Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Cum se ajunge pe Everest

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcrz, on Apr 6 2009, 10:44, said:

...Intr-o discutie cu niste prieteni care isi propusesera sa ajunga pe Aconcagua, ...
Visam eu frumos la Everest. Insa Aconcagua m-ar tenta si pe mine, intr-adevar. nu mi se pare foarte periculos la prima vedere, deci usor accesibil.

#20
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008
Pt cei interesati, facem plecari in fiecare luna pe Everest, din Obor prima sambata si din Natiunilor Unite duminica, cu autocarul. Frima profesionista, conditii exceptionale, preturi imbatabile. Ora 7.

Sa aveti cate o geaca groasa, ochelari UV si fular, plus ceva mancare si un termos cu ceai fierbinte, ca e foarte frig sus in varf..

Nu uitati spray paralizant: zona e plina de serpasi.

#21
lansat

lansat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2009

View PostTalkabout, on Apr 6 2009, 16:26, said:

Visam eu frumos la Everest. Insa Aconcagua m-ar tenta si pe mine, intr-adevar. nu mi se pare foarte periculos la prima vedere, deci usor accesibil.
Ai renuntat la aproape doua mii de metri in mai putin de 30 de mesaje. Sunt curios cat o sa faci de pe Aconcagua pe Kilimanjaro, ca doar pana si zâna surprizelor o reusit minunea dupa 10 ani de antrenamente la tevere.
Mult succes!

#22
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
domnule gadea, ai un client :peacefingers:
daca plecam cu ala de sambata, cand ne intoarcem?

#23
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostTalkabout, on Apr 6 2009, 16:26, said:

Insa Aconcagua m-ar tenta si pe mine, intr-adevar. nu mi se pare foarte periculos la prima vedere, deci usor accesibil.

Da , uite ce accesibil a fost pentru alpinistul din imagini : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kTMXtdNEK0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legat de Everest , iti recomand sa urmaresti toate episoadele din Everest - Beyond The Limit ;)

#24
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008

View PostVineri, on Apr 7 2009, 09:38, said:

domnule gadea, ai un client :peacefingers:
daca plecam cu ala de sambata, cand ne intoarcem?
Desigur.
Ne intoarcem peste o luna tot sambata, ca nu mai avem autocare la plecare.

Nu uitati de termosul cu ceai si pufoaica, pt de la cota 8000 in sus, altfel nu va luam, suntem satui de reclamatii.

#25
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
domnule gadea, nu ne jucam cu sanatatea noastra. odata am fost racit si am tras de nas 2 saptamani.
eu deja am facut primul pas: http://forum.softped...howtopic=531788

#26
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca vrei neaparat aventuri de genul asta, sfatul meu e sa o iei mai de jos. Ai putea de exemplu sa incepi cu Elbrus sau cu Mont Blanc. Dupa aceea sa treci la alte continente.

#27
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Alea sunt de copilasi. El poate mai mult , doar e softpedist ce dracu .

#28
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostAdiFCD, on Apr 7 2009, 13:36, said:

Da , uite ce accesibil a fost pentru alpinistul din imagini : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kTMXtdNEK0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legat de Everest , iti recomand sa urmaresti toate episoadele din Everest - Beyond The Limit ;)
Ala de a crapat a crapat pentru ca a facut o carca de greseli. Muntele nu iarta si la fel de usor poti sa mori si daca mergi in Fagaras sau Piatra Craiului singur si calci gresit.


View Postbarbosa, on Apr 7 2009, 17:02, said:

Daca vrei neaparat aventuri de genul asta, sfatul meu e sa o iei mai de jos. Ai putea de exemplu sa incepi cu Elbrus sau cu Mont Blanc. Dupa aceea sa treci la alte continente.
In sfarsit un sfat la obiect  :coolspeak: .

#29
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ai plecat deja?

#30
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Nu a plecat , acum strange banii necesari expeditiei ... Baga overtime la greu  :lol:

#31
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Uite cam care este nivelul de sponsori de care poate fi vorba: http://www.cloudclimbing.ro/

#32
91Schumi06

91Schumi06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.06.2012
Nu stiu cat de valabil mai este post-ul acesta, insa am sa ma incumet sa-i ofer si eu cateva raspunsuri lui Talkabout. In primul si primul rand, Everestul nu este pentru oricine. Acolo nu te duci ca la Babele cu telecabina, in slapi sau pantofi cu toc. In alta ordine de idei, l-as intreba si eu pe vladut_v: unde ai vazut tu elicopter sa zboare la altitudinea aia???? Daca era posibil, o vedeam pe Kim Kardashian facandu-si selfie in varf! Bun, sa revenim la discutia initiala: ca sa ti se emita permisul de escaladare(sau ceva de genul asta), e nevoie sa mai fi escaladat cateva varfuri de 7000 m inainte. Pe urma trebuie avut in vedere ca pe Everest nu urci ca pe Jepi, pe poteci si trasee marcate. Acolo e vorba de escaladare, si nu se escaladeaza un perete de stanca de 25-30 m (care si ala e foarte periculos), gandeste-te ca sunt crevase create (acum 30-40 de ani le traversau pe-o barna din lemn), peste care sunt intine niste scari. Cucerirea Everestului n-a fost realizata de oameni ambitiosi sau rezistenti. Everestul a fost cucerit doar de niste dementi (in sensul bun al cuvantului) norocosi. Oricum, daca te vei gandi serios vreodata la escaladarea Everesului, trebuie sa te gandesti si la o persoana care face coliva buna...poa' sa-ti faca pomeni si-n lipsa corpului.

#33
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Din 2009 inca tot n-ati terminat la adresa mea? : )))
Nu mai este valabil, desigur.

#34
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Ai reușit măcar sa ajungi pe vreun vârf  mai măricel :) ?

#35
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
De la noi din tara da, pe cateva. Printre care Moldoveanu

#36
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Talkabout, daca citeai atunci cartea asta, mai aveai curajul sa urci pe Everest?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate