Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Copiatul la bac !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
232 replies to this topic

#217
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
cred ca ai inteles gresit.
rata de promovabilitate a fost PREA MICA (undeva la 50%) anul trecut si, se asteapta ca anul acesta sa fie si mai mica.

alexmilan22, si daca o sa ia mai mult decat tine, ce?! vrei sa te vezi in fata ei pe lista aia ? nu totul e corect in lumea asta. dar fii sigur ca tu ai ambitii mult mai mari decat aia care a copiat si 99% nu iti va fura tie locul la facultate.

#218
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Tu esti pe bune? :D Am zis eu sa nu dai bacul si sa n-ai o facultate? Am zis ca daca vrei suck it up si invata. Nu stiu ce treaba are matematica cu biologia, dar bacul l-am dat in 2004 (cand sistemul era deja stricat) si am avut la M1 si subiect de olimpiada. Dar nu m-am plans si-am luat nota marisoara (9.40 daca tin bine minte). Si noi n-am avut subiectele publicate dinainte, deci tot ce-am primit a fost surpriza. Eu asta nu pricep. Daca stii deja ca nu poti sa gandesti la o anumita materie obligatorie, macar inveti porcariile alea de rezolvari de pe rost pana le stii. Iar la OPTIONAL nu-ti alegi o materie care nu-ti place.

#219
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Mie nu mi s-a parut foarte greu bacul si nici nu m-am rupt cu invatatul. Ma asteptam sa fie mult mai greu. Noroc ca prind repede si ca am o  memorie de scurta durata buna ( a fost suficient sa citesc la fiecare materie cate ceva inainte cu o zi de examenul respectiv). Oricine care o cultura generala promoveaza. Asta e la materiile de pe partea umana, la real nu stiu cum e. Eu am dat romana, engleza - oral, romana, geografie, literatura universala si filosofie - scris. Nu am copiat, dar la toaleta erau pline cosurile de gunoi cu variante rezolvate la matematica, de exemplu. :D Ma bucur ca am scapat. :)

Edited by caroline_hi, 02 July 2009 - 20:14.


#220
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
@Dev ... si daca nu-ti place nici o materie din cele optionale?  :lol:

#221
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Nah, acum cine poate copiaza, cine nu...pai nu copiaza :). Eu nu prea am copiat la nimic, cu toate ca as fi avut nevoie la matematica insa la Informatica daca eu pic bacul jumatate din clasa aia il pica! :D

#222
Marele_crocodil

Marele_crocodil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.06.2009
Daca vreti un sfat sincer: nu mergeti la facultati private, 80% din angajatorii seriosi te vor evita! facultatile private sint utile pentru cei in virsta care au deja un loc de munca si vor sa il mentina sau sa promoveze. Desigur si pentru cei care vor lucra la firma lui taticu' sau la stat unde e unchiul director. Pentru cei la inceput de cariera si fara relatii e pierdere de timp si bani!

Edited by Marele_crocodil, 03 July 2009 - 20:09.


#223
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
daca faci o facultate buna(privata) ai sanse mari sa te angajezi la fel ca si cum te-ai angaja cu una de la STAT(facultate privata buna=bucuresti si alte orase mari), am o gramada de prieteni care se descurca bine cu facultati de genul, trebuie sa te duca capul si sa fii prezentabil. Mai ales ca facultatile private acum au profesori universari etc.

#224
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostMarele_crocodil, on 3rd July 2009, 21:09, said:

Daca vreti un sfat sincer: nu mergeti la facultati private, 80% din angajatorii seriosi te vor evita! facultatile private sint utile pentru cei in virsta care au deja un loc de munca si vor sa il mentina sau sa promoveze. Desigur si pentru cei care vor lucra la firma lui taticu' sau la stat unde e unchiul director. Pentru cei la inceput de cariera si fara relatii e pierdere de timp si bani!
Daca ma iau dupa acest sfat inseamna ca n-ar trebui sa urmez absolut nicio (FOARTE) mare facultate din afara, S.U.A si Anglia in principiu! Urmand restul statelor europene. Ca acolo toate astea foarte mari sunt private, au taxele anuale foarte mari, si tot asa, dar nu-s bune! Ca sunt private! Sa NU va duceti copilasi! Nu nu...

Omul se pare ca a ramas cu mentalitatea de pe vremurile lu' ... si ei sunt cei ce considera ca trebuie sa faci facultate de stat ca sa fie ok. Sa fie pe naiba. N-are nicio treaba.
Cand acum toate marile si recunoscutele facultati sunt private, se trezeste careva sa zica ca nu sunt bune! Dar normal, intotdeauna trebuie sa existe si oameni de cealalta parte a drumului.

Unele facultati de la noi exista, dar nu trebuiesc urmate! Chiar nu. In rest, fie ele de stat sau private sunt absolut ok.

#225
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostMarele_crocodil, on 3rd July 2009, 21:09, said:

Daca vreti un sfat sincer: nu mergeti la facultati private, 80% din angajatorii seriosi te vor evita! facultatile private sint utile pentru cei in virsta care au deja un loc de munca si vor sa il mentina sau sa promoveze. Desigur si pentru cei care vor lucra la firma lui taticu' sau la stat unde e unchiul director. Pentru cei la inceput de cariera si fara relatii e pierdere de timp si bani!

Si daca fac o maaaare facultate din America , iar cand ma duc la angajare imi curg bale din gura ce se intampla? Ma angajeaza ca scrie acolo o super mega extra facultate pe diploma? Se mai uita si la om  :lol:

#226
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Si da si nu. De cele mai multe ori CV-ul face diferenta. :)

#227
burlacu

burlacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.06.2009
e total aiurea cu copiatul, de exemplu eu sunt generatia 2007, iar acum vreau sa ma inscriu la o faculta, habar nu aveti ce note imense vor fii anul acesta, cel putin in Salaj copiatul a fost pe rupte, din 30 elevi 15 aveau hands free, de ce sa fiu eu dezavantajat cu media mea de 8 doar ca nu am putut copia ? urata treaba, si te miri ca toti oligofrenii intra la drept si la poli si la toate facultatile bune... doar ca au avut 2 milioane sa isi cumpere un hands free

#228
bbmk

bbmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2009
@burlacu

daca vrei o facultate gen poli sau drept, media de bac nu conteaza deloc sau aproape deloc.la drept cel putin nu conteaza nici cat negru sub unghe, iar la poli daca este sa conteze va conta infim.conteaza ce stii pentru ca va fi un examen de admitere care va departaja.atunci se va vedea diferenta.bac ul este doar ca sa fie luat.parerea mea(si subliniez faptul ca este o parere) este ca facultatile bune au pastrat examenul de admitere, tocmai pentru a evita incultii care iau bac ul cu nota mate.

#229
burlacu

burlacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.06.2009
dar din cate stiu eu anul asta nu va fi nici un examen de admitere la drept, fie oradea fie cluj ? sau ma insel ? daca se da ceva examen in ce consta acesta

#230
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View PostMarele_crocodil, on 3rd July 2009, 21:09, said:

Daca vreti un sfat sincer: nu mergeti la facultati private, 80% din angajatorii seriosi te vor evita!


in ce secol traiesti ?!

crezi ca, daca te duci la ASE (de exemplu) ai sanse mai mari sa te angajezi, doar pentru ca, ASE-ul e facultate de stat ?!
Poti sa inveti la fel de bine si la stat si la privat. Ideea e sa ai vointa si sa-ti doresti lucrul acesta.

In afara de Medicina, Farmacie si Politie.. nici o facultate nu e sigura.



ps. chiar acum cateva zile, a fost la stiri, un reportaj despre faptul ca, ASE-ul si Constructiile scot someri pe banda rulanta ! Constructiile sigur isi vor reveni, dar ASE-ul..

#231
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
ASE va deveni mai mare, deoarece pentru ca o firma sa evite unele greseli care ar duce-o spre faliment sau pierderea unor sume mari de bani ar angaja economisti.,,trebuie sa te dedici jobului si sa faci o treaba buna ;) .

#232
Marele_crocodil

Marele_crocodil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.06.2009
[quote name='Sima2k' date='4th July 2009, 17:57' post='6732012']
in ce secol traiesti ?!

Intrebarea corecta era: in ce tara traiesti???

nu m-am referit la facultatile private din tarile cu apa calda.
si in Romania, pe posturi care chiar solicita studi superioare, nu call center si asemenea, la firme adevarate nu sc unchiul &nepotul nu prea vezi absolventi de fac. private. faptul ca nu  putut intra la o facultate adevarata lasa serioase semne de intrebare asupra persoanei respective, mai ales daca la bac a avut medie peste 9. Chiar ma mir cum o tara plina de genii este in situatia in care se afla acum tara noastra!! Cu tot regretul, dar Mitocanul nostru national cam are dreptate. Poate cind nu mi-o fi lene, o sa va scanez niste cv-uri de absolventi de fac. particulare primite anul trecut, fac pariu ca o sa credeti ca nu sint reale.

  Oricum, succesuri vorba unei alte absolvente stralucite!

#233
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007

View PostSima2k, on 4th July 2009, 17:57, said:

in ce secol traiesti ?!

crezi ca, daca te duci la ASE (de exemplu) ai sanse mai mari sa te angajezi, doar pentru ca, ASE-ul e facultate de stat ?!
Poti sa inveti la fel de bine si la stat si la privat. Ideea e sa ai vointa si sa-ti doresti lucrul acesta.

In afara de Medicina, Farmacie si Politie.. nici o facultate nu e sigura.



ps. chiar acum cateva zile, a fost la stiri, un reportaj despre faptul ca, ASE-ul si Constructiile scot someri pe banda rulanta ! Constructiile sigur isi vor reveni, dar ASE-ul..

constructiile scot someri pt ca cei mai multi dintre tinerii care termina fac asta nu isi doresc sa lucreze in domeniu. toti vor sa lucreze in birouri, si prea putini pe santier intre dorei ;) Acolo sunt de fapt cele mai bune salarii din constructii (deci in munca pe santier nu in proiectare)


la ASE si la drept in schimb e problema cu absolventii care nu isi gasesc locuri de munca, sau isi gasesc dar cu salarii mult mai mici decat acum cativa ani cand ASEul era o universitate de presitigu unde intrau doar cei mai buni

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate