Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre transmiterea hepatitei B

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 sapho, on Feb 18 2006, 19:30, said:

nu, nu e deloc evident. infectia nu se transmite doar in momentul ejacularii, ci pe tot parcursul actului sexual. te rog nu mai raspandi astfel de informatii inexacte.
ok...asa sa fie. imi cer scuze.

#20
Cristina Hatulescu

Cristina Hatulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006
Va multumesc tuturor pt sfaturi.
Trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu sapho. Din momentul in care am luat virusul si pana s-a declansat boala a trecut ceva vreme (virusul l-am luat de la manichiura de la un salon destul de bun). Totusi prietenul meu nu are nimic (va dati seama ca si-a facut analizele imediat ce am aflat ce am - voi n-ati face la fel?).Deci se pare ca nu se transmite chiar asa usor sau e el imun sau pur si simplu a avut noroc. Asta nu inseamna sa nu avem grija in continuare, dar nici sa-i "izolam" pe cei bolnavi....

#21
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 Cristina Hatulescu, on Feb 18 2006, 22:56, said:

Va multumesc tuturor pt sfaturi.
Trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu sapho. Din momentul in care am luat virusul si pana s-a declansat boala a trecut ceva vreme (virusul l-am luat de la manichiura de la un salon destul de bun). Totusi prietenul meu nu are nimic (va dati seama ca si-a facut analizele imediat ce am aflat ce am - voi n-ati face la fel?).Deci se pare ca nu se transmite chiar asa usor sau e el imun sau pur si simplu a avut noroc. Asta nu inseamna sa nu avem grija in continuare, dar nici sa-i "izolam" pe cei bolnavi....
ok.... citez din link

Quote

1.   Măsuri faţă de izvorul de infecţie

*   depistare precoce: epidemiologic, clinic, prin examene de laborator

*   izolarea cazurilor, obligatorie în spitalul de boli infecţioase;

*   declarare, nominală, lunară

*   partenerii sexuali vor fi investigaţi, pentru a depista un eventual portaj; vor fi vaccinaţi sau li se vor administra imunoglobuline specifice antihepatită B; contacţii vor fi excluşi de la donare timp de 6 luni

*   foştii bolnavi, vor fi dispensarizaţi timp de 1 an ( control la 1,3, 6, 12 luni)


#22
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

 florina, on Feb 18 2006, 23:20, said:

ok.... citez din link
izolare = internarea pacientului pe perioada de faza acuta, sub supraveghere, intr-o sectie de boli infectioase.
dispensarizare = controale periodice la medicul de familie. evident, asta nu inseamna ca bietul pacient trebuie sa fie 1 an de zile tinut in spital, la distanta de toata lumea.

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cristina, ieri inca nu stiai sigur cum ai luat virusul, cum de-ai aflat tocmai azi? (nu, nu zic ca nu poate fi adevarat, dar astea-s afirmatiile tale)

#24
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
ok, sa recapitulam. ea are o hepatita b aproape trecuta, prietenul ei nu s-a infectat, s-a controlat, s-a vaccinat.
eu am spus BOLNAVII trebuie izolati, nu ea. ce atatea povesti? esti bolnav te protejezi in toate privintele si nu se accepta nici mici saruturi.

#25
Cristina Hatulescu

Cristina Hatulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006

 mianna, on Feb 19 2006, 00:07, said:

cristina, ieri inca nu stiai sigur cum ai luat virusul, cum de-ai aflat tocmai azi? (nu, nu zic ca nu poate fi adevarat, dar astea-s afirmatiile tale)

Asa e... am zis ca nu sunt sigura de unde m-am infectat. nici acuma nu sunt sigura ca de acolo am luat virusul, este doar o banuiala fiindca atata vreme cat prietenul meu nu are nimic, (deci exclus sa fii luat pe parte sexuala) la doctor sau dentist nu am fost, ci doar la manichiura unde m-a si ciupit nitel. Initial am zis ca nu stiu sigur si apoi m-am gandit ca poate ar fi bine sa spun de unde banuiesc ca l-am luat daca tot vorbeam de metode de infectare (sa se aiba in vedere si aceasta posibilitate pt cei care vor sa se protejeze).
Eu nu vroiam decat sa aflu ce inseamna sa ramai purtator toata viata. Nu credeam ca voi da nastere la atatea discutii si interpretari. Am fost si internata in spital si acum sunt monitorizata de doctorul de familie. Dar nu asta ma interesa pe mine.
Oricum va multumesc tuturor si sa aveti grija fiindca o astfel de boala va poate schimba viata radical (credeti-ma ca vb din experienta)

Edited by mufă, 19 February 2006 - 16:00.


#26
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Daca doresti un raspuns la intrebarea ta ajuta-ma si tu cu cateva raspunsuri: cum ai descoperit hepatita? In urma unor analize uzuale?

Probabil ai facut mai multe analize. Ce valori au AgHbs, antiHbs, IgM anti-HBc, anti Hbe, AgHbe, transaminaze, bilirubina indirecta, directa si totala, sau ce alte rezultate mai ai tu pe acolo. Cel mai important e sa imi spui dc Ai AgHbs pozitiv si antiHbs negativ. In acest caz esti purtator de virus ca si cei 1-1.5 mil romani si poti sa traduci asta prin faptul ca ai hepatita cronica B (vei afla ulterior daca inactiva sau activa in principal in urma unei analize numite viremie). Daca ai totusi AgHbs negativ si anti Hbs pozitiv atunci ai avut forma acuta a hepatitei B si ai scapat de ea. Dupa ce imi vei da cateva detalii iti pot spune ce ar trebui sa faci mai departe. Pt cei care nu se afla in situatia de a avea hepatita cronica B, si nici nu s-au documentat in prealabil, ii sfatuiesc sa nu agite spirite sau sa isi dea cu presupusul. Sincer faceti mai rau decat daca pur si simplu ati tacea din gura.
So, daca ai hepatita cronica sfatul meu e sa mergi la un medic bun si sa iti faca analize detaliate, inclusiv viremie si punctie, iar daca nu, sa te bucuri de viata cu moderatie macar un an de zile.
Sanatate si sa ne auzim cu bine.

Edited by SeaDog, 28 February 2006 - 14:37.


#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si inca ceva: da, hepatita B se transmite prin contactul de fluide, si saliva poate fi considerata un fluid al organismului, dar ar fi nevoie de o cantitata MULT PREA MARE de saliva pentru a infecta cineva cu virusul! prietena mea cea mai buna are hepatita B cronica, a facut boala cam acum 8 ani, si de atunci e inca purtator. si NU sta izolata, NU fuge lumea de ea, NU a trait intr-o grota pana acum, a avut destule relatii, s-a protejat si s-a sarutat in voie. Si asta nu o face inconstienta /neglijenta.

#28
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cat timp se face analiza de sange pt determinarea hepatitei B in urma sarutului?

Imediat? O saptamana? 3 luni?

Daca o persoana este vaccinata  contra hep B inainte(persoana sanatoasa), are sanse sa nu aiba hep B in urma sarutului?

#29
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Hepatita B nu se transmite prin sarut!

#30
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 Dokken, on Jul 4 2006, 23:25, said:

Hepatita B nu se transmite prin sarut!


dar in alte surse, hepatita B se transmite prin sarut insa incert

intrebarea: cat timp se face analiza  rapida a sangelui pt hep B in urma sarutului la o persoana sanatoasa si vaccinata contra hepatitei B?

imediat?
o saptamana?
o luna?
3 luni?

#31
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

Quote

AgHBs a fost identificat în aproape toate
fluidele corporale ale persoanelor infectate – salivå, lacrimi,
lichid seminal, lichid cefalorahidian, ascitå, lapte, lichid sinovial,
suc gastric, lichid pleural si urinå si uneori chiar în fecale.
Desi existå dovezi numeroase care sugereazå cå fecalele nu
sunt infectante, cel putin unele dintre aceste fluide corporale –
cele mai importante fiind lichidul seminal si saliva – s-au
dovedit a fi infectante chiar dacå mai putin decât serul, atunci
când au fost administrate percutanat sau nu, la animalele
experimentale. Printre modalitåtile non-percutane de transmitere
a HBV, ingestia oralå s-a dovedit a fi o cale potentialå de
expunere, dar una cu o eficacitate destul de reduså. Pe de
alta parte, cele douå cåi non-percutane considerate a avea
cel mai mare impact sunt contactul intim (în special sexual)
si transmiterea perinatalå.

Quote

grupuri cu rate înalte de infectie HBV includ sotiile
indivizilor cu infectie acutå, indivizii ce tråiesc în promiscuitate
din punct de vedere sexual (în special bårbatii homosexuali),
lucråtorii din domeniul asistentei sanitare expusi la contactul
cu sânge, persoanele care necesitå transfuzii repetate în special
cu produse concentrate din sânge (de exemplu hemofilici),
personalul si cei care lucreazå în institutiile destinate retardatilor
mintal, prizonierilor si, într-o måsurå mai micå, membrii de
familie ai pacientilor infectati cronic.

Sunt doua citate din Harisson-principiile Medicinei Interne Ed 14. Care se refera la modul de transmitere al virusului hepatic B.

In ceea ce priveste vaccinarea schema presupune 3 doze: a doua la 1 luna de prima si a treia la sase luni de prima. Pana de curand era necesar si un rappel la 5 ani, dar acum este considerat inutil. O doza costa cam 600-700-1mil max pentru hep B si 1,5mil-2 ptr A+B. A, si daca sunteti nascuti dupa '95 ati fost deja vaccinati la nastere.

Testarea pentru virusurile B,C,D, dar si pentru HIV si multe altele se poate face GRATUIT daca mergeti sa donati sange. Ba mai mult primiti si un bon de 300 de mii, scuitire/concediu pe 2 sau 3 zile, reducere pe mijloacele de transport.

O data infectat cu virusul HVB, dupa faza acuta a bolii mai mult sau mai putin zgomotoasa, sunt 2 posibilitati de evolutie: spre vindecare cu formarea unor anticorpi care vor ramane in sangele persoanei toata viata (90-95%) sau spre hepatita cronica.
Nu trebuie confundata starea de purtator de virus cu cea de hepatita cronica B. Si persoanele considerate vindecate pot fi purtatoare de virus, care se poate manifesta in conditiile unei scaderi marcate a imunitatii.

Edited by mianna, 25 July 2006 - 01:57.


#32
arsenieciprian

arsenieciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2005
buna am avut recent contact sexual cu o persoana care a avut in tinerete hepatita B, ea spune in acest moment ca este complet vindecata si nu poate sa imi transmita(au trecut 20 anide la infectare si tratare) virusul prin contact sexual exista vreun remediu rapid deoarece nu au trecut decat 2 zile va rog spunetimi penru ca sunt speriat de nu mai pot
Din cate imi spune toate analizezele sunt facute la zi si sunt bune

#33
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 rocknum, on Nov 9 2006, 08:10, said:

Ma tot gandeam de unde am putut-o contacta.... si am ajuns la concluzia ca de la dentist, pt ca de injectat nu m-am injectat niciodata, la panarame nu m-am dus,  a mai ramas varioanta dentistului, unde m-am cam dus..... si nu imi vine sa cred ca nenorociti aia nu sterilizeaza instrumentele bine :(

Din pacate la concluzia cu dentistul se ajunge in majoritatea cazurilor, dar intodeauna se face prin excludere, ceea ce nu e tocmai corect, mai ales ca principala metoda de transmitere este sexuala.

Nu trebuie neaparat sa te fi dus la panarame pentru ca nu numai ele pot fi bolnave, orice contact neprotejat poate fi sursa.

#34
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 Peacekeeper, on Nov 9 2006, 14:53, said:

Din pacate la concluzia cu dentistul se ajunge in majoritatea cazurilor, dar intodeauna se face prin excludere, ceea ce nu e tocmai corect, mai ales ca principala metoda de transmitere este sexuala.

Nu trebuie neaparat sa te fi dus la panarame pentru ca nu numai ele pot fi bolnave, orice contact neprotejat poate fi sursa.
Cum adica principala metoda de transmitere e cea sexuala? Daca te culci cu 5 oameni diferiti/zi si nu te duci la dentist decat o data pe an, da, de acord cu tine.

Recomand vaccinul inainte de toate.

#35
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 Tabu, on Nov 9 2006, 14:58, said:

Cum adica principala metoda de transmitere e cea sexuala? Daca te culci cu 5 oameni diferiti/zi si nu te duci la dentist decat o data pe an, da, de acord cu tine.

Recomand vaccinul inainte de toate.

Repet: cel mai frecvent virusul hepatitei B se transmite pe cale sexuala, celelalte cai de transmitere aparand in procente mult mai mici. Deci e muuult mai probail sa iei hetpatita de la prietena/prieten decat de la stomatolog. Cel putin asta spun statisticile.

#36
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 SeaDog, on Nov 15 2006, 15:14, said:

2. Sunt curios unde ati citit voi ca cel mai frecvent mod de transmitere al hepatitei B este prin sex... E intr-adevar o cale de transmitere, dar vad ca puneti prea usor semnul egal intre hepatita B si sex.

Am citit in mai toate cartile care se ocupa de problema, dar special pentru tine am cautat si niste articole. Vezi aici  , aici  si aici .
Eu nu am pus semnul egal, doar am atras atentie ca este cea mai frecventa cale de transmitere.

Quote

veti descoperi ca foarte-foarte putini dintre cei care au fost infectati, si au descoperit tarziu, dupa ani si ani de cronicitate, si-au infectat parternerii.

Asta pentru ca nu au avut contacte neprotejate in perioada activa a bolii. Pentru transmitere este necesara o anumita viremie.

Quote

Pai eu imi aduc aminte si acum cu groaza cum ne faceau vaccinurile in clasele primare si in ciclul gimnazial... ne incolonau si tin minte ca nu schimba acul nici macar dupa 5-6 insi. Dar stati ca nu s-a oprit aici. Intrebati-i pe cei care au hepatita daca au avut vreodata vreo interventie medicala, daca au suferit vreo transfuzie sau dc au fost la dentist

Aici perfect de acord cu tine si acestea sunt  cai importante de transmitere a virusului, dar fiecare are statistic un procentaj mai mic decat transmiterea sexuala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate