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate