Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Credit ipotecar, cca 4-5%, dar NU la noi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
Am fost curios sa aflu "exact" cam cat este in "vest" un credit pt un imobil.......pt ca si la ei este criza financiara si eram curios cu cat au crescut dobanzile; adica "concret, nu ce se zvoneste" , pt ca din zvonuri stiam ca ar fi 2%.

Am gasit la o banca "X" un model de calcul.
pt 25 000 euro pe o perioada de 20 ani ....aveai de platit lunar intre 150-160 euro/luna  :competitive:
(intre 4 si 5% dobanda)
http://www.dexia.be/...Fidelity_FR.pdf

la noi, pt  25000 euro, pt aceiasi 20 ani.........in jur de 240 euro pe luna (am calculat la 10% dobanda)
Deci , daca Popescu, Franz, Francois, Muller, John, Francesco si Fernandez  se hotarasc sa faca credit, Popescu PLATESTE CU 50% MAI MULT decat ceilalti !!!!! Nu de alta, dar el are de unde  :ack: !!

Daca stie careva mai multe detalii si ma poate contrazice, este liber sa o faca  :rolleyes:

Sau daca are vre-un link cu vreo alta banca din Franta, Italia, Spania, Olanda cu vreo banca la care se poate calcula "on-line" , as aprecia daca mi-ar da aici link-uri din aceste tari. Pentu ca, desi am cautat, majoritatea te indruma catre un "consultant" de-al lor, dar nu poti calcula singur on-line ( sau poate am fost eu pur si simplu ghinionist  :unsure:  din mom. ce n-am gasit decat una care sa dea cifre exacte!)

Multumesc anticipat celor ce-mi vor posta link-uri utile  :arigato:

#2
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
in cehia,destul de aproape de romania deci,dobanda la aceeasi suma,pe 20 de ani,e de 7%.Rata lunara este fix 200euro pe luna.

http://www.rb.cz/en/...lacky/hypoteka/

#3
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
In Franta, pe 20 de ani, ai DAE între 4.00% si 4.50% în functie de calitatea dosarului. Dobânda fixa.

Dar pentru ce anume te intereseaza ?

#4
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 Costel35, on May 9 2009, 12:07, said:

In Franta, pe 20 de ani, ai DAE între 4.00% si 4.50% în functie de calitatea dosarului. Dobânda fixa.

Dar pentru ce anume te intereseaza ?

Ma intereseaza SA STIU EXACT ( defect de statistician  :rolleyes: ) pt mine.
Poti da si un link?
Multumesc

#5
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
Nu înteleg. Ti-am spus care e situatia exacta. Ce altceva mai vrei ? Eu nu sunt banca.

#6
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca solutia este evitarea contractarii unui credit ipotecar .
Cu ocazia asta mai scad si preturile si dobanzile .
Daca guvernul nu s-ar imprumuta in disperare , nu am avea dobanzile astea asa nesimtite .

#7
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 buteliearagaz, on May 9 2009, 14:01, said:

Eu cred ca solutia este evitarea contractarii unui credit ipotecar .
Cu ocazia asta mai scad si preturile si dobanzile .
Daca guvernul nu s-ar imprumuta in disperare , nu am avea dobanzile astea asa nesimtite .

mda...adevarul e ca guvernul este concurenta pentru cei ce vor sa-si faca credite in general....daca dai bani la stat ii iei inapoi sigur, dar daca ii dai cetateanului care poate maine isi pierde locul de munca!!!!

#8
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
De curand un cetatean din DE a luat credit imobiliar cu aproape 3% dobanda. Oare cum putem accesa si noi astfel de credite?

#9
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
E simplu, când o sa traiesti & lucrezi în DE.

#10
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 Costel35, on May 20 2009, 10:03, said:

E simplu, când o sa traiesti & lucrezi în DE.
Se pare ca nu este chiar asa. Sa spunem ca lucrezi la o multinationala care are HQ in Germania. Stiu ca se poate...

#11
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
Nu prea înteleg ce vrei sa spui.
Oricum, completare la postul precedent : traiesti, lucrezi SI cumperi la fata locului.

Daca esti în Ro si lucrezi la o companie cu HQ german, bancile germane nu se vor uita la tine altfel.

#12
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 ideasbox, on May 20 2009, 22:19, said:

Se pare ca nu este chiar asa. Sa spunem ca lucrezi la o multinationala care are HQ in Germania. Stiu ca se poate...

eu lucrez la o astfel de companie.....da-mi te rog detalii, sunt chiar curios de ce o sa scrii....

#13
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Daca aveam detalii nu mai intrebam. Doar am auzit ca se poate. Nu spun ca o fi usor si probabil ca trebuie sa indeplinesti cine stie ce criterii de eligibilitate...dar...doar nu suntem ciumati noi romanii si trebuie sa platim dobanzi de 10% cand afara gasesti fara problema la 5%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate