Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

A fi sfant--aberatii in normele de aplicare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postzexelica, on May 21 2009, 10:39, said:

Eu nu stiu de normele astea si nu vad unde in Scriptura se regasesc.
Insa, cei din biserici care cauta "regulile", nu au experimentat salvarea. Cand esti salvat, nu vie mai simti sa fumezi, sa bei, sa etc..... Fara sa te chinui.
Interactionez cu oameni din diferite religii, de la ortodocsi la protestantisi  inclusiv mahomedani. Daca porti o discutie cu un baptist sau cu un penticostal afli ca toate vin "cum da Domnul" si credinta are putere de vindecare. Atat. Nu vorbesc de oameni de la tara sau membrii din greseala, ci din clasa intelectualilor, deci ar putea sa aiba o parere mai clara.
Dar de la adventisti am aflat punct cu punct ce inseamna "a fi adventist", printre randuri specifica sambata si apoi incepu: nu fumam, nu bem, nu mancam colesterol, nu ascultam rock, nu ne uitam la TV sambata. Daca ii intrebi de ce...trimit la Biblie.

Daca martorii lui Iehova care imi bat la usa vin cu o revista religioasa de la un adventist primesti literatura pseudo-medicala, arareori o Biblie neagra cu o cruce mare aurita pe coperta. Au chioscuri in oras cu determinarea tensiunii arteriale, fac intalniri pe teme culinare. Stau si ma intreb unde e religia in toate astea, unde e credinta?

Sapand mai adanc (deh, ma roade curiozitatea, tot timpul am vrut sa stiu ce e in capul altora) ajung la niste teorii conspirationiste cu opus dei si manipulari. Au pus capac, am intrat aici si am intrebat...

Inca un fapt: am cunoscut mai multi fosti adventisti decat in orice alta religie, inteleg ca aceste reguli au caracter obligatoriu intrucat din motive nespecificate clar in Biblie unii sunt presati sa renunte.

Edited by maltese, 21 May 2009 - 15:04.


#56
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmaltese, on May 21 2009, 16:02, said:

Interactionez cu oameni din diferite religii, de la ortodocsi la protestantisi  inclusiv mahomedani. Daca porti o discutie cu un baptist sau cu un penticostal afli ca toate vin "cum da Domnul" si credinta are putere de vindecare. Atat. Nu vorbesc de oameni de la tara sau membrii din greseala, ci din clasa intelectualilor, deci ar putea sa aiba o parere mai clara.
Dar de la adventisti am aflat punct cu punct ce inseamna "a fi adventist", printre randuri specifica sambata si apoi incepu: nu fumam, nu bem, nu mancam colesterol, nu ascultam rock, nu ne uitam la TV sambata. Daca ii intrebi de ce...trimit la Biblie.

Daca martorii lui Iehova care imi bat la usa vin cu o revista religioasa de la un adventist primesti literatura pseudo-medicala, arareori o Biblie neagra cu o cruce mare aurita pe coperta. Au chioscuri in oras cu determinarea tensiunii arteriale, fac intalniri pe teme culinare. Stau si ma intreb unde e religia in toate astea, unde e credinta?

Sapand mai adanc (deh, ma roade curiozitatea, tot timpul am vrut sa stiu ce e in capul altora) ajung la niste teorii conspirationiste cu opus dei si manipulari. Au pus capac, am intrat aici si am intrebat...

Inca un fapt: am cunoscut mai multi fosti adventisti decat in orice alta religie, inteleg ca aceste reguli au caracter obligatoriu intrucat din motive nespecificate clar in Biblie unii sunt presati sa renunte.
Nimeni nu face presiuni ca sa renunte altii in cadrul azs... faptul ca un azs nu fumeaza, nu asculta rock, nu bea, tine sambata, asta tine de doctrina bisericii fundamentata in Scriptura... cunosti fosti azs... f bine, dar din cati ai cunoscut toti au spus de rau despre biserica din cre tocmai au plecat? De ce au plecat? Ca i-a fortat altii? Nu cred! Nimeni nu vine obligat in cadrul azs, la fel cum nimeni nu pleaca obligat....
Te intrebi unde e credinta in activitatile de promovare a sanatatii? Sau in cele in care esti invatat cum sa mananci sanatos? Stii vorba aia: Minte sanatoasa in corp sanatos... Exact aici este credinta... nu ai sa vezi un credincios care sa duca o viata destrabalata, si care baga in el tot felul de "mancaruri"... Un om credincios este cumpatat atat in ceea ce priveste relatia cu Dumnezeu la fel cum este in relatia cu oamenii si cu el insusi...

Stii textul Scripturii in care Pavel spune ca noi nu suntem ai nostrii ci temple ale Duhului Sfant? Cauta-l si ai sa intelegi de ce un azs nu bea, nu fumeaza, si nu duce o viata dezordonata...
Poate Duhul Sfant sa fie in inima unui betiv, a unui imbuibat, a unuia care nu stie ce e aia zi de odihna, etc.? Nu!
Asa ca inainte sa judeci o biserica dupa ceea ce auzi, mai bine ai vedea cum este in mijlocul ei tu personal...

Stii ce spune Scriptura:
"nu judeca ca sa nu fi judecat"....

#57
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postktulu22, on May 21 2009, 16:17, said:

Stii ce spune Scriptura:
"nu judeca ca sa nu fi judecat"....
Nu am judecat, am intrebat. Ce judec dupa raspunsurile primite e problema mea.

#58
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmaltese, on May 21 2009, 17:11, said:

Nu am judecat, am intrebat. Ce judec dupa raspunsurile primite e problema mea.
Corect... dar nu fa acuzatii sau eticheta comportamentul altora ca fiind rau si cautand raspunsuri tocmai la cei pe care ii consideri ca fiind manipulatori, si conspiratori... pentru ca asa nu inaintezi deloc... ci o sa ramai pe acelasi loc...
Vrei sa experimentezi modul de viata azs, incearca sa il practici pentru o scurta perioada de timp, fa-ti prieteni azs, altii decat cei pe care ii ai, ca sa vezi si la alti azs modul de gandire... asa se afla un raspuns...

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmaltese, on May 21 2009, 16:02, said:

Stau si ma intreb unde e religia in toate astea, unde e credinta?

Dumnezeu a scris astfel Scriptuta incat poti face orice doctrina vrei. De aceea adventistii, iehovistii, ortodocsii, etc, iti arata cateva versuri din Biblie care aparent fac sens cu doctrina lor.
Conditia sine qva non pe care o incalca este ca (,) concluzia nu trebuie sa contrazica NIMIC ALTCEVA din Scriptura.
Toate bisericile izoleaza cateva versuri si isi fac propria doctrina.

In declaratiile lor doctrinare se mentioneaza " noi, ....... , credem ca: ..... " ceea ce ar trebui sa traga un semnal de alarma unui ochi experimentat.

#60
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on May 22 2009, 01:02, said:

Dumnezeu a scris astfel Scriptuta incat poti face orice doctrina vrei. De aceea adventistii, iehovistii, ortodocsii, etc, iti arata cateva versuri din Biblie care aparent fac sens cu doctrina lor.
Conditia sine qva non pe care o incalca este ca (,) concluzia nu trebuie sa contrazica NIMIC ALTCEVA din Scriptura.
Toate bisericile izoleaza cateva versuri si isi fac propria doctrina.

In declaratiile lor doctrinare se mentioneaza " noi, ....... , credem ca: ..... " ceea ce ar trebui sa traga un semnal de alarma unui ochi experimentat.
Mai dusule... ce ai vrea sa scrie in doctrina unei bisericii? Ca esti tu destept? Ca tu esti doctor in teologie si restul sunt prosti si ar trebui sa te creada pe tine?

Fiecare cult are doctrina intemeiata pe Scriptura asa cum au inteles-o... dar asta nu inseamna ca ei sunt prosti si tu esti mai sfant si mai cu mot ca altii... nu te uiti la ce limbaj folosesti, si cum scoti orice text din context ca sa ai numai tu dreptate? Nu oare faci la fel? Intai uita-te la tine si dupa aia vorbeste de altii... ca nu ai inteles nici 1% din Scriptura... asta ai demonstrat pe unde ai postat... cat de comlexat te simti tu fata de unele culte si de unele persoane...

#61
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on May 22 2009, 01:02, said:

Toate bisericile izoleaza cateva versuri si isi fac propria doctrina.

.....nici tu nu faci exceptie.....pt. ca incalci chiar
versetele care chiar ,,izolate,, specifica clar.....
.....Legea Ta este Adevarul......cine calca una din
cele 10 porunci.....calca Adevarul..... ;)

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on May 22 2009, 10:18, said:

.....nici tu nu faci exceptie.....pt. ca incalci chiar
versetele care chiar ,,izolate,, specifica clar.....
.....Legea Ta este Adevarul......cine calca una din
cele 10 porunci.....calca Adevarul..... ;)
Lioliuk, o nebuna iti spune ca a visat ceva si tu o crezi. Normal ca si Mohamed a visat la fel, avand cateva versuri din VT la dispozitie, la fel ca si cazuta in cap in discutie.
Ceea ce nu pot face ei, chiar daca au ceva proba biblica justificativa, este sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura.

Salam cu susan a lu' Alecu', sau cum s-o zice pe la voi si la mahomedani.....

#63
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on May 22 2009, 12:06, said:

Lioliuk, o nebuna iti spune ca a visat ceva si tu o crezi. Normal ca si Mohamed a visat la fel, avand cateva versuri din VT la dispozitie, la fel ca si cazuta in cap in discutie.
Ceea ce nu pot face ei, chiar daca au ceva proba biblica justificativa, este sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura.

Salam cu susan a lu' Alecu', sau cum s-o zice pe la voi si la mahomedani.....
Tu pe unde postezi numai de EGW pomenesti... Altceva nu stii?
Despre sanatate, nutritie nu stii sa pomenesti?

Nu mai vorbi doar ca sa te aflii in treaba... Vorbeste la subiect... nu offtopic

#64
adi1976

adi1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2011
Categoric. Dar nu interzice un pahar de vin, sporadic.
"Nu mai bea numai apa, ci foloseste si putin vin, din cauza .. , deselor tale imbolnaviri" (l.Tim.5:23).

Repet, ca să nu interpreteze, posibil, de cei care-l slujesc pe cel care interpretează cel mai bine : Bine e să nu bei niciun fel de băutură alcoolică, astfel de activități cultural-sportive-educative vor avea repercursiuni. Pe viitor.

Cu mult respect, vreau sa iti raspund strict pe linia textului fara nici un fel de "interpretare"; Cand si in ce context "permite" si "recomanda" sfantul apostol Pavel folosirea alcoolului??? IMBOLNAVIRI !!!
Si acum ... s-a auzit vre-odata de vre-un caz de interzicere sau disciplinare a unei persoane care a folosit in caz de boala, de ex - biter suedez sau tinctura de propolis ( care contine alcool )  ???????


Interactionez cu oameni din diferite religii, de la ortodocsi la protestantisi  inclusiv mahomedani. Daca porti o discutie cu un baptist sau cu un penticostal afli ca toate vin "cum da Domnul" si credinta are putere de vindecare. Atat. Nu vorbesc de oameni de la tara sau membrii din greseala, ci din clasa intelectualilor, deci ar putea sa aiba o parere mai clara.
Dar de la adventisti am aflat punct cu punct ce inseamna "a fi adventist", printre randuri specifica sambata si apoi incepu: nu fumam, nu bem, nu mancam colesterol, nu ascultam rock, nu ne uitam la TV sambata. Daca ii intrebi de ce...trimit la Biblie.

Daca martorii lui Iehova care imi bat la usa vin cu o revista religioasa de la un adventist primesti literatura pseudo-medicala, arareori o Biblie neagra cu o cruce mare aurita pe coperta. Au chioscuri in oras cu determinarea tensiunii arteriale, fac intalniri pe teme culinare. Stau si ma intreb unde e religia in toate astea, unde e credinta?
Credinta e un mod de viata prin care acesti oameni incearca asa cum stiu si ei sa faca viata celor din jur mai frumoasa si mai plina de sanatate. Lucrurile bune pe care le pastrezi doar pentru tine nu sunt de nici o valoare. In cultura iudaica partea teoretica nu este despartita de punerea ei in practica. Ce folos sa cunoti daca nu si traiesti? Cum ti se pare aceasta definitie a CREDINTEI?

Sper sa intalnesti in viata si adventisti care nu iti vor spune doar ceea ce nu fac; si sper sa ii si cauti;

#65
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postktulu22, on 21st May 2009, 15:17, said:

Stii ce spune Scriptura:
"nu judeca ca sa nu fi judecat"....


Scriptura spune numai nu spune si intelesul ci urmeaza sa-l primeasca cineva prin Duhul Sfant altfel poti studia asidu ,ramai in afara.


"nu judeca ca sa nu fi judecat"....

Este de pe aceasta pozitie:

Luca 6:42  Sau cum poți să zici fratelui tău: Frate, lasă-mă să-ți scot paiul din ochi și, cînd colo, tu nu vezi bîrna din ochiul tău? Fățarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău

Adevarat.


Acum scriptura are alta pozitie pentru omul duhovnicesc care a scapat de barna si vede limpede:

1 Corinteni 2:15  Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.  


Este sfintit si curat deaceia are obligatie.

1 Corinteni 5:12  În adevăr, ce am eu să judec pe cei de afară? Nu este datoria voastră să judecați pe cei dinăuntru?



1 Corinteni 6:2  Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sînteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate

Edited by husand, 26 January 2011 - 10:07.


#66
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postmaltese, on 25th April 2009, 10:45, said:

De ce nevoia normelor de aplicare? De ce un regulement intern atat de clar si imbogatit pe parcurs incat desi toti sunt adventisti prin botez sa poata fi impartiti in membri si sfinti?

Incep cu un istoric: de-a lungul timpului s-au exclus alcoolol, tutunul, cafeaua. Nu toate o data ci pe rand, in functie de complianta si reactia bisericii la schimbare.

Acum cred ca pe lista interzisa urmeaza sa apara carnea si produsele lactate.

Din exterior privind am fost uimita sa aflu ca exista o perere si o regula despre orice: contraceptie, studii, mancare, ocupatie si formare profesionala..etc.

De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?
De ce un alt adventist care isi fereste copilul de ispite il trimite la un liceu adventist si un altul inconstient isi lasa copilul in lumea "necurata" la scoli "nesfinte" sa invete prostii?
De ce nu e bine sa vezi lumea si trebuie sa stai doar intre ai tai ca sa nu poti fi corupt?

De ce teoria conspiratiei catolice? De ce sa iti creezi dusmani imaginari, sa ii provoci si apoi sa te plangi ca esti persecutat?

....unde scrie in doctrina azs...faptul ca vegetarienii sunt mai ,,sfinti,, decat ceilalti ?....de ce
arunci neadevaruri....sau chestiuni din ,,auzite,, ?....sau ai de fapt intentia de a denigra mascat ?.... :rolleyes:

#67
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleoluke, on 26th January 2011, 10:10, said:

....unde scrie in doctrina azs...faptul ca vegetarienii sunt mai ,,sfinti,, decat ceilalti ?....de ce
arunci neadevaruri....sau chestiuni din ,,auzite,, ?....sau ai de fapt intentia de a denigra mascat ?.... :rolleyes:


leoluke' unde este problema cultica. Nu suporta sa-i fie doctrina analizata ?

Si daca ar fi curata nu poate purta sarcini ?

1 Corinteni 6:7  Chiar faptul că aveți judecăți între voi, este un cusur pe care-l aveți. Pentruce nu suferiți mai bine să fiți nedreptățiți? Dece nu răbdați mai bine paguba?  


Asta in cazul ca aveti in fata pe Hristos Pastorul si carmuitorul dreptatii.


Problema cu invatatori fiind cunoscuta . Vorbesc de la sine cunoastere nu Cuvantul care se primeste nu se dobandeste.



23:31   Iată, zice Domnul, am necaz pe proorocii cari iau cuvîntul lor și-l dau drept cuvînt al Meu.


mi 25:14  Prietenia Domnului este pentru cei ce se tem de El,și legămîntul făcut cu El le dă învățătură.

Maleahi 2:7  Căci buzele preotului trebuie să păzească știința, și din gura lui se așteaptă învățătură, pentru că el este un sol al Domnului oștirilor

Desigur  nu soli ai cultului X.

Au mesajul primit si insarcinarea .

Ieremia 23:28  Proorocul, care a avut un vis, să istorisească visul acesta, și cine a auzit Cuvîntul Meu, să spună întocmai Cuvîntul Meu! Pentruce să amesteci paiele cu grîul? zice Domnul.  


Vorbesc fara sa fi auzit?

NUUUUUUUUUUU

Edited by husand, 26 January 2011 - 10:35.


#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmaltese, on 25th April 2009, 09:45, said:

De ce nevoia normelor de aplicare? De ce un regulement intern atat de clar si imbogatit pe parcurs incat desi toti sunt adventisti prin botez sa poata fi impartiti in membri si sfinti?
Nu-i agreez deoarece ei cred idolul spurcat, coana mare. Insa scrie ca in biserica sunt sfinti si membri nesalvati.


1 Corinteni 3

12Iar dacă clădește cineva pe această temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fîn, trestie,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate