Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Butelie egalizare presiune, Compensator hidraulic

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#37
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tiam trimis un mesaj cu doua linkuri.

Sunt tot soiu de vane. Uite una:
Attached File  vana_3_ai_jpg.JPG   20.96K   88 downloads
La modelul asta, cind motorasul este alimentat cu 220V, se invirte pina ajunge la capat si motorasul ramine alimentat permanent. Cind opresti alimentarea, un arc aduce motorasul in pozitie initiala. In interior are o bila de cauciuc, prinsa excentric pe axul motorasului. Bila fiind mare, obtureaza mai mkult de jumatate din sectiune. Asa ca cea de 1" devine cam de 1/2.

Altele au inauntru arcuri si clapete. Unele nu au servomotor ci un bulb care este incalzit electric de o rezistenta si apasa pe un ax. Astea au un timp foarte lung ca sa deschida sau sa inchida. Cind opresti alimentarea rezistentei, trebuie sa astepti sa se raceasca bulbul.

#38
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005
va rog pe cei in tema sa va exprimati parerea in legatura cu schema atasata.este bine, este rau, se imbunatatesc performantele sistemului?
multumesc!

Attached Files



#39
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 sergionel, on 1st February 2011, 21:32, said:

...
Eu am ajuns la concluzia ca nu prea merge BEP cind ai IP. Prea multe pompe care sun greu de "aliniat" in schema. Schema 2 ar fi mai buna, cu usoare modificari.
Fa te rog citeva poze la distribuitorul de IP ca poate nu este legat bine. (am aflat si eu o smecherie de la @gelunechifor si acum ma dau mare IP-ist ......  :D )

#40
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vanele cu arc au doar doua fire de alimentare, eventual si comanda on/off sau analogica. Cand au tensiune sunt comandate de semnal   si cand dispare alimentarea  se deschid. De obicei sunt pentru aplicatii mai speciale unde ai nevoie ca la caderea tensiunii sa nu ramana consumatorul fara agent termic ( de exemplu un schimbator de centrala de ventilatie montata in exterior ). In cazul de fata nu merita pentru ca sunt si mai scumpe decat cele normale .

#41
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005

 ggelu, on 2nd February 2011, 07:45, said:

Vanele cu arc au doar doua fire de alimentare, eventual si comanda on/off sau analogica. Cand au tensiune sunt comandate de semnal   si cand dispare alimentarea  se deschid. De obicei sunt pentru aplicatii mai speciale unde ai nevoie ca la caderea tensiunii sa nu ramana consumatorul fara agent termic ( de exemplu un schimbator de centrala de ventilatie montata in exterior ). In cazul de fata nu merita pentru ca sunt si mai scumpe decat cele normale .


ar fi mai bine sa pun doar distribuitoare fara butelie de egalizare sau sa pun o butelie verticala din care sa plece 2 tur si 2 retur?care ar fi cea mai buna solutie pentru acest caz, adica parter  incalzire in pardoseala si etaj cu radiatoare?

multumesc!

#42
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
se pare ca si tu ai o schema asemanatoare cu ce vreau eu sa fac ..

atasez o schema .. la fel e si la mine intrebarea daca am sau nu  nevoie de ce e inlocuit cu rosu

Attached Files



#43
lukus29

lukus29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare !  uitați-va aici
[ http://images6.okr.ro/auctions.v3/700_700/2011/06/01/d/6/621319999164703812995136-5615655-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 lukus29, on 1st June 2011, 12:49, said:

Salutare !  uitați-va aici,
butelia este a mea am dat pe ea 150 e  , e adusa din Austria
eu am renuntat la ideea cu incalzirea subpardoseala... am alte chestiuni, legate de casa, care trebuiesc finalizate
Stima Lucian

Edited by scheleton, 01 June 2011 - 12:51.
folosire culoare rosie


#44
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
e HW50 de la Junkers (Bosch)

#45
lukus29

lukus29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.05.2007

 scheleton, on 1st June 2011, 13:52, said:

e HW50 de la Junkers (Bosch)
Salut! Da asa este ,multumesc. Scuze daca prin anuntul asta aduc ofense de orice gen .
Stima Lucian

#46
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
o intrebare: robinetii de echilibrare pentru ce sunt mai exact? ar ajuta in situatia in cauza?

Edited by cosmin.sideras, 13 September 2011 - 21:58.


#47
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pentru echilibrarea / reglarea debitelor pe diferite ramuri ale instalatiei. In cazul tau nu vad sa fie nevoie. Pe ramura caloriferelor poti face echilibrarea de la robinetul de retur.

#48
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
mesaj din partea lui nelud

Buna seara sunt nou pe forum si daca gresesc va rog sa ma iertati.
am cumparat o centrala termica ORLAN de 25 kw pe care am montato singur de anul trecut.
Nuam la ea boiler montat si incalzesc o suprafata de120 mp nu prea sint multumit de caldura care o face si as dori sa ii montez o butelie de egalizare dar nu stiu cum se calculeaza
centrala este echipata cu pompa de baipas si pompa de circulatie instalatia din casa este din teava de cupru incepind cu 28 care alimenteaza 10 radiatoare
Teava de tur si retur la iesirea din CT este din ppr de 40 pe o lun gime de 3m
unde as putea pune un boiler si butelia de egalizare
de aceea v-as ruga dca puteti sa ma azutati cu dimensiunile v-sa fi recunoscator s-au ce i-as face ca samintina cadura mai mult in radiatoare
VA MULTUMESC MULT

Edited by scheleton, 01 December 2011 - 20:38.


#49
tibitipescaru

tibitipescaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2010
prima intrebare daca ai casa izolata

#50
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Legat de butelia de egalizare - in special la centrale in condensare.

Inteleg rolul buteliei pentru instalatii mari, care nu lucreaza in condensare Practic BEP apare ca o solutie de reglaj al regimului cazanului acolo unde NU se doreste condensarea (temp pe retur cazan > temp de roua).

Pentru centrale in condensare, mi se pare ca instalarea unei butelii are dezavantaje clare (presupunem aici ca suma debitelor pe toate ramurile de incalzire depaseste debitul centralei).

1. Apa din circuitul de tur e mai rece (pentru ca apa calda de pe turul centralei se amesteca cu apa din returul instalatiei). Problema, pt ca pe de o parte temp pe tur nu poate creste la centrala (scade eficienta) si pt ca o temp joasa pe tur la incalzire scade eficienta instalatiei

2. Apa pe returul centralei este mai calda decat optimul (debitul centralei e mai mic decat cel din instalatie, deci apa ar fi putut sa stea in radiatoare/IP mai mult, pt a se raci suplimentar.

Ambele par sa fie motive pt a evita BEP in circuit. Se poate oricand inlocui BEP cu 2 T-uri cu o supapa de bypass intre ele. In caz de dezechilibru hidraulic, bypass se deschide, lucrand ca un BEP - de urgenta. In mod normal, debitul centralei = debitul instalatiei.

Si atunci... de ce se recomanda BEP in circuitele mai mari de 40kW???

Edited by sbarsanescu, 25 January 2012 - 13:11.


#51
paduraru_mihai

paduraru_mihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.01.2012
Salutare,am o centrala viadrus de 30 kw pe care trebuie sa o montez de curand,acum inca mai lucrez la instalatia din casa,m-ar ajuta cu ceva daca as monta o astfel de butelie si nu as mai pune pompa de bypass?,momentan bugetu nu imi mai permite sa mai cumpar inca o pompa si as confectoina o butelie din asta.
multumesc!

#52
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai tot de 3 pompe ai nevoie indiferent ca-ti pui sau nu butelie de egalizare.
- O pompa de bypass
- O pompa pentru boiler
- O pompa pentru radiatore.

Daca pui butelie, pompa de bypass va deveni pompa intre cazan si butelie si va trebui sa fie mai mare decit o pompa ce se pune de regula la bypass. Celelalte 2 pompe (de boiler si radiatoare) se vor muta dupa butelie si vor lua apa din butelie sa o trimita in casa sau in boiler.

#53
paduraru_mihai

paduraru_mihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.01.2012
Atunci ma gandesc sa renunt iarna asta la incalzitea boilerului prin centrala si sa pun o pompa pe circuit si una pe bypass,pe mine ma intereseaza ca centrala sa aiba un randament cat mai bun,pe aici vad ca instalatorii pun doar o singura pompa pe retur,nu pun pompa de bypass si nici pe boiler pe principiul las ca merge si asa si sunt instalatori care lucreaza la firme mari.

#54
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai da, pentru ca totul se reduce la pretul cel mai mic.

Daca tu cumperi o centrala de 40 milioane si un boiler cu 7 milioane dupa care vin eu si spun ca trebuie sa cuperi "piese" pentru camera centralei si automatizare de peste 50 milioane..... ce ai spune ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate