Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

A fi sfant--aberatii in normele de aplicare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
De ce nevoia normelor de aplicare? De ce un regulement intern atat de clar si imbogatit pe parcurs incat desi toti sunt adventisti prin botez sa poata fi impartiti in membri si sfinti?

Incep cu un istoric: de-a lungul timpului s-au exclus alcoolol, tutunul, cafeaua. Nu toate o data ci pe rand, in functie de complianta si reactia bisericii la schimbare.

Acum cred ca pe lista interzisa urmeaza sa apara carnea si produsele lactate.

Din exterior privind am fost uimita sa aflu ca exista o perere si o regula despre orice: contraceptie, studii, mancare, ocupatie si formare profesionala..etc.

De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?
De ce un alt adventist care isi fereste copilul de ispite il trimite la un liceu adventist si un altul inconstient isi lasa copilul in lumea "necurata" la scoli "nesfinte" sa invete prostii?
De ce nu e bine sa vezi lumea si trebuie sa stai doar intre ai tai ca sa nu poti fi corupt?

De ce teoria conspiratiei catolice? De ce sa iti creezi dusmani imaginari, sa ii provoci si apoi sa te plangi ca esti persecutat?

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmaltese, on Apr 25 2009, 10:45, said:

De ce nevoia normelor de aplicare? De ce un regulement intern atat de clar si imbogatit pe parcurs incat desi toti sunt adventisti prin botez sa poata fi impartiti in membri si sfinti?

Incep cu un istoric: de-a lungul timpului s-au exclus alcoolol, tutunul, cafeaua. Nu toate o data ci pe rand, in functie de complianta si reactia bisericii la schimbare.

Acum cred ca pe lista interzisa urmeaza sa apara carnea si produsele lactate.

Din exterior privind am fost uimita sa aflu ca exista o perere si o regula despre orice: contraceptie, studii, mancare, ocupatie si formare profesionala..etc.

De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?
De ce un alt adventist care isi fereste copilul de ispite il trimite la un liceu adventist si un altul inconstient isi lasa copilul in lumea "necurata" la scoli "nesfinte" sa invete prostii?
De ce nu e bine sa vezi lumea si trebuie sa stai doar intre ai tai ca sa nu poti fi corupt?

De ce teoria conspiratiei catolice? De ce sa iti creezi dusmani imaginari, sa ii provoci si apoi sa te plangi ca esti persecutat?
Cam multe "De ce?"...
Dar daca cauti in mod sincer un raspuns la intrebarile acestea poti sa primesti acest raspuns...
Sa incepem cu inceputul:
1. De ce nevoia normelor de aplicare?
La ce norme de aplicare te referi? La modul de conduita al membrilor bisericii azs? Nu crezi ca este necesar asa ceva? Fiecare cult are un mod de conduita pentru membrii sai...
2.  De ce un regulement intern atat de clar si imbogatit pe parcurs incat desi toti sunt adventisti prin botez sa poata fi impartiti in membri si sfinti?
Orice regulament are imperfectiunile sale... pe parcurs se poate imbunatatii... la fel cum si legile pe care statul le da si pe parcurs se pot schimba... in sensul ca se pot imbunatatii... Cat priveste ideea ca adventistii sunt impartiti in sfinti si membrii nu este reala... daca se lasa impresia asta... este o greseala ca sa poti spune asa ceva... in Biserica Adventista totii membrii au aceeasi calitate fara discriminare...
3. De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?
Nu e mai bun cu nimic... unde ai vazut tu asa ceva? Exista in cadrul Bisericii Adventiste membrii care nu consuma carne si unii care consuma carne a anumalelor care in Leviticul 11 sunt declarate ca fiind curate... Nu exista discriminare in cadrul Bisericii Adventiste in ceea ce priveste mancarea... Din punct de vedere medical este recomandat un regim alimentar vegetarian dar nu sunt exclusi din biserica membrii care mananca o friptura de pui de exemplu... Si eu personal m-as bucura sa reusesc sa am un regim limentar vegetarian dar nimeni din Biserica Adventista nu mi-a spus ca sa il adopt... eventual mi s-a spus ca e recomandat... si acest regim vegetarian nu il recomanda numai Biserica Adventista ci si medicii indiferent de cultul de care apartin...
4. De ce un alt adventist care isi fereste copilul de ispite il trimite la un liceu adventist si un altul inconstient isi lasa copilul in lumea "necurata" la scoli "nesfinte" sa invete prostii?
In cadrul Bisericii Advetiste exista gradinite, scolii, licee si institutii de studii superioare... fiecare membru este liber ca sa isi educe copilul in mod liber si fara constrangeri din partea Bisericii... Daca unul isi da copilul la o scoala publica si altul la o scoala advetista nu e nici o problema... Problema apara la mediul in care copilul isi desfasoara activitatea didactica in sensul ca in scolile publice se fumeaza, se foloseste un limbaj neadecvat, si copilul le poate deprinde si el... pe cand in cadrul unei scoli adventiste nu este cazul... plus ca, cadrele didactice din scolile adventiste impart aceleasi convingeri religioase ca si elevii... cunosc cazuri foarte multe in care otrodocsi isi dau copii la studii in scoli adventiste tocmai pentru ca, calitatea educatiei este superioara celei din scolile publice...
5. De ce nu e bine sa vezi lumea si trebuie sa stai doar intre ai tai ca sa nu poti fi corupt?
Dumnezeu nu a interzis ca un urmas al Sau sa nu se duca sa cunoasca lumea... Biserica Adventista nu interzice membrilor sai ca sa nu se duca in "lume"... Deasemeni Biserica Adventista poate face recomandari in privinta conduitei pe care fiecare e liber sa o aibe dar in limitele regulilor sau reglementarilor bunului simt...
Lumea e bine sa o vezi... adventistii ca si alti oameni fac parte dintr-o societate care are partile ei bune si rele... prieteni nu iti interzice nimeni sa ai indiferent de religia pe care acestia o au sau de modul in care ei Il percep pe Dumnezeu... Fiecare e liber sa creada ce doreste sa faca ce vrea dar sa nu depaseasca granitele bunului simt (aici ma refer la cei care nu sunt membrii azs) Personal am foarte multi prieteni ortodocsi, baptisiti, penticostali, atei chiar cu care am relatii de amicitie foarte bune... ne respectam fiecare crezul si nu se pune problema ca Biserica Adventistasa imi interzica ca sa am prieteni din afara bisercii...
6. De ce teoria conspiratiei catolice? De ce sa iti creezi dusmani imaginari, sa ii provoci si apoi sa te plangi ca esti persecutat?
La aceste intrebari iti cer putin timp pentru a-ti raspunde... Si asta pentru ca sa pot sa imi formulez un raspuns cat mai corect si cat mai bine documentat... as putea sa raspund si acum dar decat sa dau un raspuns in pripa si sa dau senzatia de superficialitate prefer sa raspund intr-un post ukterior.

Sper ca raspunsurile primite sa te ajute sa iti faci o idee corecta asupra Bisericii Advetiste.

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmaltese, on Apr 25 2009, 10:45, said:

Acum cred ca pe lista interzisa urmeaza sa apara carnea si produsele lactate.

Din exterior privind am fost uimita sa aflu ca exista o perere si o regula despre orice: contraceptie, studii, mancare, ocupatie si formare profesionala..etc.
Raspunsul este simplu si ai o groaza de comentarii pe topicul PROFETII FALSE: ei au ca autoritate o baba urata care s-a lovit la cap si a inceput sa viseze. Acele vise ei le considera inspirate de Dumnezeu si de caeea au aceeasi autoritate ca Biblia.

Faptul ca acelea sunt numai minciuni si ca acea cotoroanta minte cu nerusinare, se vede imediat din Scriptura:

Evrei 9

10Ele sînt doar niște porunci pămîntești, date, ca toate cele privitoare la mîncări, băuturi și felurite spălături, pînă la o vreme de îndreptare.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

    17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

    18Nimeni să nu vă răpească premiul alergării, făcîndu-și voia lui însuș printr'o smerenie și închinare la îngeri, amestecîndu-se în lucruri pe cari nu le -a văzut, umflat de o mîndrie deșartă, prin gîndurile firii lui pămîntești,

    19și nu se ține strîns de Capul din care tot trupul, hrănit și bine închegat, cu ajutorul încheieturilor și legăturilor, își primește creșterea pe care i -o dă Dumnezeu.

    20Dacă ați murit împreună cu Hristos față de învățăturile începătoare ale lumii, de ce, ca și cum ați trăi încă în lume, vă supuneți la porunci ca acestea:

    21,,Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!``

    22Toate aceste lucruri, cari pier odată cu întrebuințarea lor, și sînt întemeiate pe porunci și învățături omenești,

    23au, în adevăr, o înfățișare de înțelepciune, într'o închinare voită, o smerenie și asprime față de trup, dar nu sînt de nici un preț împotriva gîdilării firii pămîntești.

Adventistii ignora Scriptura numai pt a-i da dreptate idolului lor, coana mare.

#4
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Nimeni sa nu va judece cu privire la o zi de sarbatoare ar fi traducerea mai corecta, pentru ca nu ar avea ce sa caute sabatul al zilei a VII-a intre mancare, bautura si mai ales umbra viitoare a lui Hristos.

Sabatul, odihna de sabat, nu are nici o legatura cu legea ceremoniala care "privea" catre Hristos.
In legatura cu celelalte lucruri care priveau spre Rascumparatorul, Biserica Adventista recunoaste ca acele porunci s-au desfiintat. Nu aveai voie sa te atingi de lucrurile jertfite idolilor sau de jertfele sfinte, de multe lucruri care erau simboluri. De asemnea nu aveai voie sa mananc si sa bei lucruri ce tineau de aceste ceremonii. Aceasta cearta de vorbe este fara sfarsit pentru ca Domnul se descopera cui vrea si in felul in care doreste El.

Tot ceea ce facem sa facem spre lauda Domnului nostru Isus Hristos.

Edited by claudiu.hcs, 26 April 2009 - 12:53.


#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postclaudiu.hcs, on Apr 26 2009, 13:49, said:

Nimeni sa nu va judece cu privire la o zi de sarbatoare ar fi traducerea mai corecta, pentru ca nu ar avea ce sa caute sabatul al zilei a VII-a intre mancare, bautura si mai ales umbra viitoare a lui Hristos.

Sabatul, odihna de sabat, nu are nici o legatura cu legea ceremoniala care "privea" catre Hristos.

Tot ceea ce facem sa facem spre lauda Domnului nostru Isus Hristos.
Adica e Scriptura gresita, nu? :lol: Esti hilar. Este proba directa ca legile privind mancarea si ziua a 7-a sunt echivalente cu legile privind respectarea lunilor noi si a sarbatorilor.......care nu se mai tin in NT.

#6
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Spune-mi te rog care sunt lucrurile care erau cu privire la Hristos in Vechiul Testament?
Si nu, Scriptura nu este gresita ci doar partial citita si folosita de tine, iara in acest context gresit inteleasa pentru ca sabat inseamna sarbatoare. Este asa sau  nu? Eu nu spun aici ca doctrina Bisericii adventiste este desavarsita ci spun ca Sabatul nu are origine iudaica - evreiasca ci origine cereasca, inainte de caderea in pacat.

Din chiar versetele postate de tine reiese clar ca aceste legi, de care Pavel, spune ca nu mai sunt in valoare, erau cu umbra lucrurilor viitoare spre Hristos.

As mai vrea sa spun ca nimeni nu incearca sa se faca sfant ci doar Dumnezeu care sfinteste poate sa faca asta. Sfintenia nu vine ca rezultat a pazirii unor porunci ci Sfintenia produce ascultare de Dumnezeu.

Daca tu zici ca din versetul asta: "Toate aceste lucruri, cari pier odată cu întrebuințarea lor, și sînt întemeiate pe porunci și învățături omenești," reiese ca sabatul este o porunca omeneasca, nu mai am comentarii. In Geneza, inainte sa fie pe fata pamantului vreun evreu sau iudeu, Dumnezeu a spus omului ce trebuie sa faca si ce nu. De asemenea a instituit sarbatoarea Sabatului ca model pentru toti oamenii de pe fata pamantului cu scopul de a le readuce acestora aminte ca el este Creatorul tuturor lucrurilor. O sa revin cu ceva exemple pentru a sustine cuvintele postate.

Edited by claudiu.hcs, 26 April 2009 - 13:12.


#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu, fara sambata, aia nu discutam.

Iar la ultima intrebare nu incerca sa intri pe terenul Apocalipsei pentru ca sunt doar speculatii.

Totusi la prima intrebare nu am primit un raspuns multumitor. Faptul ca e normal sa fie niste reguli asta nu justifica inventarea unor reguli pentru a fi diferiti de celelalte culte. Suntem buni pentru ca avem adevarul sau suntem buni pentru ca facem diferenta?Oricum doctrina adventista este destul de diferita fata de restul neo-protestantilor.

#8
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Exista o probabilitate destul de mare ca un adventist care mananca vegetale in loc de carne de pui (de exemplu) sa fie mai sanatos. Faptul ca e mai bun sau mai putin bun in fata lui Dumnezeu nu hotaram noi, oamenii. Sa nu uitam in definitiv ca faptele bune de fapt nu sunt ale noastre si orice lucru bun vine de la Dumnezeu.
In general se spune ca e bine sa te feresti de rau, insa numai Dumnezeu poate face asta. Eu unul daca o sa am copii o sa-i duc intr-o scoala crestina neoprotestanta sau protestanta chiar si catolica. Motivele sunt subiective.

#9
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
zexelica de ce mereu evitii sami vi cu un argument bun ca Adventistii ignora Scriptura?? Sau nu sti decat sti sa zici dar dovezi de unde?? Nu ai sau ce??

Te-am intrebat de cel putin 5 ori.


Si maltese dar de Pastii ti se pare corect cand va duceti la Biserica sa luati Pastele sa te duci direct de la discoteca sau mort de beat??
Nai vazut niciodata asta??

A zis si  mie dac se poate unde ai citit:

De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?

Edited by floryn_1249, 26 April 2009 - 17:48.


#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postfloryn_1249, on Apr 26 2009, 18:43, said:

A zis si  mie dac se poate unde ai citit:

De ce un adventist care mananca legume fierte e mai bun decat unul care serveste o friptura de pui?
zexelica e intr-o mica vacanta, iti va rapsunde la expirarea suspendului.

Sa inteleg ca promovarea vegetarianismului prin V+S, Herghelia, Stroescu, Anticancer sunt norme diferite de practica adventista?

Ce diferenta este intre unul care isi face o infuzie din boabe de cafea macinata si altul cu flori de tei? Da, primul incalca regulile. Regulile cui?

#11
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Primul incalca regulile sanatatii demonstrate stiintific. Sa stii ca sunt adventisti care consuma cafea, coca-cola, pepsi, chiar in exces si incalca regulile sanatatii si recomandarile bisericii. Nu sunt sanctionati disciplinar pentru asta.

Orice organizatie are si reguli si ale unei biserici se spune ca sunt intemeiate pe Biblie. In Sfanta Scriptura gasim scris ca trupul nostru este Templul Duhului Sfant, iara noi nu suntem proprietarii acestui corp ci Dumnezeu. Crezi ca El ne-a oferit viata, trup, minte ca sa le batjocorim noi cum vrem?

#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postclaudiu.hcs, on Apr 26 2009, 21:37, said:

Crezi ca El ne-a oferit viata, trup, minte ca sa le batjocorim noi cum vrem?

Cred ca mai multe decese se inregistreaza prin accidente rutiere decat dupa consumul de cafea, evitarea transportului rutier ar imbunatati cu mult speranta de viata.

Nu vegetarianismul NU este reteta tineretii si sanatatii vesnice. Demonstrat stiintific.  Se discuta prea mult in medical pe tema asta incat sa reiau un subiect troll aici.

Consumul de cafea e mentionat alaturi de alcool si fumat in declaratia de la botez, deci membrii ar trebui sanctionati, daca e o lege e aceeasi pentru toti. Tocmai ne-ai mentionat ca nu se face asta.

Primul meu de ce si-a primit raspunsul: cafeaua e o interpretare.
Vegetarianismul inca e discutabil: Avraam si-a servit ingerii cu carne, s-au trimis prepelite din cer desi Dumnezeu nu face compromisuri. De ce isi permite biserica sa faca recomandari acolo unde Biblia s-a oprit?

#13
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmaltese, on Apr 26 2009, 22:01, said:

Cred ca mai multe decese se inregistreaza prin accidente rutiere decat dupa consumul de cafea, evitarea transportului rutier ar imbunatati cu mult speranta de viata.

Nu vegetarianismul NU este reteta tineretii si sanatatii vesnice. Demonstrat stiintific.  Se discuta prea mult in medical pe tema asta incat sa reiau un subiect troll aici.

Consumul de cafea e mentionat alaturi de alcool si fumat in declaratia de la botez, deci membrii ar trebui sanctionati, daca e o lege e aceeasi pentru toti. Tocmai ne-ai mentionat ca nu se face asta.

Primul meu de ce si-a primit raspunsul: cafeaua e o interpretare.
Vegetarianismul inca e discutabil: Avraam si-a servit ingerii cu carne, s-au trimis prepelite din cer desi Dumnezeu nu face compromisuri. De ce isi permite biserica sa faca recomandari acolo unde Biblia s-a oprit?
Ai in parte dreptate...
"Nu exista padure fara uscaturi"
Eu sunt impotriva consumului de cafea, ... sunt impotriva acestei practici desi vad ca unii membrii o tolereaza si chiar cinsuma cafea... pentru acest lucru nu trebuie judecata o biserica in intregime ci trebuiesc judecati cei care ingaduie ca acest lucru sa se intample...
Cat prveste vegetarianismul... sunt medici care recomanda un vegetarianism strict dar si care nu il recomanda...
Ai amintit de medicul Stroescu intr-u post... daca doresti sa ai o discutie cu dansul o sa incerc ca sa iti fac rost de numarul dansului de telefon... terbuie doar sa imi spui...
"De ce isi permite biserica sa faca recomandari acolo unde Biblia s-a oprit?" Intrebarea aceasta nu am inteles-o prea bine... dar am sa incerc ca sa iti dau un raspuns la modul in care au  am priceput-o.
La un studiu mai atent al Bibliei ai sa pbservi faptul ca Biblia face recomandari clare in ceea ce priveste sanatatea .
Biblia este clar impotriva consumului de alcool....
Desemeni Biblia este impotriva carnii din animale necurate...
Pavel mentioneaza ca "trupul nu este al vostru ci este un templu al Duhului Sfant" (este citat versetul in cauza pentru ca versetul nu l-am gasit ca sa il scriu exact), deci crezi ca Duhul Sfant ar putea fi in trupul unui om care fumeaza sau bea bauturi nepotrivite? Nu cred... Crezi ca Dumnezeu este acolo in discoteca de exemplu sau in baruri? Nu... Deci... Fumatul alaturi de alcool si cafea nu au ce sa caute in vata unui crestin autentic...
Asa ca eu personal cred ca Biblia face referire la modul in care trebuie sa ne traim viata in cel mai amanuntit mod... trebuie doar studiata...;)

P.S. Nu confunda fanatismul cu crestinismul practic... sincer ma consider jignit de faptul ca ai pus in titlul topicului acel cuvant... cred ca era alt cuvant mai potrivit...

Edited by ktulu22, 26 April 2009 - 22:08.


#14
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postktulu22, on Apr 26 2009, 22:50, said:

... daca doresti sa ai o discutie cu dansul o sa incerc ca sa iti fac rost de numarul dansului de telefon... terbuie doar sa imi spui...

Doresc. Mulțumesc.


View Postktulu22, on Apr 26 2009, 22:50, said:

Biblia este clar impotriva consumului de alcool....

Categoric. Dar nu interzice un pahar de vin, sporadic.
"Nu mai bea numai apa, ci foloseste si putin vin, din cauza .. , deselor tale imbolnaviri" (l.Tim.5:23).

Repet, ca să nu interpreteze, posibil, de cei care-l slujesc pe cel care interpretează cel mai bine : Bine e să nu bei niciun fel de băutură alcoolică, astfel de activități cultural-sportive-educative vor avea repercursiuni. Pe viitor.

View Postktulu22, on Apr 26 2009, 22:50, said:

Desemeni Biblia este impotriva carnii din animale necurate...

Bine e să nu mănânci carne de porc. Rău e dacă nu mănânci carne de porc, dar ești porc. Mai bine nu ești porc, dar mănânci porc. Și mai bine e să nu fi porc și să nu mănânci nici porc.

1 Cor 6:13 „Mîncările sînt pentru pîntece, și pîntecele este pentru mîncări.”

1 Cor 10:24 Să mîncați din tot ce se vinde pe piață, fără să cercetați ceva din pricina cugetului. …


Repet, ca să nu se interpreteze : Bine e să nu mănânci porc. De ce ? E o carne grea, mai grea decât matematica, are multe toxine și foarte multe grăsimi saturate. Dar nu fă o poruncă omenească din asta.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Cu dedicație :

Așa dar, să urmărim lucrurile, care duc la pacea și zidirea noastră. Să nu nimicești, pentru o mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Drept vorbind, toate lucrurile sunt curate. Totuși, a mânca din ele, când faptul acesta ajunge pentru altul un prilej de cădere, este rău. Bine este să nu mănânci carne, să nu bei vin și să te ferești de orice lucru, care poate fi pentru fratele tău un prilej de cădere, de păcătuire sau de slăbire. Încredințarea pe care o ai, păstrează-o pentru tine, înaintea lui Dumnezeu. Ferice de cel ce nu se osândește singur în ce găsește bine. Dar cine se îndoiește și mănâncă, este osândit, pentru că nu mănâncă din încredințare. Tot ce nu vine din încredințare, e păcat. (Romani 14:19-23)

View Postmaltese, on Apr 25 2009, 10:45, said:

Incep cu un istoric: de-a lungul timpului s-au exclus alcoolol, tutunul, cafeaua.

Un lucru bun, de astfel.


View Postmaltese, on Apr 25 2009, 10:45, said:

Din exterior privind am fost uimita sa aflu ca exista o perere si o regula despre orice: contraceptie, studii, mancare, ocupatie si formare profesionala..etc.

Un lucru aberant, de astfel.

View Postmaltese, on Apr 26 2009, 22:01, said:

Nu vegetarianismul NU este reteta tineretii si sanatatii vesnice.

Io o să merg pe mâna lui, pe viitor (sper), deși nu-s adventist. Dar trebuie să mai întreb și antilopele, hipopotamii, gazelele, rinocerii sau elefanții, să vedem ce părere au. Că demonstrații de agerime, forță, elasticitate, putere și masivitate ne dau. Ce face și iarba asta din animale. Dacă Dumnezeu prin Moise a zis :
Geneza 1:29 Și Dumnezeu a zis: "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânță și care este pe fața întregului pământ, și orice pom, care are în el rod cu sămânță: aceasta să fie hrana voastră."

...probabil că nu vorbea în necunoștință de cauză.
Bărerea mea.

View Postktulu22, on Apr 26 2009, 22:50, said:

sincer ma consider jignit de faptul ca ai pus in titlul topicului acel cuvant...

Nu ar trebui să te simți jignit, priatăly, în esență, la o atentă examinare, cam astea sunt : aberații, privite ca și porunci capitale. Să știi că Dumnezeu o să te dea să te pape viermii și râmele, dacă greșești vreodată ceștile și bei o gură din aia cu cafea, în loc de ceai verde. În contextul în care nu se pune un la fel de mare accent circumflex pe porunca :

Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.  

La porunca asta tot așea se ține, în biserici, cu strictețe și precizie mai mare decât a orologiului atomic elvețian ?

  :nonobad:

PS  Înțelegi, mă ? Nem tudom...

View Postmaltese, on Apr 26 2009, 22:01, said:

Consumul de cafea

E de evitat, cred eu, deși consum.

View Postmaltese, on Apr 26 2009, 20:37, said:

Regulile cui?

Reguli omenești...

Edited by mossel, 27 April 2009 - 00:46.


#15
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Uite scrie clar ce ai voie si ce nu sa manaci. Leviticul 11

1. Domnul a vorbit lui Moise si lui Aaron, si le-a zis:

2. "Vorbiti copiilor lui Israel, si spuneti-le: "Iata dobitoacele pe cari le veti manca dintre toate dobitoacele depe pamant.

3. Sa mancati orice dobitoc care are unghia despicata, copita despartita si rumega.

4. Dar sa nu mancati din cele ce rumega numai, sau cari au numai unghia despicata. Astfel, sa nu mancati camila, care rumega, dar n'are unghia despicata: s'o priviti ca necurata.

5. Sa nu mancati iepurele de casa, care rumega, dar n'are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.

6. Sa nu mancati iepurele, care rumega, dar n'are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.

7. Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

8. Sa nu mancati din carnea lor, si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte: sa le priviti ca necurate.

9. Iata vietuitoarele, pe cari sa le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (anotatoare) si solzi, si cari sunt in ape, fie in mari, fie in rauri.

10. Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n'au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri.

11. Sa le priviti ca o uraciune, sa nu mancati din carnea lor, si trupurile lor moarte sa le priviti ca o uraciune.

12. Sa priviti ca o uraciune pe toate cele cari n'au aripi si solzi in ape.

13. Iata dintre pasari, cele pe cari le veti privi ca o uraciune, si din cari sa nu mancati: vulturul, gripsorul si vulturul de mare;

14. sorecarul, soimul si tot ce este din neamul lui;

15. corbul si toate soiurile lui;

16. strutul, bufnita, pescarelul, coroiul si tot ce tine de neamul lui;

17. huhurezul, heretele si cocostarcul;

18. lebada, pelicanul si corbul de mare;

19. barza, batlanul, si ce este din neamul lui, pupaza si liliacul.

20. Sa priviti ca o uraciune orice taratoare care sboara si umbla pe patru picioare.

21. Dar, dintre toate taratoarele cari sboara si umbla pe patru picioare, sa mancati pe cele ce au fluerul picioarelor dinapoi mai lung, ca sa poata sari pe pamant.

22. Iata pe cari sa le mancati: lacusta, lacusta solam, lacusta hargol si lacusta hagab, dupa soiurile lor.

23. Pe toate celelalte taratoare cari sboara si cari au patru picioare sa le priviti ca o uraciune.

24. Ele va vor face necurati: oricine se va atinge de trupurile lor moarte, va fi necurat pana seara,

25. si oricine va purta trupurile lor moarte, sa-si spele hainele, si va fi necurat pana seara.

26. Sa priviti ca necurat orice dobitoc cu unghia despicata, dar care n'are copita despartita si nu rumega: oricine se va atinge de el va fi necurat.

27. Sa priviti ca necurate toate acele dobitoace cu patru picioare, cari umbla pe labele lor: ori cine se va atinge de trupurile lor moarte, va fi necurat pana seara;

28. si ori cine le va purta trupurile moarte, isi va spala hainele si va fi necurat pana seara. Sa le priviti ca necurate.

29. Iata, din vietatile cari se tarasc pe pamant, cele pe cari le veti privi ca necurate: cartita, soarecele si soparla, dupa soiurile lor;

30. ariciul, broasca, broasca testoasa, melcul si cameleonul.

31. Sa le priviti ca necurate dintre toate taratoarele: oricine se va atinge de ele moarte, va fi necurat pana seara.

32. Orice lucru pe care va cadea ceva din trupurile lor moarte, va fi necurat, fie vas de lemn, fie haina, fie piele, fie sac, fie orice alt lucru care se intrebuinteaza la ceva; sa fie pus in apa, si va ramanea necurat pana seara; dupa aceea va fi curat.

33. Tot ce se va gasi intr'un vas de pamant in care va cadea ceva din aceste trupuri moarte, va fi necurat, si veti sparge vasul.

34. Orice lucru de mancare, pe care va cadea ceva din apa aceasta, va fi necurat; si orice bautura care se intrebuinteaza la baut, oricare ar fi vasul in care se va gasi, va fi necurata.

35. Orice lucru, pe care va cadea ceva din trupurile lor moarte, va fi necurat; cuptorul si vatra sa se darame: vor fi necurate, si le veti privi ca necurate.

36. Numai izvoarele si fantanile, cari alcatuiesc gramezi de ape, vor ramanea curate; dar cine se va atinge de trupurile lor moarte, va fi necurat.

37. Daca se intampla sa cada ceva din trupurile lor moarte pe o samanta care trebuie samanata, ea va ramanea curata.

38. Dar daca se pusese apa pe samanta, si cade pe ea ceva din trupurile lor moarte, va fi necurata.

39. Daca moare una din vitele cari va slujesc ca hrana, cine se va atinge de trupul ei mort, va fi necurat pana seara;

40. cine va manca din trupul ei mort, isi va spala hainele si va fi necurat pana seara; si cine va purta trupul ei mort, isi va spala hainele si va fi necurat pana seara.

41. Pe orice taratoare care se taraste pe pamant, s'o priviti ca necurata; sa nu se manance.

42. Din toate taratoarele cari se tarasc pe pamant, din toate cele ce se tarasc pe pantece, sa nu mancati; nici din toate cele ce umbla pe patru picioare sau pe un mare numar de picioare; ci sa le priviti ca o uraciune.

43. Sa nu va faceti uraciosi prin toate aceste taratoare cari se tarasc; sa nu va faceti necurati prin ele, sa nu va spurcati prin ele.

44. Caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru; voi sa va sfintiti, si fiti sfinti, caci Eu sunt sfant; sa nu va faceti necurati prin toate aceste taratoare cari se tarasc pe pamant.

45. Caci Eu sunt Domnul, care v'am scos din tara Egiptului, ca sa fiu Dumnezeul vostru, si sa fiti sfinti; caci Eu sunt sfant.

46. Aceasta este legea privitoare la dobitoacele, pasarile, toate vietuitoarele cari se misca in ape, si toate vietatile cari se tarasc pe pamant,

47. ca sa faceti deosebire intre ce este necurat si ce este curat, intre dobitocul care se mananca si dobitocul care nu se mananca."




Ia ziceti : 7. Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

Scrie clar ca nu ai voie??

#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postfloryn_1249, on Apr 27 2009, 04:33, said:

Scrie clar ca nu ai voie??

Daca citeai cu atentie primul post vei vedea ca eu nu am intrebat de porc, de sabat sau alte principii stipulate biblic. M-am referit la strict cele lumesti.

Imi pare rau sa ma repet, dar daca tutunul, carnea si cafeaua reprezinta un mod prin care ne alteram sfintenia corpului atunci cum e cu riscul de a te urca cu familia intr-o masina pe un DE cand sunt atatia neatenti care pot intra in tine si astfel ai pus in pericol nu numai trupul tau ci si cel al familiei.

Mi se pare mie sau prin idoli va ganditi doar la statuete aurite si nu vedeti idolul din oglinda si pe cel din farfurie?

Quote

Asa ca eu personal cred ca Biblia face referire la modul in care trebuie sa ne traim viata in cel mai amanuntit mod... trebuie doar studiata...
Nu, fariseii numarau boabele. Biblia se ocupa mult de aspectele interioare, invizibile, cele ce bun bazele unei legaturi personale cu Divinitatea. Aspectele amanuntite si barna din ochiul fratelui sunt inventii omenesti.

Quote

Ai amintit de medicul Stroescu intr-u post... daca doresti sa ai o discutie cu dansul o sa incerc ca sa iti fac rost de numarul dansului de telefon... terbuie doar sa imi spui...
Chiar si in biata Romanie sunt atatia oameni de referinta in domeniu incat nu ma voi arunca intr-o discutie cu o persoana care scrie bestsellere. Altii fac studii, alti imbatranesc in garzi, cei mai multi pur si simplu sunt acolo pentru pacient nu pentru audienta.

Eram sa uit motivul care a provocat indignare prin subtitlul topicului: probabil e un curent local, m-as indoi ca biserica la nivel mondial sa aiba o parere oficiala, dar oricum merita intrebat: de ce medicii aduc hula prin natura meseriei lor?

#17
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmaltese, on Apr 27 2009, 09:01, said:

Imi pare rau sa ma repet, dar daca tutunul, carnea si cafeaua reprezinta un mod prin care ne alteram sfintenia corpului atunci cum e cu riscul de a te urca cu familia intr-o masina pe un DE cand sunt atatia neatenti care pot intra in tine si astfel ai pus in pericol nu numai trupul tau ci si cel al familiei.
Nu poti sa compari cafeaua, tutunul si alcoolul cu mersul cu masina... asta ar insem,na pana la urma ca sa nu mai iesim din case... asta ar insemna ca nici cu caruta sau calare pe magar sa fi fost interzis in Israel... Nu?

View Postmaltese, on Apr 27 2009, 09:01, said:

Mi se pare mie sau prin idoli va ganditi doar la statuete aurite si nu vedeti idolul din oglinda si pe cel din farfurie?
Doar ti se pare... si o masina frumoasa... baniii... serviciul pot fi idoli... defapt prin idol se intelege orice lucru sau fapta care ne distrage atentie de la dumnezeu si de la inchinarea pe care noi trebuie sa o facem numai Lui.

View Postmaltese, on Apr 27 2009, 09:01, said:

Biblia se ocupa mult de aspectele interioare, invizibile, cele ce bun bazele unei legaturi personale cu Divinitatea. Aspectele amanuntite si barna din ochiul fratelui sunt inventii omenesti.
Corect... dar studiata mai atent Biblia iti da si sfaturi si indicatii in ceea ce priveste viata sociala... culturala... si in ceea ce priveste sanatatea...

View Postmaltese, on Apr 27 2009, 09:01, said:

de ce medicii aduc hula prin natura meseriei lor?
Ce vrei sa spui prin aceasta intrebare? Reformuleaza te rog...

#18
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Am auzit-o recent, prin natura meseriei de a vindeca se opun scopului Creatorului de a pedepsi prin boala neascultarea. Adica medicul isi ia rol de salvator si vindecator.

Oricum ideea era destul de veche, ca daca te gasesti bolnav mai bine ti-ai lua viata la analizat si ti-ai reformula credinta inainte de a te vindeca prin mijloace lumesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate