Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Kia cee'd a bătut VW Golf 6 în Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
google si dex sa traiasca  :D
tot e bine. poate sunt si altii curiosi sa caute si unii baga si la cap.
oricum, nu la tine ma refeream.

Edited by undercoverbrother, 04 May 2009 - 07:56.


#92
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Cand faceau germanii si francezii masini coreeni erau in evul mediu!

#93
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostBasarab, on May 5 2009, 16:59, said:

Cand faceau germanii si francezii masini coreeni erau in evul mediu!
cand fac coreenii masini, romanii sunt in evul mediu :w00t:

#94
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postundercoverbrother, on May 3 2009, 21:12, said:

despre "tehnologie" vorbesc. cuvant pe care il folosesc toti dar putini cand trebuie.
Ce vrei sa spui cu tehnologie ? Cuvantul nu se refera numai la prelucrarea materialelor cum vrei sa insinuezi.
In ziua de azi se foloseste in numeroase domenii, chiar se foloseste "solutii tehnologice in cresterea porcilor " !!!

TEHNOLOGÍE s.f. 1. Știință a procedeelor și mijloacelor de fabricare și de prelucrare a materialelor. 2. Ansamblul proceselor, metodelor, procedeelor, operațiilor etc. folosite pentru obținerea unui anumit produs. 3. (Rar) Tehnică. [Gen. -iei. / < engl. technology, fr. technologie, cf. gr. techne – artă, logos – studiu].

Exista si o facultate "Tehnologia constructiilor de masini" !

Edited by Mig VWFan, 05 May 2009 - 16:50.


#95
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postcrst_g, on May 5 2009, 17:19, said:

cand fac coreenii masini, romanii sunt in evul mediu :w00t:
si noi am inventat avionul si uite unde am ajuns
si hai sa fim seriosi nu se compara loganul cu i30
de restu inca nu avem comparatie sonata,santa fe,tucson,coupe,grandeur(parca)

#96
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View PostBasarab, on May 5 2009, 16:59, said:

Cand faceau germanii si francezii masini coreeni erau in evul mediu!

pai cam asa este insa koreenii au inceput de curand si au invatat in 30 de ani cat nu reusim noi sa invatam de 50 de ani.

#97
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostMig VWFan, on May 5 2009, 17:47, said:

Ce vrei sa spui cu tehnologie ? Cuvantul nu se refera numai la prelucrarea materialelor cum vrei sa insinuezi.
In ziua de azi se foloseste in numeroase domenii, chiar se foloseste "solutii tehnologice in cresterea porcilor " !!!

TEHNOLOGÍE s.f. 1. Știință a procedeelor și mijloacelor de fabricare și de prelucrare a materialelor. 2. Ansamblul proceselor, metodelor, procedeelor, operațiilor etc. folosite pentru obținerea unui anumit produs. 3. (Rar) Tehnică. [Gen. -iei. / < engl. technology, fr. technologie, cf. gr. techne – artă, logos – studiu].

Exista si o facultate "Tehnologia constructiilor de masini" !

exact! este vorba de modul in care se obtine un produs finit. fie el porc sau masina si nu are asa de mare legatura cu cat de avansat dpdv tehnic acel produs.
de obicei tehnologiile inalte reduc costurile si sau permit niste tolerante mai mici la aceiasi bani.

"masinile" din denumirea facultatii sunt masini unelte, nu autoturisme. similitudini sunt multe intre ele.

#98
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 17.10.2003
Mie-mi spui? :)
Am facut TCM-ul avand "masinile" ca hobby inainte de nastere. Am descoperit pe urma ca e vorba de strunguri si freze si nu de Dacia 1300 :)

#99
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postundercoverbrother, on May 6 2009, 08:27, said:

exact! este vorba de modul in care se obtine un produs finit.
Am inteles ce vrei sa spui, ca se refera la modul in care se produce masina si nu la cat de desteapta e masina.
Atunci ce spui, asta e "tehnologie" ?

Attached Files



#100
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postpunkt, on Apr 28 2009, 17:35, said:

eu nu am gasit pina acum masini care ofera acel feeling de "legat" precum masinile nemtesti (opel nu se pune). Sper sa intelegeti ce spun.

Opel e mai legata decat VW si Ford. Am avut de toate in familie. Opel e cea mai solida dintre cele trei.  



View PostKunzite, on Apr 28 2009, 17:45, said:

Nu stiu ce sa zic, dar un posesor de Passat a apreciat ca Toyota mea e "bine inchegata" - daca la asta te referi. Asa ca, mai incearca si alte modele :)

avensisul are calitatea materialelor mai buna decat toate trei si la fel cu Audi nou. Si e  f legata. singura chestie ca are servo cam moale, in general toyota e asa.

View Postdihorul_indraznet, on Apr 30 2009, 11:45, said:

la model nou ai dreptate... la model vechi e diferenta asta...

oricum asta nu e o scuza pt golf ca cei de la Kia sunt superiori pe piata :)
La modelul vechi 320 i este fie de 2 litri 150 cp die de 2,2 170 cp.

deci exista 320i de 150 Cp.


Cat despre Kia, parerea mea este ca este cel putin la fel de buna precum Golful, daca nu un pic peste si aici ma refer la siguranta. Si va rog sa nu ma contraziceti pentru ca am studiat cel putin 10 accidente in care au fost implicate golf 5. Cine este ahtiat dupa pseudo-imaginea conferita de sigla Vw sa isi cumpere Vw.

Edited by GeorgeM, 10 May 2009 - 23:30.


#101
rares_sub

rares_sub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2007
articolul din autoevolution, e scris de unu bogdan popa ( englez get beget) , deci nu sunt sigur de justetea afirmatiilor de acolo...

#102
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View PostGeorgeM, on May 11 2009, 00:25, said:

Opel e mai legata decat VW si Ford. Am avut de toate in familie. Opel e cea mai solida dintre cele trei.
Depinde ce compari mai precis.
Eu as putea sa te contrazic. Si da, am si ford si opel in familie, si mai mult, aceeasi clasa si aceeasi generatie...

#103
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003
Multe "iregularitati" pe topicu asta. Da nu stau acuma sa le corectez.
Sa revenim la "versusul" nostru.
Am avut Golf Mk 1, 2, 3, 4 si m-am oprit.
5-ul nu mi s-a parut extrem de reusit.
De departe 4 bate totul.

Cautam masina pentru ca eram in curs de vanzare a vechiului G4. Si m-am oprit la Kia ceed 1.6 115  cai crdi si Golf 6 1.6 102 cai. Preponderent urban si preponderent pentru sotie. Asa ca le-am studiat destul de atent.
Golfu era 14100 euro iar kia 14300, evident mai dotata. Dar exceptand ESP-ul, nimic exceptional in plus fata de Golf. Normal, motorizarea.
Confortul din Golf zic eu ca a ajuns la un nivel foarte bun pentru clasa compacta, oricum mult peste kia, la fel si calitatea materialelor.

Kia este o oferta foarte buna, dar am preferat Golf-ul. Tinand cont de modalitatea de exploatare a masinii, consider ca am facut o alegere corecta.
Evident, Golful este peste Kia.
Tinand cont la maxim de pret, lucrurile se echilibreaza.
Dar daca tinem cont la maxim de banii dati, trebuie sa ne gandim si la revanzare.

Edited by oaspetele, 15 May 2009 - 10:02.


#104
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
revanzarea chiar nu mai e un criteriu valabil in alegerea masinii. daca asta a fost principalul atu al golfului in fata kiei afla ca puteai iesi mult mai bine cu banii daca luai Kia. cel mai probail cred ca este doar o justificare a alegerii nu o cauza care a determinat-o

oricum, bine ca nu ai suit femeia calare pe diesel. te pastea un divort :D

#105
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
În România criteriul de revânzare , la achiziționare unei mașini noi , nu este prea folosit . Dar mai repede se vinde un Golf SH în România , decât Kia . Deoarece VW și-a câștigat reputația mare din prezent . Nu insinuez faptul că Kia nu ar produce modele fiabile , poate chiar mai fiabile decât VW/AUDI .


Din acespt fapt se ajunge la concluzia , că românul dorește mașini care au fost testate de alți co-naționali , și nu prea dorește (sunt și excepții) să testeze pe propriul bunzunar modele japoneze , concurente ale germanilor .

Edited by ady_chesnoiu, 15 May 2009 - 16:10.


#106
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003
Revanzarea nu mai e un criteriu valabil de alegera a masinii...ma rog, e cel putin discutabil.
Ce-i drept, pentru mine nu a contat foarte mult, dar eu am punctat in sensul discutiei, in sensul in care se punea problema si din punct de vedere financiar. Daca conteaza pretul de achizitie atunci invariabil aducem si deprecierea pe tapet.

NU am inteles faza cu dizalu, dar ma rog. A contat destul de mult faptul ca in Bistrita nu exista (inca) service Kia.

Edited by oaspetele, 15 May 2009 - 16:26.


#107
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Ok , în Marea Britanie Kia a bătut VW , cu modelul lor , deoarece englezii gândesc , altfel mai calculat .


La noi în România , românul cu VW / BMW / Audi este obișnuit , păi greu îl scoți din asta .

#108
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
KIA importa multe piese din China.

Kia nu are scut la motor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate