Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Renault Megane Estate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tomyl33

tomyl33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.11.2008
As vrea sa ma ajutati cu o parere daca se poate.Un coleg de servici are un Megane estate din 2005, motor 1.5 dci cu 104 cp, euro 4, 130 mii km, inmatriculat.Masina e adusa de 2 luni din Germania de unde a fost cumparata cu 7300 euro(are si factura).
Initial vroia peste 7000 euro dar acum a ajuns la 6500 euro pretul el iesind in pierdere cu mai mult de 1000 euro.Masina arata foarte bine atat interior cat si exterior se vede ca a fost intretinuta, culoarea este un maroniu deschis, buna pt praful din Romanica, iar ca dotari full option aproape(dublu climatronic,pilot automat etc.).
Singurul inconvenient pt mine este faptul ca nu e sedane.Nu mi prea place varianta break, intrucat sunt tanar si nu am nevoie de spatiu atat de mare iar sedanul imi place la nebunie spatele.


Motivul vanzarii ar fi ca l a prins criza cu inca vreo 3 masini la vanzare

Edited by tomyl33, 16 April 2009 - 08:07.


#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 23.09.2005
La bani astia iti iei Laguna II care e o clasa peste Megan si are mai multe dotari (ESP, 8 airbag-uri, comenzi audio pe volan etc.)
Un prieten a vandut o Laguna II 2005, 1,9 DCI 120 CP, 100.000 km inmatriculata cu 7000€ saptamana trecuta.
Daca poti sa mai negociezi cu el pina la 6000 poate merita.

#3
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,991
  • Înscris: 06.04.2007
6500 nu e rau pretu.
Daca zici ca e ''boboc'' si nu e circulata in RO merita.
Eventual vezi poate mai poti negocia ceva.
E Euro 4?

#4
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 Octavian___28, on Apr 16 2009, 10:56, said:

6500 nu e rau pretu.
Daca zici ca e ''boboc'' si nu e circulata in RO merita.
Eventual vezi poate mai poti negocia ceva.
E Euro 4?

 tomyl33, on Apr 16 2009, 09:06, said:

As vrea sa ma ajutati cu o parere daca se poate.Un coleg de servici are un Megane estate din 2005, motor 1.5 dci cu 104 cp, euro 4, 130 mii km, inmatriculat.


Gasesti Bicorp si Sedane la banii astia, daca ai timp de cautat pe autovit. Nu are sens sa te ineci ca tiganul la mal, daca spui ca nu iti place Break-ul. Sa nu regreti dupa vreo 2 luni cand mai trece starea de extaz. Daca dai un ban, sa iei ceva ce-ti place :)

Edited by paul_kelso, 16 April 2009 - 10:10.


#5
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
e scumpa 6500 la 130 mii de km. 6000 e un pret mai corect.

#6
tomyl33

tomyl33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.11.2008
Intradevar gasesc pe autovit dar nu am incredere deloc in acele masini ca sa nu mai zic de cati samsari sunt. Principalul motiv pt care as lua o este faptul ca am incredere in proprietar nu o iau de pe strada de la un necunoscut

#7
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu neaparat. S-a mai scris pe forum, primul pas e sa cauti telefonul mobil al vanzatorului pe google. Daca mai gasesti anunturi cu alte masini la vanzare, e evident ca e samsar. Pasul2: te duci sa vezi masina (aici ideal ar fi sa fii din bukale, ca majoritatea sunt de acolo). Sau poti cauta anunturi din localitatea ta in ziar.

Raman la parerea mea: daca tot dai un ban, ia ceva sa-ti placa. Asa mi-am luat si eu 206SW si m-am plictisit de el. Ideal era un Hatch, asta e.

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,991
  • Înscris: 06.04.2007

 paul_kelso, on Apr 16 2009, 11:09, said:

Gasesti Bicorp si Sedane la banii astia, daca ai timp de cautat pe autovit. ............................
Da, asa cum gasesti Estate dizal pe Mobile.de, de la ~4000 Euro pana la 7000-7200 Euro. E relativa treaba si cu site-urile astea auto.

E usor sa gasesti (mai tot timpu) o masina care din poza sa coste mai putin fata de una aflata in discutie.

#9
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 tomyl33, on Apr 16 2009, 09:06, said:

Singurul inconvenient pt mine este faptul ca nu e sedane.Nu mi prea place varianta break, intrucat sunt tanar si nu am nevoie de spatiu atat de mare iar sedanul imi place la nebunie spatele.

Masina o cumperi in primul rand sa iti placa,nu ca e mai ieftina.

Eu pe principiul asta merg...

#10
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008
de 104 CP nu este, doar 106 sau 101, cel cu 106 fiind in 6 trepte, euro 4, iar cel 101 euro 3
si la fel, nu sunt cu dublu climatrinoc, doar climatrinic la megane
iar sincer sunt masini bune, la inceput aveam o parere proasta despre ele, dar acum dupa ce mi-am cumparat una, sunt inca destul de multumit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate