Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Credit 1mil euro, lichiditati 200 000 euro- banca da faliment

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
Am incercat sa pun titlu cat mai sugestiv.
Credit 1mil euro, lichiditati 200 000 euro- banca da faliment
Sunt curios de urmatorul lucru> fac un credit la o banca de 1 milion euro pe 10-20 ani, dar am lichiditati pt diverse operatiuni curente de 200 000 euro ( sau pur si simplu n-am apucat sa-i virez pt achizitia de utilaje pt care am facut creditul!!!).
Statul garanteaza in caz de faliment 50 000 euro
Intrebarea mea este> raman sa platesc 1 milion euro datorie si pierd 150 000 euro sau raman cu un credit de 850 000 euro, avand in vedere ca 50 000 sunt garantati si sa zicem ii transfer catre un furnizor?

Daca s-a mai  discutat aceasta situatie prin alta parte, dati-mi link ca sunt curios ce se intampla intr-o asemena situatie
Multumesc

#2
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

 pointiv, on Apr 6 2009, 17:30, said:

Am incercat sa pun titlu cat mai sugestiv.
Credit 1mil euro, lichiditati 200 000 euro- banca da faliment
Sunt curios de urmatorul lucru> fac un credit la o banca de 1 milion euro pe 10-20 ani, dar am lichiditati pt diverse operatiuni curente de 200 000 euro ( sau pur si simplu n-am apucat sa-i virez pt achizitia de utilaje pt care am facut creditul!!!).
Statul garanteaza in caz de faliment 50 000 euro
Intrebarea mea este> raman sa platesc 1 milion euro datorie si pierd 150 000 euro sau raman cu un credit de 850 000 euro, avand in vedere ca 50 000 sunt garantati si sa zicem ii transfer catre un furnizor?

Daca s-a mai  discutat aceasta situatie prin alta parte, dati-mi link ca sunt curios ce se intampla intr-o asemena situatie
Multumesc

Din cate stiu statul garanteaza 50000 euro doar pentru persoane fizice, nu si pentru firme. Daca banca da faliment cineva o va prelua cu debite si credite ...
Stiu cazul bancii turco romane, cand la cativa ani dupa ce banca a tras obloanele fosti clienti plateau creditele facute la banca.

Chiar era o smecherie, se puteau face transferuri intrabancare. Stiu un tip care avea credit si cumpara bani din soldul unora care ramasesera cu banii blocati in banca.

#3
dizo

dizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.03.2009
Indiferent de situatie dvs ca firma nu veti iesi in castig daca banca respectiva da faliment. Pentru mai multe detalii trebuie sa aveti o lunga discutie cu ofiterii de credite de la banca sau chiar cu directorul sucursalei respective.

Expresia din latina spune "verba volant, scripta manent" , ca atare va sugerez ca in urma discutiilor sa solicitati si niste "precizari in scris ale bancii semnate si parafate de cel cu care ati discutat". Vi se va spune ca asa ceva nu se face (bla bla-uri), eu am primit asa ceva de la Raiffeisen.

Bafta !

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Din cate stiu, in caz de lichidare a bancii, nu se pot compensa creditele cu lichiditatile. Se face tabelul creditorilor unde apari si tu cu 200,000; dupa aia se lichideaza activele (de ex se vinde creditul tau la o alta banca) si se platesc creditorii porportional cu suma disponibila. Pe scurt, e de rau...

#5
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

 overseas, on Apr 7 2009, 09:50, said:

Din cate stiu, in caz de lichidare a bancii, nu se pot compensa creditele cu lichiditatile. Se face tabelul creditorilor unde apari si tu cu 200,000; dupa aia se lichideaza activele (de ex se vinde creditul tau la o alta banca) si se platesc creditorii porportional cu suma disponibila. Pe scurt, e de rau...

pers juridice din categ intrep mici si mijlocii au depozitele garantate in limita a 20.000 EUR
lista depo negarantate

Lista depozitelor negarantate



   1. Depozite plasate de către persoanele aflate în relații speciale cu instituția de credit, respectiv: administratorii, inclusiv conducătorii, directorii din centrală, cenzorii, auditorii financiari, acționarii semnificativi ai instituției de credit precum și deponenții cu statut similar în cadrul altor societăți din același grup, familiile persoanelor fizice de mai sus - soții, precum și rudele și afinii de gradul întâi, persoanele terțe care acționează în numele deponenților menționați, precum și depozitele plasate de societățile din același grup

   2. Depozite ale persoanelor fizice și juridice, inclusiv entități fără personalitate juridică care au obținut, pe bază individuală, rate de dobândă și concesii financiare1 care au contribuit la agravarea situației financiare a instituției de credit

   3. Depozite ale instituțiilor de credit, inclusiv cele provenind din fondurile proprii ale acestora, cu excepția depozitelor instituțiilor de credit în faliment

   4. Depozite ale instituțiilor financiare

   5. Depozite ale societăților de asigurare-reasigurare, inclusiv intermediarii în asigurări

   6. Depozite ale organismelor de plasament colectiv, precum fonduri mutuale, societăți de investiții

   7. Depozite ale fondurilor de pensii

   8. Depozite ale autorităților publice centrale și locale

   9. Depozite ale regiilor autonome, companiilor naționale, societăților naționale, societăților comerciale, altele decât microîntreprinderile, întreprinderile mici și mijlocii, încadrate ca atare potrivit prevederilor legale

   10. Depozite nenominative

   11. Datorii de natură obligatară, precum și obligații care izvorăsc din accepte proprii și bilete la ordin emise de instituția de credit

   12. Depozite rezultate din tranzacții pentru care au fost pronunțate hotărâri judecătorești definitive de condamnare pentru infracțiunea de spălare de bani.

____

1 Se referă la rate de dobândă și avantaje financiare care depășesc nivelurile practicate de instituția de credit pentru depozitele de aceeași natură, aceeași monedă, aceeași categorie și aceeași durată și aceeași sumă.

ref la intrebarea ta situatia este urm
banca iti ia cei 200.000 EUR si acopera cu ei o parte din debit apoi tu ramai cu restul datoriei de platit.

#6
boogeyman_shmenarul

boogeyman_shmenarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.04.2007
Deci persoanele fizice au 50 000 garantat... iar cele juridice 20 de mii?  :huh:

#7
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate