Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

KAKI

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#217
seica

seica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2014
buna sint nou aicia am si eu o intrebare ?
daca tai citeva ramurele de kaky si le pun in pamint ca si crengutele de lamii se prind ?
am adus din spania un kaky altoit lam plantat si mia inghetat dar de sub altoi a dat din nou a fost tata in spania la soramea si mia trimis niste crengute de kaky lam altoit si restul de crengi lap pus in pamint lam altoit acuna 1 luna lam scos din gradina si plantat in ghiveci sa vad in primavara daca am reusit altoiul

am si un nispero am intele ca se poate altoi in gutui ? incerc in primavara

#218
aress77

aress77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2010

 aress77, on 17 aprilie 2011 - 22:06, said:


vreau eu sa cumpar


#219
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
vad ca a inflorit si kaki-ul meu. ramane sa vad daca se si polenizeaza. am mai vazut un kaki la vreo 500 de metri care avea plin de fructe in noiembrie.

Attached Files



#220
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
nu a postat nimeni in ultima vreme asa ca o fac eu. am mancat deja primul fruct de la mine din gradina.

Attached Files



#221
iaurtcuceai

iaurtcuceai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2008

 bilti, on 26 noiembrie 2017 - 11:54, said:

nu a postat nimeni in ultima vreme asa ca o fac eu. am mancat deja primul fruct de la mine din gradina.
Buna ziua ! De care soi este al dumneavoastra (este aclimatizat In Romania)? Si daca se poate sa ne spuneti de unde l-ati procurat. Va multumesc.

#222
Teo_2007

Teo_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.10.2007
Buna seara! Cer si eu niste sfaturi:
Am un pom kaki de cca. 7-8 ani (in Craiova, il invelesc in fiecare iarna cu coceni de porumb / cartoane si folie groasa de plastic).
In 2018 a facut cca. 25-30 fructe f. frumoase pe care le-am cules dupa ce au picat aproape  toate frunzele.
In 2019 in primavara a legat tot cam atatea fructe dar au cazut majoritatea atunci cand erau ca niste alune mai mari iar ultimele 2 au cazut cand erau ca niste oua mai mari.
Astept niste idei despre cauza acestei intamplari si, eventual, niste solutii pentru evitarea pe viitor a acxestei situatii.
Multumesc.

#223
dorinacio

dorinacio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2013
Salutare  tuturor,postez  dupa multa vreme , sunt  din Brasov si pot spune  ca dupa  ceva experiente  cu acest  kaki  am  ajuns la ceva concluzii .
Ca  sa  stai linistit  ca va rezista  recomand plantarea  de kakii virginiana .L-am cumparat cand avea 10 cm  si  l-am plantat  afara neprotejat(  am zis  ori la  bal  ori la spital  , nu mai spun de faptul ca pe un ger  de - 10 grade  cainele s-a gasit sa  mi-l  scoata afara  )  
Spre marea mea  bucurie  au  rezistat  agresiunii  cainelui( am avut  doi  puisori  de virginiana) , au  crescut  de aproximativ 2m  si un pic si  acum i-am luat  si 2  fratiori  , un  NIKITA  si un ROSSEYANCA  pe care  ii voi folosi   ca  si surse  de altoi  dat fiind faptul  ca fac fructe  mai mari  decat Virginiana. Cat  priveste celelalte soiuri  consider ca sunt experimente EXTREM de riscante  pentru ca ar fi  dureros ca dupa 10 -15  ani  sa-ti moara  dupa un un  ger ceva mai puternic( natura e capricioasa) .Daca  chiar vrei un kaki in curte  merita sa cumperi sau  sa -ti faci rost  de unul din cele 3 soiuri  .DACA  LA  BRASOV AU REZISTAT ATUNCI ORIUNDE   AU SANSE MARI   Restul  e  loterie cu sanse minime. Mult succes

#224
dorinacio

dorinacio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2013
SOIURI REZISTENTE LA GER IN Romania
ROSEYANKA - fără protecţie la ger iarna, poate rezista la maturitate până la -32°C (USDA zona 4b)
NIKITA GIFT - fără protecţie la ger iarna, poate rezista la maturitate până la -28°C (USDA zona 5a)
COSTATA - fără protecţie la ger iarna, poate rezista la maturitate până la -23°C (USDA zona 5a)
HYAKUME - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
HACHIYA - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
HIRA TANENASHI - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
JIRO - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
TIPO - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
VANILLA - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
SHARON - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
ROJO BRILANTE - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -18°C (USDA zona 7a)
HANA FUYU  - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -16°C (USDA zona 7b)
CIOCOLATINO  - cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -16°C (USDA zona 7b)
KURO GAKI -cu protecţie la ger în primele 3 ierni după plantare, la maturitate rezistă până la -16°C (USDA zona 7b)

USDA (zone climatice şi temperatura minimă iarna)
Zona 4b: -34,4 °C
Zona 5a: -28,8 °C
Zona 5b: -26,1 °C
Zona 6a: -23,3 °C
Zona 6b: -20,5 °C
Zona 7a: -17,7 °C
Zona 7b: -14,9 °C
Zona 8a: -12,2 °C
Zona 8b: -9,4 °C
PH sol
5,6 - 6,0 (sol acid)
6,1 - 6,5 ​​(sol ușor acid)

#225
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
salutare,ce recomandari pt achizitie kaki aveti? am tot incercat in ultimii ani sa prind dar nu am reusit desi sunt in Dobrogea,cu ierni mai blande(de mai bine de 7 ani nu fost sub -10*) si veri secetoase:am luat de 2 ori de la pepiniera Sosa,nici un mugure nu au dat,uscati tun,am luat apoi de la luigi,2 la ghiveci,au dat in primavara dar cand a venit canicula din iulie,desi au fost udati,le-au cazut frunzele ambilor
ma bate gandu sa mai incerc si de la pepiniera Roman sau Sanatate din plante
ms

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate