Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Cumparare Golf V 2.0 TDI sau Focus 2.0 TDci

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Ma bate gandul sa vand masina in vara asta si sa cumpar una din cele doua din Germania.Kilometri pana in 140.000mii.Am vazut ca preturile se invart in jurul cifrei de 9000euro pentru un Golf si 8000 pentru un Focus.Am inteles ca ambele sunt euro 4.Plusuri si minusuri pentru fiecare mai ales din partea celora care au condus sau le detin?Merci

#2
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
Nu prea pot zice prea multe...pentru ca nu am condus decat una dintre aceste motorizari(2.0 TDI) si pe distanta nu tocmai mare, insa pot spune ca la cei 140 de cai se misca super si are un demaraj f bun(parere personala). Despre 2.0 tdci, nu pot spune nimic din pacate, insa daca se misca cel putin ca 1.8 tdci de pe noul focus(115HP), pe care am avut ocazia sa il testez...parca as merge pe aceasta varianta, desi are cu vreo 25 de cai mai putini(nu sunt vitezoman, si nu ma deranjeaza)

Parere strict personala. Ia-o ca atare.
Bafta

#3
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
la performante amandoua sunt la fel, la consum la fel. singurul motiv pt care as lua golf-ul e calitatea interiorului, clar superioara focus-ului

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Golful. Isi pastreaza mult mai bine pretul....

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Testeaza-le pe amandoua si concluzia trage-o singur. Daca iti cade cu tronc una o sa-i accepti si defecte si capricii. Nu te baza prea mult pe sfaturi. Pleci de la o premisa si concluzia e cu totul alta.

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Ambele sunt masini bune,este nevoie sa le conduci,sa le compari din prisma modului in care merg,cum arata,cati km are fiecare,ce dotari,etc si abia dupa aia vei sti care este pentru tine.

#7
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Eu aș cumpăra Golf-ul pentru + calitații (se menține mai bine în timp) . Asta este părerea mea , tu le poți teste pe amândouă , și îți vei alege .


Uite un Golf V bine întreținut : http://forum.softped...m...t&p=6206308

90 000 km , și nu a schimbat decât consumabile și avarii făcute prin accidente . Și la km aceștia , proprietarul spune că este ca nouă .

Edited by ady_chesnoiu, 10 April 2009 - 11:05.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pline de intelepciune argumentele care vad ca transaza clar situatia. se cunoaste ca vin de la oameni trecuti prin viata...

sa zic ca mia de euro data in plus pe golful ala model vechi nu o sa o recupereze nimeni in veci?
partea cealalta cu "proprietarul spune ca e ca noua" nici nu o mai comentez.

treceti fratilor peste pareri 100% emotionale. nu spune nimeni sa nu fii putin partinitor dar nici nu veniti cu argumente de tot rasul.
-----------------------------------
mai bine spuneati
de filtru de particule care nu e chiar la indemana oricui sa-l aiba pe masina care poate inclina f mult balanta,
de cat de pacatos e 2.0 tdi facut inainte/inclusiv 2006 care transforma pretinsa fiabilitate VW intr-una de pluton
de valoarea casco la fiecare,
de pretul pieselor...
-----------------------------------
ca o parere personala, as lua focus daca e fara filtru de particule.
in primul rand arata mai bine (subiectiv).
pt ca la un pret mai mic
este mai nou si mai putin rulat,
este cel putin la fel de fiabil ca 2.0tdi,
cel mai probail platesti mai putin casco,
si, de ce nu, are o imagine mai buna neriscand sa te confunde lumea cu un smecher de mana a 3a care a facut foamea pt masina aia si care rar ia de mai mult de 30-50 de lei benzina/motorina. dintr-ai ieftina bineinteles. cam asta vad eu in ultima vreme prin benzinarii.

singurul inconvenient ar fi piesele, probabil mai scumpe la focus.

#9
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nu cred ca sunt mult mai scumpe piesele la Focus, dimpotriva. As alege clar Focus. 2.0TDCI e in primul rand un motor mai rafinat decat tractorasul TDI, iar tinuta de drum a Fordului e superioara G5ului, plus ca pretul e mai mic.

Edited by the__1, 10 April 2009 - 13:19.


#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Inclin sa-ti dau dreptate! :P

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,991
  • Înscris: 06.04.2007
Tinuta de drum e la fel, diferentele le vezi numai daca mergi la extrem, daca esti pilot de raliu.

Cu ''tractorasu'' TDI ce argument e? Ca are zgomot ceva mai mare? Inafara de asta ce argument e?
Toate sunt facute si au exact acelasi principiu de functionare (turbina si commonrail) ca sunt tdi, tdci, dci, e aceeasi treaba.

#12
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Pardon, TDIul nu e commonrail, ci pompa-injector, de unde rezulta si poluarea sonora mai accentuata. 2.0tdi CR a aparut abia pe Golf 6.

#13
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Foarte grea alegere. Asa ca diferenta de 1000E devine hotaratoare. Eu oricum nu sunt fan golf, parca stau intr-o cutie de conserve, iar locul din spate e chiar meschin. Daca ai peste 180 o sa remarci asta imediat. Daca nu vrei sa conduci masina singur alege focusul.

#14
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
alege focus pt feeling-ul care-l ai cand te urci la volan, pt stabiliatea lui, si nu in ultimu rand pt pretul scazut fata de alte modele lafel de dotate, din clasa lui, si motorul de 2 litri tdci este o "bestie"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate