Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
12007 replies to this topic

#8065
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 URZI, on 13 august 2018 - 15:12, said:




Salut.

Ceva detalii desrpe put?

Merci.
Put sapat la 30m, pompa submersibila care alimenteaza un bazin ingropat pentru
Ca putul are debit foarte mic. Zona de deal cu piatra multa. Nu am putut fora Mai mult.
50 de euro per metru.

Edited by emp123, 13 August 2018 - 16:52.


#8066
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 florin71_skoda, on 13 august 2018 - 16:48, said:


Loviturile de berbec le preia vasul de expansiune :D
Multumesc tare mult. AM rezolvat. Supapa de sens cu clapeta era de vina. Am inlocuit-o cu o supapa de sens "normal" SI este in regula.
P.S. Supapa de sens cu clapeta se monteaza numai orizontal.

Edited by emp123, 13 August 2018 - 18:34.


#8067
paul_mitran

paul_mitran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.09.2008
Salut Domnilor,
Am si eu o problema cu o pompa submersibila. Acum cateva saptamani am constatat ca avea condensatorul topit. Am dus-o la <doctor> care l-a inlocuit, dar mi-a comunicat ca pompa este cam uzata si ar trebui sa ma pregatesc de alta. In acest moment, problema pompei este ca merge cateva minute, dupa care sare diferentialul ala mare din BMPT (30mA). V-ati intalnit cu aceasta problema. Care ar fi solutia/metoda pentru un diagnostic cat mai bun. ?
Mentionez ca pompa este folosita numai pentru irigat gradina.
Multumesc

Edited by paul_mitran, 13 August 2018 - 20:15.


#8068
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
Ai scurgeri de curent catre carcasa pompei. Probabil cand a mers cu condensatorul dus sa supraincalzit si s-a ars izolatia de pe sarma cu care e bobinat statorul, Daca e asta e de schimbat. Mai e varianta in care defectul e pe cablul de alimentare, care se poate schimba.
Intrucat nu sare diferentiala decat dupa minute e posibil ca defectul sa nu poata fi localizat decat cu un megaohmmetru, sa nu fie suficient un multimetru obisnuit,

#8069
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 emp123, on 13 august 2018 - 18:33, said:

P.S. Supapa de sens cu clapeta se monteaza numai orizontal.
Nu-i obligatoriu. Intradevar, regula asa spune, ca (virgula) clapeta se monteaza doar orizontal, iar supa cu arc se monteaza oricum. Dar asta este o regula pentru instalatorul "Dorel". In cazul tau, nu cred ca se aplica regula asta si clapeta montata vertical nu strica cu absolut nimic. Daca apa circula de jos in sus, clapeta se poate monta vertical. La tine nu se vede clar in poza, insa eu pun pariu ca apa circula prin clapeta de jos in sus si nu era nici o greseala ca era montata vertical.
Ca montezi supapa sau clapeta, nu are importanta, atita timp cit sint montate corect. Eu prefer supapele cu arc, insa astea sunt gusturile mele si nu neaparat o regula. Tu puteai monta orice pe admisie fara sa ti cont de "gusturile" mele, cu coditia sa fie montate corect. La tine probleme era ca aveai supapa cu arc pe refulare. Era suficient sa indepartezi supapa cu arc de pe refulare si sa nu ti cont de toate "preferintele" mele.

Edited by florin71_skoda, 13 August 2018 - 23:37.


#8070
paul_mitran

paul_mitran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.09.2008

 _bcristian_, on 13 august 2018 - 21:32, said:

Ai scurgeri de curent catre carcasa pompei. Probabil cand a mers cu condensatorul dus sa supraincalzit si s-a ars izolatia de pe sarma cu care e bobinat statorul, Daca e asta e de schimbat. Mai e varianta in care defectul e pe cablul de alimentare, care se poate schimba.
Intrucat nu sare diferentiala decat dupa minute e posibil ca defectul sa nu poata fi localizat decat cu un megaohmmetru, sa nu fie suficient un multimetru obisnuit,

 _bcristian_, on 13 august 2018 - 21:32, said:

Ai scurgeri de curent catre carcasa pompei. Probabil cand a mers cu condensatorul dus sa supraincalzit si s-a ars izolatia de pe sarma cu care e bobinat statorul, Daca e asta e de schimbat. Mai e varianta in care defectul e pe cablul de alimentare, care se poate schimba.
Intrucat nu sare diferentiala decat dupa minute e posibil ca defectul sa nu poata fi localizat decat cu un megaohmmetru, sa nu fie suficient un multimetru obisnuit,
Atunci cand am scocs-o din apa (cand era condensatorul topit), rezistenta fata de carcasa era foarte mica (de ordinul zecilor de kohmi). Dupa ce am adus-o de la reparat, a functionat bine o perioada de timp (vreo doua saptamani).
Intrebare; ce se poate intampla daca o alimentez dinaintea diferentialului ?
Multumesc !

#8071
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 florin71_skoda, on 13 august 2018 - 23:31, said:

Nu-i obligatoriu. Intradevar, regula asa spune, ca (virgula) clapeta se monteaza doar orizontal, iar supa cu arc se monteaza oricum. Dar asta este o regula pentru instalatorul "Dorel". In cazul tau, nu cred ca se aplica regula asta si clapeta montata vertical nu strica cu absolut nimic. Daca apa circula de jos in sus, clapeta se poate monta vertical. La tine nu se vede clar in poza, insa eu pun pariu ca apa circula prin clapeta de jos in sus si nu era nici o greseala ca era montata vertical.
Ca montezi supapa sau clapeta, nu are importanta, atita timp cit sint montate corect. Eu prefer supapele cu arc, insa astea sunt gusturile mele si nu neaparat o regula. Tu puteai monta orice pe admisie fara sa ti cont de "gusturile" mele, cu coditia sa fie montate corect. La tine probleme era ca aveai supapa cu arc pe refulare. Era suficient sa indepartezi supapa cu arc de pe refulare si sa nu ti cont de toate "preferintele" mele.
Am montat supapa cu clapeta ca aia o aveam si am zis sa fac economie de 25 de leiPosted Image . Mie mi-a fost mai usor sa schimb supapa cu clapeta cu una cu arc. In perspectiva vreau sa-mi cumpar o pompa de suprafata wilo si un vas de 100l sa le montez intr-un sistem hidrofor, voi tine minte faza cu vasul de expansiune pe post de preluare a loviturilor de berbec. Sigur o sa-ti cer opinia inainte de a ma apuca de lucru. Inca o data multumesc.

Edited by emp123, 14 August 2018 - 11:59.


#8072
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006

 paul_mitran, on 14 august 2018 - 08:02, said:

Atunci cand am scocs-o din apa (cand era condensatorul topit), rezistenta fata de carcasa era foarte mica (de ordinul zecilor de kohmi). Dupa ce am adus-o de la reparat, a functionat bine o perioada de timp (vreo doua saptamani).
Intrebare; ce se poate intampla daca o alimentez dinaintea diferentialului ?
Multumesc !
Pai ai zis ca sara diferentiala din BMPT, aia de 300 mA. Cum adica sa alimentezi de dinainte de ea?
Chiar daca ai putea insa, pompa aia e acum dispozitiv de curentat si de incalzit apa din put.

#8073
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 paul_mitran, on 14 august 2018 - 08:02, said:

..
Intrebare; ce se poate intampla daca o alimentez dinaintea diferentialului ?
Multumesc !
Logica simpla:
-pentru ce mai ai nevoie de diferential daca nu-l folosesti?
Vrei sa se lase cu plaja la luminari 3 zile?!
Cumpara alta si gata
spor!Posted Image

#8074
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ XTH: Diferențiala din BMPT/BMP (de 300 mA) nu are treabă cu salvatul de vieți (unde ar trebui să fie diferențiale de 10 sau 30 mA), este doar ca furnizorul de energie electrică să se asigure că nu se fură „curent”. Posted Image

#8075
viovi

viovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2008
Buna ziua. Din pacate nu am  timp sa citesc tot topicul deci va rog daca poate cineva sa imi spuna pe scurt cum se schimba ventilul de la hidrofor?

#8076
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La fel cum se schimba si ala de la roata masini. Cu un capacel metalic, sau cu o surubelnita crestata, desfiletezi ventilul actual si infiletezi altul nou.

#8077
paul_mitran

paul_mitran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.09.2008

 XTH, on 14 august 2018 - 21:46, said:

Logica simpla:
-pentru ce mai ai nevoie de diferential daca nu-l folosesti?
Vrei sa se lase cu plaja la luminari 3 zile?!
Cumpara alta si gata
spor!Posted Image

 XTH, on 14 august 2018 - 21:46, said:

Logica simpla:
-pentru ce mai ai nevoie de diferential daca nu-l folosesti?
Vrei sa se lase cu plaja la luminari 3 zile?!
Cumpara alta si gata
spor!Posted Image
Gata, am cumparat alta. O pompa Pedrollo. Acum, as dori un sfat. As vrea sa-i fac si o mica automatizare, impreuna cu un regulator de presiune. Este necesara o supapa de sens. Ce model imi recomandati si unde trebuie ea montata ?
Multumesc pentru sfaturi.

#8078
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
Va salut,
Am niste nedumeriri. In cazul unei pompe de suprafata cum se poate regla (micsora) debitul de apa daca pompa nu are turatie variabila.Banuiesc ca o solutie ar fi plasarea pompei la o inaltime ceva mai mare decat sursa de apa, reducand astfel presiunea ?

Am citit ca in pompa nu ar trebui sa intre fragmente mai mari de 1mm si am cautat filtre, dar ochiurile lor au 1.2 mm l si 2.8 mm L ?! Care e explicatia? Si in cazul in care apa are si ceva nisip(foarte putin) ala e mai mic de 1mm si deci intra.Nu cumva ar trebui evitat?

Dar in cazul in care apa e poluata cu sapun? Pot folosi o pompa de apa curata?

Edited by Ermac, 16 August 2018 - 22:02.


#8079
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Alegi pompa functie de necesitati, sunt si pompe de suprafata de debit mai mic. Pe graficul pompei vezi exact punctul unde te incadrezi.
Pompele de suprafata necesita sorb, iar din constructie sita acestuia este "destul" de fina pentru a nu lasa particule daunatoare sa ajunga in pompa.
Pompele de apa curata se numesc asa pentru ca accepta granulatie impuritatilor la 0,5 mm, o solutie de sapun diluata in apa  sau detergent nu contine particule...

Cel mai bine ar fi sa precizezi in ce scop doresti a fi folosita acea pompa. E clar ca nu tragi din put, ca nu are ce cauta sapun acolo.....

#8080
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006

 paul_mitran, on 16 august 2018 - 12:05, said:

Gata, am cumparat alta. O pompa Pedrollo. Acum, as dori un sfat. As vrea sa-i fac si o mica automatizare, impreuna cu un regulator de presiune. Este necesara o supapa de sens. Ce model imi recomandati si unde trebuie ea montata ?
Multumesc pentru sfaturi.
Pai detaliaza ce vrei sa faci, ca altfel nu-ti poate spune nimeni unde sa pui supapa.

#8081
paul_mitran

paul_mitran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.09.2008

 _bcristian_, on 17 august 2018 - 09:24, said:

Pai detaliaza ce vrei sa faci, ca altfel nu-ti poate spune nimeni unde sa pui supapa.
Adica, in loc de hidrofor, sa folosesc aceste elemente (supapa de sens si regulator de presiune) astfel incat, atunci cand deschid robinetul, apa sa curga normal la el(e).
In acest sens, mi-ar fi de mare folos o mica schema unde anume s-ar monta acestea in circuit, precum si succesiunea lor, de la pompa pana la robinet.
Multumesc.

#8082
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
Multumesc pentru raspuns.

Mai multe aplicatii.In exemplul cu sapun, e o piscina mai mica.Am dorit sa evit submersibilele si in continuare doresc asta.Era neclar pentru mine daca apele respective s-ar incadra la murdare.Si negasind(poate nu stiu eu sa caut) o pompa de suprafata care sa scoata apa murdara s-a nascut si problema aceasta.

0.5 mm ? Adica si mai mici decat citisem eu. Pai da, in cazul meu e foarte posibil sa mai dau si peste niste nisip doar ca foarte foarte putin,cat ai lua intre degete per sesiune de aspiratie. Eu nu stiu exact ce efect are asupra masinii si daca este unul imediat sau ceva ce se reflecta in timp asupra randamentului sau chiar a integritatii pompei.
La o adica pot sa incerc sa pun pe furtun asa ceva?
http://wts-online.ro...pida-1-4-furtun
Ce efect ar avea? La 60 microni?

O alta chestiune. Cautand pompe pe net, observ ca de multe ori apare in poze acelasi model doar ca vopsit diferit si cu alt nume.Eventual mai e o variatie de material, o componenta din plastic sau din metal dar in genere la exterior e identica dpdv al geometriei. Si vroiam sa stiu daca la interior e tot aia, sau de fapt or fi alte piese sau aceleasi modele de piese la calitati diferite,in functie de producator?

Edited by Ermac, 17 August 2018 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate