Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

KAKI

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#73
ay09365

ay09365

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2008

 costyn26, on 13th March 2010, 00:13, said:

Parca era 17 ron ultima oaraS-a rotunjit la cursul euro:))A naibii criza ma...saracie saracie, reduceri de personal peste tot, reduceri de calitate la produse la servicii, dar scumpe totusi...
Va salut din pacate primul meu post pe acest forum e cu gust amar
Mi-am propus sa plantez niste kaki dupa lungi cautari pe net si lectura interesanta pe acest topic am aflat de SC VIRAGRIOS si dna. Ramona Cacinski toate bune si frumoase am luat legatura si intr-adevar mi-a spus ca o comanda minima este de 10 puieti la 17 lei/buc (20 lei/buc transport inclus in Buc) Zic asta e mai dau si la prieteni precizez ca am facut comanda undeva prin februarie 2010 si am asteptat o vreme favorabila pentru livrare a venit si vremea mult asteptata si am sunat pentru livrare am fost amanat de pe o saptamana pe alta ca nu se poate, ca nu are timp, ca nu poate sa ajunga in pepiniera etcmda asta e astept am facut gropile pentru plantare cum mi s-a indicat a venit si Pastele imi spune ca mai bine dupa Pasti ca e foarte aglomerata cu multe comenzi etc. bun zic asta e mai astept putin cu toate ca imi spusese ca cel mai tarziu 15 aprilie se pot planta sun aseara (Baltoi Razvan ma numesc, in caz ca cititi si dvs. dna. Ramona) sa fixam data livrarii si in plus daca tot imi livreaza pomii sa mai iau niste vita de vie raspunsul a fost: "Imi pare rau dar nu mai am kaki din martie la toamna daca doriti si in plus e cam tarziu sa-i mai plantati ca deja intra in vegetatie" initial mi-a spus sa nu-mi fac griji ca intra tarziu in vegetatie prin august mai si suplimentasem comanda la 12 buc ce pot sa zic concluziile le trageti singuri nu vreau sa denigrez in niciun fel aceasta firma sau sa fac reclama negativa dar nu am simtit altceva decat bataie de joc Dna. Ramona imi spuneati aseara la telefon ca n-am de ce sa ma supar ca nu am pierdut nimic, nu am dat avans, nu am incheiat niciun contract perfect de acord dar timpul meu, telefoane saptamanal si nervii mei ca m-ati dus cu presul 2 luni de zile ca-mi livrati niste amarati de pomi pentru mine inseamna o pierdere nu este vorba numai de bani ci si de bunul simt si respect fata de client ma gandesc daca ati avut tot acest timp puietii comandati daca i-ati avut atunci si mai rau n-ati dat 2 bani pe comanda mea stabilita impreuna
sper doar sa-mi mai permita timpul sa gasesc in alta parte si sa pot sa-i plantez pana nu e prea tarziu a-mi spune ca si client in acest moment ca "va servesc peste cel putin 6 luni" mi se pare chiar penibil
Toate cele bune.

Edited by diorama, 08 April 2010 - 11:51.
Te rog sa nu mai folosesti punctele de suspensie in locul Sfantului Punct Simplu. Data viitoare sterg tot postul. Mersi.


#74
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
http://forum.softped...-Kaki-4827.html

#75
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

 almeu, on 15th April 2010, 20:50, said:

Pe ce se altoieste kaki?Am cumparat si eu o buc de la Viragrios si pe viitor cine stie,poate altoiesc si eu de amorul artei! ;)

#76
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Poti altoi numai pe kaki salbatic care poti sa-l obtii din seminte dar e ceva mai complicat, un fruct de kaki obtinut dintr-un pom altoit nu face seminte- samburi pe care trebuie sa-i cumperi sau sa cauti sa culegi niste fructe salbatice care sunt pline de samburi, samburi pe care trebuie sa-i usuci, sa-i plantezi si anul urmator sa-i altoiesti.

#77
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Fructe salbatice de kaki nealtoit nu?Uite si micul meu kaki cu teava de PVC pt.pus apa direct la radacina.Tot ce plantez asa fac si le merge f.b. pe caldurile mari din vara,l-am imortalizat astazi!
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/amara%202010/th_kaki15042010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hapylica, 16 April 2010 - 21:38.


#78
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 hapylica, on 16th April 2010, 21:37, said:

Fructe salbatice de kaki nealtoit nu?Uite si micul meu kaki cu teava de PVC pt.pus apa direct la radacina.Tot ce plantez asa fac si le merge f.b. pe caldurile mari din vara,l-am imortalizat astazi!
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/amara%202010/th_kaki15042010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata bine. Sa-ti traiasca.
Foarte interesant sistemul de irigat.

#79
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Ai mei au rezistat peste iarna ne propejati, abia acum au inceput sa se umfle mugurii, insa au dat niste muguri si de jos de la baza. Sa-i rup sau sa-i mai las pana intra ca lumea in vegetatie?

#80
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 dino2, on 28th April 2010, 13:27, said:

Ai mei au rezistat peste iarna ne propejati, abia acum au inceput sa se umfle mugurii, insa au dat niste muguri si de jos de la baza. Sa-i rup sau sa-i mai las pana intra ca lumea in vegetatie?

Rupe-i.

#81
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 almeu, on 28th April 2010, 20:24, said:

Rupe-i.

ok. Tnks. Ma temeam sa nu patesc ca si cu kiwi, carora tot asa le-am rupt mugurii si s-au suparat si nu au mai crescut nici cei pe care i-am lasat.

#82
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Si kaki-ul are flori!!

http://forum.softped...-Kaki-5128.html

#83
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Cati ani are pomul?Frumos arata,am si eu dar este anul 1 :rolleyes:

Edited by hapylica, 13 May 2010 - 20:40.


#84
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008
cultura de portaltoi...... :thumbup:

Attached Files



#85
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

 aycu33, on 4th June 2010, 22:13, said:

cultura de portaltoi...... :thumbup:
Aycu de unde ai atatea seminte?Eu am cumparat fucte si nu am gasit niciuna!nu ai de dat la schimb cu seminte de paulownia.Anul acesta nu au inflorit arborii de paulownia, au inghetat mugurii! :peacefingers:

#86
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

 hapylica, on 4th June 2010, 22:13, said:

Aycu de unde ai atatea seminte?Eu am cumparat fucte si nu am gasit niciuna!nu ai de dat la schimb cu seminte de paulownia.Anul acesta nu au inflorit arborii de paulownia, au inghetat mugurii! :peacefingers:

salut, semintele le-am facut rost de la un inginer din Jibou, sunt de virginiana, si folosesc experimentul pentru a scrie o lucrare. Am in jur de 400 de plante, dar nu au mai mult de 13-15cm, sunt rasarite de o luna. Le-am repicat in ghivece, unele la toamna vor fi plantate la sol, altele raman in ghivece in sera. Intentionez sa las o parte sa creasca asa cum sunt, iar pe altele sa altoiesc diverse varietati de kaki. Sunt in tratative cu cineva de la Chisinau, sa-l trimit sa-mi faca rost de seminte de Lotus de prin Ucraina sau Moldova. Este normal sa nu gasesti seminte in fructele de Kaki cumparate pentru ca provin din plante altoite. Seminte de Paulownia i-ti pot face dar abia la toamna, vezi ca daca vrei sa inmultesti merge si din butasi, dar recoltati devreme inaintea intrarii in vegetatie. :idea:

#87
cinacem1

cinacem1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2010

 aycu33, on 4th June 2010, 22:13, said:

cultura de portaltoi...... :thumbup:


buna !
am luat si eu  de la real  un fruct de kaki  si uimire am gasit in el 3 samburi exact ca cei pe care-i vad la tine in poza
deja i-am pus in pamant  oare se vor face daca nu am asteptat sa se usuce decat 3 zile?

#88
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 aycu33, on 5th June 2010, 07:05, said:

salut, semintele le-am facut rost de la un inginer din Jibou, sunt de virginiana, si folosesc experimentul pentru a scrie o lucrare. Am in jur de 400 de plante, dar nu au mai mult de 13-15cm, sunt rasarite de o luna. Le-am repicat in ghivece, unele la toamna vor fi plantate la sol, altele raman in ghivece in sera. Intentionez sa las o parte sa creasca asa cum sunt, iar pe altele sa altoiesc diverse varietati de kaki. Sunt in tratative cu cineva de la Chisinau, sa-l trimit sa-mi faca rost de seminte de Lotus de prin Ucraina sau Moldova. Este normal sa nu gasesti seminte in fructele de Kaki cumparate pentru ca provin din plante altoite. Seminte de Paulownia i-ti pot face dar abia la toamna, vezi ca daca vrei sa inmultesti merge si din butasi, dar recoltati devreme inaintea intrarii in vegetatie. :idea:

Aici, nu au reusit sa faca planta din semintele de kaki puse in ghivece, Planta de kaki face in primul an o radacina ca un morcov. are nevoie de mult spatiu in jos. Eventual daca mai ai seminte pune si in pamint.

#89
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

 almeu, on 5th June 2010, 20:13, said:

Aici, nu au reusit sa faca planta din semintele de kaki puse in ghivece, Planta de kaki face in primul an o radacina ca un morcov. are nevoie de mult spatiu in jos. Eventual daca mai ai seminte pune si in pamint.

Salut, stiu ca au un sistem radicular ciudat, seamana cu nucul tanar, dar deocamdata fiind ocupat cu facultatea nu am reusit sa le pregatesc si terenul unde vor fi plantati. Incerc o schema de plantare de 0.8 x 0.7m sa pot intretine si spatiul dintre randuri, trebuie sa fac si o varianta de umbrire, si un sistem de irigare prin picurare, dar....trebuie timp! Deocamdata se fortifica in ghivece si mai in vara i-i pun la sol. A trebuit sa-i separ ca am folosit o densitate foarte mare la plantare, practic samanta langa samanta, si am avut o germinare de 100%

 cinacem1, on 5th June 2010, 18:27, said:

buna !
am luat si eu  de la real  un fruct de kaki  si uimire am gasit in el 3 samburi exact ca cei pe care-i vad la tine in poza
deja i-am pus in pamant  oare se vor face daca nu am asteptat sa se usuce decat 3 zile?

se poate incerca, personal am semanat semintele ce au fost recoltate anul trecut in Octombrie-Noiembrie, si pana in Martie au stat la stratificat in nisip umed in cutia de jos de la frigider. Apropo, cat e kg. de fructe la noi?

#90
stefanionel67

stefanionel67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2010
am cumparat si eu unul, la pachet cu 1L de Humusil, pe care am dat 100 ron
avea cam 1,8m prin ianuarie, apoi l-am pus intr-o galeata de var lavabil
a vegetat, dupa ce l-am retezat cam 70cm, acum are 5 lastari cam de 50cm
ce sa fac la toamna?
il plantez afara sau il mai tin in casa inca un an?
daca il plantez afara sa il invelesc pana prin aprilie caci dupa cum a fost iarna trecuta cand am pierdut toti caisii imi este cam frica
ce ma sfatuiti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate