Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Mondeo/Focus? Ce altceva mai merita?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
52 răspunsuri în acest subiect

#1
malicious

malicious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 08.09.2007
Salut,

Sunt in cautarea unei masini noi (sau aproape noi . <=1 an). Din ce am vazut pana acum mi-a placut f mult gama Ford (mai ales focus si mondeo). Le-am facut si test drive (motoare diesel) si am ramas impresionat. Pe de alta parte eu conduc un Logan deci cred ca sunt usor impresionabil :D .
In principiu ce caut este:
motor diesel
4 usi
design flashy
interior placut
FIABILITATE
Pret 16-23k euro.

Ce alte modele de pe piata ati recomanda cu dimenisuni asemanatoare (Focus/mondeo)..in alte cuvinte sa nu fie buburuza, sa nu fie Jeep, sa nu fie shalupa :))

Ca alternative ma gandeam la : Honda Accord/ Mazda 3/ Mazda6/Citroen C5/ Mitsubishi Lancer/Toyota corolla/Skoda Octavia
Exlus : VW Golf ...toata lumea numai la asta se gandeste

Va rog niste sugestii cu plusuri cu minusuri....daca ati condus una dintre masinile enumerate inclusiv cele din gama ford ziceti-mi si mie ce v-a placut ce nu. De la posesorii de modele mai vechi sunt curios cum s-au descurcat masinile in timp. cat de fiabile au fost? Service-urile cat de profesionale au fost?

#2
Shogun10000

Shogun10000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 24.04.2009
Hai salut!

De 1.5 luni sunt posesorul unui Ford Mondeo MK4 (asta nou)...si am pana acum 4000 km cu ea. Astia 4000km se adauga la cei 20k pe care deja ii avea in momentul achizitionarii. Este motor de 2.0TDCI (143hp),echiparea Titanium X (piele, faruri adaptive, Ford Convers+,Ford Power etc.)
Masina se comporta bine din toate punctele de vedere, sta foarte bine pe asfalt iar la viteze de peste 180km/h ai o senzatie de siguranta similara cu cea din seria 5. Tinuta de drum este de masina din clasa premium (clar). Orice ar spune altcineva, crede-ma, am condus si seria 5 si A4 si mondeo este comparabil (onorabil) (LA TINUTA DE DRUM). Costurile de intretinere sunt acceptabile, intre 600-900 lei/revizie la fiecare 15k km(depinde de service). Iar daca cunosti pe cineva la ford se reduc la 450lei  B) .
Consumul meu, in momentul de fata, (am resetat acu' 1400km) este de 7.7L/100km in urmatoarele conditii: parcurg in jur de 100km/zi dintre care 50-60km pe centura Bucuresti la 7 dimineata si 10 seara(invariabil este liber si merg cu 130 lejer) consumul fiind de 6L/100km. Mai merg de la o intrare in Bucuresti pana fix in piata Constitutiei pe trasee de obicei aglomerate (am calculat eu in jur de 40km/zi) si aici consumul e cam de 10L/100km. Poti sa scoti si mai putin dar placerea de a conduce nu mai e aceeasi :)

Inca o kestie - am dat pe masina 15k Euroi, uita-te si cauta bine inainte de a lua o masina nou, ia in calcul si sh-ul pt ca eu zic ca am facut o afacere bunicica.

Minusuri, sincer....ma gandesc de cand am luat-o ce nu imi place, ce nu imi convine...nu gasesc... :mellow:

Anyway jur de 15k euro eu zic ca un Mondeo 20-30k km e cea mai buna alegere.

Nu am avut absolut nici o problema pana acum.

Editat de Shogun10000, 12 mai 2009 - 10:49.


#3
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.983
  • Înscris: 01.02.2006
tot mondeo am si eu de vreun an, 15.000km, dar benzina, echiparea titanium si-l recomand cu caldura :)

eu l-am luat nou, dar banuiesc ca iti convine mai mult sa-l iei cu 1-2 ani vechime si vreo 6-10.000E mai putin

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.907
  • Înscris: 25.09.2007
fiecare isi lauda masina asa ca incep si eu
am ales un civic sedan
sfatul meu este sa le vezi pe toate si sa alegi cu inima.
oricum cam toate marcile ofera cam acelasi lucru in aceiasi bani

#5
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.233
  • Înscris: 04.03.2006
Mondeo cam este salupa! ... o masina excelenta si un titanium tdci 2k cmc NOU cred ca il scoti acum pe la 19k E....si eu am tot pe benzina, nu fac mai mult de 10k km/ an...de ce am ales-o relativ usor la o asa "inflatie" auto?...m-am suit in ea si am realizat ca interiorul si senzatia de la volan intrec de la distanta orice japoneza, egal ce clasa, iar Ford chiar face discount!...ma oprisem si la noul Avensis dar costa cu 3000 E mai mult, discount de 2% ca la chiori :D.

#6
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.196
  • Înscris: 29.08.2007
Ford focus arata bine la exterior da la interior e sub orice critica . Plin de plastice ordinare . Zgomot mare la 80km/h , cutia de viteza zob ( eu am mers cu 1.6 115cp) la 100km/h in treapta 5 avea 3.000 rpm , nici la supernova nu e asa . De cele pe motorina nu vb. pentru ca nu cunosc .
Diferenta la interior dintre focus si mondeo este spatiul si atat !!! . Acelasi bord , doar ca pe versiunile mai stralucite la mondeo ai un computer de bord color . Ce alte marci de masini ai mai vazut tu sa aiba aceleasi interioare la clasa compacta si cea mare din 2007 incoace ?
Pararea mea e ca Ford se bate cu Renault si alte kaskarabete din franta si italia .

Eu iti spun sa te uiti mai atent la Opel Insignia , cat si Astra daca te intereseaza (1.9D , 150 cp consum 7.5 in Buc, mers sportiv) , Honda Accord , VW Passat , Mazda 6 si Skoda (Superb e peste 23k ? )

#7
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 05.06.2006
Ford-urile cam pacatuiesc la interior, insa tinuta de drum e o nebunie. Uita-te la echiparile Titanium sau Titanium X.

#8
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.983
  • Înscris: 01.02.2006

 Mihaitza07, on May 13 2009, 17:15, said:

Pararea mea e ca Ford se bate cu Renault si alte kaskarabete din franta si italia .

ha! esti generos. eu zic ca un mondeo il compari cu o nova, hai o supernova  :wallbash:

iar 3000rpm la 100km/h intr-a 5-a e sub orice critica, mai ales ca aproape de 4000 un benzinar 16v poate exploda :)

#9
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.233
  • Înscris: 04.03.2006
Raman mut de uimire citind niste posturi asa de bine documentate.

#10
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.369
  • Înscris: 08.09.2006
parerea mea ca posesor de skoda e ca la 23k poti lua o octavia bine dotata cu motor de 1,8tsi pe benzina sau 20tdi pe diesel ambele bine echipate.daca vrei mai mare merge si superbul cu motor de 2.0 dar nah, aia o iei mai coaja putin.
oricum sa ai grija la 2 aspecte 1. motorul  2. dotarile. astea cam trebuie sa fie cat mai multe si cat mai bune.
Personal daca as fi il locul tau as mai sta un pic si as lua un Passat sau Jetta. arata super iar la calitate sunt totusi nemtesti.

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
ultima data viteza maxima se atingea la turatia de puterea maxima.
cel caruia i se parea zob cutia pt ca avea 3000 de rpm la 100 la ora probabil ca prefera sa atinga viteza max in tr 4. sau, de ce nu in tr 3 iar a 5a sa o tina doar pt mers constant la peste 120 de km pe ora.
daca facea cutia cum vroia el ar fi avut niste trepte lungi cu cadere mare de turatie iar in tr a5 ar fi avut un demaraj f slab. adica un fel de Logan 1.4 sau cielo.

#12
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.233
  • Înscris: 04.03.2006

 undercoverbrother, on May 14 2009, 11:01, said:

ultima data viteza maxima se atingea la turatia de puterea maxima.
cel caruia i se parea zob cutia pt ca avea 3000 de rpm la 100 la ora probabil ca prefera sa atinga viteza max in tr 4. sau, de ce nu in tr 3 iar a 5a sa o tina doar pt mers constant la peste 120 de km pe ora.
daca facea cutia cum vroia el ar fi avut niste trepte lungi cu cadere mare de turatie iar in tr a5 ar fi avut un demaraj f slab. adica un fel de Logan 1.4 sau cielo.
era chiar 1 treapta mai jos:supernova...noroc ca nu da sfaturi si pe un forum medical, sau mai stii oare? :D


 geopsi, on May 14 2009, 10:18, said:

parerea mea ca posesor de skoda e ca la 23k poti lua o octavia bine dotata cu motor de 1,8tsi pe benzina sau 20tdi pe diesel ambele bine echipate.
skoda la 23k??? are cumva jenti din aur masiv sau a inceput skoda sa produca elicoptere?  :lol:

#13
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.369
  • Înscris: 08.09.2006
anducoj, pai tu cat crezi ca e? si asta luand o dotare gen business ca l&k nu se poate intinde ca alea sunt de la 24k... dar un business+piele, alarma,pilot automat si xenon cam pe acolo il scot, poate sa depaseasca putin, vede el. sau mai renunta la ceva si ia jante mai mari sau senzorii de parcare pe care eu ii consider un must have la aceasta masina, incalzirea in scaune e ceva foarte misto iarna daca mergi pe drumuri scurte,etc...
focus merge si el, mondeo e prea mare si nici nu imi place, parca e barca...
nu stiu cat e c5 dar asta nou e bestial, aduce cu audi, arata super.  
totusi dupa ceva timp am realizat ca desi multe optionale unii le considera aiurea in realitate cam toate sunt bune si daca le ai sunt utile si te fac sa te simti bine ca in fond motorul si optionalele sunt utile, aspectul conteaza mai putin daca mergi mult.

#14
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.983
  • Înscris: 01.02.2006
ideea era ca o octavia la 23k nu prea se merita :)

e o masina de clasa compacta, inferioara ca tinuta de drum, spatiu interior, unui mondeo, mazda6, Passat...

Editat de herculane, 14 mai 2009 - 19:43.


#15
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.907
  • Înscris: 25.09.2007

 herculane, on May 14 2009, 20:43, said:

ideea era ca o octavia la 23k nu prea se merita :)

e o masina de clasa compacta, inferioara ca tinuta de drum, spatiu interior, unui mondeo, mazda6, Passat...
octavia 2 e peste mondeo , cel putin parerea mea
intradevar sub un passat ,
mondeo nu atrage la inima chiar daca are o tinuta excelenta
skoda o masina extrem de fiabila in romania lucru demonstrat deja

#16
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.655
  • Înscris: 30.03.2005
octavia nu se compara cu nimic, e cea mai buna masina, tinuta de drum de avion si demaraj de ferari

#17
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.797
  • Înscris: 28.11.2005
Corect, faceliftul la O se va numi F16Spider!!!

#18
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 526
  • Înscris: 16.06.2004

 Mihaitza07, on May 13 2009, 17:15, said:

Ford focus arata bine la exterior da la interior e sub orice critica . Plin de plastice ordinare . Zgomot mare la 80km/h , cutia de viteza zob ( eu am mers cu 1.6 115cp) la 100km/h in treapta 5 avea 3.000 rpm , nici la supernova nu e asa . De cele pe motorina nu vb. pentru ca nu cunosc .
Diferenta la interior dintre focus si mondeo este spatiul si atat !!! . Acelasi bord , doar ca pe versiunile mai stralucite la mondeo ai un computer de bord color . Ce alte marci de masini ai mai vazut tu sa aiba aceleasi interioare la clasa compacta si cea mare din 2007 incoace ?
Pararea mea e ca Ford se bate cu Renault si alte kaskarabete din franta si italia .

Eu iti spun sa te uiti mai atent la Opel Insignia , cat si Astra daca te intereseaza (1.9D , 150 cp consum 7.5 in Buc, mers sportiv) , Honda Accord , VW Passat , Mazda 6 si Skoda (Superb e peste 23k ? )


Exact, sa se uite la Opel... un post care da dovada de o inteligenta rara si foarte obiectiva. Nota 10 cu felicitari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate