Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

KAKI

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#1
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Obisnuita mea intrebare: are cineva asa ceva? ( http://www.crfg.org/.../persimmon.html )

Ii trebuie protectie iarna? Fructifica la noi?

Am citit ca traieste in zone de la 7 la 10. Avand in vedere ca in Bucuresti suntem la 7, are sanse? Teoretic ar trebui, dar practic?

Daca ati incercat, va rog dati-mi o veste. A mers sau nu?

Multumesc.

#2
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai nu se discuta pe undeva pe aici ca are cineva de vinzare pomisori?

#3
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 gomez99, on Apr 5 2009, 18:48, said:

pai nu se discuta pe undeva pe aici ca are cineva de vinzare pomisori?

Eu am dat un search inainte de a posta si singura mentiune pe care am gasit-o a fost a ta, in topicul despre migdali. Dar daca are cineva de vanzare ma intereseaza si poate ne da si detalii despre crestere si ingrijire.

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ai PM

#5
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Problema la Kaki este ca fructul ajunge la maturitate foarte tarziu, pe aici se coace in luna noiembrie. E preferatul meu ca fruct.Iese din seminte dar trebuie altoit, fructele salbatice sunt mici. Copacul pana acum e foarte rezistent la boli si daunatori. Si incepe sa fie cultivat tot mai mult. cred ca mai am ceva seminte.

#6
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 almeu, on Apr 5 2009, 23:31, said:

Problema la Kaki este ca fructul ajunge la maturitate foarte tarziu, pe aici se coace in luna noiembrie. E preferatul meu ca fruct.Iese din seminte dar trebuie altoit, fructele salbatice sunt mici. Copacul pana acum e foarte rezistent la boli si daunatori. Si incepe sa fie cultivat tot mai mult. cred ca mai am ceva seminte.

Voi cumpara un pomisor altoit. Nu cred ca va fi usor sa gasesc un altoi la momentul potrivit si in plus cand planta este tanara cred ca suporta mai greu frigul de iarna. Asa ca voi cauta unul mai maricel.

Cam ce temperaturi sunt in noiembrie in zona in care stai tu?

#7
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
@almeu

Ai ceva info despre soiurile Tipo si Rojo Brillante?

#8
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Pe aici se cultiva in special Rojo Brillante , e mai productiv, fructe mari frumoase, un copac muncitor. Atat ca necesita tratarea fructelor cu alcool dupa recoltare.
Da-mi adresa si-ti trimit vreo zece seminte ca atat mai am.Le plantezi si la anu dupa ce se fac plantele mari vorbim si de altoi.

http://forum.softped..._1922_78478.jpg

Imaginea e in decembrie.

#9
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 almeu, on Apr 6 2009, 20:54, said:

Pe aici se cultiva in special Rojo Brillante , e mai productiv, fructe mari frumoase, un copac muncitor. Atat ca necesita tratarea fructelor cu alcool dupa recoltare.
Da-mi adresa si-ti trimit vreo zece seminte ca atat mai am.Le plantezi si la anu dupa ce se fac plantele mari vorbim si de altoi.

http://forum.softped..._1922_78478.jpg

Imaginea e in decembrie.

Iti multumesc tare mult pentru generoasa oferta, insa am cumparat deja un Tipo si un Rojo Brillante de la o pepiniera/importator din tara si din pacate nu mai am loc in curte pentru a mai planta ceva. Cred ca aici se inchide capitolul fructiferi in gradina mea.

Ii voi primi saptamana asta, sper sa nu fie prea tarziu pentru plantare.

Cand ai timp, te rog, poate detaliezi putin tratamentul cu alcool. In ce consta?

Am inteles ca se face pentru neutralizarea taninului din fruct. Tanin care face ca fructul sa fie astringent (ca o gutuie necoapta). Am citit ca Rojo Brillante este un soi astringent, iar Tipo nu e astringent.

Ca raspandire am vazut ca Tipo este destul de popular in Italia, iar Rojo in Spania. Sunt tare curios sa vad cum se vor descurca cu clima noastra.

Tnks.

#10
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Au sosit si cei doi Kaki. Asa arata "fata si profil" - imediat dupa plantare:

Tipo
Attached File  tipo_1.jpg   445.6K   379 downloads Attached File  tipo_2.jpg   475.05K   322 downloads

Rojo Brillante
Attached File  rojo_brillante_1.jpg   464.27K   331 downloads Attached File  rojo_brillante_2.jpg   425.29K   261 downloads

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@almeu
cind se coace in zona ta?

#12
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Noiembrie, decembrie.

#13
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
@almeu

te rog, nu ma uita cu tratamentul cu alcool. Stiu ca mai am mult pana la recolta, asta in cazul in care va exista vreodata, dar m-ai facut curios. In ce consta? Tnks.

#14
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 dino2, on Apr 11 2009, 12:16, said:

@almeu

te rog, nu ma uita cu tratamentul cu alcool. Stiu ca mai am mult pana la recolta, asta in cazul in care va exista vreodata, dar m-ai facut curios. In ce consta? Tnks.

Fructele odata culese le stergi cu un burete sau un servetel muiat in alcool, sau se poate folosi coniac sau lichior , dupa care le pui intr-o punga de plastic bine inchisa si le lasi 5-7 zile. Eu am pus si fructele intr-o cutie de carton ( 40x40x20) aranjate frumos si la mijloc am pus un paharel cu coniac. Cutia inchisa, lasate o saptamina au iesit foarte bune.

#15
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 almeu, on Apr 11 2009, 13:46, said:

Fructele odata culese le stergi cu un burete sau un servetel muiat in alcool, sau se poate folosi coniac sau lichior , dupa care le pui intr-o punga de plastic bine inchisa si le lasi 5-7 zile. Eu am pus si fructele intr-o cutie de carton ( 40x40x20) aranjate frumos si la mijloc am pus un paharel cu coniac. Cutia inchisa, lasate o saptamina au iesit foarte bune.

Multumesc. Un procedeu relativ simplu, ma asteptam la ceva mai complicat. Ok, acum pot astepta fructele linistit. :D

#16
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Lui Tipo i s-au uscat toti mugurii pe care ii avea cand l-am primit. De fapt avea deja cateva frunzute. Radacinile erau uscate si fara pamant cad l-am primit. L-am tinut in apa cateva ore si apoi l-am plantat.

Ce sa ii fac sa il ajut sa se prinda?

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
incearca "revital" de la orice magazin de seminte.

Edited by gomez99, 17 April 2009 - 19:31.


#18
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Multumesc. Abia marti, cand se vor deschide magazinele.

Ieri si astazi l-am stropit/pulverizat cu apa pe ramuri si tulpina. Ajuta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate