Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Java vs Symbian vs Windows Mobile vs OS iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Java vs Symbian vs Windows Mobile vs OS (72 member(s) have cast votes)

Ce fel de technologie are telefonul tau?

  1. Java (14 votes [17.07%])

    Percentage of vote: 17.07%

  2. Symbian (58 votes [70.73%])

    Percentage of vote: 70.73%

  3. Windows Mobile (7 votes [8.54%])

    Percentage of vote: 8.54%

  4. OS iPhone (3 votes [3.66%])

    Percentage of vote: 3.66%

Vote Guests cannot vote

#1
alexisv

alexisv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2009
Salutare!

Sunt foarte curios sa aflu ce fel de technologie mobila se foloseste cel mai des in Romania?
Am tot cautat pe net dar as vrea sa aflu parerile voastre.

Deci: folositi Java, Symbian, Windows Mobile sau iPhone?

Multumesc,
Alex

#2
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Tu intrebi despre tehnologii si numesti niste sisteme de operare. Ca sa-ti dau niste raspunsuri treaba sta asa: Windows Mobile este folosit mai mult de partea business, nu prea suporta multimedia. Symbian este sistemul orientat spre dinamicitate, bagi multe lucruri pe el si foloseste limbajul de programare Java (MIDP2.0).

Iar iPhone este ceva mai "elitist". Exista acel AppStore ce confera un oarecare monopol al Apple pentru piata de aplicatii. Chiar daca sunt multi programatori independenti care fac aplicatii pentru iPhone, tot Apple controleaza ce aplicatii ajung pe piata, pana acum interzicand 2 aplicatii.

Iar un sistem de operare bazat pe Java gasesti in unele Samsunguri, in majoritatea LG-urilor si in altele.

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,539
  • Înscris: 16.12.2006
eu am votat symbian, da o sa vezi ca pe primul loc o sa iasa Java si pe urma Symbian, Windows Mobile si Iphone  ;)

#4
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

View Postcatalinman, on May 12 2009, 22:22, said:

eu am votat symbian, da o sa vezi ca pe primul loc o sa iasa Java si pe urma Symbian, Windows Mobile si Iphone  ;)
Correct , am foarte multe cunostinte care folosesc nokia cu symbian fara sa instaleze nimica...

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 12 May 2009 - 21:39.


#5
unqjohnny

unqjohnny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 28.08.2008
I use Symbian & Java  :coolspeak: !

#6
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008

View Postunqjohnny, on May 13 2009, 19:00, said:

I use Symbian & Java  :coolspeak: !


Ai putea folosi Symbian fara Java?

#7
alexisv

alexisv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2009
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Nu stiam ca Symbian se foloseste impreuna cu Java, am crezut ca sunt 2 lucruri independente.
Majoritatea telefoanelor Nokia au Symbian sau nu neaparat?

Alex

#8
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008

View Postalexisv, on May 14 2009, 08:22, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Nu stiam ca Symbian se foloseste impreuna cu Java, am crezut ca sunt 2 lucruri independente.
Majoritatea telefoanelor Nokia au Symbian sau nu neaparat?

Alex


Majoritatea (acum aproape toate) folosesc Java. Si da, fiecare telefon (Nokia si Samsung in special) cu Symbian foloseste Java ca limbaj de programare pentru aplicatii/jocuri. Orice telefon care are in specificatii MIDP 2.0 sau JME inseamna ca poate suporta aplicatii Java. Programele facute in Java au extensia .jar, iar cele in Symbian au extensia .sys sau .sysx.

Cele mai ieftine telefoane de la Nokia n-au Symbian. Dar de la 400 lei in sus mai toate au o versiune de Symbian (ex: S40 pentru 6xxx, S60 pentru N, E).

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008

View PostNonName, on 14th May 2009, 09:08, said:

Majoritatea (acum aproape toate) folosesc Java. Si da, fiecare telefon (Nokia si Samsung in special) cu Symbian foloseste Java ca limbaj de programare pentru aplicatii/jocuri. Orice telefon care are in specificatii MIDP 2.0 sau JME inseamna ca poate suporta aplicatii Java. Programele facute in Java au extensia .jar, iar cele in Symbian au extensia .sys sau .sysx.

Cele mai ieftine telefoane de la Nokia n-au Symbian. Dar de la 400 lei in sus mai toate au o versiune de Symbian (ex: S40 pentru 6xxx, S60 pentru N, E).


VALELEEEU !!!

sys = System File ... Cauta in  folderul Windows si gasesti !
sysx = ??? nici nu stiu !

Symbianul are aplicatiile cu terminatia .sis sau .sisx
Si cele S40 nu au Symbian, ci au un OS cu interfata S40 facut de Nokia care citeste aplicatiile MIDP 2.0 sau 2.1 + un fisier SPECIAL pentru S40 cu terminatie .nth. Acestea fiind theme !

Edited by KyKyKyKy, 17 June 2009 - 12:01.


#10
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Symbianul este bazat pe java si pe C++
Acesta este descendetul sistemului EPOC produs de firma Psion

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postalexisv, on 12th May 2009, 19:40, said:

Salutare!

Sunt foarte curios sa aflu ce fel de technologie mobila se foloseste cel mai des in Romania?
Am tot cautat pe net dar as vrea sa aflu parerile voastre.

Deci: folositi Java, Symbian, Windows Mobile sau iPhone?

Multumesc,
Alex
Java nu are ce cauta in ecuatie, e de departe cea mai raspandita tehnologie deoarece e implementata pe aproape telefoanele mobile, insa e extrem de departe de a fi un sistem de operare...

View PostNonName, on 13th May 2009, 21:39, said:

Ai putea folosi Symbian fara Java?
bineinteles

View Postalexisv, on 14th May 2009, 08:22, said:

Nu stiam ca Symbian se foloseste impreuna cu Java, am crezut ca sunt 2 lucruri independente.
Majoritatea telefoanelor Nokia au Symbian sau nu neaparat?
pai sunt independente, chiar daca masina virtuala java ruleaza in symbian ... se pot programa aplicatii pt. symbian si cu java, insa se pot folosi si multe alte limbaje... insa java (ca limbaj) pt. aplicatii symbian e cu totul altceva fata de java me, care e o platforma independenta
majoritatea telefoanelor nokia nu au symbian


View PostNonName, on 12th May 2009, 19:53, said:

Iar iPhone este ceva mai "elitist". Exista acel AppStore ce confera un oarecare monopol al Apple pentru piata de aplicatii. Chiar daca sunt multi programatori independenti care fac aplicatii pentru iPhone, tot Apple controleaza ce aplicatii ajung pe piata, pana acum interzicand 2 aplicatii.
situatia e asemanatoare si cu symbian, de cand cu porcaria numita symbiansigned

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postgtk, on 21st June 2009, 18:05, said:

situatia e asemanatoare si cu symbian, de cand cu porcaria numita symbiansigned
Noroc ca exista si OPDA , si ti semnezi si instalezi orice aplicatie . Mie chiar mi se pare cea mai mare idiotenie posibila chestia cu certificarea asta .

#13
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postlucifer76, on 21st June 2009, 19:10, said:

Mie chiar mi se pare cea mai mare idiotenie posibila chestia cu certificarea asta .
Adica tu vrei ca un numar mare de dezvolatori sa munceasca cateva luni la aplicatii care iti trebuie, si tu sa le iei "pe sub mana" (a se citi piratat)?
Ti-e ti-ar conveni sa pierzi bani, dar totusi sa vezi aplicatia ta pe zeci de telefoane?

Poate de asta nu prea prinde ideea cu app store-uri (Ovi Share, AppStore, Android Market), pentru ca, desi cer un pret mic, in general pana in 3 $, oamenii vor free si cat mai complexe.
Felicit politica Symbian cu semnarea, dar si politica Apple cu impunerea unui standard.

Sa fie ca pe WinMo? Sute de aplicatii, ce ar produce bani de ordinul milioanelor, sunt pierdute prin piratare.
Vizitati siteul celor de la SPB si schimbati-va parerea despre WinMo, dar atentie, schimbarea costa. :naughty:

#14
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postlucifer76, on 21st June 2009, 19:10, said:

Noroc ca exista si OPDA , si ti semnezi si instalezi orice aplicatie . Mie chiar mi se pare cea mai mare idiotenie posibila chestia cu certificarea asta .
si-asa e naspa

View PostDheus, on 21st June 2009, 22:34, said:

Adica tu vrei ca un numar mare de dezvolatori sa munceasca cateva luni la aplicatii care iti trebuie, si tu sa le iei "pe sub mana" (a se citi piratat)?
Ti-e ti-ar conveni sa pierzi bani, dar totusi sa vezi aplicatia ta pe zeci de telefoane?
aplicatiile se pirateaza cu sau fara symbian signed! in schimb se descurajeaza la modul serios aplicatiile free, care vor ajung pe un numar mai mic de telefoane decat in mod mormal

View PostDheus, on 21st June 2009, 22:34, said:

Felicit politica Symbian cu semnarea, dar si politica Apple cu impunerea unui standard.
feliciti niste chestii absolut imbecile, care nu nici cea mai mica tangenta cu vreun fel de standardizare, ci cu asigurarea unui monopol... mai pune manuta pe cate o carte, mai viziteaza cate un site gen iso.org, vezi ce-i aia standardizare si vezi cam ce tangenta are symbian sau os x cu asa ceva

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mai Dheus , tu vorbesti numai ca sa te afli intreaba ? Ai avut vreodata vreun telefon cu symbian ? Stii macar ce e un certificat ? Si macar stii ca fara certificat nu poti nici macar sa instalezi un shareware de ala care merge 2 saptamani ?

#16
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postlucifer76, on 22nd June 2009, 06:04, said:

Mai Dheus , tu vorbesti numai ca sa te afli intreaba ? Ai avut vreodata vreun telefon cu symbian ? Stii macar ce e un certificat ? Si macar stii ca fara certificat nu poti nici macar sa instalezi un shareware de ala care merge 2 saptamani ?

Da, uite ce pierdeam. Am de 4 ani Nokia cu S60 si nu am invatat si eu ce-i ala certificat.
Urat din partea mea. :nonobad:

Quote

aplicatiile se pirateaza cu sau fara symbian signed! in schimb se descurajeaza la modul serios aplicatiile free, care vor ajung pe un numar mai mic de telefoane decat in mod mormal

Atunci de ce va dereanjeaza atat semnarea.
Cati ati cumparat aplicatii de pe Ovi? Si atunci nici de semnare nu mai e nevoie.
Si nu crezi ca pe topicul asta ar trebui sa se discute despre cele 4 tehnologii si nu sa va luati de Symbian de Apple, sau altele pentru diferite lucruri proprietare?

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In primul rand se cheama OviStore nu OviShare , daca ai fi cumparat ceva de la ei ai fi stiut  :thumbdown: . Au si aplicatii free , nu e vorba numai de bani . Si nu costa 3 euro ,  costa 5 . Ai vazut cate aplicatii au ? Majoritatea care le folosesc nici nu le au de vinzare acolo .
In al doilea rand , degeaba te lauzi ca folosesti de 4 ani , daca nu stii cum sta treaba cu certificatele , cred ca nici nu te ai obosit sa instalezi ceva pe telefoane pina acum . Care parte nu ai inteles o : si aplicatiile shareware trebuie semnate . Si cele cumparate trebuie semnate .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate