Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre transmiterea hepatitei B

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Cristina Hatulescu

Cristina Hatulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006
:( Anul trecut m-am pricopsit cu o Hepatita B de care se pare ca am scapat cat de cat. As vrea sa stiu ce inseamna sa fii purtator de virus... adica, partenerul meu va lua virusul de la mine (trebuie sa ne protejam mereu)? Si unde se pot face analize sa vezi daca esti purtator sau nu? Dr meu spune ca toti care au facut acest tip sunt si purtatori :( dar eu am citit altceva.
Multumesc....

Edited by mufă, 18 February 2006 - 00:52.


#2
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 Cristina Hatulescu, on Feb 17 2006, 22:09, said:

:( Anul trecut m-am pricopsit cu o Hepatita B de care se pare ca am scapat cat de cat. As vrea sa stiu ce inseamna sa fii purtator de virus... adica, partenerul meu va lua virusul de la mine (trebuie sa ne protejam mereu)? Si unde se pot face analize sa vezi daca esti purtator sau nu? Dr meu spune ca toti care au facut acest tip sunt si purtatori :( dar eu am cititi altceva.
Multumesc....
de ce sa va protejati? hepatita b se ia si prin sarut. mergi la medicul de familie, si te va trimite unde sa-ti faci analizele, daca nu are chiar el laborator acolo.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Cristina Hatulescu, on Feb 17 2006, 22:09, said:

:( Anul trecut m-am pricopsit cu o Hepatita B de care se pare ca am scapat cat de cat. As vrea sa stiu ce inseamna sa fii purtator de virus... adica, partenerul meu va lua virusul de la mine (trebuie sa ne protejam mereu)? Si unde se pot face analize sa vezi daca esti purtator sau nu? Dr meu spune ca toti care au facut acest tip sunt si purtatori :( dar eu am citit altceva.
Multumesc....
http://www.medfam.ro...ctioase/hvb.htm
Vezi 4.3

#4
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

 florina, on Feb 17 2006, 22:16, said:

de ce sa va protejati? hepatita b se ia si prin sarut. mergi la medicul de familie, si te va trimite unde sa-ti faci analizele, daca nu are chiar el laborator acolo.
:excl: :excl: FALS :excl: :excl: ai grija ce afirmi, ca te poti juca cu viata unui om la faza asta!  :nonobad: o hepatita B cronica nu e tocmai de dorit nici pentru dusmani!

cel mai bine ar fi sa va protejati o perioada (prin asta intelegand bineinteles prezervativ, nu alte metode de contraceptie), in acest timp prietenul tau sa se vaccineze anti-HB. vaccinarea se face daca bine imi aduc aminte prin rapeluri (mai multe doze de vaccin administrate la anumite intervale de timp - cred ca in jur de 3 luni dureaza treaba). cel mai bine e sa intrebati la centrul unde se va face vaccinarea  dupa cat timp se poate considera ca a aparut imunitatea (cred ca se poate verifica prin analize - aparitia anumitor anticorpi). inainte de vaccinare de asemenea prietenul va trebui sa-si faca analizele, ca sa se determine daca a fost cumva infectat mai demult, caz in care nu mai e necesara vaccinarea.

de asemenea, in aceasta perioada evitati: contactul lui cu sangele tau sau cu rani deschise, folosirea aceluiasi aparat de ras, folosirea aceleiasi forfecute de unghii.

Edited by sapho, 18 February 2006 - 03:16.


#5
Cristina Hatulescu

Cristina Hatulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006

 sapho, on Feb 18 2006, 03:05, said:

:excl: :excl: FALS :excl: :excl: ai grija ce afirmi, ca te poti juca cu viata unui om la faza asta!  :nonobad: o hepatita B cronica nu e tocmai de dorit nici pentru dusmani!

cel mai bine ar fi sa va protejati o perioada (prin asta intelegand bineinteles prezervativ, nu alte metode de contraceptie), in acest timp prietenul tau sa se vaccineze anti-HB. vaccinarea se face daca bine imi aduc aminte prin rapeluri (mai multe doze de vaccin administrate la anumite intervale de timp - cred ca in jur de 3 luni dureaza treaba). cel mai bine e sa intrebati la centrul unde se va face vaccinarea  dupa cat timp se poate considera ca a aparut imunitatea (cred ca se poate verifica prin analize - aparitia anumitor anticorpi). inainte de vaccinare de asemenea prietenul va trebui sa-si faca analizele, ca sa se determine daca a fost cumva infectat mai demult, caz in care nu mai e necesara vaccinarea.

de asemenea, in aceasta perioada evitati: contactul lui cu sangele tau sau cu rani deschise, folosirea aceluiasi aparat de ras, folosirea aceleiasi forfecute de unghii.


Multumesc pentru raspunsuri...

Asa e... hepatita B nu e o gluma nici pentru dusmani... Nici acum nu sunt sigura cum m-am infectat dar asta e, nu mai am ce face de cat sa urmez tratamentul. Medicul de familie mi-a zis ca nu are rost sa fac analizele de purtator fiidnca sunt purtator oricum.... Dar eu nu am avut o forma prea severa, mi-am revenit destul de repede (fata de alte cazuri) si am citit ca numai 10% din cazuri raman purtatori. Din acest motiv ma gandesc si sper ca nu voi ramane purtator. Dar... in cel mai rau caz, vreau sa stiu ce trebuie sa fac de acum in colo. Cum sa-i feresc pe altii de a se infecta de la mine, dar nici sa ma izolez de lume :).

Multumesc inca o data

#6
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 sapho, on Feb 18 2006, 03:05, said:

:excl: :excl: FALS :excl: :excl: ai grija ce afirmi, ca te poti juca cu viata unui om la faza asta!  :nonobad: o hepatita B cronica nu e tocmai de dorit nici pentru dusmani!

cel mai bine ar fi sa va protejati o perioada (prin asta intelegand bineinteles prezervativ, nu alte metode de contraceptie), in acest timp prietenul tau sa se vaccineze anti-HB. vaccinarea se face daca bine imi aduc aminte prin rapeluri (mai multe doze de vaccin administrate la anumite intervale de timp - cred ca in jur de 3 luni dureaza treaba). cel mai bine e sa intrebati la centrul unde se va face vaccinarea  dupa cat timp se poate considera ca a aparut imunitatea (cred ca se poate verifica prin analize - aparitia anumitor anticorpi). inainte de vaccinare de asemenea prietenul va trebui sa-si faca analizele, ca sa se determine daca a fost cumva infectat mai demult, caz in care nu mai e necesara vaccinarea.

de asemenea, in aceasta perioada evitati: contactul lui cu sangele tau sau cu rani deschise, folosirea aceluiasi aparat de ras, folosirea aceleiasi forfecute de unghii.
am o intrebare, tu cnad spui ceva, te asiguri? ca eu stiam ca se ia si prin sarut, dar m-am asigurat. citeste si pe linkul lui mufa.

Quote

2.Transmiterea:

*   inoculare prin manevre sângerânde medicale sau nemedicale (droguri injectabile, tatuaje, manichiură, ras, scarificare, circumcizie)

*   inoculări oculte: obiecte de toaletă, jucării, etc. (în familii, colectivităţi închise)

*   sexuală, prin secreţii genitale, prin sărut

*   materno-infantilă: intrauterin (hepatita B care survine în trim.III, de la gravidele purtătoare de AgHBs, mai ales dacă AgHBe este pozitiv, la care riscul transmiterii este de 70-100%), intrapartum, prin contact cu secreţiile şi sângele mamei, postpartum, prin contact intim mamă-copil.
adica tu imi spui mie ca nu se ia prin sarut? cand eu mi-am facut vaccin anti B si A tocmai pt ca se ia prin sarut?

edit: reciteste ce am spus eu. am spus ca "de ce sa se mai protejeze, daca tot se saruta". adica o sa aiba grija cand o sa faca sex, sa foloseasca prezervativul, dar o sa se sarute in continuu, o sa stea pe aceeasi toaleta, sau o sa-si faca tatuaj cu acelasi ac? deci DEGEABA se protejeaza sexual daca nu se protejeaza si in restul cazurilor.

Edited by florina, 18 February 2006 - 09:06.


#7
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
sar și eu în apărarea florinei: așa a spus, așa s-a înțeles  :rolleyes:

#8
Cristina Hatulescu

Cristina Hatulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006
aveti dreptate... asta stiam si eu (modul de transmitere), dar nu se vindeca niciodata? Adica de acum in colo trebuie sa umblu cu dezinfectantul dupa mine? Asta ar insemna sa avem cu totii mare grija intotdeauna si cand incepi o relatie intai sa-si faca analizele si dupa aia continuam... nu prea imi vine sa cred asta... eu cred totusi ca dupa tratarea bolii aceasta se transmite mai greu la ceilalti... totusi familia mea nu s-a imbolnavit si folosim aceeasi toaleta si inainte sa ma internez foloseam uneori chiar si aceeasi forfecutza...

#9
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 Cristina Hatulescu, on Feb 18 2006, 11:16, said:

aveti dreptate... asta stiam si eu (modul de transmitere), dar nu se vindeca niciodata? Adica de acum in colo trebuie sa umblu cu dezinfectantul dupa mine? Asta ar insemna sa avem cu totii mare grija intotdeauna si cand incepi o relatie intai sa-si faca analizele si dupa aia continuam... nu prea imi vine sa cred asta... eu cred totusi ca dupa tratarea bolii aceasta se transmite mai greu la ceilalti... totusi familia mea nu s-a imbolnavit si folosim aceeasi toaleta si inainte sa ma internez foloseam uneori chiar si aceeasi forfecutza...
se vindeca. sunt mai multe "perioade", citeste acolo pe linkul dat de mufa.

#10
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
s-o fi transmitand si prin sarut, dar nu in aceeasi proportie ca prin contact sexual (foarte rar, si probabil in cazuri in care cei doi prezinta amandoi leziuni bucale deschise). e aberant sa spui "nu are rost sa va protejati sexual, e acelasi lucru ca si cand va sarutati"!

 florina, on Feb 18 2006, 09:01, said:

edit: reciteste ce am spus eu. am spus ca "de ce sa se mai protejeze, daca tot se saruta". adica o sa aiba grija cand o sa faca sex, sa foloseasca prezervativul, dar o sa se sarute in continuu, o sa stea pe aceeasi toaleta, sau o sa-si faca tatuaj cu acelasi ac? deci DEGEABA se protejeaza sexual daca nu se protejeaza si in restul cazurilor.
si nu, nu s-a inteles ca ar fi mai bine sa se protejeze si in restul cazurilor (prin vaccin de exemplu) ci ca oricum nu are rost sa faci nimica, ca tot aia e:

Quote

de ce sa va protejati? hepatita b se ia si prin sarut.

Edited by sapho, 18 February 2006 - 14:49.


#11
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
adevarul e ca hep.B e mult mai contagioasa decat HIV, de exemplu

#12
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 sapho, on Feb 18 2006, 14:42, said:

s-o fi transmitand si prin sarut, dar nu in aceeasi proportie ca prin contact sexual (foarte rar, si probabil in cazuri in care cei doi prezinta amandoi leziuni bucale deschise). e aberant sa spui "nu are rost sa va protejati sexual, e acelasi lucru ca si cand va sarutati"!
si nu, nu s-a inteles ca ar fi mai bine sa se protejeze si in restul cazurilor (prin vaccin de exemplu) ci ca oricum nu are rost sa faci nimica, ca tot aia e:
stii tu, vaccinul se face INAINTE sa iei contactul cu hepatita. presupun ca pana acum, cristina s-a sarutat cu prietenul ei, deci primul lucru nu e vaccinul, ci testul. si daca ai hepatita b si te saruti e acelasi lucru cu daca ai hapatita b si faci sex neprotejat. hepatita a si b se trasmite prin saliva, nu prin sange. adica si prin sange, dar nu numai. dar daca e are o hapatita APROAPE vindecata, e posibil ca prietenul ei sa nu se fi infectat. gandeste-te ca daca cineva are hepatita, orice ar face trebuie sa se protejeze. dar daca in cazul in care nu s-a protejat, nu mai are rost sa o faca, ca omul ala tot a luat hepatita.

nu stii reclama aia la radio in care vorbea un mar si zicea: "hai musca-ma, uite ce zemos sunt, am si hepatita B" si dupaia vorbea un om si zicea ca hepatita A si B se ia prin obiecte comune, contact sexal, sarut (saliva), sange (droguri, tatuaje...)? nu e destul de evidenta aceasta reclama ca sa iti dai seama ca e acceasi posibilitate sa te infectezi si prin saliva si prin sange?

sau poate nu "interpetez" eu bine.

si dupa aceasta reclama, prima data eu mi-am facut test, sa vad daca am vreo hepatita, deoarece eu m-am si sarutat inainte, am si intrat in jegu de baie de la scoala, mi-am facut si pierce si si tatuaj, si numai dupa ce am vazut ca NU am hepatita, m-am vaccinat.

#13
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
evident ca trebui sa se testeze inainte sa faca vaccinul. am si spus asta.

dar a nu mai lua nici o masura de prevedere, pentru ca e posibil sa fii deja infectat nu este corect. trebuie avut in vedere ca nici contactul sexual, si cu atat mai putin sarutul nu garanteaza ca esti deja infectat, si nici ca "daca nu te-ai infectat pana acuma, nici nu te mai poti infecta".

asadar, normal si corect este ca prietenul ei sa-si faca analizele si, daca e cazul, sa se vaccineze. intre timp sa se protejeze cat poate mai bine.

 florina, on Feb 18 2006, 15:22, said:

si daca ai hepatita b si te saruti e acelasi lucru cu daca ai hapatita b si faci sex neprotejat.
de ce nu vrei tu sa intelegi ca nu e acelasi lucru? chiar daca se poate transmite "si asa, si asa", nu e aceeasi rata de transmitere.

 florina, on Feb 18 2006, 15:22, said:

nu stii reclama aia la radio in care vorbea un mar si zicea: "hai musca-ma, uite ce zemos sunt, am si hepatita B" si dupaia vorbea un om si zicea ca hepatita A si B se ia prin obiecte comune, contact sexal, sarut (saliva), sange (droguri, tatuaje...)? nu e destul de evidenta aceasta reclama ca sa iti dai seama ca e acceasi posibilitate sa te infectezi si prin saliva si prin sange?
nu, nu am auzit reclama si e o aberatie. hepatita A se transmite in principal prin mecanism fecal-oral (obiecte murdare, infectate, contact interpersonal obisnuit - strans de mana etc - este o "boala a mainilor murdare"), iar hepatita B nu se transmite astfel decat foarte rar, in cazul contactului strans si prelungit (de exemplu in familii care folosesc toata ziua lucrurile la comun). si oricum din punctul meu de vedere nu mi separe foarte clar acest mecanism (de-aia se si numeste "ocult"), pentru ca la fel de bine membrii unei familii se pot saruta, pot folosi aceleasi obiecte de toaleta (gen aparate de ras, forfecute), isi pot pansa unul altui o rana etc.

Edited by sapho, 18 February 2006 - 15:50.


#14
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

Quote

s-o fi transmitand si prin sarut, dar nu in aceeasi proportie ca prin contact sexual (foarte rar, si probabil in cazuri in care cei doi prezinta amandoi leziuni bucale deschise). e aberant sa spui "nu are rost sa va protejati sexual, e acelasi lucru ca si cand va sarutati"!

ÎNCĂ sar în apărarea florinei, şi vreau să spun că în infecţii e cam aberant să vorbeşti de proporţii. adică pot fi mai mult infectat de la sex şi mai puţin bolnav de la sărut? sau vrei să spui de şansele de a te infecta? nici în aşa ceva nu cred. chiar dacă e adevărat ce spui, oricum te săruţi mai mult decât faci sex de cred că se cam compensează.
prin asta nu vreau să spun că nu trebuie protecţie, dar ori o faci cum trebuie ori n-o faci, a doua variantă fiind nerecomandată. adică încercaţi să evitaţi contact până la vaccinare. sau ce? mai nou se stă pe listă de aşteptare, ca la ANL-uri? poţi rezista fără contact, nu?

Edited by Fr3ak, 18 February 2006 - 16:13.


#15
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
eu personal, desi poate e dovada de inconstienta, nu mi-as face asa mari probleme pentru sarut. eventual nu as mai practica sarutul cu limba si cu schimb mare de fluide, dar un pupic acolo nu cred ca m-as abtine. dar as respecta cu siguranta protejarea cu prezervativ.

Quote

oricum te săruţi mai mult decât faci sex de cred că se cam compensează.
permite-mi sa nu cred ca te saruti timp de 30-60 de minute continuu. in plus, asa cum am zis mai sus, sarutul se poate face si fara prea mare schimb de fluide.

si da, pana se vaccineaza probabil ca cel mai bine ar fi sa evite si sarutul si contactul sexual neprotejat. este inca posibil ca prietenul ei sa nu se fi infecat, asa incat aceste masuri nu sunt inutile.

Edited by sapho, 18 February 2006 - 16:28.


#16
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
nuah hai să nu ne lăudăm! în medie, timpul alocat săruturilor este mai mare decât cel alocat actului sexual. bine, la mine actul sexual nu ține 30-60 de minute încontinuu, poate că nu sunt prea dotat. dar eu nu mă sărut doar 5 minute înainte de sex. mă mai sărut în parc, în mașină, de fapt oricând sunt cu ea. dar sex nu fac pe ringul de dans în discotecă sau la masa de la restaurant. poate sunt eu dereglat.

#17
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 sapho, on Feb 18 2006, 16:27, said:

dar un pupic acolo nu cred ca m-as abtine.
mai bine nu risti in cazuri de genu. cei bolnavi de hepatita trebuie "izolati". asta este.

 sapho, on Feb 18 2006, 16:27, said:

permite-mi sa nu cred ca te saruti timp de 30-60 de minute continuu. in plus, asa cum am zis mai sus, sarutul se poate face si fara prea mare schimb de fluide.
infectia nu depinde de asta. adica poti sa te sarut o zi intreaga, infectia se trasmite intr-o secunda.
poti sa faciu sex o zi intreaga, infectia se produce in momentul ejacuarii sau eliminarii lichidului seminal. nu e cat se poate de evident?

poate ca ai dreptate, spunand ca nu e la fel sa te saruti sua sa faci sex, adica nu e aceeasi posibilitate de infectie... dar e casi cum ai spune ca e mai putin probabil sa iei HIV prin sange decat prin sex...

Edited by florina, 18 February 2006 - 18:16.


#18
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
intelegeti odata - contactul dintre o persoana infectata si una sanatoasa (sarut sau chiar si act sexual), nu garanteaza infectia persoanei sanatoase. nici in cazul hepatitei B, nici in cel al HIV (care de fapt nici nu prea se ia prin sarut). singura metoda "sigura" de infectie este contactul sange/sange (gen transfuzie), si nici aici nu as baga mana in foc pana nu vad analizele.

asadar, pana la proba contrarie, prietenul ei are toate motivele sa se considere sanatos si sa se protejeze.
exista un principiu in medicina care spune sa nu pui un diagnostic unui pacient daca nu esti sigur de el, mai ales in cazul diagnosticurilor grave (cancer, infectie HIV, hepatita B/C, etc) - ceea ce presupune, de exemplu, facerea si refacerea testelor pentru siguranta. odata ce pacientului i-a intrat in cap ca este bolnav, nu-i mai poti scoate aceeasta idee nici cu zeci de analize care zic ca e negativ, cu nimic.

 florina, on Feb 18 2006, 18:16, said:

poti sa faciu sex o zi intreaga, infectia se produce in momentul ejacuarii sau eliminarii lichidului seminal. nu e cat se poate de evident?
nu, nu e deloc evident. infectia nu se transmite doar in momentul ejacularii, ci pe tot parcursul actului sexual. te rog nu mai raspandi astfel de informatii inexacte.

Edited by sapho, 18 February 2006 - 19:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate