Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Acumulatori AAA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Se intampla ceva ciudat cu volumul care se aude in castile player-ului MICRO-FLASH 256MB.
Am doi acumulatori Sanyo 800 Ni-Mh, pe care-i folosesc pe rand (playerul foloseste o singura baterie).

Problema e ca se aude mai incet cu acumulatori decat cu baterii normale, dar am patit sa se auda foarte tare si cu un acumulator (nu era proaspat incarcat). Vad ca pe acumulatori scrie 1,2V iar pe o baterie AAA 1,5V. Deci voltajul fiind mai mic e normal sa se auda mai incet!? Am ce sa fac? Si de ce de cateva ori s-a auzit foarte tare si a 2a zi sau cu o zi inainte se auzea mai incet... nu e ciudat? :D  :worthy:

10x

#2
tzacanica

tzacanica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2005
ai verificat castile audio? poate e din cablu sau din conectori

#3
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

tzacanica, on Apr 1 2005, 18:31, said:

ai verificat castile audio? poate e din cablu sau din conectori

<{POST_SNAPBACK}>


Castile sunt ok, am castile originale ale lui si niste casti sony scumputze. Se aud la fel de tare amandoua perechile si am patit faza aia cand se aude cum trebuie pe amandoua.. :D Nu are joc jackul in mufa aia or so..

#4
mihaidenis

mihaidenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Prinde-l cand face asha si du-te cu el la garantzie.
Daca nu, ia alte baterii(777) :coolspeak:

#5
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

mihaidenis, on Apr 4 2005, 03:24, said:

Prinde-l cand face asha si du-te cu el la garantzie.
Daca nu, ia alte baterii(777) :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


Pey.. l-as prinde, dar cum mai exact? Adica ei ar trebui sa auda si mai tare si mai incet in aceeasi zi.. :) Iar doar el stie cand vrea sa urle si cand nu :D In general, nu se aude f incet, adica nu cred ca m-ar baga in seama la garantie asa..  :mellow:

#6
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
So... e diferenta de voltaj intre un acumulator si o baterie normala? 1.2/1.5 ? Poate fi o cauza?

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
1,2 V e tensiunea nominala a unui acumulator NiCD. La incarcare maxima tensiunea fara sarcina este 1,5. In plus un acumulator are o curba mult mai buna de variatie a tensiunii cu descarcarea. Ramane aproape constanta, dupa care scade brusc cand e aproape descarcat ( motiv pentru care nivelul de incarcare al unui acumulator NiCD e greu de estimat).  Poate nu ai contact bun intre terminalele acu si aparat. Incearca sa-l rotesti unpic in locas si vezi daca apar variatii.

#8
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

Wotan, on Apr 13 2005, 10:13, said:

1,2 V e tensiunea nominala a unui acumulator NiCD. La incarcare maxima tensiunea fara sarcina este 1,5. In plus un acumulator are o curba mult mai buna de variatie a tensiunii cu descarcarea. Ramane aproape constanta, dupa care scade brusc cand e aproape descarcat ( motiv pentru care nivelul de incarcare al unui acumulator NiCD e greu de estimat).  Poate nu ai contact bun intre terminalele acu si aparat. Incearca sa-l rotesti unpic in locas si vezi daca apar variatii.

<{POST_SNAPBACK}>


interesante informatii, merci!

L-am rotit in locas, no result.. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate