Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Am avut in ultima luna cateva experiente triste legate de achizitia unei biciclete. De fapt 2, una mie una sotiei.
Prima decizie: DHS Diablo de la Selgros. Nu am apucat sa le platim pentru ca in drum spre casa am constatat ca ambele aveau ceva in roata din spate, gen bile de silicagel si faceau urat.
A doua, de la magazinul DHS din Bucuresti, reprezentanta. Am luat 2 bucati la 1090lei fiecare (nu mai stiu cum era modelul, dar tocmai scoase, 2009) Dupa primul drum, ajungand acasa, mi s-a rupt cadrul la sa. Fara sa cad, iau borduri or smth. Pur si simplu s-a rupt teava!! Am recuperat banii si am mers la marele magazin sportiv Decathlon. Dupa lungi cercetari, am luat sotiei o bicicleta de oras Elops 3 2009 ( http://www.btwincycl...-2009-69012285/ ) la vreo 900 de lei si mie un MB Rockrider 6.3 ( http://www.btwincycl...r-6-3-33279404/ ) la 2299lei. Cu care nu am putut merge at all, deoarece cadea lantul, una din foi fiiind usor indoita de la transport probabil. Am mers cu ea inapoi, s-au chinuit 4h si au constat ca nu se poate repara, dar imi dau alta, care daca e mai scumpa va fi cu un discount de 10%. Ok, si am ajuns la Rockrider 8.1, cu un pret de 3049Lei ( http://www.btwincycl...r-8-1-69012596/ ). LA care, in coborare, s-a rupt schimbatorul cu totu! Nu mai zic ca am cazut, frustrarea de a da 3000lei pe o bicicleta cu care am mers max 10km. Returnat, recuperat banii. Cu care am luat un Cube Acid, in acelasi buget dar alta clasa ( http://www.cube-bike...072_.htm#anker) Sper ca asta sa mearga. Dar morala ramane: NU DHS, NU Decathlon Rockrider

#2
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Eu am un Stevens s6 adusa de un prieten din Germania, o bicla super, copii au o Kona si un Cube luate de la un magazin din Cotroceni(daca-i dau numele se considera reclama?), putin mai sus de fostul cinema Cotroceni, pe stanga iar sotia are o Active luata de mai demult, mai slaba decat astea 3.
Cu stevensul am mers cam peste tot, o bicicleta super, ca dealtfel si Kona sau Cube. Nu am avut nici o problema cu ele, decat lantul de gresat.
P.S. Multe plangeri au avut si au dhs-urile, dar la banii astia, 1000 lei le-am luat copiilor Kona si Cube acum 2 ani si cred ca nu exista termen de comparatie...

#3
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmorogan, on Apr 25 2009, 12:05, said:

Am avut in ultima luna cateva experiente triste legate de achizitia unei biciclete.
Ai avut si mult ghinion din pacate. :(
Sper ca bicicleta actuala sa nu iti mai creeze probleme. ;)

#4
Scursura

Scursura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 20.12.2007
Morogan daca aruncai un ochi aici nu faceai greseala de a da destul de multi bani pe niste biciclete indoielnice.
Iar ca altii sa nu pateasca la fel ca tine pune o vorba buna aici .

Spor la pedalat cu noua bicla.

#5
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
cum naiba ca biciclete de 2000-3000 de lei sa se strice asa rapid? eu am mers vreo 4 ani cu jaf de first bike de 2 milioane de lei vechi si in afara de cateva pene si o descentrare n-a avut nimic! O am si acuma doar ca nu o mai folosesc....

#6
fr4t3ll0

fr4t3ll0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.09.2008
Eu am in prezent o bicicleta de la First Bike (model 2005, NEVADA, 26"), pe care am dat vreo 700 lei acum 4 ani. Vreau sa va spun ca o singura pana am avut, si nu s-au ivit probleme gen "cade lantul", "descentrate rotile", etc. :D

#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Când am împlinit 14 ani primisem o DHS cu suspensie pe față. A costat 2 mil jumate. În afară de faptul că am rupt lanțul de vreo 3-4 ori în mai puțin de 1 lună (când plecam pe la țară cu ea urcam mult cu "prima" treaptă) și îl scurtasem (reparat) atât de mult încât nu mai puteam folosi foaia și pinionul mari, n-am avut probleme.
Mi-am luat un lanț Shimano și de atunci am schimbat vreo 3 seturi de pinioane. :D Dar și mergeam (făceam și 60 km pe zi, în vacanța de vară), iar la sprinturi nu aveam adversar. Țin minte că făcusem și un fel de "campionat" pe la țară, ne mai găseam cu băieți din alte sate (din satul meu i-am "ras" pe toți :lol:) și mă dădeam cu ei pe bani (nu mă oboseam degeaba). O singură dată mi-am "luat-o" pentru că schimbasem prea devreme în "treapta" superioară.

Eh, vremuri frumoase. O mai am și acum, e la țară, mai merge taică-miu cu ea. După 4 ani am luat permisul și am uitat de ea. :D

#8
swarthyswan

swarthyswan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2004

View Postmorogan, on Apr 25 2009, 12:05, said:

Am recuperat banii si am mers la marele magazin sportiv Decathlon. Dupa lungi cercetari, am luat sotiei o bicicleta de oras Elops 3 2009 ( http://www.btwincycl...-2009-69012285/ ) la vreo 900 de lei

Buna,
Mi-a placut foarte mult cum arata bicicleta de la Decathlor pe care i-ai cumparat-o sotiei tale (Elops 3 2009). Poti sa imi dai cateva informatii? M-ar interesa daca sotia ta e multumita de bicicleta, unde este situat magazinul din care ai cumparat bicicleta (sunt din Bucuresti) si daca consideri ca este o achizitie buna.
Multumesc,
Alexandra

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Magazinul decathlon  unul singur in tara si e in militari. Bicicleta e buna, dar iti recomand un magazin specializat, gen veloteca.ro

#10
swarthyswan

swarthyswan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2004
Multumesc pentru raspuns. Am fost la Dechatlon si nu aveau modelul pe care-l vreau si credeam ca au mai multe magazine.
A auzit cineva de bicicleta chopper? As pune link aici dar nu stiu daca este voie, sunt asamblate in tara si piesele sunt aduse din SUA si Olanda. Stie cineva de ele? Am nevoie de o bicicleta joasa cat sa nu imi rup gatul (sau altceva) gen city bike si ma gandeam sa aflu mai multe inainte de a cumpara.

#11
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
cand urlam io pe aici s anu se cumpere de la fb si dhs, eram luat de nebun...

#12
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
mi-am luat cube aim 2008 cu 14 mil.

acu nu prea cred ca se mai gasesc decat modele 2009 care au pretul calculat dupa valoarea euro actuala. in lei vine vro 17 mil.

merge ok bikeu, sunt multumit.

#13
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

View Posteasy_rider, on May 11 2009, 14:54, said:

cand urlam io pe aici s anu se cumpere de la fb si dhs, eram luat de nebun...
Eu si sotia avem 2 biciclete FB si facem in medie 3000km pe an, incarcate cu bagaje + copil in scaunul portbagaj(copilul il car eu, bagajele sotia) si in afara de cateva pene de cauciuc pana acum alte probleme nu am avut.
Povestea dureaza de ~5 ani.
Asa ca eu sunt multumit de bicicletele FB.

#14
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
si eu am avut un fb, pe care l-am alergat bine vro 3 ani. a tinut, nu am ce zice, insa acum ca mi-am luat o bicicleta mai scumpa se simte clar difereta de calitate.
daca faci plimbari lejere fb si dhs sunt ok.

pe unde faceti plimbarile astea, banuiesc ca nu in oras?

View Postocean36, on May 12 2009, 11:56, said:

Eu si sotia avem 2 biciclete FB si facem in medie 3000km pe an, incarcate cu bagaje + copil in scaunul portbagaj(copilul il car eu, bagajele sotia) si in afara de cateva pene de cauciuc pana acum alte probleme nu am avut.
Povestea dureaza de ~5 ani.
Asa ca eu sunt multumit de bicicletele FB.


#15
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

View Postsphere, on May 12 2009, 12:17, said:

si eu am avut un fb, pe care l-am alergat bine vro 3 ani. a tinut, nu am ce zice, insa acum ca mi-am luat o bicicleta mai scumpa se simte clar difereta de calitate.
daca faci plimbari lejere fb si dhs sunt ok.

pe unde faceti plimbarile astea, banuiesc ca nu in oras?
Plimbari lejere intradevar, vara cel putin mai luam si cortul, gratarul,aparatul foto, etc si mergem la iarba verde, in weekend ramanem si peste noapte.
Mergem in general la padure, la Niculitel(jud Tulcea), sunt cam 35km pana acolo, sau pe la Celic Dere, Saon, etc, sunt multe imprejurimi frumoase, drumul este ok, pe astfalt+drum pe carari.
Pentru astfel de plimbari bicla mea FB s-a achitat mai mult decat onorabil, eu unul sunt foarte multumit de ea, nu am avut nici un fel de probleme, franele sunt super bune(sunt cateva pante care le solicita din plin), schimbatorul, suspensiile, totul merge ca in prima zi desi am cateva mii bune de kilometrii.
Singurul lucru pe care l-am schimbat la ambele biciclete a fost saua, era foarte tare si incomoda, acum am una super ok, pedalez o zi intreaga si nu am nimic.
Multe salutari.

#16
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Postocean36, on May 12 2009, 13:53, said:

Plimbari lejere intradevar, vara cel putin mai luam si cortul, gratarul,aparatul foto, etc si mergem la iarba verde, in weekend ramanem si peste noapte.
Mergem in general la padure, la Niculitel(jud Tulcea), sunt cam 35km pana acolo, sau pe la Celic Dere, Saon, etc, sunt multe imprejurimi frumoase, drumul este ok, pe astfalt+drum pe carari.
Pentru astfel de plimbari bicla mea FB s-a achitat mai mult decat onorabil, eu unul sunt foarte multumit de ea, nu am avut nici un fel de probleme, franele sunt super bune(sunt cateva pante care le solicita din plin), schimbatorul, suspensiile, totul merge ca in prima zi desi am cateva mii bune de kilometrii.
Singurul lucru pe care l-am schimbat la ambele biciclete a fost saua, era foarte tare si incomoda, acum am una super ok, pedalez o zi intreaga si nu am nimic.
Multe salutari.

Ai putea sa mentionezi si modelul exact de la First bike? Ca au si ei destul de multe.

#17
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Pun maine o poza cu ea, sincer nici nu stiu ce model este, scrie in certificatul ei de garantie insa nu l-am citit niciodata, l-am aruncat intr-un sertar din prima zi.
Aduc maine o poza cand plimbam copilul pe faleza in scaunul de pe portbagaj, plecam intotdeauna in formatie completa, eu sotia si copilul. Cand o sa fie mai mare am sa-i cumpar si lui o bicicleta, deocamdata are doar 3 ani si trebuie sa-l car eu.

#18
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Cam astea ar fi pozele cu bicicleta, echipata corespunzator.
Este o bicicleta FB de care eu sunt foarte multumit, foarte robusta si adaptata foarte bine nevoilor mele.
Multe salutari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate