Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Fractura de humerus

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gigi_marca

gigi_marca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2008
In urma unei partide de skandenberg m-am ales cu o fractura de humerus acum 2 saptamani. Dupa 2 zile am fost operat(tija + vreo 8 suruburi) si la 2-3 zile durerile mari au cam trecut.
Mana nu o am in ghips, doar o fasa "speciala" si ieri mi-au scos atele(atzele) . Nici un nerv nu a fost afectat, am putut si pot misca toate degetele fara probleme.
Doctorul spune ca operatia a fost un succes dar totusi evita sa-mi dea niste raspunsuri clare si sunt putin nedumerit:
-mana va mai fi la fel vreodata?
-dupa cat timp ma pot apuca de recuperare?
-tija si cu suruburile se scot neaparat?(intreb deoarece cand l-am intrebat pe dl doctor mi-a raspuns: " vedem" )

multumesc anticipat

Edited by gigi_marca, 07 April 2009 - 18:36.


#2
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009
Fiarele alea in  principiu trebuie scoase pentru a evita in timp tot felul de complicatii.In timp organismul descopera obiectul strain si incearca sa-l respinga . Daca osul a fost fracturat nu e mai reface integral .
   Probabil ar trebui sa eviti pentru foarte multa vreme partidele de skanderberg . De asemenea e posibil sa simti o sensibilitate climaterica ...adica fractura sa devina dureroasa in anumite perioade .

#3
gigi_marca

gigi_marca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2008
Multumesc pentru raspuns.
Skanderberg oricum nu mai facusem din liceu, iar cu sensibilitatea climaterica cred ca ma pot obisnui.
Ce ma intereseaza mai mult este daca voi mai avea aceeasi mobilitate in mana. Citisem pe undeva ca nu voi mai putea indrepta mana la 180 grade ( defapt era un baiat care nu o mai putea indrepta la 180)..

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
In primul rand conteaza in ce portiune a osului s-a produs fractura, 2. modul cum a fost redusa si 3. daca au aparut complicatii.
Iar legat de miscare, depinde tot de ce am scris mai sus.

#5
gigi_marca

gigi_marca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2008
Radiografia facuta la o luna  de la operatie a iesit bine.
De recuperare m-am apucat de vreo 3 saptamani si toate eu mers bine. Mana o pot intinde aproape perfect probleme fiind la "strans" unde mai am de recuperat putin.
Recuperarea a constat in gimnastica medicala, n-am avut nevoie de aparate ci doar de mici gantere. Profesorul mi-a spus din start sa nu-mi fie frica sa fortez ca mana nu mai pateste nimic la cum e prinsa in suruburi. Zis si facut, toate bune pana weekend-ul trecut cand am inceput sa simt o mica durere la unele exercitii la care nu mai simteam nimic ( in special la cele pentru umar ). Durerea apare la primele 3-4 repetari dupa care dispare  :mellow: .
Am mai avut o durere asemanatoare la cot dar aceasta a trecut in cateva zile.
Am motive de ingrijorare? Ce imi recomandati?

P.S. Coincidenta? Durerea a inceput la cateva zile dupa ce am inceput  sa fac exerctiile doar cu o gantera tinuta in mana respectiva. ( plecat la facultate si am luat doar o gantera dupa mine)

#6
Ady10

Ady10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2008
Salut. acu un an si 2 luni si eu m-am ales cu o fractura d humerus tot in urma unei partide de skandeberg. si acum mai am o mica durere dak vreau sa fac exercitii si nu imi incalzesc mana inainte. multa bafta in recuperare

#7
gigi_marca

gigi_marca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2008
Nu mai am durerea aceea dar acum a inceput sa imi "pocneasca" mana cand fac ex. si nu numai..
Peste  o saptamana am vizita medicala, sper sa nu fie ceva grav

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate