Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Intindere de ligamente la genunchiul drept.

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
La inceputul lunii februarie am fost la ski si m-am ales cu dureri in momentul in care arcuiam piciorul. Dupa aproximativ 2 saptamani durerile au disparut si genunchiul a redevenit 100% functional. La inceputul lunii aprilie profesoara de sport m-a anuntat ca are nevoie de mine pentru o inspectie. Evident invitatia ei era consta in efort fizic. Bineinteles durerile genunchiului au revenit. Am apelat imediat la un ortoped care dupa ce m-a tinut de genunchi si mi-a invartit laba piciorului intrebandu-ma cand ma doare si cat de tare ma doare, a ajuns la concluzia ca am intindere de ligamente. Mi-a recomandat un antiinflamator sub forma de pastile numit Arcoxia si mi-a spus sa il iau 7 zile si in timpul acestor 7 zile sa folosesc si antiinflamatoare administrate cutanat. La 2 saptamani dupa ce am terminat tratamentul cu Arcoxia durerea a revenit. Partea pe care nu o inteleg este cea care implica repaosul. Eu stau la etajul 4 si la scoala trebuie sa ma duc pentru ca am teze de dat si fara sa vreau cel putin o data pe zi tot urc 4 etaje. Ce ar trebui sa fac acum? Din cate am mai citit un tratament eficient cu antiinflamatoare dureaza 10 zile dar realizez ca totusi e un ortoped cel care mi-a recomandat tratamentul si stie ce face. RMN-ul ar fi o solutie buna pentru a da un verdict sigur? Astept un sfat. Multumesc!

#2
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Da, RMN-ul ajuta mult, daca ai bani fa-l. Dar du-te intai la inca un control si ti se va pune mai exact ce si cum, eventual te poti interesa dinainte la cine e mai bine sa mergi.

Edited by Kcuf_di, 19 May 2009 - 10:01.


#3
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Mi-am facut o programare la un ortoped pentru saptamana viitoare. Cu toate ca e f bun, un RMN ar fi totusi prea scump. RMN-ul la coloana al tatalui meu a costat la o clinica particulara 650 ron cu tot cu substanta de contrast.

#4
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Am fost astazi la ortoped. Mi-a spus ca am meniscul rupt. Mi-a dat o trimitere pentru radiografie pe care am facut-o deja si in cursul saptamanii viitoare urmeaza sa fac un RMN. RMN-ul va fi concludent si in functie de asta va decide cum va proceda. Daca am meniscul rupt o sa imi faca o artroscopie. Ma bucur ca am detectat problema. De asemenea, mi-a mai zis sa folosesc o fasa pentru genunchi. Wish me luck!

LE : Cam asa arata radiografiile Fata+Profil.

Attached Files


Edited by Razor666, 29 May 2009 - 08:50.


#5
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Am facut un RMN si diagnosticul pus este:

1)Anomalii parcelare de semnal vizibile la nivelul coarnelor posterioare meniscale evocatoare a unor leziuni posttraumatice grad I; traiect incomplet ce intrerupe continuitatea CPMI, fara contact la nivelul suprafetei articulare corespunzand unei leziuni posttraumatice grad I-II.
2) LIA ingrosat heterogen cu aspect evocator al unor leziuni elongative +/- rupturi partiale de fibre.
3)Anomalie de semnal parcelara in portiunea anterioara a condilului femural intern, corespunzand unei leziuni contuzive.
4)Semnal heterogen la nivelul CPME cu zone fluide corespunzand unui chist meniscal ce bombeaza sub ligamentul colateral extern.
5)Anomalie de semnal cartilaginos la nivelul portiunii anterioare a cartilajului condilian intern, cu neregularitati de contur corespunzand unor alterari minime posttraumatice la nivel cartilaginos.
6)Zona de hiposemnal T2, T1 de tip fibrotic sau osteocondensant, rotund-ovalara metafizar femural drept cu dimensiuni 2.21/1.01 cm localizata median si posterior corespunzand unui fibrom non-osifiant sau infarct osos.

RMN-ul l-am facut pe 6 iunie si am dat de ortoped tocmai pe 23 iunie. Dupa ce a apucat sa citeasca foaia el mi-a recomandat fizioterapia. Pana sa apuc sa fac fizio, m-a mancat in partea dorsala si am jucat fotbal acum 2 zile. Acum genunchiul ma doare si nu pot sa il indoi ca lumea si ma jeneaza putin cand il intind maxim. Este cea mai mare prostie pe care am facut vreodata  :deadtongue: . O sa cumpar Diclac 5% si o sa pun comprese cu gheata si o sa folosesc o fasa sau o genunchiera. Daca nu imi trece intr-o saptamana ma voi duce din nou la orto.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate