Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Butelie egalizare presiune, Compensator hidraulic

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#253
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu, nu-ti trebuie BEP.
BEP se monteaza doar daca aduci grupurile de pompare in beci si daca ai circuit adus de la fiecare nivel, pina in beci. In cazul tau, pentru ca ai "derivatie la parter", nu mai ai ce sa-i faci. Poti doar sa incerci sa reglezi cit mai bine ce ai acum.
Pe tine te intereseaza ce diferenta de temperatura ai intre tur/retur IPAT si nu sub centrala.

#254
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Dupa 10 ani de functionare ok a unei instalatii adica:

Quote

- centrala e la un etaj, in aceeasi camera e si distribuitorul pentru etajul respectiv si din el coboara apoi coloana la etajul inferior unde e celalalt distribuitor.
- un etaj are cam 70 mp = 1 buc radiator 2m + 2 buc la 1m + 1 buc la 0.8 + 1 buc la 0.4; Distanta de la distribuitor pana la cel mai indepartat radiator e cam de 7m.
- celalalt etaj are cam 90 mp = 3 buc la 1.4m + 3 buc la 1.2m + 1 buc portposop + 1 buc la 0.4. Distanta de la distribuitor pana la cel mai indepartat radiator e cam de 9m.
Tevaraia e ppr de 20 care pleaca din fiecare distribuitor de la fiecare etaj iar coloana dintre etaje e cupru de 22 (da, stiu, e subdimensionata, dar asta e acum).  Sint ceva coturi etc, deci ar trebui pompe mai puternice.
Asa cum e instalatia acum, cu un singur termostat, pompa centralei face fata, adica toate radiatoarele de la ambele etaje se incalzesc (am doar cel mai indepartat de la etajul inferior care se incalzeste mai greu si nu complet, probabil acolo circvula mai putin apa dar nu m-a derajat neaparat (mult) pana acum.
am decis sa separ cele 2 circuite si sa am control mai bun (la etajul superior a plecat dintre noi membrul familei si ramane cam gol deocamdata).

Am inteles deci ca trebuie inca un termostat, BEP si 2 pompe (si aici la sfaturile primite am ales sa merg pe Wilo Atmos Pico 25-1-4 pe circuitul (mai mic) aflat la nivelul unde exista centrala si Wilo Atomos Pico 25-1-6 pe circuitul de la etajul mai mare. Si neavand capete termostatate pe niciun radiator, pompele vor ramane setate pe viteza manuala (eventual decalata turatia, mai mica la etajul mai mic si mai mare la etajul celalalt) - Corect?
Explicatiile instalatorului sunt ca fiecare termostat va comanda pompa aferenta. Centrala va ramane in mod functionare clasica, adica va merge atat timp cat detecteaza scadere temperatura in returul acre vine din BEP.

Eu inteleg astfel ca:
1. daca nicio pompa nu merge (nu exista cerinta caldura) centrala va functiona ca sa mentina la temperatura setata (60-65-67 grd) apa din circuitul centrala-BEP.
2. daca una sau ambele pompe merg, centrala functioneaza si da caldura care se duce spre ambele circuite.

Modalitatea asta de instalat imi seamana cumva cu functia Comfort pe care o am la ACM pe centrala (mentine cald schimbatorul de caldura astfel incat la cerinta ACM sa vina mai repede apa calda) - cumva asta face si aceasta metoda de instalatie, nu, adica mentine apa calda in BEP astfel incat, cand pompele se deschid, sa vina deja apa calda. - Corect?

Totusi citesc ca se poate face o automatizare astfal incat atunci cand nu functioneaza pompele de pe BEP nici centrala sa nu functioneze. Ce presupune in plus chestia asta - ce piese, de unde se pot lua, cum se pot lega?

Banui ca pe partea de cerinta de ACM nu se schimba nimic, nu? (centrala e Ariston Genus FF, deci fara boiler)

Multumesc pentru eventuale idei, cumva sunt responsabil sa iau cat mai multe piese, instalatorul nu e din localitate, e destul de aglomerat si vreau sa inteleg si eu cat de cat principiul si cum ar fi optim de realizat.

Am gasit de cumparat BEP din PPR, sunt in curs de cumparat si pompele, am si un nou termostat si mai trebuie sa vad cam ce mai e nevoie

Multumesc!

Edited by SwatKat, 04 October 2022 - 15:53.


#255
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 SwatKat, on 04 octombrie 2022 - 15:50, said:

Ce presupune in plus chestia asta - ce piese, de unde se pot lua, cum se pot lega?
Cel mai simplu se rezolva cu un termostat Computherm Q8RF si 2 unitati transmitatoare.
Are exact toate conexiunile de care ai nevoie pentru cele 2 pompe si pentru comanda centralei.

#256
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Daca vrei automatizare cu contactori/relee, te costa cam 1.000 lei piesele si va trebui sa gasesti un electrician priceput, sau un electronist, ca sa-ti faca tabloul.
Pentru variante mai simple, la indemina ta sau a instalatorului, ti-am raspuns in topicul de termostate.

(vad ca a fost mai rapid Kolfleading )

#257
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Acum vad ca a aparut si Computherm Q5 RF, care pare sa fie mai ieftin dar cred ca n-are programare pe ore / pe zile.

PS: Consider gresita ideea de a lasa centrala sa mearga permanent sa tina butelia calda => risipa semnificativa de gaz
Solutia cu Computherm Q5 sau Q8  iti opreste de tot centrala pe incalzire daca nu exista nici o cerere. Iar cand vine o cerere, apa din butelie o incalzeste in cateva secunde.

Edited by kolfleading, 04 October 2022 - 16:41.


#258
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Mutumesc mult, acum mi-e mult mai clara situatia cu ce ar trebui facut, sa vad si cum :)

Asa cum am scris pe celalalt topic (ca am zis ca sunt subiecte diferite) problema cu Q8RF e ca nu sunt sigur ca am comunicatie buna si puternica intre baza care va fi in camera tehnica si locul unde ar trebui sa fie un termostat la etajul celalalt. Casa e reconsolidata, unii pereti sunt mai grosi :) si mi-e ca nu am semnal bun. Distanta nu e mare, semnalul wifi exista in punctele respective (ca exemplu) dar...

Banui si ca nu exista un kit pe fir care sa faca chestiile astea, nu?

PS. Si, ca sa fiu pe subiect, am luat BEP-ul, maine-poimaine iau si pompele (merg pe Wilo Pico Atmos) si apoi sa vad ce mai trebuie si cum discut cu instalatorul sa modifice instalatia. Sper sa rezolv cu succes si partea de automatizare.. multumesc mult de sfaturi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate