Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

KAKI

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#91
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Poststefanionel67, on 12th June 2010, 22:37, said:

am cumparat si eu unul, la pachet cu 1L de Humusil, pe care am dat 100 ron
avea cam 1,8m prin ianuarie, apoi l-am pus intr-o galeata de var lavabil
a vegetat, dupa ce l-am retezat cam 70cm, acum are 5 lastari cam de 50cm
ce sa fac la toamna?
il plantez afara sau il mai tin in casa inca un an?
daca il plantez afara sa il invelesc pana prin aprilie caci dupa cum a fost iarna trecuta cand am pierdut toti caisii imi este cam frica
ce ma sfatuiti?

Planteaza-l afara, in galeata sigur moare. Muta-l cu tot cu pamint daca poti, sa nu-i deranjezi radacinile.

#92
cinacem1

cinacem1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2010

View Postaycu33, on 5th June 2010, 22:15, said:

Salut, stiu ca au un sistem radicular ciudat, seamana cu nucul tanar, dar deocamdata fiind ocupat cu facultatea nu am reusit sa le pregatesc si terenul unde vor fi plantati. Incerc o schema de plantare de 0.8 x 0.7m sa pot intretine si spatiul dintre randuri, trebuie sa fac si o varianta de umbrire, si un sistem de irigare prin picurare, dar....trebuie timp! Deocamdata se fortifica in ghivece si mai in vara i-i pun la sol. A trebuit sa-i separ ca am folosit o densitate foarte mare la plantare, practic samanta langa samanta, si am avut o germinare de 100%



se poate incerca, personal am semanat semintele ce au fost recoltate anul trecut in Octombrie-Noiembrie, si pana in Martie au stat la stratificat in nisip umed in cutia de jos de la frigider. Apropo, cat e kg. de fructe la noi?

eu am luat  la bucata aproape 5 lei si  zilele trecute am mai luat o bucata dintr-un magazin in belgia acolo am dat 2,8 euro interesant ca aceea nu avea samburi
app inca nu mi-a iesit nimic din samburii respectivi mai astept :)

Edited by cinacem1, 05 July 2010 - 21:42.


#93
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Postcinacem1, on 5th July 2010, 21:41, said:

eu am luat  la bucata aproape 5 lei si  zilele trecute am mai luat o bucata dintr-un magazin in belgia acolo am dat 2,8 euro interesant ca aceea nu avea samburi
app inca nu mi-a iesit nimic din samburii respectivi mai astept :)
am recitit mesajele mai vechi, si inteleg ca ai semanat la inceputul lunii iunie? Ciudat, intr-o luna trebuiau sa iasa.... Eu am semanat direct in turba pe care am tinut-o in permanenta umeda, in sera alaturi de rasadurile de legume. Din ce zona a tarii esti?

#94
Lili_E

Lili_E

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2009
M-a interesat si pe mine pomisorul asta, chiar gasisem de unde sa-l cumpar (pentru la anu'), dar am aflat intamplator ca fructele necoapte de kaki pot cauza probleme de sanatate (obstructie intestinala, prin formarea unui 'bezoar' - agregat de substante nedigestibile care stagneaza in tubul digestiv). Asa ca deocamdata mai cuget.

"Unripened persimmons contain the soluble tannin shibuol, which, upon contact with a weak acid, polymerizes in the stomach and forms a gluey coagulum that can affix with other stomach matter. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy notes that consumption of persimmons has been known to cause bezoars that require surgery in over 90% of cases. Persimmon bezoars often occur in epidemics in regions where the fruit is grown. "

#95
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Semintele de kaki in primul an, la trei luni de la plantare si plantele altoite in anul al doilea la doua luni de la altoit.

Attached Files



#96
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Eu am cumparat 1 buc kaki de la Viragrios si ii merge bine.Tu ce faci Almeu cu plantatia ,o scoti la vanzare la toamna in Spania sau in Romania? :coolspeak:
Acum arata cu lastari mai mari
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/pomi%20si%20arbusti%20fructiferi/th_1kaki1005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tare curios sunt de acest pom ,sa vad ca fructifica  si la noi :naughty:

Edited by hapylica, 18 July 2010 - 21:17.


#97
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Posthapylica, on 18th July 2010, 21:16, said:

Eu am cumparat 1 buc kaki de la Viragrios si ii merge bine.Tu ce faci Almeu cu plantatia ,o scoti la vanzare la toamna in Spania sau in Romania? :coolspeak:
Acum arata cu lastari mai mari
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/pomi%20si%20arbusti%20fructiferi/th_1kaki1005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tare curios sunt de acest pom ,sa vad ca fructifica  si la noi :naughty:

O sa fructifice sigur, doar rabdare trebuie sa avem!

Attached Files



#98
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Posthapylica, on 18th July 2010, 21:16, said:

Eu am cumparat 1 buc kaki de la Viragrios si ii merge bine.Tu ce faci Almeu cu plantatia ,o scoti la vanzare la toamna in Spania sau in Romania? :coolspeak:
Acum arata cu lastari mai mari
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/pomi%20si%20arbusti%20fructiferi/th_1kaki1005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tare curios sunt de acest pom ,sa vad ca fructifica  si la noi :naughty:

De vandut cam toate sunt deja vandute.

De fructificat pomul fructifica, desi pe aici cu tot climatul mediteranean el se culege in noiembrie decembrie asa ca nu stiu cum ajung fructele la maturitate in Romania.

#99
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Aycu ce an este al tau?Arata bine,sa vedem la toamna gustul :peacefingers:

#100
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Posthapylica, on 21st July 2010, 22:04, said:

Aycu ce an este al tau?Arata bine,sa vedem la toamna gustul :peacefingers:
Anul sase de la altoire, al doilea de fructificare.

#101
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Aycu fructele de anul trecut de la kaki au avut samburi? :)

#102
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Posthapylica, on 11th August 2010, 17:26, said:

Aycu fructele de anul trecut de la kaki au avut samburi? :)
Nu, desi intr-un fruct am gasit niste rudimente de samburi, dar nu se puteau folosi la nimic ca nu erau dezvoltati. Nu ma incanta faptul sa obtin plante direct din samanta si sa sar peste faza altoirii, pentru ca la conditiile climatice de la noi din tara probabil ca as fi pierdut pomii chiar in prima iarna.

#103
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Kaki altoiti nu fac fructele cu samburi.

#104
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Noua recolta

Attached File  Imagen0093.jpg   107K   220 downloads
Attached File  Imagen0094.jpg   118.85K   183 downloads



#105
82elena

82elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2010
:thumbup:

View Postalmeu, on 13th August 2010, 11:01, said:

Kaki altoiti nu fac fructele cu samburi.
Ce pomi sunt? Arata bine.

#106
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Felicitari Almeu! :peacefingers: Asa ceva mai rar vezi pe un forum ,doar ca pe tine te ajuta si locatia :) Cat costa la tine un kaki de 1 m?de curiozitate!
Al meu kaki este doar anul1,mai mananc mamaliga pana va face fructe,deocamdata trebuie sa-l protejez bine ca se anunta geruri mari si nu vreau sa-i crape coaja!  :naughty:

#107
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Posthapylica, on 24th November 2010, 21:18, said:

Felicitari Almeu! :peacefingers: Asa ceva mai rar vezi pe un forum ,doar ca pe tine te ajuta si locatia :) Cat costa la tine un kaki de 1 m?de curiozitate!
Al meu kaki este doar anul1,mai mananc mamaliga pana va face fructe,deocamdata trebuie sa-l protejez bine ca se anunta geruri mari si nu vreau sa-i crape coaja!  :naughty:

3 euro kaki de 1a.

Plantatia din imagine are 1/4 hectare si a dat anul asta 12 tone de kaki.

#108
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Ce preturi omenesti :coolspeak: La noi care mai de care "comerciant"pune adaosuri astronomice,singura este Viragrios care a avut in primavara cam la 5 euro daca luai cel putin 10 buc!Comertul din tara :thumbdown: In ce zona esti in Spania? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate